Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #159  
Παλιά 26-06-11, 23:09
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδία καλησπέρα..
Να πω από τα λίγα που ξέρω για τη νόσο πως δεν ειναι όλα τα αντιβιοτικά το ίδιο όπως δεν είναι ίδιες όλες οι περιπτωσεις της νόσου. Το ciproxin ως δραστική ουσία χρησιμοποιήθηκε στο παρελθόν για την αντιμετώπιση ορισμένων μορφων της crohn πριν βγουν οι βιολογικοί και τα ανοσοκατασταλτικά...
Και άλλες αντιβιοτικές δραστικές ουσίες έχουν χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν αλλά και κατά περίπτωση χρησιμοποιούνται ακόμη και τώρα για την αντιμετωπιση της crohn όπως ειναι η Ριφαξιμίνη (rifaximin) η οποία μπορεί να φέρει ανακούφιση... (χρησιμοποιείται κυρίως στις δύσκολες περιπτώσεις ευερέθιστου εντέρου)...
Θέλω να πω πως δεν πρέπει να αφορίζουμε όλα τα φάρμακα και μεταξύ αυτών και τα αντιβιοτικά.. Σίγουρα απαγορεύονται τα αντιβιοτικά ευρέως φάσματος τα οποία όντως μπορεί να προκαλέσουν εξάρσεις...
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ακολουθούμε πιστα τις οδηγίες των γιατρών μας φυσικά παίρνοντας και μια δευτερη και τριτη γνωμη...
Να πω μονο πως εγω πηρα ciproxin για 15 μερες οταν ακομη ήμουν χαλια με πυρετό και διάρροιες και πόνους και νομιζω πως με βοηθησε να παω καλυτερα......
Γενικά, όπως όλοι μας, έχω παρει εναν τονο φαρμακα και πλεον πιστευω πως ο καθε ενας απο μας εχει μια μοναδικη ιστορια να αφηγηθεί σχετικά με ποιο φαρμακο τον εχει βοηθησει και ποιο του εχει κανει κακο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 26-06-11 στις 23:13
Απάντηση με παράθεση