Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 09-03-11, 12:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από eliaskas Εμφάνιση μηνυμάτων
... και αν χρειαστείς τσιπάκια που τα βρίσκεις; ΟΚ CPU βρίσκεις. Απ' τα υπόλοιπα, τι γίνεται; Απλά θα μου άρεσε να το ξαναδώ να λειτουργήσει...
Η ULA είναι custom chip, και προφανώς δεν ξαναβρίσκεται αν δεν κανιβαλίσεις άλλο ZX81.

CPU σε PDIP40 packaging (aka μέτριου πλάτους σαρανταποδαρούσα) βρίσκεις με λίγη τύχη. Οι περισσότεροι σύγχρονοι Z80 (ναι, υπάρχουν ακόμα!) είναι μικροσκοπικά SMT packages και θέλουν adaptor daughterboard για να αντικαταστήσουν τον Z80 σε PDIP40 package.

RAM: λέγεται ότι μπορείς να βρεις το συγκεκριμένο τύπο SRAM ακόμα, αν ψάξεις λίγο. Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα αν θες. Μην ξεχάσεις να γειώσεις τις αχρησιμοποίητες γραμμές Ax. Η πλακέτα του ZX81 δέχεται μέχρι 2K RAM (address bus A0 ως A10). Αν βάλεις μεγαλύτερη μνήμη θα χρειαστείς μερικές γεφυρώσεις από το expansion port προς τις έξτρα γραμμές Ax της SRAM.

ROM: ξέχνα το, φυσικά! Την αντικαθιστάς με EPROM ή με Flash RAM σε adaptor. Και μια και θα δυσκολευτείς να βρεις τόσο λίγη μνήμη (64kbits), παίρνεις, πχ, 256 ή 512 kbits (32 ή 64 kBytes — οι *ROM/Flash RAM μετριούνται σε bits, όχι bytes) και γράφεις μέσα τη ROM του ZX81, του ZX80, και κάποιες πειραγμένες, third party ή σύγχρονες ROM, τις οποίες μπορείς να επιλέγεις με διακοπτάκια.

RF Modulator: το σήμα που μπαίνει μέσα στον modulator είναι Composite Video. Μπορείς να βγάλεις ένα καλώδιο προς τα έξω με ένα θηλυκό RCA πριζάκι και να συνδέεις τον ZX81 σου σε τηλεόραση με το κίτρινο (composite) RCA. Το έχω κάνει με τον Oric Atmos μου και δούλεψε καλά.

Φυσικά, αν θες να το κρατήσεις στην παρθένα μορφή του, η μόνη λύση είναι να βρεις ανταλλακτικά στη μορφή ενός άλλου ZX81.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
eliaskas (10-03-11)