Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-11-08, 00:42
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες μίλαγα με τις ώρες, με φίλο στην άλλη άκρη του ατλαντικού, μέχρι τα ξημερώματα, στο skype.
Σ' εμάς λες ότι δουλεύεις, αλλά το παρακάμπτω αυτό
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλαμε λοιπόν το συμπέρασμα, ότι και εδώ στην AcroBase αλλά και στον κύκλο των φίλων και γνωστών, αλλά και στην εν γένει ζωή πολιτική κοινωνική καλιτεχνική, ότι οι Έλληνες δεν έχουν πλέον το χάρισμα, να συγκλίνουν συζητώντας.
Γιατί η συζήτηση πρέπει να καταλήγει απαραίτητα σε σύγκλιση απόψεων; Τώρα θέτεις το "άσπρο ή μαύρο" ή άλλως "ή του ύψους ή του βάθους".
Δηλαδή ή θα πλακωνόμαστε ή θα συμφωνούμε; Η συζήτηση δεν είναι κατά βάσιν ανταλλαγή απόψεων;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιότερα στην AcroBase, αυτά τα παιδιά που σήμερα μεγάλωσαν και έγιναν καταξιωμένοι άνθρωποι επιστήμονες και οικογενειάρχες, ξέρετε πόσες ιδέες μου έχουν αλλάξει;
Ξέρετε πόσο με έχουν στριμώξει και με έχουν πείσει για δεκάδες θέματα;
Έχεις αναλογιστεί ότι στο μεταξύ κι εσύ μπορεί να έχεις αλλάξει; (κι εγώ, κι ο δίπλα, κλπ, κλπ...) Ότι μπορεί περνώντας ο χρόνος να παγιώνονται τόσο οι ιδέες σου και να μην είσαι πλέον τόσο διαλλακτικός όσο κάποτε;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον χώρο αυτό έχουν γίνει εξαιρετικοί διάλογοι και φιλοσοφικοί μεταξύ άλλων.
Και συνεχίζουν κατά καιρούς να γίνονται. Εχμ... κάπως...
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα υπάρχει στείρα αντιπαράθεση απόψεων, κλειδαμπαρωμένες θέσεις και απόψεις από τις οποίες κανείς δεν κάνει πίσω.
Εξαρτάται το θέμα και τους διαλεγόμενους. Προσωπικά έχω συλλάβει αρκετές φορές τον εαυτό μου να επανελέγχει κι ενίοτε να αναθεωρεί απόψεις.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα θέλατε να το συζητήσουμε;
Εσύ θα ήθελες;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε φτάσει να καταλήξουμε σε δύο χρώματα, το μαύρο και το άσπρο.
Ε, καλά! Υπάρχει πάντα και το μωβ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση