Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 14-09-14, 16:23
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ fifisriko,

Από τα λεγόμενα σου σε αυτό το thread θα κρατήσω τα -κατά την προσωπική μου άποψη- πιο ουσιώδη και πιο σημαντικά.
Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
5> αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις περι του θεματος και δεν ενδιαφερομαι για απαντησεις και αντιπαραθεση απο κανεναν που δεν ειναι βουδιστης και που δεν εχει πραγματικες εμπειριες περι αυτων. εαν εκανα συζητηση γι αυτα τα θεματα με εναν χριστιανο τοτε θα ηταν σαν να αγοραζα απομιμητικα προϊοντα απο αλλοδαπο στον δρομο..
Έτσι όπως το λες είναι.
Ένας βουδιστής κι ένας χριστιανός μιλούν επί διαφορετικής βάσης.
Για το λόγο αυτό θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος να πει, πως έναν βουδιστή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ να τον αναστατώνει η φράση ότι το Ρέικι είναι αναγνωρισμένο ως "Νεοφανής αίρεση", για τον απλούστατο λόγο ότι η "Αίρεση" με το συγκεκριμένο νόημα είναι κάτι που αφορά Χριστιανούς.
Για έναν βουδιστή, δεν υφίσταται το νόημα της.
Άρα, τι νόημα έχει να συγχίζεται μεσημεριάτικα;

Για τον παραπάνω λόγο, κι εγώ δεν έχω καμία όρεξη να έρθω σε αντιπαράθεση. Απλά συζητώ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ. Νομίζω δε, πως και η συζήτηση σε αυτό το κλίμα, δεν βοηθά.

Στο 3ο μήνυμα γράφεις:
Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω απο την δικη μου αποψη που εχω ζησει στην ανατολη και εχω βαπτιστει εκει κατ επιλογη μου βουδιστης...
Ειλικρινά, αυτήν την διευκρίνηση από μέρους σου τη χάρηκα πάρα πολύ.
Είναι δείγμα ειλικρίνειας.
Είναι εξαιρετικά σημαντικό όταν ασχολείσαι με θεολογικά θέματα να δίνεις εξ αρχής σαφές στίγμα των επιλογών σου.

Όπως εσύ θέλεις να είσαι ξεκάθαρος, έτσι πρέπει και η Ελλαδική Εκκλησία να είναι ξεκάθαρη, διευκρινίζοντας στους χριστιανούς πιστούς γιατί -κατά την Χριστιανική Πίστη- ο δρόμος του Ρέικι αποτελεί αίρεση.

Ότι δεν είναι μόνο "εναλλακτική θεραπεία", όπως παρουσιάζεται, αλλά κρύβει θεολογικές προσεγγίσεις, όπως πολύ χαρακτηριστικά σημειώνεις κι εσύ στο 1ο σου μήνυμα:

Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
3ος Βαθμός: Επίπεδο Μάστερ και Δασκάλου του Ρέικι (Usui Reiki master-teacher), όπου ξεκινάει πλέον σε προσωπικό και, για όσους επιθυμούν, σε επαγγελματικό επίπεδο ο δρόμος της πλήρους ένωσης με τον Ανώτερο Εαυτό, την Κοσμική Eνάδα και το Θεό.
Δεν έχει σημασία σε ποιο στάδιο είσαι, σημασία έχει η ουσία του πράγματος.

Προφανώς, ο κάθε άνθρωπος, άρα και ο κάθε Χριστιανός πιστός, έχει την ελευθερία να επιλέξει ό,τι τον εκφράζει καλύτερα - όταν φυσικά είναι αρκούντως πληροφορημένος. Αλλιώς, πως ξέρει το "καλύτερα";

Στην επιλογή του ανθρώπου δεν πρέπει να ασκείται καμιά κριτική.

Τέλος, στο 6ο μήνυμα γράφεις:
Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
6> μαλλον εκανα λαθος που αναρτησα αυτο το θεμα στην κατηγορια "Health & Beauty". ας μεταφερθει σε πιο καταλληλο μερος
Έχεις δίκιο. Από το πρώτο μήνυμα αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε δρόμους "πλήρους ένωσης με τον Ανώτερο Εαυτό, την Κοσμική Eνάδα και το Θεό" και ως εκ τούτου είναι ένα θεολογικό θέμα.

Υ.Γ.: Για αποφυγή παρεξηγήσεων, το "Αγαπητέ fifisriko" της αρχής το εννοώ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
fifisrikos (14-09-14)