Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 31-03-08, 22:32
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντινα, θες να το αναλύσεις λίγο;
Ναι....Παρατηρώντας τις άμεσες αντιδράσεις-θέσεις για το θέμα πριν 2 μέρες περίπου καθώς και τις αναφορές που έγιναν "Στα Πεταχτά" ...(Η δική μου "αίσθηση"-...αν μπορώ να το πω αυτό μέσα από τον συγκεκριμένο τρόπο επικοινωνίας...- τη στιγμή των συνομιλιών).

Θεωρώ ότι η απάντηση σε ένα τέτοιο θέμα, το οποίο απαντάται ανακαλώντας στη μνήμη βίωμα και εμπειρία και όχι απλά μια εγκεφαλική παράθεση γνώσης ή άποψης, συνοδεύεται και από το ανάλογο συναίσθημα.

Αυτό "είδα" στην απάντηση του θέματος, δια μέσου της "θύμισης" και "ανακίνησης" των εμπειριών και βιωμάτων για τον Πόνο...
Οι απαντήσεις και "ανταποκρίσεις" των συμμετεχόντων εμπεριέχουν συναισθηματική φόρτιση (λόγω προϋπαρξης των συναισθημάτων, απόρροιας του πόνου) και ειδικότερα θα έλεγα του θυμού.

Ότι μας πονά ταυτόχρονα μας θυμώνει. Κάποιες φορές ο θυμός μπορεί να "καταλαγιάσει" ή και να μετουσιωθεί σε συνειδητοποίηση (...πόνος - φίλος, στην περίπτωση αυτή), κάποιες φορές "μένει" θυμός (...πόνος - εχθρός). Όταν υπάρχει θυμός δεν υπάρχει λύτρωση, παραμένει (δεν μετουσιώνεται), μπορεί να "θάβεται" ή και να εκδηλώνεται σε "λανθάνουσα" μορφή...


Ως εκ τούτων...είναι τυχαίος ο τρόπος ανταπόκρισης/ αντίδρασης των συμμετεχόντων της συζήτησης αυτής;


Και πιστεύω Και ελπίζω (...το οικειοποιούμαι!) να είμαι σαφής....
Κωνσταντίνα (το ...βαφτιστικό μου! )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-03-08 στις 23:18 Αιτία: Διόρθωση quote
Απάντηση με παράθεση