Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 01-10-10, 01:57
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Άλλο πράγμα η κάρτα του πολίτη , άλλο η κάρτα συναλλαγών. Προσπαθώ ακόμα βέβαια να καταλάβω τη χρησιμότητα και των δύο :-)

Αναφορικά με την πρώτη, καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια μικρή ευκολία ως προς την συναλλαγή με τις δημόσιες υπηρεσίες. Αυτή τη στιγμή έχουμε τον αριθμό ταυτότητας, τον ΑΜΚΑ, τον αριθμό μητρώου του ασφαλιστικού φορέα (ο οποίος και φαντάζομαι δεν εχει πλέον λόγο ύπαρξης) και τον ΑΦΜ ώς βασικά στοιχεία αναγνώρισης και συναλλαγής με το δημόσιο. Με το να συγχωνευτούν σε έναν και μοναδικό, διευκολύνει δε λέω αλλά το όφελος είναι δυσανάλογο του κόστους που θα έχει. Σχετικά με τη ηλεκτρονική συνταγογράφηση το βασικό μέρος είναι η σύνδεση του ιατρού με τον φαρμακοποιό και την κεντρική υπηρεσία του υπ. υγείας καθώς και του ασφαλιστικού φορέα. Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα αφού ο ΑΜΚΑ υπάρχει για όλους μας. Το να υπάρχει και μια κάρτα που να τον αναγράφει , σε τι θα αλλάξει τη διαδικασία ;

Η κάρτα των συναλλαγών υποτίθεται οτι θα πατάξει τη φοροδιαφυγή. Τρίχες, πολύ απλά αντι να μαζεύεις αποδείξεις θα δίνεις την κάρτα. Αν δεν θές, δεν την δίνεις ! Και όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, αμα σου πεί ο υδραυλικός ξέρεις 200 με απόδειξη 150 χωρίς απόδειξη θέλω να δώ πόσοι θα πούν 200 με απόδειξη. Είναι καθαρά θέμα κουλτούρας μας. Θυμάμαι στην Αγγλία είχα πάει για κούρεμα και ντάξει, το παλλικάρι με πρόσεξε δε λέω και μου άρεσε το κούρεμα. Του λέω λοιπόν μη το χτυπήσεις , είμαστε οκ. Με κοίταξε, γούρλωσε τα μάτια, παραξενεύτηκε, και μου είπε ότι πρέπει να το χτυπήσει έτσι και αλλιώς :-)

Για μένα ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης της φοροδιαφυγής είναι ένας συνδυασμός πόθεν έσχες και εκτεταμένων κριτηρίων διαβίωσης. Αγαπητέ κύριε γιατρέ, θέλεις να φοροδιαφεύγεις, κανένα πρόβλημα. Μαζευε τα λοιπόν αλλά να ξέρεις ότι το μόνο μέρος που μπορείς να τα ξοδέψεις είναι το σουπερ μάρκετ :-) Αν θές να πάρεις mercedes θα πληρωσεις. Αν θες να αγοράσεις , σπίτι, οικόπεδο ουρανοξύστη, θα πρέπει να αποδείξεις πού τα βρήκες. Αφού το αποδείξεις θα πληρώνεις το χρόνο το ποσό που αντιστοιχεί στο εισόδημα που απαιτείται για τη συντήρηση του ουρανοξύστη.

Όσο για την περαίωση..... τι να πω...
Απάντηση με παράθεση