Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 05-06-11, 12:08
Ιντερ
Guest
 

Nοσος Crohn παραλληλα με αγγειλοπιτικη σπονδυλιτιδα

Καλημερα.
Διαβαζοντας την antelle νομιζα οτι διαβαζω την ιστορια μου. Πραγματικα εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα και οι χρονικες αντιστοιχιες συμπηπτουν.
Εδω και 7 χρονια υποφερω απο διαρροιες. Εκανα αρκετες κολονοσκοπησεις αλλα μεχρι πριν τρια χρονια δεν εβρισκαν τιποτα και μου ελεγαν οτι εχω κουσουρια...
Παραλληλα υπεφερα απο τρομερους πονους στην μεση και στα ισχυα. Τις νυχτες υπεφερα και δεν μπορουσα να κινηθω.
Πριν τρια χρονια νοσηλευτικα και διαγνωστικε νοσος crohn. Με αγωγη και προσοχη ως και πριν λιγο καιρο την παλευα και η ασθενεια ηταν σε υφεση. Ομως οι πονοι συνεχιζαν και σταματουσαν μονο οταν ημουν σε αγωγη με κορτιζονη.
Πριν 20 μερες νοσηλευτικα παλι με εξαρση της νοσου. Ο γιατρος ηταν λιγο πιο προσεκτικος και εδωσε βαση σε αυτα που του ειπα και εκανα ακτινογραφιες που εδειξαν οτι εχω ιερολαγονιτιδα. Μια μορφης αγγειλοπιτικης σπονδυλιτιδας.
Περιμενω ακομα τα εργαστηριακα για να γινει πληρη ταυτοποιηση της ρευματοπαθειας αλλα ο ρευματολογος ειναι 100% σιγουρος.
Προσπαθω να μην με παιρνει απο κατω. Ξερω οτι οταν ειμαι καλα ψυχολογικα ειμαι καλα και με τις ασθενειες μου. Λιγο προσοχη στα φαγητα θελει για το γαστρεντερολογικο προβλημα και πιστευω λιγη ασκηση παραπανω στην ζωη μου για να μπορω οσο τον δυνατον να ζω καλυτερα.
Οι γιατροι και εμενα μου συστησαν την βιολογικη θεραπεια γιατι αντιμετωπιζει και τις δυο ασθενειες. Ειδα πολλα παιδια που τα χρησιμοποιουν και ολα ηταν ευχαριστημενα. Ειμαι αισιοδοξος οτι ολα θα πανε καλα.
Απάντηση με παράθεση