Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-07, 00:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Το Μίσος

Με βαθύ πόνο και προβληματισμό το ανεβάζω... όχι βέβαια για έναυσμα εμπαθειών, αλλά μόνο έτσι επειδή το έταξα στο thread του 1922... έτσι για την ιστορία (και γιαυτό το τοποθετώ στην ενότητα αυτή)...

...άσχετα που πάλι προβληματίστηκα αν θα έπρεπε να το βάλω στην ''φιλοσοφία'', στα ''αληθινά αισθήματα'' στην ''ευρωπαϊκή συνείδηση'' που προσανατολίζεται η γείτονος, που άραγε θα ήταν καλύτερα; άτονο και θαμμένο, μακρυά από κάθε ανθρώπινη συνείδηση (που τιμά το όνομά της) ευελπιστώντας για τις λιγότερες απαντήσεις


«Το Μίσος»

«Όσο υπάρχει ο πρόστυχος ο Έλληνας σ' αυτό το κόσμο δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου. Σαν στέκομαι και τον κοιτάζω τον σκύλο δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου, χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

Εκδίκηση να πάρω είναι ο μοναδικός μου στόχος σαν αναμετρηθώ στης μάχης το πεδίο χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια να κλαδέψω σε μια μέρα δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου, χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

Τα κεφάλια τριάντα χιλιάδων να πολτοποιούσα Τα δόντια δέκα χιλιάδων με την τανάλια να έβγαζα εκατό χιλιάδων τα πτώματα να σκορπούσα στις ρεματιές δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου, χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

Ο κόσμος όλος ξέρει πόσο ανώτερος είναι ο Τούρκος και πόση κακοήθεια φωλιάζει στο μυαλό του Έλληνα πέντε χιλιάδων τα πτώματα να έκαιγα στους κλιβάνους δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου, χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

Σαράντα χιλιάδες τους να σούβλιζα με την λόγχη μου, ογδόντα χιλιάδες τους να έστελνα στη κόλαση εκατό χιλιάδες τους να κρεμούσα στο σκοινί δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου, χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος!


ΣΧΟΛΙΟ.
...όπως το σκοτάδι δεν έχει υπόσταση, αλλά είναι έλλειψη φωτός, όπως η άγνοια είναι έλλειψη γνώσης κλπ... έτσι και αυτό το ''ποίημα'' δεν είναι άλλο από ένα τρίσβαθο και τρισκατάρατο κενό που δημιουργείται επιτηδείως για να τραβήξει τον κόσμο πίσω, στο ψέμα, στην φαντασία. Εμείς όμως θα πάμε κόντρα στην άρνηση και στο σκότος, μπροστά προς το Φως, με Αλήθεια και με Αγάπη!

Αλήθεια πόσο ανάγκη το έχουν οι δύσμοιροι συνάνθρωποί μας, όταν δεν ξέρουν τι χάνουν... και τι κάνουν καθώς, όποια καρδιά εμπνέεται από μίσος... ποτέ δεν ολοκληρώνεται αλλά καταλήγει (γιαυτό και ο τόνος στην λήγουσα) μισός;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-07, 09:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΧΟΛΙΟ.
...όπως το σκοτάδι δεν έχει υπόσταση, αλλά είναι έλλειψη φωτός, όπως η άγνοια είναι έλλειψη γνώσης κλπ... έτσι και αυτό το ''ποίημα'' δεν είναι άλλο από ένα τρίσβαθο και τρισκατάρατο κενό που δημιουργείται επιτηδείως για να τραβήξει τον κόσμο πίσω, στο ψέμα, στην φαντασία. Εμείς όμως θα πάμε κόντρα στην άρνηση και στο σκότος, μπροστά προς το Φως, με Αλήθεια και με Αγάπη!
Έβαλα αυτη την παράγραφο σε bold, θα μπορούσα να την βάλω και σε πόστερ ή και σε σεντόνι σαν πανό.

Ναι με αγάπη Κώστα, όπως ο θεός της αγάπης.
Μόνο που πρέπει να σαλέψουμε λίγο τις νωθρές συνειδήσεις, να τους ψιθυρίσουμε ή και να τους φωνάξουμε, ότι λοξοδρόμησαν, ότι έχασαν τον δρόμο τους, στην καλή διάθεση τους, για λήθη, ειρήνη, αυτοδιάθεση και συνύπαρξη των λαών.

Είναι οδυνηρό λάθος να πιστεύεται ότι η έλλειψη γνώσης της ιστορίας, σημαίνει ταυτόχρονα και καλή διάθεση, σβήσιμο μνημών, διαγραφή γεγονότων που κάποτε έφεραν τις δύο χώρες στον πόλεμο.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια πόσο ανάγκη το έχουν οι δύσμοιροι συνάνθρωποί μας, όταν δεν ξέρουν τι χάνουν... και τι κάνουν καθώς, όποια καρδιά εμπνέεται από μίσος... ποτέ δεν ολοκληρώνεται αλλά καταλήγει (γιαυτό και ο τόνος στην λήγουσα) μισός;
Πριν πολλά χρόνια πήγα στην Σμύρνη, με σαφείς οδηγίες της Μικρασιάτισας Γιαγιάς μου, βρήκα το προάστιο της Σμύρνης Καραντίνα, που είχε γλιτώσει ένα μεγάλο μέρος του, από την φωτιά. Με το από μνήμης χάρτη της Γιαγιάς μου και με την βοήθεια της παρούσης Μητέρας μου που έφυγε από εκεί 4 χρονών, κατάφερα να εντοπίσω το σπίτι της Γιαγιάς και του Παππού μου. Ξεκίνησα να τραβάω φωτογραφίες τα σημεία που μου είχε σημειώσει η Γιαγιά μου. Το σιντριβάνι στο κέντρο του κήπου, το διώροφο πέτρινο σπίτι, τις πορτοκαλιές και τις λεμονιές και άλλα.

Μας πλησιάζει μια κοπέλα με ποδιά, συνεννόηση κολοκύθι, τελικά από ένα παραπόρτι του αρχοντικού βγήκε μια νέα κοπέλα, περιποιημένη και πολύ όμορφη, της μίλησα εγώ αγγλικά η μητέρα μου γαλλικά και επιτέλους συννενοηθήκαμε.

Μας κάλεσε μέσα στο σπίτι με απίστευτη ευγένεια και χαρά. Πρώτα μας ξενάγησε σε όλο το σπίτι. Οι λίγες μνήμες που είχε η Μητέρα μου ξύπνησαν, αναγνωρίζοντας κάποια ιδιαίτερα σημεία που είχε διατηρήσει στις μνήμες της ίσως και με την βοήθεια των περιγραφών της Γιαγιάς μου.

Μας κάθισε σε ένα όμορφο καθιστικό και μας πρόσφερε του πουλιού το γάλα. Μας είπε ότι οι γονείς του άνδρα της, ήταν Κρητικοί και με την ανταλλαγή των πληθυσμών, βρέθηκαν στην Σμύρνη. Έφτασε το μεσημέρι και το πλοίο μας θα έφευγε το απόγευμα. Αρνήθηκε ασφυκτικά κάθε διάθεση μας να φύγουμε, πριν μας γνωρίσει ο άνδρας της.

Τελικά επέστρεψε και όταν άκουσε την ιστορία μας, σχεδόν δάκρυσε. Μας είπε και αυτός τις εμπειρίες των δικών του ανθρώπων, που έφυγαν από τα Χανιά. Με την μητέρα μου μείναμε αγάλματα, όταν μας είπε και μια κρητική μαντινάδα σε άπταιστα Ελληνικά.

Χωρίς διάθεση να μας «απελευθερώσουν» μας κράτησαν για φαγητό και στην ώρα που έπρεπε, μας συνόδεψαν και τους δυο μας στο πλοίο με το αυτοκίνητο τους.

Αυτοί οι δύο άνθρωποι, οι πολιτισμένοι, που σε τίποτα δεν διαφέρουν από ένα ζευγάρι ισάξια πολιτισμένων Ελλήνων, τι κοινό μπορεί να έχουν, με αυτούς που βίαζαν σκότωναν και έκαιγαν 40 χρόνια πριν την πατρίδα των προγόνων μου;

Με αυτό ήθελα να σας αποδείξω, ότι η διάθεση για γνώση της ιστορίας, της πραγματική ιστορίας, δεν κρύβει εμπάθεια μίσος και διαθέσεις εκδίκησης. Έγινε ότι έγινε, ο μεγάλος Κριτής θα κρίνει τα εγκλήματα, όλοι όσοι αγαπούν την ιστορία και θέλουν να την διδάσκονται και τα νέα παιδιά, δεν είναι απαραίτητο να έχουν φωλιασμένο το μίσος στην καρδιά τους, δεν είναι ανάγκη να είναι φανατισμένοι και τυφλωμένοι. Άλλωστε η απόκτηση σφαιρικής γνώσης, αποτρέπει τους φανατισμούς και εκείνοι οι άμοιροι, γιατί άμοιροι ήταν, που το 22 έκαναν ότι έκαναν, δεμένα αυτιά και μάτια είχαν.

Θέλει κανείς να δέσει τα αυτιά και τα μάτια των παιδιών μας;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-07, 10:35
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Επειδή είμαι ολίγον άσχετος, από πού προέρχεται το.. γλαφυρό αρχικό κείμενο;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι με αγάπη Κώστα, όπως ο θεός της αγάπης.
Μόνο που πρέπει να σαλέψουμε λίγο τις νωθρές συνειδήσεις, να τους ψιθυρίσουμε ή και να τους φωνάξουμε, ότι λοξοδρόμησαν, ότι έχασαν τον δρόμο τους, στην καλή διάθεση τους, για λήθη, ειρήνη, αυτοδιάθεση και συνύπαρξη των λαών.
Αν δεν ακουν την ιδια τη θρησκεια τους (το ποίημα δε νομιζω να εκφραζει την ιδεα του πραγματικου Ισλαμ), εμεις τι μπορουμε να κανουμε;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-07, 15:23
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι ολίγον άσχετος, από πού προέρχεται το.. γλαφυρό αρχικό κείμενο;
Από το τρέιλερ του Unreal Tournament 2007...

Προφανώς από κάποιο εκπαιδευτικό κείμενο...

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω ''το μίσος''; αυτό που γαλουχεί τα τουρκόπουλα; (χίλιους γκιαούρηδες κι αν σφάξω, χίλιους γκιαούρηδες κι αν πνίξω... δεν θα ησυχάσω... ) εν ευθέτω χρόνω, θα το βρω... και θα το ανεβάσω
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-07, 23:30
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...βασικά έπρεπε να αναφέρω την πηγή από εχθές, που είχα περισσότερα στοιχεία. Περιφραστικά όμως: ''το μίσος'' αποδίδεται στον Τούρκο δημοσιογράφο Ιπεκτσί, που γράφτηκε στις 14-7-1974 στην εφημερίδα χουριέτ, παράλληλα με τα γεγονότα της Τουρκικής εισβολής στη Κύπρο. Είναι όμως ποίημα πολύ πιο παληό, το οποίο μάλιστα από το 1963 - 1967 αναμεταδιδόταν σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, καθημερινά στην Κύπρο.

Κι αν αυτό θεωρείται ότι είναι και αποκύημα αλλά και στόχος ''παληών'' μυαλών, που έχουν εκλείψει κάνετε λάθος (μέσα σε μια καλοδιάθετη εθελοτυφλία) καθώς και τα αποτελέσματα τα ζούμε (στρατεύματα κατοχής, αντιμετώπιση Πατριαρχείου, θεολογικής σχολής της Χάλκης και όχι μόνο) αλλά και γνωρίζω απο βέβαιες πηγές, ότι γαλουχεί ακόμη μουσουλμανάκια στην Θράκη ΜΑΣ, με φυντάνια σαν τον Ντεντέ, τους τούρκους βουλευτές που οργανώνουν ανθελληνικά τους τουρκογενείς έλληνες πολίτες, μιλώντας τάχαμου για καταπάτηση δικαιωμάτων την στιγμή που έχουν περισσότερα (σε πολλούς τομείς) από εμάς τους ντόπιους...

Όσον αφορά την ''επίσημη θρησκεία'' του Ισλάμ, Μιχάλη, δεν απέχει και πολύ από την κινητήρια παραπάνω δύναμη (αδυναμία) καθώς το ανώτερο που έχουν είναι ο νόμος του Μωυσέως, που διδάσκει οφθαλμόν έναντι οφθαλμού, την εκδίκηση. Την ισχύ του ξίφους... Άλλωστε, όταν κάποιος ορκίζεται, ακόμη και προσεύχεται: μα το θεό, δεν μου φεύγει αυτό το μίσος... ο καθένας μπορεί να καταλάβει τι θεός είναι.

Φυσικά τους διαφεύγει, πως το κακό καταπολεμούμενο δια του κακού, αυτό πολλαπλασιάζεται, όπως φαίνεται και από τον δικό τους επονομαζόμενο ''Γιαρακλή'', που όσο έκοβε τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας, αυτά πολλαπλασιαζόντουσαν, ενώ, η λύση ήλθε, ΌΧΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ, αλλά με την παράθεση της φωτιάς.

Το πυρ της αγάπης και της γνώσεως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 16-10-07 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-07, 00:28
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και να μην ξεχναμε οτι ειναι και η μονη θρησκεια που υποσχεται βουνα απο πιλαφια και ουρι στον παραδεισο σε οποιους σφαζουν απιστους σε ελαφρα αντιδιαστολη με τις αλλες θρησκειες που λιγο η πολυ λενε αγαπα τον πλησιον σου
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά την ''επίσημη θρησκεία'' του Ισλάμ [..]
Συμφωνώ σε κάποια από όσα αναφέρεις, αλλά πριν σχολιάσω θα ήθελα μια διευκρίνιση για το τι εννοείς με το "επίσημη θρησκεία"

Επίσης, νομίζω ότι στο Ισλάμ το ανώτερο όλων είναι το Κοράνι, όχι ο νόμος του Μωυσέως.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-07, 12:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, νομίζω ότι στο Ισλάμ το ανώτερο όλων είναι το Κοράνι, όχι ο νόμος του Μωυσέως.
Υπάρχουν δύο βιβλία στο κοράνι.

Στο πρώτο βιβλίο που γράφτηκε την περίοδο των κατακτήσεων του Μουσουλμανισμού, τα γραφόμενα είναι πολύ άγρια, βγάζουν όλα τα κακά ένστικτα.

Στο βιβλίο αυτά στηρίζονται οι φονταμενταλιστές μουσουλμάνοι, με κύριους εκφραστές τους Σαουδάραβες.

Το δεύτερο βιβλίο το έγραψε ο Μωάμεθ, όταν είχε ολοκληρώσει τις κατακτήσεις του. Εκεί αναφέρεται στον θεό του Αβραάμ, του οποίου εθεωρείτο προφήτης.
Επίσης στο ίδιο βιβλίο και ο Χριστός εθεωρείτο ο μεγαλύτερος προφήτης μετά τον ίδιο.
Στο βιβλίο αυτό αλλάζουν όλα, ο Μωάμεθ είναι ήπιος, αναγνωρίζει τις γυναίκες που στο πρώτο βιβλίο τις θεωρεί όργανα για αναπαραγωγή μόνο... θέλει την συνύπαρξη των λαών των ομογάλακτων θρησκειών (Ιουδαϊσμός Χριστιανισμός Μουσουλμανισμός), αναφέρεται σε νόμους δικαιοσύνης κλπ.

Αυτό το δεύτερο βιβλίο δεν το αναγνωρίζουν οι σουνίτες, με επίκεντρο τους Σαουδάραβες που φτάνουν ακόμα και μέχρι το δόγμα των Σαφιιτών, που είναι το πλέον εξτρεμιστικό μουσουλμανικό δόγμα.

Στους Σαουδάραβες και στα πετροδολάρια τους οφείλουμε το μεγαλύτερο μέρος των ιδεών της Τζιχάντ, του ιερού πολέμου δηλαδή και την επιβολή του σε ένα μεγάλο κομμάτι του αραβικού κόσμου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δύο βιβλία στο κοράνι.

Στο πρώτο βιβλίο που γράφτηκε την περίοδο των κατακτήσεων του Μουσουλμανισμού, τα γραφόμενα είναι πολύ άγρια, βγάζουν όλα τα κακά ένστικτα.[..]

Το δεύτερο βιβλίο το έγραψε ο Μωάμεθ, όταν είχε ολοκληρώσει τις κατακτήσεις του. Εκεί αναφέρεται στον θεό του Αβραάμ, του οποίου εθεωρείτο προφήτης.
Χμμ.. χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, επισημαίνω ότι τίποτα από αυτά δεν υπάρχει στη Wikipedia. Ο Μωάμεθ δεν έγραψε τίποτα και οι όποιες κατακτήσεις έγιναν σαφώς μετά από αυτόν. Το Κοράνι έχει 114 κεφάλαια, που συντέθηκαν περίπου το 650 από τους συντρόφους του. Οπότε θα ήθελα κάποια πηγή plz

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το δεύτερο βιβλίο δεν το αναγνωρίζουν οι σουνίτες, με επίκεντρο τους Σαουδάραβες
Οι Σουνίτες είναι το 90% των Μουσουλμάνων. Επίσης η μεγάλη πλειοψηφία των Σαουδαράβων είναι Σουνίτες. Όμως είναι γνωστό ότι οι Μουσουλμάνοι δέχονται το Χριστό (κλπ) ως τμήμα της θρησκείας τους, συνεπώς αυτό το γεγονός δεν μπορεί να αναφέρεται σε κείμενο που δε δέχεται το 90%!

Κάτι δεν είναι σωστό από αυτά που γράφεις ή κάτι δεν κατάλαβα εγώ.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-07, 14:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ.. χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, επισημαίνω ότι τίποτα από αυτά δεν υπάρχει στη Wikipedia.
Ισως αυτο να θεωρειται 'αντιφαση' που δεν αποδεχονται οι Μουσουλμανοι, επομενως θα ψηφισαν να φυγει απο το αρθρο :Ρ

Κι εγω ομως, το μονο που ξερω ειναι οτι το Κορανι αποτελειται απο συγκεκριμενα κεφαλαια, ταξινομημενα κατα μεγεθος... δεν ξερω τιποτα περι δυο εκδοσεων. Το συγκεκριμενο το εχω ακουσει μονο απο το Στελιο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.