Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-11-08, 11:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η συζήτηση πρέπει να καταλήγει απαραίτητα σε σύγκλιση απόψεων; Τώρα θέτεις το "άσπρο ή μαύρο" ή άλλως "ή του ύψους ή του βάθους".
Δηλαδή ή θα πλακωνόμαστε ή θα συμφωνούμε; Η συζήτηση δεν είναι κατά βάσιν ανταλλαγή απόψεων;
Μεταξύ του "πλακωνόμαστε" και του "συμφωνούμε", δηλαδή μεταξύ αυτών που εγώ αποκαλώ μαύρο άσπρο, υπάρχουν πολλές χιλιάδες αποχρώσεις, που όλες πρέπει να ξεκινάνε στον σεβασμό του ενός προς τον άλλο, του δικαιώματος να έχει άλλη γνώμη.

Δεν μίλησα για την απόλυτη σύγκλιση, μίλησα για τον εντοπισμό των σημείων που δύο άνθρωποι συμφωνούν ή διαφωνούν. Αν τα σημεία αυτά οριοθετηθούν σε ένα διάλογο, δεν θα είναι εμπόδιο στην ανταλλαγή των απόψεων.

Η κατά το δυνατόν σύγκληση είναι η πεμπτουσία του διαλόγου δύο σοβαρών ανθρώπων του ίδιου καλού πνευματικού επιπέδου. Δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με ένα χούλιγκαν πχ. Είναι καλύτερα να πας στον τοίχο και να του μιλήσεις, ο τοίχος θα σε σεβαστεί και δεν θα απαντήσει, ο χούλιγκαν όμως θα σου ανοίξει το κεφάλι.

Όποιος πάει σε ένα διάλογο με απόψεις ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε; Ή εμένα αυτές είναι οι απόψεις μου και δεν καταλαβαίνω τίποτα, καλύτερα να κάτσεις σπιτάκι σου να δεις την Λόλα 7-8 στο Αντ1.

Τι στο καλό Παππού τον είχαμε τον Σωκράτη, πρέπει να συζητάμε, πρέπει να διαλογιζόμαστε, πρέπει να τολμάμε να πούμε την άποψη μας και ταυτόχρονα πρέπει να είμαστε ανοικτοί στην άλλη άποψη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση