Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-09-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου ιδέα για το θέμα (μπορεί να εννοούν κάτι εντελώς άλλο):
Παρών.

Εξυπηρετεί την κεντρική καταγραφή των συναλλαγών, ώστε αν αγοράσεις κότερο να μην μπορείς μετά να εμφανίσεις εισόδημα 5.000€ και να πάρεις και επιστροφή φόρου. Παράλληλα δε θα μπορεί ο πωλητής του κότερου να εμφανίζει έσοδα 0€.
Ω τι όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος, σε μια χώρα με κατοίκους τους Έλληνες!!!

Το μόνο που προσφέρει η κάρτα, είναι η ρουφιανιά της καταγραφής των δεδομένων μας. Πρακτικά δεν προσφέρει, παρά τα ίδια με τα προηγούμενη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Σήμερα κατέθεσα το ενοίκιο μου, στον λογαριασμό του ιδιοκτήτη και μου ζήτησαν, βάσει νέων ρυθμίσεων, ΑΦΜ, δελτίο ταυτότητος, διεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνο και πατρώνυμο μαζί με το ονοματεπώνυμο.

Τον άλλο μήνα εγώ θα είμαι ίσως κρυολογημένος και θα στείλω την αδελφή μου να κάνει την κατάθεση για εμένα.
Ρώτησα τον ταμία, τι θα γίνει στην περίπτωση αυτή. Μου απάντησε ότι θα δώσει η αδελφή μου, τα δικά της στοιχεία.

Ποιο το κέρδος; Πως θα υπολογίσουν πόσο ενοίκιο πληρώνω εγώ στον ιδιοκτήτη μου, αφού μπορεί να έχω δέκα καταθέσεις σ' ένα χρόνο;

Θα θεωρήσουν ότι ο ιδιοκτήτης μου παίρνει χρήματα από τον ΣΧ και την ΑΠ; Το ίδιο δεν μπορεί να γίνει από δεκάδες χιλιάδες ηλικιωμένους;

Που προσφέρει αυτό το μέτρο; Μπάχαλο θα γίνει, θα ψάχνουν να βρουν αν η αδελφή μου, στο σπίτι της, είναι κρυφή ιδιοκτησία του δικού μου ιδιοκτήτη. Ποια κρατική μηχανή και ποιοι υπολογιστές, θα βγάλουν κανένα συμπέρασμα απ' αυτό;

Προφανώς ο ελληνάρας θα συνεχίσει να κάνει μαύρες συναλλαγές, πχ μπορεί να φέρνει ηλεκτρολόγο να του κάνει δουλειές χωρίς απόδειξη. Όταν όμως ο ηλεκτρολόγος θα αγοράσει καλώδια ή πίνακα ή λάμπες αυτά θα φανούν.
Γιατί να φανούν; Τι εμποδίζει τον χοντρέμπορο, να του υπολογίσει τιμή λιανικής και να την διαφορά να την βάλει σε ένα πελάτη λιανικής;

Όταν έρθει σε μένα ο υδραυλικός που έχει αγοράσει μια βρύση ή ένα θερμοσίφωνο, θα μου πάρει τα στοιχεία μου, σε φορητή συσκευή για να με καταγράψει;
Όταν πάω στον ιδιωτικό μου γιατρό όπως κάθε τρίμηνο, για καρδιογράφημα και λοιπές αηδίες, θα μου ζητήσει κάρτα;

Θα ξαναπώ ότι σ' αυτή την χώρα, όταν έβρεχε μυαλά, κάποιοι κράταγαν ομπρέλλες.
Το παράδειγμα που δίνει κάθε καλή Ελληνική Κυβέρνηση (όλες ουδεμιάς εξαιρουμένης) είναι ότι μέσα στην αδυναμία της να ελέγξει τα βιβλία, τους, τα διαγράφει με λύσεις τύπου «περαίωσης»... Μ' αυτόν τον τρόπο την πληρώνουν πάντα οι μ@λ@κες, που κάνουν κάθε τρίμηνο εκκαθαριστικό ΦΠΑ και πληρώνουν έγκαιρα τον φόρο τους.

Η ίδια η πολιτεία, μέσα στην αδυναμία της, ωθεί στην παραοικονομία και στο κλέψειν. Η ίδια η πολιτεία, η εκάστοτε πολιτεία, με τους υπέρμετρους φόρους, με τις έκτακτες εισφορές, με την ανικανότητα της, έχει την κύρια ευθύνη για το σημερινό κατάντημα.

Η ίδια η πολιτεία, (μετά τα εύσημα που δώσαμε προ εβδομάδων για την εξαφάνιση των κουρελούδων στους δρόμους, τους ξανάφερε πίσω και σήμερα εκεί στον ΟΤΕ, δεν υπήρχε πεζοδρόμιο να περάσει κανείς.

Καταλαβαίνω ότι η απάντηση κάθε προοδευτικού έλληνα θα είναι το ΟΧΙ, το οποίο λέει σε οποιαδήποτε αλλαγή για οποιοδήποτε θέμα θεωρεί ότι αγγίζει έστω ελάχιστα τη βολή του.
Η άρνηση στην καταγραφή των προσωπικών δεδομένων, δεν οριοθετεί τον προοδευτικό ή τον μη προοδευτικό πολίτη.
Δεν είναι καν δικαίωμα μας να αρνηθούμε κάτι τόσο Οργουελικό, είναι υποχρέωση και καθήκον μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση