Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 22-05-12, 17:17
Το avatar του χρήστη Emergence...
Emergence... Ο χρήστης Emergence... δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-11-12 00:00
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μείνω σ' αυτά τα δύο, που έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι η απιστία δεν έχει να κάνει σε τίποτα σε σχέση με κοινωνικούς ή θρησκευτικούς λόγους.

Έχει να κάνει με την δειλία, να παραδεχτείς ότι η μία σχέση σου, έχει τελειώσει, να βρεις την δύναμη να το πεις στον άλλο και να μην παίζεις κρυφτούλι. Φυσικά εδώ βάζω μία παράγραφο, δεν μιλάμε για μία περιστασιακή απιστία, που έγινε σε μια στιγμή αδυναμίας. Μιλάμε για την κατά συρροή και κατ' εξακολούθηση.

Μπορεί να έχει σχέση και με οικονομικούς λόγους. Να μην μπορείς πχ να πληρώσεις διατροφή.

Όπως και να έχει, η ύπαρξη διπλής ή πολλαπλής σχέσης, είναι αξιοκατάκριτη και εις βάρος της ανθρώπινης οντότητας, που το υφίσταται αυτό. Μπορεί η καθαρή εξήγησα να έχει κάποιες συνέπειες, αλλά να μου επιτρέψεις να σου πω, ότι χωρίς να φοράω παρωπίδες ή να πουλάω καθωσπρεπισμό, η κοροϊδία είναι χείριστη συμπεριφορά, σ' έναν άνθρωπο, που σ΄εμπιστεύεται.
Χμμ... Το να διατηρείς μια σχέση που δεν νιώθεις όμορφα μέσα σε αυτή.. που νιώθεις μοναξιά γιατί νιώθεις πως δεν σε καταλαβαίνουν.. ή να νιώθεις πως σε απορρίπτει ο συντροφός σου με διάφορους τρόπους.. δεν ειναι κοροϊδία προς τον εαυτό; Τι είναι..;; Το να συμβιβάζεσαι κ να μην αναλαμβάνεις πρωτοβουλίες βαθιάς επικοινωνίας κ να μένεις βουβός/ή γιατί θα θεωρήσεις πως θα μιλήσεις σε τοίχο.. δεν είναι κοροϊδία προς τον εαυτό..;; Κοιτάμε με τί τρόπο συμβαίνει επιλεκτικά.. ή την ουσία, η οποία δεν αλλάζει..;

Σχετικά με τη θρησκεία κ την κοινωνία, σαφώς κ "επέβαλαν" τη μονογαμία με τον τρόπο τους. Νομίζω πως κ η κοινωνία αλλά κ η θρησκεία είναι κομμάτια του κρατικού ελέγχου.. Πώς θα μπορούσαν να ελέγξουν τους ανθρώπους αν δεν ήταν χωρισμένοι σε μικρότερες ομάδες..;

Δηλ στην Αραβία που έχουν πολλές γυναίκες τί σημαίνει.. αν όχι κοινωνική μάθηση κ τρόπου ζωής..;;

Να κάνω μια παρένθεση κ να πω ότι είμαι υπέρ της μονογαμίας γιατί πιστεύω ότι είναι ο μόνος τρόπος διεύρυνσης του εαυτού.. Μέσα από μία σταθερή σχέση μαθαίνω εμένα, εσένα, εμάς.. τον άνθρωπο στην ολότητά του..

Άσχετα από το αν όμως η θρησκεία κ η κοινωνία έχουν να κάνουν με αυτό, μια κ έχουμε αντίθετες απόψεις, πιστεύεις πως η απιστία είναι τελικά πρόβλημα ή το αποτέλεσμα του προβλήματος..;
Ότι φταίει μόνο αυτός που απιστεί.. ή κ ο απατημένος..;
Πώς τα μόνα τεράστια ψέματα μέσα στη σχέση ή οι κοροϊδίες είναι από την απιστία κ μόνο κ δεν πρέπει να τα ανεχόμαστε..;

Σαφώς κ δεν μιλάω μόνο για τον απατημένο.. αλλά κ για εκείνον που απιστεί..! Κ από τις δυο πλευρές μιλάω.. Κ όταν λέω πως πρέπει να επαναπροσδιορίσουν τη σχέση τους.. εννοείται πως η αμεσότητα κ η ειλικρίνεια προς τον εαυτό τους κ μετά με τον άλλον, είναι βασικά συστατικά..
Απάντηση με παράθεση