Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 05-10-10, 22:50
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος. Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, πιο γνωστή σαν αρχή προστασίας των προσωπικών δεδομένων, αντιτίθεται στην σκέψη για την θέσπιση αυτού του μέτρου. Απλά να σου πω ότι αρκεί μια αγωγή, για να καθυστερήσει, μερικά χρόνια.
Να σημειωσω οτι τα προσωπικα δεδομενα ειναι ευαισθητα οσον αφορα τους τριτους ιδιότες (πχ διαφημιστικες εταιρειες), οχι το κρατος. Τιθεται θεμα με τα προσωπικα σου δεδομενα οχι επειδη θα γραφονται απο το κακο κρατος, αλλα επειδη μπορει να δοθουν σε ιδιώτες. Εαν υπαρξει εγγυηση οτι τα φακελωμενα δεδομενα θα μεινουν "ασφαλη" στο κρατος, νομικα δεν τιθεται κανενα ζητημα

Το Κρατος αυτοπροδιοριζεται ως "ο καλος της υποθεσης" και προστατης του πολιτη, οποτε δε στεκει κανενα νομικο επιχειρημα οτι θελεις να προστατευσεις καποιο στοιχειο σου απο το κρατός. Δεν μπορεις να υποστηριξεις νομικα το οτι δε θελεις το κρατος να ξερει τι προφυλακτικα αγοραζεις.

Το οτι αυτο το σεναριο ειναι "φασιστικό" βασει του τι εγραψε καποιος Οργουελ, δυστυχως δε στεκει νομικα ή συνταγματικα απ'όσο καταλαβαίνω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-10-10 στις 02:48
Απάντηση με παράθεση