Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Ξενώνας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-06, 09:53
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Games

Γιατί να μην μπορούν οι μη γραμμενοι να παίζουν παιγνιδια;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-06, 10:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πρώτα απ’ όλα καλώς ήρθες στην AcroBase.

Θα μπορούσα εύκολα να σου αντιστρέψω την ερώτηση και να σε ρωτήσω αγαπητέ φίλε, γιατί να μην γραφτείς; Δεν θα το κάνω όμως σεβόμενος την αρχή της φιλοξενίας, σαν …. Ξένιος που είμαι :-)

Σε μια παρέα, σε μια συντροφιά, όλα τα μέλη της έχουν μια υπόσταση, μια οντότητα ένα όνομα. Τι άλλο μπορεί να είναι ένα Forum που κουβαλάει στις πλάτες του την ιστορία της Ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα.

Βαρύγδουπος τίτλος ε; Δεν έχεις και άδικο :-) Όμως όλα αυτά τα χρόνια δεν είδαμε διαφορετικά την παρέα που αποκαλούμε AcroBase, σχέσεις με ανθρώπινο πρόσωπο, αγαστή συνεργασία κοινή δουλειά και προσπάθεια με στόχο ΠΟΤΕ το κέρδος ή την εμπορευματοποίηση, αλλά την διάθεση να περνάμε καλά.

Τίποτα περισσότερο νέε μας φίλε!

Φοβάσαι να μας δώσεις το email και το όνομα σου; κατανοητό, απλά να ξέρεις ότι θα σεβαστούμε το απόρρητο των στοιχείων σου όπως κάνουμε από το 1988.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-06, 02:33
Μη ραμμένος(αιντεεε ρεε)
Guest
 

Angry Είμαι "μη εγγεγραμμένος" θα βάλω τα κλάματα...

"Σε μια παρέα, σε μια συντροφιά, όλα τα μέλη της έχουν μια υπόσταση, μια οντότητα ένα όνομα." Ναι, καλά. Τα είπα στο άλλο. Ξέρω λογοκρισία που θα πέσει, αλλά εγώ ξέρω δεκάδες ονόματα απο blogs που δεν κανουν καμια εγγραφή και έχουν αποκτήσει οντοτητάρα και υποστασάρα... Αλλά γεράσατε μαζί και οι ιδέες σας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-06, 09:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πρώτα απ’ όλα να σε καλωσορίσω στην AcroBase και να σε συγχαρώ για το θάρρος της γνώμης σου (που βέβαια δεν ήταν και τόσο θαρραλέο, μιας και μιλάς ανώνυμα).

Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν συστήματα και blogs όπως τα λέτε, που οι χρήστες ανώνυμα γράφουν και ανταλλάσσουν ιδέες.
Άρα έχετε όλη την άνεση επιλογής, να διαλέξτε αυτό που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σας.

Σε αυτό τον χώρο όπως γίνεται στα περισσότερα forums, υπάρχουν κανονισμοί λειτουργίας, εμείς όμως με τις γερασμένες ιδέες μας, ανοίξαμε αυτό το forum για να συζητήσουμε με τους ανώνυμους επισκέπτες μας, ότι τους απασχολεί σε σχέση με την AcroBase και αυτό είναι κάτι που δεν έχει προηγούμενο, από τα λίγα που ξέρω.

Ξέρω λογοκρισία που θα πέσει, αλλά εγώ
Τσκ τσκ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-06, 13:20
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Lightbulb Όλο ιδέες

"να σε συγχαρώ για το θάρρος της γνώμης σου (που βέβαια δεν ήταν και τόσο θαρραλέο, μιας και μιλάς ανώνυμα)."

Ναι, ενώ αν υπέγραφα ώς "P@kis" με e-mail kkt0154@yahoo.com θα ήμουν επώνυμος....


"Άρα έχετε όλη την άνεση επιλογής, να διαλέξτε αυτό που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σας"

Και αυτό θα κάνουμε...

"Ο φίλος μας ξεσπάει σε εμάς ως αντιπροσώπους όλων των forums που συνάντησε στο παρελθόν και του "εσπασαν" τα νεύρα με τις διαδικασίες εγγραφής τους."

Ακριβώς αυτό.


"Αλλιώς θα καταντήσει indymedia όπου ο καθένας μπαίνει μέσα και γράφει ό,τι γουστάρει και οι moderators είναι υποχρεωμένοι να διαβάζουν όλα τα μηνύματα εξωνυχιστικά μπας και βρουν παρεκκλίσεις από τους κανονισμούς του φόρουμ."

Υπάρχουν προγράμματα που κόβουν τις βωμολοχίες και που μετατρέπουν αυτόματα τα greeklish σε ελληνικα και πολλά άλλα. Το να διαβάζεις όλα τα μηνύματα το κάνεις έτσι κι'αλλίώς γιατί αν εγώ π.χ γράφω πώς να σπάσεις ένα πρόγραμμα ή πού θα βρείς crack πάλι πρέπει να με κόψεις... Αυτό ήταν καθαρή δικαιολογία

"Κατανοώ την ανάγκη σου να εκφράσεις τους προβληματισμούς σου, βρήκες και μια πόρτα ανοικτή και το κάνεις."

Έτσι έμαθα εγώ το ίντερνετ. Θα πρέπει να πώ ευχαριστώ?

"Στα σοβαρά forums ΔΕΝ ενδιαφέρει ο χρήστης ο οποίος θα μπει "για να κάνει ένα-δύο posts"."

Το ακούσατε αυτό όσα μέλη της acrobase έχετε ένα-δύο post? (Γι'αυτό τα forum έχουν πήξει από replies της μιας λέξης, του ένα "Ο.Κ" ή άλλα χωρίς νόημα...)

"Με την "μοδάτη" blogomania που έχει επικρατήσει τον τελευταίο καιρό"

Και εσέις πρίν 18 χρόνια μοδάτοι ήσασταν. Αλλά ξέρω, τα Blogs θα πάψουν να είναι μόδα, θα ξεφουσκώσουν και θα γυρίσουμε όλοι στο παλιό καλό bbs... XXAXAXAXAXAXAXA!!!!!

"Σε αυτό το forum δεν έχουμε ανοίξει συζήτηση για το αν θα πρέπει να έχουμε εγγραφές ή όχι.Αυτό δεν το θέτουμε προς συζήτηση."

Για κάντε το... Να δούμε... Αλλά να έχει νόημα. Μέχρι και στην wikipedia ένα username και ένα password δίνεις, τίποτα άλλο. Που πρόκειται και για εγκυκλοπαίδεια... Που μπορείς να καταστρέψεις... Εντάξει, τα blog δεν σας αρέσουν, τα Wiki-Projects δεν τα ξέρετε???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-06, 14:07
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος
"Κατανοώ την ανάγκη σου να εκφράσεις τους προβληματισμούς σου, βρήκες και μια πόρτα ανοικτή και το κάνεις."

Έτσι έμαθα εγώ το ίντερνετ. Θα πρέπει να πώ ευχαριστώ?
Ναι, θα πρέπει!

Δεν είναι δικαίωμά σου να γράφεις σε οποιοδήποτε site θες. Είναι προνόμιο.

Σε ένα web site δεν υπάρχει de facto ελευθερία λόγου και έλλειψη λογοκρισίας, εκτός αν το αποφασίσει ο διαχειριστής του.

Αν προτιμάς πάντως κάποιο επίπεδο ανωνυμίας και ελευθερίας έκφρασης, υπάρχει πάντα το Usenet. Δε βλέπω γιατί πρέπει να ταλαιπωρείσαι με τη "μόδα" των forums -- προσωπικά κι εμένα μού κάνει "κάπως" το forum, αλλά παρ'όλα αυτά συμμετέχω σε μερικά που διατηρούν ένα υψηλό επίπεδο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-06, 14:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχάς το ότι ξαναήρθες σημαίνει ότι βρήκες κάτι ενδιαφέρον στη βάση μας ακόμα και αν ήρθες μόνο και μόνο για να απαντήσεις.
Κατά δεύτερον
Το να γραφτεις μέλος δεν σημαίνει ότι ξέρουμε ποιός είσαι που μένεις τι νούμερο παπούτσι φοράς ουτε μας ενδιαφέρει.
Σημαίνει απλά ότι έχεις ένα ψευδώνυμο και μπορούμε να σου στείλουμε το πρωι μια καλημέρα με ενα page και να χαρούμε που θα σε ξαναδούμε μια μέρα πάλι εδώ. Εξάλλου για αυτό καναμε την βάση, για επικοινωνία για να μεγαλώσουμε την παρέα μας και όχι απλά να βλέπουμε ενα απρόσωπο guest.
Υπάρχουν άπειρες σελίδες να κάνεις αυτά που θες.
Δεν σε υποχρεώνει κανεις σώνει και καλά να γραφτείς μέλος απλά αυτή είναι η άποψή μας για την λειτουργία αυτής της βάσης.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα Wiki τα ξερουμε αλλα οι περισσοτεροι δεν τα συμπαθουν

Κατα τα αλλα φιλε, δεν ειναι λιγα τα φορουμ, σοβαρα η οχι, που απαιτουν εγγραφη. Σχεδον ολα οσα εχω δει ΠΛΕΟΝ, απαιτουν εγγραφη απο μενα, παροτι θελω να κανω απλα ενα σχολιο, κατι το οποιο με αποτρεπει απο τη διαδικασια. Εχω παρα πολυ καιρο να βρω εστω ενα φορουμ που επιτρεπει μηνυματα απο ολους και ναι, σε αυτο το σημειο συμφωνω μαζι σου. Δεν ξερω ομως γιατι τα πηρες με αυτο ειδικα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-08-06 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-06, 16:19
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θα πω κατι χωρίς ίχνος κακίας: Καθε 5 χρονάκια που αλλάζουν οι "μόδες", υπάρχουν κάποιοι που έχουν βάλει στόχο της ζωής τους να "καταργήσουν τους αρχαίους" και να κάνουν τα πάντα να μοιάζουν με το μοναδικο πράγμα το οποίο γνώρισαν. Σε 5 χρόνια ο φίλος μας θα είναι "αρχαίος" και κάποιος άλλος θα του κατηγορεί τα blogs. Εδώ είμαι και θα είμαι και σε 5 χρόνια να το συζητήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-06, 16:21
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί έχουμε μοιράσει τη συζήτηση αυτή σε δύο περιοχές και ο φίλος μας απαντάει εδώ σε μήνυμα που γράφτηκε σε άλλη περιοχή; Μήπως θα πρέπει να ενοποιηθούν αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-08-06, 16:30
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος
Και εσέις πρίν 18 χρόνια μοδάτοι ήσασταν. Αλλά ξέρω, τα Blogs θα πάψουν να είναι μόδα, θα ξεφουσκώσουν και θα γυρίσουμε όλοι στο παλιό καλό bbs... XXAXAXAXAXAXAXA!!!!!
Αν και κινδυνεύω να χαρακτηριστώ spammer στο τέλος, αυτό με εξόργισε!

Δεν θα γυρίσουμε πίσω. Δεν είναι αυτός ο στόχος μας.

Πριν 18 χρόνια ήμασταν εκτός μόδας γιατί κάναμε κάτι που οι περισσότεροι χαρακτήριζαν ως "τιντουτ" και μας χαρακτήριζαν "φρικιά", "περίεργους" και άλλα τέτοια τινά. Σημερα κάνουμε κάτι πολύ πιό συγκρατημένο και standards-based. Αλλά και πάλι κάπως θα μας χαρακτηρίσουν. Ελεος.

Για ονομα. Εχω δεί τέτοια posts παντού. Εχω απαντήσει σε αρκετά. Programmers που νομίζουν οτι επειδή "ανακάλυψαν" μια γλώσσα προγραμματισμού κατέλυσαν την πολυετή εμπειρία επαγγελματιών του χώρου, users που η πρώτη τους επαφή με το Internet ήταν μέσω DSL και ενός pentium 4 και αγνοούν τι υπάρχει "κάτω" από τον ατιμο τον IE/Firefox/Opera που χρησιμοποιούν σήμερα (το HTTP πρωτόκολλο είναι ίδιο και απαράλλαχτο FYI), και άλλους πολλούς.

Δεν μπορω πλεον να δεχτώ τέτοιες προσβολές. Ειμαι software developer εδώ και αρκετά χρόνια και ΠΟΤΕ μου δεν σνόμπαρα κάποιον "αρχαιότερο" από εμένα μόνο και μόνο επειδή υποψιαζομουν οτι αυτά που γνωρίζει είναι απαρχαιωμένα. Παντα είχα κάτι να πάρω, ακόμα και απο όσους έγραφαν COBOL σε mainframes.

Συνοψίζοντας: Δεν θα κάτσουμε να υπερασπιστούμε το λόγο ύπαρξης των forums μόνο και μόνο επειδή κάποιος θεώρησε καλό να ισοπεδώσει όλα όσα δεν συμφωνούν με το μοντέλο που έχει φτιάξει στο δικό του μυαλό. Αν θέλεις να επικοινωνείς μαζί μας, είσαι πάντα ευπρόσδεκτος. Αν θέλεις να κάνεις redefine όλη την εικόνα του Internet θυσιάζοντας και προσβάλλοντας εμάς αποκλειστικά, τότε στο καλό. Δεν χρειαζόμαστε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-06, 16:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος
Ναι, ενώ αν υπέγραφα ώς "P@kis" με e-mail kkt0154@yahoo.com θα ήμουν επώνυμος....
Είναι σαφές οτι το μαιλ σου και το ψευδώνυμό σου είναι απαραίτητο μοναχά και μόνο για λόγους αναγνώρισης όταν γράφεις κάποιο μήνυμα. Θα μπορούσες να διαλέξεις ψευδώνυμο "μη εγγεγραμμένος" αν αυτό σε ανακουφίζει. Τον βαθμό επωνυμίας μέσα σε αυτόν τον χώρο τον κανονίζεις εσύ. Και ο καθένας μας κρίνεται όχι απο αυτό που είναι αλλά απο αυτά που γράφει. Είναι σαφές οτι ο καθένας μπορεί να γράψει οτιδήποτε θέλει, χωρίς ίχνος λογοκρισίας αρκεί να μην υπερβεί κάποια σαφώς προσδιορισμένα όρια.


Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος
Και εσέις πρίν 18 χρόνια μοδάτοι ήσασταν. Αλλά ξέρω, τα Blogs θα πάψουν να είναι μόδα, θα ξεφουσκώσουν και θα γυρίσουμε όλοι στο παλιό καλό bbs... XXAXAXAXAXAXAXA!!!!!....
Αυτό που ήμασταν είμαστε, μια παρέα η οποία μέσα απο μια ηλεκτρονική πλατφόρμα βρίσκει μια διέξοδο επικοινωνίας σε πείσμα αυτών που έλεγαν οτι ο υπολογιστής αποξενώνει. Αυτό που κάνουμε τώρα είναι ακριβώς το ίδιο με την bbs διαφοροποιημένο στον τρόπο κλήσης και στο γραφικό περιβάλλον. Δεν ανακαλύψαμε την Αμερική, ήμασταν ήδη στην αμερική εδω και 18 χρόνια. Έπειτα ήρθαν νέοι έποικοι, χτίσαν πολυκατοικίες και ζούσαν άνετα ενω εμείς συνεχίσαμε να ζούμε στο καλυβάκι μας, ώσπου πήραμε την απόφαση να μετακομίσουμε και εμείς στο ρετιτέ ! :-)

Από αυτά που γράφεις πάντως δείχνεις άτομο συγκροτημένο και θα χαρούμε να σε έχουμε στην παρέα μας και... επώνυμα ! :-) Αρκεί να μην παίζεις πάκμαν και μου πάρεις το ρεκόρ !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-06, 16:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf
Γιατί έχουμε μοιράσει τη συζήτηση αυτή σε δύο περιοχές και ο φίλος μας απαντάει εδώ σε μήνυμα που γράφτηκε σε άλλη περιοχή; Μήπως θα πρέπει να ενοποιηθούν αυτά;
Έχουν δικαίωμα οι επισκέπτες μας σε αυτό το Club να ανοίγουν και νέα θέματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-08-06, 10:37
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ζεί ακόμα ή τον ρίξατε τον άνθρωπο στο λάκο με τους Μπλάθρες;
Τέλος πάντων, ούτε εμένα μου αρέσει να δίνω το όνομά μου σε οποιοδήποτε forum δώ, ούτε καν το e-mail μου. (Downloading e-mail 4 of 10857). Είναι λογικό να υπάρχει δυσπιστία απέναντι στα forums λόγω spam και χρήσης του e-mail για λόγους άσχετους με αυτόν για τον οποίον γράφτηκες στο forum. Έχω 2 forum και φυσικά επειδή σέβομαι τους χρήστες τους έχω στείλει ως τώρα μόνο 2 φορές mass e-mail σε περίοδο 6 χρόνων.
Φυαικά δεν είχα κανένα πρόβλημμα να συμπληρώσω τα κανονικά μου στοιχεία εδώ.
Όσο για την μόδα, ε, αν η μόδα των bbs κρατάει 15 χρόνια ως τώρα, καλή είναι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-06, 15:24
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Μη ραμμένος(αιντεεε ρεε)
Ξέρω λογοκρισία που θα πέσει,
Prwta ap ola sygnwmh den exw ellhnika alla ta blepw.

Syntrofe 'mh rammene' epese poly logikrisia e; Mporw kai egv kai esy na exoyme toys logous mas poy den grafthkame, egv omws sebomai aytoys pou mas prosferoyn filojenia kai to dikaiwma na diabazoyme endiaferonta pragmata.

den mas apaithsan na dwsoume ta stoixeia mas, den mas ekleisan thn porta kai sthn dikia soy periptwsh tha prepei logika na aisthanesai asxhma poy anti na peis eyxaristw zhtas kai ton logo.

Shmeia twn kairwn

Sygnwmh gia thn epembash ithela poly kairo na to grapsw.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.