Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 26-03-10, 16:27
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
παραμορφώνει το χώρο.
παραμορφώνει το χρόνο.
Ok, ωραία το θέτεις. Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά αν σου αρέσει μετά την εμφάνιση των φωτογραφιών σου να κάνεις και να ράνεις πάνω τους, γιατί θες να λέγεσαι φωτογράφος; Είσαι κάτι άλλο. Γιατί να φωτογραφήσεις ένα δέντρο, ας πούμε, αφού δε σε ενδιαφέρει η όψη που έχει, αυτή η παραμορφωμένη έστω, που θα συλληφθεί από το φακό σου; Με άλλα λόγια δεν έχω πεισθεί για τη σκοπιμότητα (ας μου συγχωρεθεί ο όρος) αυτής της παρέμβασης. Κι ας πέσει πάνω μου η μήνις του Θεού της Φωτογραφίας, εγώ θα το πω: οι παραπάνω μου δίνουν την εντύπωση πως θα ήθελαν να είναι ζωγράφοι αλλά δε μπόρεσαν να γίνουν.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορεί να υπάρξει τεχνική χωρίς τέχνη, ούτε τέχνη χωρίς τεχνική.
Σωστό αυτό. Η Τέχνη προϋποθέτει την τεχνική αλλά η τεχνική δε μετουσιώνεται πάντα στην τέχνη που επιδιώκει. Να σου δώσω ένα παράδειγμα: ο Caravaggio (ναι, ναι, αυτός ο χάλια ζωγράφος, ο φριχτός, ο ελεεινός, ο άσ’ τα να πάνε) έφερε τα πάνω κάτω στη Ζωγραφική, χρησιμοποιώντας με μοναδικό τρόπο την τεχνική της φωτοσκίασης (το περίφημο chiaroscuro). Ιδού ένα έργο του με φωτοσκίαση. (Διάλεξα ένα με ωραίο θέμα. Το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή στο πιάτο. )



Όταν, λοιπόν, έσκασε μύτη αυτός ο κύριος, όλοι έμειναν με ανοιχτό το στόμα με το ταλέντο και την ευρηματικότητά του. Η τεχνική αυτή έμελε να αναπαραχθεί από πολλούς άλλους. Κάποιοι απ’ αυτούς τη δούλεψαν καλά, κάποιοι άλλοι όχι. Είναι αδύνατον όλοι οι καλλιτέχνες να εμπεδώσουν με τον ίδιο τρόπο μία τεχνική. Κάπου εκεί θα παρέμβει το ταλέντο και θα κάνει τη διαφορά.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ, ως εμπνευσμένος μεν, άτεχνος δε (καλλιτεχνικός αυτισμός) δε θα μπορέσω ποτέ να δημιουργήσω κάτι που αρέσει σε πάνω από 2-3 κόλακες
Ζωγραφίζεις ή αναφέρεσαι στο δεύτερο σκέλος της υπογραφής σου;

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το τι είναι τέχνη, δε σου/μου/μας πέφτει λόγος.
Μας πέφτει και μας παραπέφτει. Δεν πάσχουμε όμως από στείρο ακαδημαϊσμό ώστε να αναλώνουμε όλη τη φαιά μας προσπαθώντας να ορίσουμε τα αόριστα. Είναι αυτό που λες παρακάτω περί ανοιχτού μυαλού.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μόνη μας υποχρέωση ως προς την τέχνη είναι η διατήρηση ανοιχτού μυαλού.
Δεν είμαστε υπόχρεοι απέναντι στην Τέχνη. Υπόχρεοι είμαστε απέναντι στην Εφορία και στο ΙΚΑ. Όποιος ασχολείται με την Τέχνη είτε ως δημιουργός είτε ως θεατής, οφείλει να έχει ισχυρά αισθητήρια αλλά ταυτοχρόνως ευαίσθητα, ώστε να μην καταπίνει αμάσητο ό,τι του περνιέται για Τέχνη.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δει συγκεκριμένες ηλεκτρικές εγκαταστάσεις που εμπεριέχουν περισσότερη τέχνη από συγκεκριμένους πίνακες ζωγραφικής.
Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις δεν έχω δει αλλά έχω δει χάλια έργα τέχνης, οπότε λέω να ταυτιστώ με την παραπάνω δήλωση, χεχε.





Κατά τα άλλα, αγαπητοί συνομιλητές, δεν ξέρω τι μου λέτε εσείς, Λουκάς Σαμαράς και Julia Margaret Cameron... ένας είναι ο φωτογράφος, όστις τυγχάνει εξαιρετικός καλλιτέχνης τρόπον τινά και γνωρίζει περί τα τοιαύτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelly : 26-03-10 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.