Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-11-08, 13:13
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως ο Στάνλεϋ έθιξε την ουσία του ζητήματος.
Γινόμαστε ξερόλες επειδή διαβάσαμε όλα τα μαύρα γράμματα από ένα άρθρο, ή επειδή ακούσαμε όλη την εκπομπή του Αυτιά.
Και βέβαια δεν έχουμε άδικο. Δεν γίνεται να έχουμε άδικο.
Πόσο εύκολο είναι να παραδεχτούμε πως έχουμε άγνοια;

Δεν γίνεται να έχουμε όλοι την ίδια γνώμη. Τέτοια ομοιογένεια είναι απλά ανέφικτη.
Δεν γίνεται όμως να έχουμε και την ίδια γνώση.
Παραδεχόμενοι την άγνοιά μας, μαθαίνουμε κάτι περισσότερο.
Πλευρές που δεν είχαμε φανταστεί.
Και έτσι αλλάζουμε όπως μας είπε η μωβ Ανεμώνη. Δεν μένουμε ίδιοι.
Προσπαθούμε να βελτιωθούμε.
Όμως Στέλιο, αν παλιά υπήρχε η αγορά ή η πλατεία, τι υπάρχει σήμερα;
Για εμας τους τυχερούς η δυνατότητα να επικοινωνήσουμε έστω και με κάτι ανάμεσα στον γραπτό και τον προφορικό λόγο.
Για τους υπολοίπους;
Είναι τυχεροί όταν επικοινωνούν με sms.

Αλλά και στα φόρουμ αρχίζουν οι συντομογραφίες τα greeklish και διάφορα αλλά κόλπα, που φαίνεται να συντομεύουν τον χρόνο μας, αφαιρούνται έτσι όμως εκφραστικά μέσα.
Γιατί τελικά κατά μεγάλο μέρος η άποψη μας είναι και τα εκφραστικά μας μέσα.
Όσο στενεύει ο ορίζοντας, τόσο πιο πολύ περιχαρακονόμαστε.
Η λογική του fast food με τα ευκολοχώνευτα φαγητά μας κάνει να μην μπορούμε να μασήσουμε πραγματική τροφή.
Και τελικά όταν ο Σωκράτης τεκμηρίωσε στην Απολογία του με την πένα του Πλάτωνα το "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα" και γιατί ταυτόχρονα ο Θεός είπε : "Απ' όλους του ανθρώπους σοφότερος είναι ο Σωκράτης", φαίνεται πως από παλιά οι άνθρωποι τα "ξέραν όλα¨ και ήταν ξεροκέφαλοι.
Απλά σήμερα κάνουμε κάστρο την Άγνοια μας, και την βαφτίζουμε και γνώση.
Και κάτι τελευταίο. Έχω έναν γνωστό ο οποίος ξέρει ιστορία μόνο μέσα από τις ταινίες. Γι αυτόν ο Μέγας Αλέξαντρος, ο Αχιλέας, ο Λεωνίδας και ο Ξέρξης, είναι μόνο ότι έχουν πει οι ταινίες πως είναι. Και δεν σηκώνει κουβέντα. "Αφού το είδα" σου λέει. Και δυστυχώς δεν υπερβάλλω καθόλου.
Νομίζω πως είμαστε τυχεροί ακόμα που υπάρχουν το άσπρο και το μαύρο.
Όπως πάμε σε λίγο θα υπάρχει μόνο ένα.
Όχι χρώμα,
Λέξη.
Ούγκ!
Απάντηση με παράθεση