Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 24-07-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα που θεωρει ευχάριστα ένας 16χρονος μαθητής ή μια 20χρονη φοιτήτρια μπορεί να είναι ενοχλητικά για κάποιον 35χρονο προγραμματιστή
Για μένα λες;

Το θέμα της εμφάνισης του site είναι στην ουσία τρία αλληλένδετα θέματα.

(α) Αισθητική.
(β) Χρηστικότητα (look & feel, UI, usability).
(γ) Οργάνωσης περιεχομένου.

Ενώ η αισθητική είναι και θέμα γούστου, τα άλλα δύο δεν είναι. Το ύφος του συστήματος και το είδος των χρηστών που προσελκύει το σύστημα εξαρτώνται από τη σχεδίαση, όχι αντίστροφα (κοινώς, δεν κανονίζει ο χρήστης τι γουστάρει, αλλά ο σχεδιαστής σε ποιο κοινό στοχεύει).

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή τη στιγμή η Acro τα πηγαίνει χάλια στο (α). Έχω φτιάξει ολόκληρες λίστες με τα αισθητικά ζητήματα. Υπερβολικά πολλά fonts και διαφορετικά μεγέθη, κακές επιλογές fonts, έλλειψη anti-aliasing, απίστευτο βάρος (~300k για κάθε σελίδα!), μπάρες που καταστρέφουν την όρασή σου, ασφυκτική συμπίεση παντού, κλπ κλπ.

Η χρηστικότητα είναι καλούτσικη, πάνω κάτω, αλλά έχει πολλά σημεία που θα μπορούσε να βελτιωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. Πχ γιατί χρειάζεται να έχω μόνιμα ένα παράθυρο ανοιχτό στην αρχική σελίδα για να στείλω pages; Και καλά εγώ που έχω και το τέρας την οθόνη, όσοι μπαίνουν από Nokia Tablets (γκουχ) τι να πουν;

Η οργάνωση περιεχομένου θέλει αρκετή δουλειά, αλλά αυτό δεν είναι εφικτό λόγω της επιλογής του software της βάσης.

Και στο τέλος τέλος τι το συζητάμε; Αφού η απόφαση σ'αυτό έχει παρθεί προ πολλού — η Acro έτσι είναι και δεν αλλάζει.

(είναι ενδιαφέρον ότι η τακτική αλλαγή εμφάνισης είναι από τους καλύτερους τρόπους να προσελκύσεις νέους χρήστες, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση