Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 12-03-11, 22:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Επιτέλους, βρήκαμε κάτι για φωτογραφία που ξέρω και δεν ξέρεις εσύ!!! Φούρνοι γκρεμίζονται!

Τα παρακάτω γράφονται με κάθε επιφύλαξη. 99% είναι λάθος και παραπλανητικά.

Τι διάμετρο φίλτρο παίρνει κανονικά η μηχανή σου; Αν παίρνει μικρότερο από 58mm (που για να έχεις δακτύλιο προσαρμογής, προφανώς είναι μικρότερος), μην πάρεις πολωτικό 58mm. Θα είναι πιο ακριβό. Πάρε ένα για τη μηχανή σου. Η τιμή του πολωτικού ανεβαίνει εκθετικά με τη διάμετρο του φακού, γιατί το πληρώνεις με το εμβαδόν (πr²), όχι με τη διάμετρο. Αν θυμάμαι η μηχανή σου έχει πολύ μικρό φακό, οπότε το πολωτικό θα είναι φτηνό. Ή έστω φτηνότερο.

Το δικό μου είναι της Hoya, το Pro Series και είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το 58mm το βρίσκω (στο Ebay, καινούριο) £32 + μεταφορικά, οπότε για ένα πολύ καλό φίλτρο 58mm μη δώσεις πάνω από €35–€40. Ναι, τα πολωτικά φίλτρα είναι πανάκριβα.

Στην Ελλάδα, η καλύτερη κατασκευάστρια που έχω πετύχει είναι η Hoya που έχει και μια φήμη στα οπτικά.

Οι επιστρώσεις κλπ δεν είναι τόσο σημαντικές αν σεβαστείς το φίλτρο και το προσέχεις ως κόρη οφθαλμού [2]. Οπωσδήποτε πρέπει να είναι CIRCULAR Polariser (μπορεί να γράφει CPL στο κουτί/δαχτυλίδι), αλλιώς δε θα δουλεύει το autofocus στη μηχανή σου.

Αν δεν έχει καθόλου θέση για φίλτρο [0], πάρε ένα adaptor (πχ της Cokin) και το σχετικό φίλτρο της Cokin [1].



[0] Που αποκλείεται να μην έχει, αφού είναι τεκμηριωμένα καλύτερη από Leica. Έμαθα ότι ο Pazo θα πουλήσει τη δική του να πάρει Canon.

[1] Το καλό με το σύστημα της Cokin είναι ότι τα ίδια φίλτρα μπαίνουν σε πολλές μηχανές. Το κακό είναι ότι για να το κάνουν αυτό τα φίλτρα είναι μεγαλύτερα απ'ότι χρειάζεται.

[2] Τα πολωτικά δεν είναι σαν τα Skylight. Είναι ακριβά οπτικά και πρέπει να τα προσέχεις πολύ. Δεν το καθαρίζουμε με βενζίνες, μαζούτ, οινόπνευμα, χλωρίνη Κλινέξ (αυτή ξέρετε, αυτή εμπιστεύεστε). Δεν το γδέρνουμε, δεν το ακουμπάμε, και το κρατάμε πάντα στη θήκη του μέχρι να το χρειαστούμε.
Απάντηση με παράθεση