Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #176  
Παλιά 13-12-12, 13:01
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Παρέμβαση σημείωση:
Η Ιερά Σύνοδος έχει ασχοληθεί ενεργά με το θέμα, και είναι σε φάση επικοινωνίας με το κράτος προκειμένου να διευκρινιστεί τι ακριβώς θα περιέχει αυτή η ΚτΠ. Γιατί οκ, μπορεί να λένε ό,τι θέλουν πως θα περιέχει αυτή τη στιγμή, ό,τι λιγότερο, αλλά το σημαντικό είναι το τι μπορεί να περιέχει αργότερα. Τι δυνατότητες δίνονται.

Η εκκλησιαστική προσέγγιση του θέματος είναι ότι με την ΚτΠ περιορίζεται από λίγο έως πάρα πολύ η ελευθερία του ανθρώπου και αυτό είναι απολύτως θεολογικό από τη στιγμή που ο Θεός μας δημιούργησε ελεύθερους.
Κι αυτή η εκκλησιαστική προσέγγιση δε θα ήταν δυνατόν να απέχει πολύ από την προσέγγιση που κάνουν όλοι οι άνθρωποι, όταν με το νου τους και χωρίς παρωπίδες εξετάζουν το θέμα της ΚτΠ.
Όσο περισσότερες δυνατότητες δίνεις σε κάποιον να σε ελέγξει, τόσο πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να σε καπελώσει. Και με τον τρόπο που γίνεται πλέον αυτό, το ξε-καπέλωμα δε θα είναι εύκολη υπόθεση.

Πλέον ακούω πολύ συχνά γύρω μου το εξής:
Ας έχω λίγα λεφτάκια να ζήσω κι ας έχω πρωθυπουργό το διάολο.

Αλήθεια σας το λέω, το συναντώ συχνά.

Και στο επίπεδο αυτό, ευχαρίστως θα δεχτώ ο,τιδήποτε που θεωρώ ότι μου εξασφαλίζει μια "ήρεμη ζωούλα".

Όμως, είναι έτσι;

Εγώ, ο Χρήστος, αύριο, μπορεί και νωρίτερα, πεθαίνω. Κι αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα.
Σε λίγες μερούλες, θα είσαστε στην εξόδιο ακολουθία μου. Και θα λέτε κλαίγοντας ή γελώντας, πόσο νέος έφυγε.

Ε, για ποια "ζωούλα" μιλάμε όταν δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει;

Το θέμα δεν είναι να κάνουμε μια ανάγνωση στα γραφόμενα του Γ. Παϊσίου και να πούμε ένα σχόλιο, έτσι στον αέρα. Καλή η ερώτηση του Ζέφυρου, αλλά θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο για να διατυπωθεί σωστά. Και με το ψάξιμο, παίρνει και την απάντηση του.
Θα στο πω αλλιώς.
Έχεις μια καμπύλη. Αν τη σπάσεις σε μικρά έως απειροστά κομματάκια, αυτά τα κομματάκια θα είναι μικρές ευθείες. Και τις αντιμετωπίζεις πιο γλυκά, όμορφα, πιο αγόγγυστα. Και προχωρώντας, κομματάκι κομματάκι, φτάνεις στο ποθούμενο.
Η ΚτΠ δεν ξέρω ποιο στη σειρά κομματάκι είναι. Πόσα κομματάκια έχουμε "φάει" ως τώρα. Αλλά ξέρω πως είναι χοντρή ιστορία.

Και γι αυτό, θέλει την προσοχή της.

Αν εγώ ή εσύ ή ο γείτονας, το βλέπει θεολογικά ή κοινωνικά, είναι δικό του θέμα. Ελεύθερος είναι να το δει όπως θέλει. Και σίγουρα, όπως θέλεις εσύ να τον αφυπνίσεις για να μην το βλέπει "μονόπλευρα", έτσι θέλει κι αυτός να σε αφυπνίσει για να μην το βλέπεις "ισοπεδωτικά".
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση