Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 10-04-08, 16:03
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά, απλά (από καθαρά θεωρητικό επίπεδο) ό,τι κάνεις στο post-processing (εμφάνιση, εκτύπωση, image editor) είτε αφήνει την Πληροφορία της εικόνας ως έχει, είτε αφαιρεί πληροφορία (σε θεωρητικό επίπεδο ακόμα κι αν στον άνθρωπο η εικόνα φαίνεται καθαρότερη, έχεις αφαιρέσει πληροφορία και άρα ποιότητα).

Αν φροντίσεις να καταγράψεις από την αρχή την εικόνα που χρειάζεσαι σχεδόν όπως τη χρειάζεσαι, αυξάνεις κατά πολύ το tonal range σου, την ικανότητά σου να παράγεις μια εικόνα που αναπαράγεται σε μεγαλύτερα μεγέθη (σε μικρά μεγέθη οι ατέλειες κρύβονται), και έχεις την ευχέρια να παίξεις πολύ παραπάνω στο post-processing.

Αυτό δεν έχει τίποτα να κάνει με ψηφιακή ή αναλογική φωτογραφία, είναι ζήτημα καθαρής πληροφορικής (η αρχή GIGO — Garbage In, Garbage Out).

Και φυσικά ορισμένα πράγματα δε μπορείς να τα αναπαραστήσεις στο post-processing (πχ το αποτέλεσμα του πολωτικού φίλτρου όταν εξαφανίζει αντανακλάσεις, την υπέρυθρη φωτογραφία, κλπ κλπ).

Ditto. Τα ξέρω αυτά, μας τα μαθαίνουν και στη σχολή [Γραφιστική], και ξέρω και βασικές αρχές πληροφορικής, έκανα ένα χρόνο ΤΕΙ Αυτοματισμού & ένα χρόνο ΤΕΙ Πληροφορικής και Επικοινωνιών πριν φύγω για Αγγλία.

Το "δυστυχώς" που είπα πριν παραμένει, δυστυχώς - δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με την αναλογική φωτογραφία, και η ψηφιακή για να φτάσει στο επίπεδο του να παίρνει φίλτρα και γενικά να σε σώζει από post-processing θέλει καλό σώμα μηχανής που να παίρνει πάνω φακούς κτλ. όπως οι αναλογικές. Επίσης τα φώτα είναι ακριβά, και υπάρχει κάποιο όριο στο τι μπορείς να κάνεις στέλνοντας στο πυρ το εξώτερον το αυτόματο flash της απλής ψηφιακής, δουλεύοντας με δικά σου μη-επαγγελματικά φώτα και τους φίλους σου να τα κρατάνε . Αν θέλεις μπορώ να σου δείξω δουλειά, πάντως. Ό,τι μπορούμε κάνουμε, προς το παρόν.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-08, 20:10
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "δυστυχώς" που είπα πριν παραμένει, δυστυχώς - δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με την αναλογική φωτογραφία, και η ψηφιακή για να φτάσει στο επίπεδο του να παίρνει φίλτρα και γενικά να σε σώζει από post-processing θέλει καλό σώμα μηχανής που να παίρνει πάνω φακούς κτλ. όπως οι αναλογικές.
Δεν είναι υποχρεωτικό αυτό. Η τρέχουσα μηχανή μου δεν αλλάζει φακούς, αλλά παίρνει συμβατικά βιδωτά φίλτρα.

Επίσης υπάρχει το σύστημα φίλτρων της Cokin για compact ψηφιακές:


Βασικά, διορθωτικά φίλτρα (μονοχρωματικά κλπ) δεν πολυχρειάζεσαι για ψηφιακή φωτογραφία. Τα συνηθισμένα που προτείνω (και αγοράζω) είναι ένα Skylight 1A ή 1B (φθηνό και βολικό φίλτρο υπεριωδών που μπορεί να είναι πάντα στη μηχανή για να προστατεύει τον αντικειμενικό φακό από σκόνη και γδαρσίματα) και ένα κυκλικό πολωτικό (πολύ πιο ακριβό, αλλά από τα πιο πολυχρηστικά φίλτρα που μπορεί να έχει κανείς στη μηχανή του — τα φθηνότερα γραμμικά polariser μπερδεύουν τους αισθητήρες Autofocus και πρέπει να αποφεύγονται σε AF μηχανές).

Για φωτισμό, υπάρχουν σχετικά καλής ποιότητας μικρά slaves με φωτοκύτταρο. Δεν είναι επαγγελματικά και δεν είναι κατάλληλα για γρήγορης ταχύτητας δουλειά (αργός συγχρονισμός), αλλά για πορτρέτο ή δουλειά στούντιο είναι τέλεια και εξαιρετικά φθηνά (έχω ένα ζεύγος συν ένα adaptor για εξωτερικό flash, κόστισαν κάπου £20 στο Ebay).

Δυστυχώς το μόνο πρόβλημα είναι το ενσωματωμένο flash σ'αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό μπορείς να το επηρεάσεις με χαρτάκια και λίγη ταινία για να φτιάξεις έναν πρόχειρο ανακλαστήρα/diffuser.

Προφανώς δεν υποκαθιστούν μια Mamiya 6x4.5 ή 6x7 με ασύρματα strobes, Provia και ένα σοβαρό φακό των €1.500, αλλά πενία τέχνας κατεργάζεται!

Eυχαρίστως να δω/δούμε δουλειά σου πάντως!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-04-08, 20:30
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 18:55
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Τα συνηθισμένα που προτείνω (και αγοράζω) είναι ένα Skylight 1A ή 1B (φθηνό και βολικό φίλτρο υπεριωδών που μπορεί να είναι πάντα στη μηχανή για να προστατεύει τον αντικειμενικό φακό από σκόνη και γδαρσίματα)....
...και απορροφά μέρος της υπεριώδους ακτινοβολίας, με αποτέλεσμα να δίνει πιο ζεστά χρώματα σε λήψεις σε μεγάλο υψόμετρο ή κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας, όπου η ακτινοβολία αυτή είναι πιο έντονη.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-04-08, 20:34
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ, ωραία, χάρηκα τώρα. Τώρα ξέρω ποιους θα ρωτάω για τις τεχνικές μου απορίες. Google τέλος. Ώρα για πιο fun προσωπική ενημέρωση. ^_^
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
...και απορροφά μέρος της υπεριώδους ακτινοβολίας, με αποτέλεσμα να δίνει πιο ζεστά χρώματα σε λήψεις σε μεγάλο υψόμετρο ή κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας, όπου η ακτινοβολία αυτή είναι πιο έντονη.
Μετά από συμβουλή του Αλέξιου το έχω πάρει και εγώ για την δική μου και να πω την αλήθεια ποιο πολύ το έκανα για την προστασία του φακκού
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-04-08, 22:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ, ωραία, χάρηκα τώρα. Τώρα ξέρω ποιους θα ρωτάω για τις τεχνικές μου απορίες. Google τέλος. Ώρα για πιο fun προσωπική ενημέρωση. ^_^
Τα geeks ειναι κατα της fun προσωπικης ενημερωσης και υπερ του google και του rtfm
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-08, 00:19
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα geeks ειναι κατα της fun προσωπικης ενημερωσης και υπερ του google και του rtfm
Το... m [του rtfm] και το Google ποσώς ενδιαφέρετα για την τσέπη μου. Θα μου πει τι καλό υπάρχει εκεί έξω, αδιαφορώντας για το κόστος. Ενώ η fun προσωπική ενημέρωση φροντίζει για μένα πριν από μένα.
Άσε που είναι fun προσωπική ενημέρωση από geeks. Για τον pazo δεν ξέρω, αλλά ο Morgul είναι δικός μας.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 11-04-08 στις 00:21 Αιτία: Συγχωνεύθηκε με πρόσφατο μήνυμα του ίδιου χρήστη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-08, 01:23
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από συμβουλή του Αλέξιου το έχω πάρει και εγώ για την δική μου και να πω την αλήθεια ποιο πολύ το έκανα για την προστασία του φακκού
Κι εγώ γι'αυτό το φοράω (μόνιμα) σ'όλους τους φακούς μου. Αδιαφορώ για το (ελαφρύ) του αποτέλεσμα σε (ειδικές, ασυνήθιστες) συνθήκες. Αλλά ένα φίλτρο 1A ή 1B των 10€ μπορεί να σου σώσει ένα φακό 800€. Σε μηχανές που δεν αλλάζουν φακό, δε, είναι απαραίτητο.

Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε που είναι fun προσωπική ενημέρωση από geeks. Για τον pazo δεν ξέρω, αλλά ο Morgul είναι δικός μας.
*snortlaugh* Πάω να παίξω με το RPN calculator μου τώρα.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 11-04-08 στις 01:23 Αιτία: Συγχωνεύθηκε με πρόσφατο μήνυμα του ίδιου χρήστη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.