Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-13, 18:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τι εστί παιδεία;

Όλοι λατρεύουν την παιδεία, τελεία και παύλα.

Το τι σημαίνει όμως παιδεία για τον καθένα μας;

Πρώτο και τελευταίο κεφάλαιο, στον τόμο παιδείας, είναι οι μαθητές, το πως θα καταφέρουν αυτά τα παιδιά, να αποκτήσουν πολύτιμες γνώσεις, που θα τους εφοδιάσουν με τον κατάλληλο οπλισμό, όχι μόνο για την εκπαίδευση τους, αυτή καθ΄αυτή, αλλά και για να γίνουν σωστοί άνθρωποι.

Παίρνοντας σαν βίωμα την δικιά μου περίπτωση, φυσικά χρωστάω πολύ στους γονείς μου, αυτοί μου έδωσαν το πρώτο μάθημα.

Όπως στην μαθησιακή μου καριέρα, θα σταθώ σε τρεις δασκάλους, που ουσιαστικά μου άλλαξαν την ζωή.

Σε μια καθηγήτρια μου, χρωστάω ότι αγάπησα το διάβασμα. Εκτός κάθε οδηγίας από τα αντίστοιχα υπουργεία παιδείας, μας έβαλα να κάνουμε δανειστική βιβλιοθήκη μεταξύ μας, ο ένας στον άλλο. Εγώ πχ είχα λατρεία στον Βερν και είχα όλα τα βιβλία του, αλλά ανταλλάσσοντας βιβλία, έμαθα και άλλους, μυήθηκα πχ στην Πηνελόπη Δελτα. Έτσι ξεκίνησα να διαβάζω λογοτεχνία, ένα «βίτσιο», που συνεχίζει μέχρι σήμερα.

Μια άλλη καθηγήτρια, εκτός διδακτέας ύλης, φυσικά, μας μύησε κυριολεκτικά στην ιστορία. Της την χρωστάω αυτή την αγάπη, που και αυτή συνεχίζει μέχρι τις ημέρες μας.

Ο τρίτο ο καλύτερος, ήταν ένας γηραλέος τύπος, το πέτυχα στις τελευταίες τάξεις, μας μύησε στα Αρχαία Ελληνικά.
Τον χρωστάω σ' εκείνον, που σήμερα διαβάζω Πλάτωνα, από το πρωτότυπο.
Μας μάγεψε, κτύπησε το ραβδί του και μας μεταμόρφωσε από Στέλιο Γιώργο Μιχάλη,Νίκο σε Αντισθένη, Ευκλείδη, Πλάτωνα και Φαίδωνα.

Οι τρεις αυτοί δάσκαλοι, έγραφαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους, τις εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας. Είχαν διάθεση, να ασκήσουν όχι το επάγγελμα τους, αλλά το λειτούργημα τους.

Πάντα θα υπάρχουν στην ζωή μας, καλοί καθηγητές, πάντα θα υπάρχουν περισσότερο λειτουργοί και λιγότερο επαγγελματίες.

Δεν θεωρώ λάθος, αυτοί οι άνθρωποι να έχουν διεκδικήσεις, να ζητάνε αποδοχές ικανές, να ζήσουν την οικογένεια τους. Απόλυτο θεμιτό και κατανοητό. Οι τρεις όμως δάσκαλοι που σας ανέφερα, δεν θα έπαιζαν με την τύχη των «παιδιών» τους, γιατί «παιδιά» τους μας ένοιωθαν.

Η διαφαινόμενη απεργία διαρκείας, που παρά τις διαθέσεις, των κομματικών επιτελείων και του κατευθυνόμενου κομματικού συνδικαλισμού, θα ξεφτίσει. Θα σπάσει.
Αντίπαλοι τους δεν είναι η κακιά Κυβέρνηση, αντίπαλοι τους είναι ο απλός κόσμος, που δεν έχει που να αφήσει το παιδί του, που επιθυμεί το παιδί του, να μάθει γράμματα.

Θα σας στεναχωρήσω λίγο, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τον γόνο πλουσίας οικογενείας, που διακρίθηκε στον πολιτικό στίβο, επειδή έκανε καταλείψεις και που το καλοκαίρι, ήταν φιλοξενούμενος, σε βίλλα πλουτοκράτη, πλην αριστερού… βιομηχάνου και μάλιστα κατά την μεταφορά του, οι «μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι», της προσωπικής του φρουράς, του μετέφεραν και τα μπαγκάζια, να κάνει δηλώσεις για την παιδεία;

Να κάνει δηλώσεις, πως μπορείς να γίνεις, αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, με 8-9000 ευρώ τον μήνα μισθό, κάνοντας καταλήψεις στα σχολεία να το καταλάβω.

Κόμματα και παιδεία δεν συμβαδίζει.

Όσο, όχι μόνο κάθε κόμμα, έχει την δικιά του αρχή για την παιδεία, αλλά και κάθε υπουργός του ιδίου κόμματος, έχει την δικιά του αρχή, παιδεία θα ακούμε και παιδεία δεν θα βλέπουμε.
Να μαζέψουμε κοινή συναινέσει, τους 20 κορυφαίους Έλληνες πανεπιστημιακούς, απ΄όλο τον κόσμο, να τους δώσουμε πλήρη εξουσία, ορίζονται 20 ετίας και βάλε και αυτοί να προγραμματίσουν δεσμευτικά, την πορεία της κατώτατης, της μέσης, της ανώτερης και της ανώτατης παιδείας στην χώρα μας.
Αλλαγή του συντάγματος, που ο εκάστοτε υπουργός, θα μπορεί να κάνει αλλαγή, μόνο αν έχει το 75% της ψήφου των βουλευτών ή την απόλυτη πλειοψηφία, ενός δημοψηφίσματος.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.