Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-04-09, 22:04
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Πέμπτη 9 Απριλίου 2009

Καλημέρα σας

Ανατολή ήλιου: 7:00 πμ
Δύση ήλιου: 7:53 μμ
Πανσέληνος: σε 28 ημέρες


Σαν σήμερα :
Το 1861, ξεκινά ο Αμερικανικός εμφύλιος πόλεμος, με την πρώτη αψιμαχία Βορείων και Νοτίων.
Το 1905, η «Ματωμένη Κυριακή» της αγίας Πετρούπολης. Η τσαρική αστυνομία βάλει εναντίον διαδηλωτών που διαμαρτύρονται για την πολιτική του Τσάρου, με συνέπεια να υπάρχουν εκατοντάδες νεκροί.

Είπαν : «Δικαιοσύνη είναι ο σεβασμός της αξιοπρέπειας του ανθρώπου, που εκδηλώνεται αυτόματα και εξασφαλίζεται αμοιβαία» (Πιέρ Ζοζέφ Προυντόν)

Ήξερες ότι : Στον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο υπολογίζεται ότι 400.000 - 600.000 Ρομά (Τσιγγάνοι) εκτελέστηκαν από τους Ναζί στα στρατόπεδα συγκεντρώσεως.

Το ποίημα της ημέρας:

ΣΥΓΝΕΦΟ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ
Τη σκέψη σας που 'νείρεται
πάνω στο πλαδαρό μυαλό σας
σάμπως ξυγκόθρεφτος λακές
σ' ένα ντιβάνι λιγδιασμένο,
εγώ θα την τσιγκλάω
επάνω στο ματόβρεχτο κομμάτι της καρδιάς μου
φαρμακερός κι αγροίκος πάντα
ως να χορτάσω χλευασμό.

Εγώ δεν έχω ουδέ μιαν άσπρη τρίχα στη ψυχή μου
κι ουδέ σταγόνα γεροντίστικης ευγένειας.
Με την τραχιά κραυγή μου κεραυνώνοντας το κόσμο,
ωραίος τραβάω, τραβάω
εικοσιδυό χρονώ λεβέντης.
………………………………

(Vladimir Mayakovsky, απόδοση: Γιάννης Ρίτσος)

Εκδηλώσεις:
Jozef Van Wissem O ολλανδός μουσικός που κατάφερε να παντρέψει την αναγεννησιακή και μπαρόκ φιλολογία, με τη Folk παράδοση, το μινιμαλισμό και τα ηλεκτρονικα με τον αυτοσχεδιασμό, μετουσιώνοντάς τα σε μια μεταμοντέρνα πρόταση για τη μουσική του 21ου αιώνα, με συνεργάτες όπως οι Gary Lucas (Captain Beefheart),Tetuzi Akiyama, James Blackshaw, Maurizio Bianchi,Elliot Sharp, και με μοναδικό "κλειδί" το μπαρόκ λαούτο, ένα όργανο που στα χέρια του Van Wissem επανακαθορίζεται. (Μουσικό Σπίτι Δίαυλος. Δράκου 9 Κουκάκι, 210 9245644. Ώρα 9:00)

Η φωτογραφία της ημέρας

Με σοβαρότητα που δεν ταιριάζει στην ηλικία της, αλλά απόλυτα συνυφασμένη με τον ρόλο της στη διατήρηση της παράδοσης, η μικρή συμμετέχει στις τελετές εορτασμού της Μεγάλης Εβδομάδας που διεξάγονται με εντυπωσιακό τρόπο στην Ανδαλουσία.

Από σήμερα καταβάλλεται το δώρο του Πάσχα στους υπαλλήλους και συνταξιούχους του δημοσίου. Οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα θα πρέπει να το λάβουν το δώρο Πάσχα μέχρι και την Μ. Τετάρτη…οι υπόλοιποι εύχομαι να λάβουν όποιο άλλο δώρο!

Καλημέρα σας
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 09-04-09 στις 22:19
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
pazo (09-04-09), Xenios (08-04-09)