Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-04-09, 22:13
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Παρασκευή 10 Απριλίου 2009

Καλημέρα σας

Ανατολή ήλιου: 6:59 πμ
Δύση ήλιου: 7:54 μμ
Πανσέληνος: σε 27 ημέρες


Γιορτάζουν: ….πείτε Χρόνια Πολλά όλο και κάποιος: Δημοσθένης, Διονύσιος, Επαμεινώνδας, Ετεοκλής, Ζήνων, Ηρακλής, Ηφαιστίων, Θεμιστοκλής, Ισοκράτης, Μάξιμος, Μιλτιάδης, Ξενοφών, Περικλής, Πολύβιος, Σοφοκλής, Τιμόθεος, Φιλοποίμην, Φωκίων…θα γιορτάζει!

Σαν σήμερα :
Το 1821, οι Τούρκοι απαγχονίζουν στην Κωνσταντινούπολη, τον Πατριάρχη Γρηγόριο Ε’, σε αντίποινα για την Ελληνική Επανάσταση
Το 1979, πεθαίνει ο Ιταλός συνθέτης Nino Rota, που «έντυσε» με τη μουσική του τις ταινίες του Φεντερίκο Φελίνι.

Είπαν : «Συγκρίνω τη ζωή με τις χορδές των μουσικών οργάνων που πρέπει να τεντώνονται και να ξαναλασκάρουν για ν’ αποδώσουν έναν πιο ευχάριστο ήχο» (Δημόφιλος)

Ήξερες ότι : Αν η βάση του σκεύους μαγειρικής είναι 1-2 εκατοστά μικρότερη από την εστία, σπαταλάμε 20 – 30% περισσότερη ενέργεια. Κάθε φορά που ανοίγουμε την πόρτα του φούρνου, χάνεται το 20% της θερμότητας.

Το ποίημα της ημέρας:

Θάλασσα του πρωιού (Κ. Π. Καβάφης)
Εδώ ας σταθώ. Κι ας δω κ’ εγώ την φύσι λίγο.
Θάλασσας του πρωιού κι ανέφελου ουρανού
λαμπρά μαβιά, και κίτρινη όχθη όλα
ωραία και μεγάλα φωτισμένα.

Εδώ ας σταθώ. Κι ας γελασθώ πως βλέπω αυτά
(τα είδ’ αλήθεια μια στιγμή σαν πρωτοστάθηκα)
κι όχι κ’ εδώ τες φαντασίες μου,
τες αναμνήσεις μου, τα ινδάλματα της ηδονής

Εκδηλώσεις:

Music for a while Συναυλία με μουσική του 17ου & 18ου αιώνα. Νίκος Σπανάτης κόντρα-τενόρος, Μαρία Χρυσάγη τσέμπαλο. Με έργα των: J. Dowland, W. Inglot, H. Purcell, M. Weckmann, G. F. Handel. (Αίθουσα Συναυλιών Ωδείου Αθηνών, Ρηγίλης & Βασ.Γεωργίου Β΄ 17-19, ώρα 8:00, είσοδος ελεύθερη, www.odeionathinon.gr)

Η φωτογραφία της ημέρας

Ελληνικά γεννητούρια! Δυο θηλυκά και ένα αρσενικό αρκουδάκι γεννήθηκαν στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα τον Δεκέμβριο. Χθες έκαναν βόλτα με τη μητέρα τους. (!!!...)


Ξεκινάει το σαββατοκύριακο πριν τη Μ. Εβδομάδα…είμαι σίγουρη, ότι η διάθεση και οι ρυθμοί μας πλέον είναι ανάλογοι των ημερών.


Καλημέρα σας
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 09-04-09 στις 22:24
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
amigos (09-04-09), pazo (10-04-09), varthol (09-04-09), Xenios (09-04-09)