Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-04-13, 16:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως δεν γνωρίζουμε την αλληλοεπίδραση της Ελληνικής γλώσσας, αλλά και άλλων γλωσσών στην Ελληνική.
Βεβαίως, ένα παράδειγμα αυτού του φαινομένου είναι οτι τα Αγγλικά έχουν δύο λέξεις για την κάνναβη, cannabis και hemp.

Το cannabis είναι πρόσφατο δάνειο, απευθείας από το Ελληνικό "κάνναβις", λέξη που κατά τον Ηρόδοτο την πήραμε από τους Σκύθες.

Το hemp όμως δεν είναι δάνειο, προέρχεται απο Αγγλοσαξονικούς και Τευτονικούς τύπουςhænep και hanapiz. Το hanapiz με τη σειρά του είναι απευθείας δάνειο από τους Σκύθες (με τους οποίους οι Τεύτονες μαλλον είχαν επαφή), από τους οποίους και εμείς έχουμε πάρει τη λέξη "κάνναβις".

Οπότε η κάνναβη έφτασε στα Αγγλικά μέσω δύο δρόμων. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα όλο αυτό μου φαίνεται μαγικό

Με το παραπάνω θέλω να πω οτι τα δάνεια και οι γεωγραφικές επιρροές θολώνουν κάπως το γενεαλογικό δέντρο, αλλά κάποιες φορές η γλωσσολογία μπορεί να δει πέρα από αυτή τη θολούρα. Στα νέα Ελληνικά για παράδειγμα, τόσο η γραμματική όσο και το συντακτικό, έχουν κανόνες που δεν είναι αμιγώς ελληνικοί, αλλά προκύπτουν από επιρρόη των Γαλλικών, των Τούρκικων αλλά και των γλωσσών των Βαλκανίων.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
Xenios (02-04-13)