Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 13-03-11, 10:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τι διάμετρο φίλτρο παίρνει κανονικά η μηχανή σου; Αν παίρνει μικρότερο από 58mm (που για να έχεις δακτύλιο προσαρμογής, προφανώς είναι μικρότερος), μην πάρεις πολωτικό 58mm. Θα είναι πιο ακριβό. Πάρε ένα για τη μηχανή σου. Η τιμή του πολωτικού ανεβαίνει εκθετικά με τη διάμετρο του φακού, γιατί το πληρώνεις με το εμβαδόν (πr²), όχι με τη διάμετρο. Αν θυμάμαι η μηχανή σου έχει πολύ μικρό φακό, οπότε το πολωτικό θα είναι φτηνό. Ή έστω φτηνότερο.
Είναι 58ρι Αλέξιε. Aπλά για ένα μυστήριο λόγο, δεν έχει στροφές στο εσωτερικό αλλά υποδοχή για κούμπωμα. Έτσι η στεφάνη που αγόρασα απλά κουμπώνει και έχει υποδοχή (στροφές) για φίλτρα.

Που αποκλείεται να μην έχει, αφού είναι τεκμηριωμένα καλύτερη από Leica. Έμαθα ότι ο Pazo θα πουλήσει τη δική του να πάρει Canon.
Κάποιο παιδάκι διάβασα, ότι υμνεί μια μικρή και ταπεινή DSLR Olympus, που με είχε αποτρέψει να αγοράσω

Να εξηγήσω και πάλι, γιατί πούλησα την Olympus με τους τρεις φακούς, για να πάρω μια ταπεινή Canon.

Παίζοντας με μηχανές και φωτογραφίσεις από τόσο δα παιδάκι (Zenit, Leica, Kodak Canon κλπ ή κινηματογραφήσεις με Zeiss Ikon 8mm και μέχρι απλά σπιρτόκουτα που βάζαμε μέσα ένα κομματάκι φιλμ, λάτρευα δύο πράγματα, να μπορώ με μια μηχανή, να βγάζω και κοντινές αποστάσεις (macro) και μακρινές.

Η πρώτη μου ψηφιακή, Sony DSC 717, μου πρόσφερε αυτή την δυνατότητα.

Η Olympus μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν ένα μεγάλο βήμα για μένα.

Η έλλειψη μακροφωτογράφισης και ενός ικανοποιητικού τηλεφακού, εμένα μου έλειπαν και κατέληξα στην Canon SX1, που με καλύπτει απόλυτα, όπως και οι αντίστοιχες μηχανές της Nikon, που βγήκαν λίγο αργότερα. Μεγάλο ζουμ 20Χ, macro 0cm, ευρυγώνιο Super HD Video ... όλα σε ένα... χωρίς να αλλάζω φακούς....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση