Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 15-06-11, 11:16
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι 40 χρονών και έχω την crohn από τα 19.
Έχω περάσει πολλά και μπορώ να βοηθήσω και εγώ από την πλευρά μου όποιον θέλει.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να καταλάβετε ότι δεν είστε άρρωστοι.
Το δεύτερο και πιο δύσκολο είναι να καταλάβει και το περιβάλλον σας ότι δεν είστε άρρωστοι.
Η crohn είναι μία ευαισθησία που έχουμε και μας μαθαίνει πως πρέπει να είναι ο τρόπος ζωής μας.
Όχι άγχος, όχι στεναχώριες,όχι κρεπάλες. Δεν είναι αρρώστια ψυχολογική.
Όλα είναι στο μυαλό μας. Η <<νόσος>> αυτή χτυπάει άτομα με υψηλό δείκτη ευφυίας που αντιλαμβάνονται αλλιώς την ζωή.
Γι'αυτό και αποκαλείται <<νόσος των Εβραίων>>.
Επίσης χτυπάει άτομα που έχουν έντονη σεξουαλική ζωή, τις λεγόμενες μηχανές του σεξ (μην σας κακοφαίνεται αυτό που λέω, αργά ή γρήγορα θα το καταλάβετε).
Δεν χρειάζεται πανικός όταν έχετε έξαρση, απλώς ηρεμήστε και καταπολεμήστε τις κακές σκέψεις σας με εργασιοθεραπεία ή με κάτι άλλο που σας ευχαριστεί.
Ειδικά τα νέα παιδιά που δεν είναι εξοικιωμένα με την νόσο πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται πιο αισιόδοξα (όσο και αν αυτό φαίνεται δύσκολο)και να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους προς το καλύτερο.
Η θεραπεία η δική μου πέρασε από πολλά στάδια. Είχα φτάσει στα 19 πολλή κοντά στην κολεκτομή αλλά τελικά ανέκαμψα με το Immuran (αζαθειοπρίνη) την οποία είχα πάρει για δύο χρόνια. Από τότε έχω διαστήματα με εξάρσεις και παίρνω κορτιζόνη (τώρα τελευταία παίρνω την Budenofalk) και πάντα salofalk.
Η ζωή μου έχει φυσιολογίκή ροή (είμαι παντρεμένος 14 χρόνια και έχω δυο παιδιά,μία κόρη 9 χρονών και ένα γιο 6 χρονών). Όποιος θέλει βοήθεια και μπορώ ας μου γράψει.
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Gabriel_Knight For This Useful Post:
antele (15-06-11), mamanicks (15-06-11), n1kos (01-11-12), Olia (07-07-12)