Θέμα: Carpe diem
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-05-10, 12:54
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Υπαρχη και η απολαψη της μερας..Οπως ερχεται καλα και κακα...να διαχειριζωντε αναλογα...Ουφ πια...
Πόσο δίκιο έχεις! Και εγώ λέω ότι θέλω, προτιμώ να περνάω καλά και αυτό παρεξηγείται καμιά φορά καθώς είναι πολύ γενικό. Οπότε το είπα λίγο πιο πολύπλοκα: να τελειώνουμε σωστά την κάθε στιγμή...

Αυτό που εννοώ είναι ότι μου αρέσει η καλή διάθεση, η θετική ενέργεια και καθόλου μα καθόλου δεν μου αρέσουν οι μουρμούρες και οι γκρίνιες! Και αν είναι να συναναστραφώ με κάποιους προτιμώ να δίνω κάτι θετικό παρά να τους πρήζω με την δική μου κατήφεια.

Αυτό το άδραξε τη μέρα, Χρυσηίδα, πως το αντιλαμβάνεσαι; Σαν τίποτα να μην αφήνουμε να πάει χαμένο; Σαν γρήγορο ρυθμό και άμεση ανταπόκριση σε ότι μας προκύπτει χωρίς να έχουμε κατά νου τι θα επακολουθήσει; Αυτές οι σκέψεις μου είναι σε σχέση με τους τελευταίους στίχους:
"Απόλαυσε το σήμερα και δείξε ‑όσο το δυνατόν‑
λιγότερη εμπιστοσύνη στο αύριο."


Αυτοί οι στίχοι δεν με εκφράζουν και είπα και πριν, το βλέπω μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο ζωής οπότε δεν είναι και τόσο "άδραξε" για μένα. Πιστεύω σε πιο ουσιαστικές διεργασίες και όχι στην ταχύτητα της στιγμής.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση