Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 21-07-06, 11:15
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Η πρώτη μου "επαφή" με προγραμματισμό, έγινε μέσα από δυο programable calculators. Τα TI-58c και TI-59 της Texas Instruments. Τα θυμάται κανείς?
Το πρώτο αποθήκευε ένα πρόγραμμα τη φορά στη μνήμη, ενώ το δεύτερο έπαιρνε μαγνητικές κάρτες, σε ειδική υποδοχή. Ήταν θυμάμαι 1983 και ήμουν σε εκπαιδευτικό ταξίδι στην Αμερική.

Όταν γύρισα στην Ελλάδα, την ίδια χρονιά, με τη παρότρυνση ενός φίλου, αγόρασα τον Commodor 64 και πλακώθηκα στην BASIC. Εκεί έμαθα τις βασικές αρχές του δομημένου προγραμματισμού...

Πήγα το πράμα και λίγο βαθύτερα. Αγόρασα από τον Ελευθερουδάκη τότε (με ειδική παραγγελία από Αγγλία) ένα βιβλίο με την ανάλυση της ROM του C64 και "έπαιξα" με γλώσσα μηχανής για τον 6502 (στην πραγματικότητα 6510).

Το δεύτερο μηχάνημα ήταν ένας Amstrad 1512 (που έγινε 640KB αφού τον ξεκοίλιασα και του άλλαξα τελικά το motherboard). Τότε αγόρασα και το πρώτο modem (δεν θυμάμαι αν ήταν 300αρι ή 1200άρι), το οποίο έγινε σύντομα 2400άρι. Επικές εποχές. Με τις ώρες στην acro και την teledata...

Στη συνέχεια πέρασαν από τα χέρια μου αρκετά πι-σιά, τα περισσότερα απ' αυτά laptop και notebooks. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι, σ' ένα απ' αυτά είχα ένα μικρούλι modemάκι με σύνδεση σε 9πινη com, που έπαιρνε τάση απ' την θύρα. Δεν είχε καν τροφοδοτικό!

Από προγραμματισμό, ασχολήθηκα πολύ με C και C++. Μιλάμε για πολύ διάβασμα και μεγάλη ταλαιπωρία, αλλά άξιζε τον κόπο. Είχα αγοράσει μάλιστα τον Zorteck C++ V1.0 (copiler) από Αγγλία. Τον πρώτο C++ compiler για PC, που κυκλοφόρησε!

Την "σήμερον ημέρα" έχω πάλι ένα notebook (ο θεός να το κάνει... 6 κιλά βάρος, χωρίς το τροφοδοτικό). Έχει 17'' wide screen, Pendium 4 στα 3,4 GHz hyperthreading, 1GB μνήμη, 2 δίσκους των 100 GB, nVidia 6800 GO 256ΜΒ και ένα κάρο άλλες δυνατότητες (bluetooth, IR, wirless, TV out, TV tuner, DVDRW, 7+1 card reader κλπ κλπ). Πραγματικό τέρας και σε εμφάνιση...! Για πόσο καιρό βέβαια. Τώρα παίζουν και οι dual core...

Αυτά...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση