Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #154  
Παλιά 26-06-11, 19:04
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Elli84 καλησπέρα
Σχετικά με τα παιδιά θα πρέπει να ξέρεις το εξής.
Όταν θελήσεις να κάνεις , θα πρέπει να έχεις κόψει το azathioprine για έξι μήνες τουλάχιστον πριν συλλάβεις. Θεωρείται υπεύθυνο για τερατογεννέσεις, αλλά μετά από έξι μήνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμη και άντρας που το παίρνει πρέπει να το διακόπτει πριν ξεκινήσει την διαδικασία.
Αυτό που με προβληματίζει σε αρκετούς εδώ μέσα, είναι που γράφουν για αντιβιώσεις. Εμένα από την αρχή ρητά μου έχουν απαγορέψει κάθε αντιβίωση, γιατί χαλάει την χλωρίδα του εντέρου. Ακόμη και ιώσεις τις περνάω με depon.
Να γνωρίζετε ότι πολλές περιπτώσεις crohn ξεκίνησαν σε άτομα που έπαιρναν μακροχρόνια αντιβίωση, ειδικά την septrin.
Αυτός είναι και ο λόγος που μου έκοψε ο γιατρός μου την azathioprine μετά από δύο χρόνια, με την οποία είχα ξεχάσει εντελώς την crohn. Φυσικά καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σας. Ο δικός μου μου έχει απαγορέψει τα εξής,
Μάυρη ζάχαρη(το νούμερο ένα σε αυτούς που έχουν crohn), πατάτες,ψωμί μαύρο και γάλα.
Πραγματικα να σε καλα...Γιατι θα με εβγαζαν τρελη...Ολοι μου ελεγαν να κοψο οσπρια ,φρουτα και λαχανικα και του εξηγουσα οτι δεν εχω τρελο προβλημα με αυτα αμα τα περνω με ελενχο...το μεγαλυτερο μου προβλημα ηταν οι παπατεσ και κανενασ δεν με πιστευε...Οχι μου ελεγαν εφαγεσ κατι αλλο και σε πειραξε...Το γαλα λιγο με πρηζει ,οσο για την μαυρη ζαχαρη και το μαυρο ψωμι δεν με απασχολει γιατι δεν το δοκιμαζω καν.ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΠΕΘΕΝΟΥΝ........
Απάντηση με παράθεση