Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-03-07, 18:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Συγγνώμη για το δεύτερο post αλλά μόλις τώρα διάβασα το εξής στο in.gr:

Υπενθυμίζεται ότι ένας από τους 12 [που συνελήφθησαν], οικοδόμος στο επάγγελμα, βαρύνεται με τις κατηγορίες της κατοχής και χρήσης εκρηκτικών υλών, έκρηξης, απόπειρας ανθρωποκτονίας κατά συρροή (κακουργήματα), διατάραξης κοινής ειρήνης, σύστασης και συμμορίας και αντίστασης κατά της αρχής με τις επιβαρυντικές περιστάσεις του νόμου, καθώς το αδίκημα διαπράχθηκε με όπλο (πλημμελήματα).
Άλλος ένας αθώος φοιτητής, μέρος κι αυτός του προβοκατόρικου σχεδίου της αστυνομίας για να δυσφημίσει τους φοιτητικούς αγώνες;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-03-07, 19:26
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά δεν τους αναγνωρίζω καμιά προσφορά.

Πρόσεξε μην κάνεις το λάθος να εμπλέξεις τις κομματικές παρατάξεις με τον αντιδικτατορικό αγώνα, θα κάνεις τραγικό λάθος.

θα μπλεξω καθε τι που εχουν κάνει μεχρι στιγμης απο τον αντιδικτακτορικο αγωνα μεχρι και σημερα
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-03-07, 19:32
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άλλος ένας αθώος φοιτητής, μέρος κι αυτός του προβοκατόρικου σχεδίου της αστυνομίας για να δυσφημίσει τους φοιτητικούς αγώνες;[/QUOTE]

Δηλαδή περιμένεις να έχουν πάνω τους τις αστυνομικές τους ταυτότητες οι ασφαλίτες ? και δεν νομίζω ότι κατεβαίνουν οι ίδιοι, απλά ελέγχουν τους επικεφαλείς τον αναρχοανεγκέφαλων.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 10-03-07 στις 19:35
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 10-03-07, 19:33
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη για το δεύτερο post αλλά μόλις τώρα διάβασα το εξής στο in.gr:


Άλλος ένας αθώος φοιτητής, μέρος κι αυτός του προβοκατόρικου σχεδίου της αστυνομίας για να δυσφημίσει τους φοιτητικούς αγώνες;

γιατι για να υποστηριξετε τις αποψεις σας μηδενιζετε δεν εχω καταλαβει ακομα..Τα επεισόδεια στις πορείες γίνονται ειτε ειναι φοιτητες, είτε εργαζόμενοι, είτε συμβασιούχοι ειτε οτιδηποτε, οι ίδιοι τα κάνουν καθε φορα..
Δεν ανεφερε κανενας οτι πιάσανε μονο φοιτητες (εκτος αν βρεις κατι τετοιο γραμμενο), απλα συλλαβανε μπουγιο για να παρουσιασουνε εργο, και φυσικο είναι οταν πιάνεις και αλλους που δεν εχουν σχεση ,να διαδηλωνουν μετα απ εξω οι φοιτητες..αλλωστε και απο αυτο το κρατος βγαινει κερδισμενο το να φαινεται οτι οι πορείες υποστηρίζουν τα εκτροπα φωναζοντας για την απελευθερωση των συλληφθεντων
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-03-07, 19:34
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην γελιόμαστε Δημήτρη μεταξύ μας, που σε ξέρω και με ξέρεις, ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις προτιμήσεις του. Το να μηδενίζεις το κυβερνητικό έργο το καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου λόγω επιλογών σου, κατανοητό απόλυτα, τι λόγο έχουμε να πούμε κάτι παραπάνω;
Και που ξέρεις εσύ τις προτιμήσεις μου; Οι απόψεις αλλάζουν Στέλιο και δη μεταξύ των 18 ετών (μαθητής) και των 25 ετών (φοιτητής και εργαζόμενος). Μάλλον όταν δεν έχουμε άλλα επιχειρήματα, έχουμε ταμπέλες...

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-03-07, 19:39
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο σοβαρά, βρίσκω παράλογο να βρίζουμε την αστυνομία είτε κάνει είτε δεν κάνει κάτι. Δηλαδή είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι 60 που συνέλαβε ήταν αθώοι φοιτητές; Το έχουμε αποφασίσει και καταλήξει με βάση στοιχεία; Στοιχεία που προφανώς η δικαιοσύνη της χώρας δε θα μπορεί να βρει;
Δεν είμαστε καθόλου σίγουροι. Είμαστε σίγουροι ότι οι συλλήψεις γίνονται για το μπούγιο. Ποιος φταίει όμως; η αστυνομία ή οι φοιτητές; (πάνω σ' αυτή την ερώτηση αναφερόταν το κομμάτι που σχολιάζεις).

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-03-07, 20:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπλεξω καθε τι που εχουν κάνει μεχρι στιγμης απο τον αντιδικτακτορικο αγωνα μεχρι και σημερα
Δεν έχουν δικαίωμα να αγγίξουν τον αντιδικτατορικό αγώνα. Δεν υφίστατο καμιά παράταξη από τις σημερινές τότε. Τότε οι φοιτητές πολεμούσαν για ψωμί παιδί ελευθερία, σήμερα πολεμάνε για μάσα, καθισιό και βόλεμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-03-07, 20:23
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχουν δικαίωμα να αγγίξουν τον αντιδικτατορικό αγώνα. Δεν υφίστατο καμιά παράταξη από τις σημερινές τότε. Τότε οι φοιτητές πολεμούσαν για ψωμί παιδί ελευθερία, σήμερα πολεμάνε για μάσα, καθισιό και βόλεμα.
Δεν είχε φοιτητικη παραταξη η αριστερα τοτε? μη τρελαθουμε.....
αλλα και πάλι στα λογια μου ερχεσαι...κανε τωρα τον παραλληλισμο και το πως αντιμετωπιζεις και απαντας για τους φοιτητες και για την εκκλησια που επίσης τοτε πολεμούσε για πατριδα και θρησκεια και σήμερα πολεμάνε για μάσα, καθισιό και βόλεμα
αυτο λοιπον που θελω να πω είναι οτι δεν μπορουμε να αντιμετωπίζουμε μια κατασταση ετσι και την άλλη αλλιως..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rider : 10-03-07 στις 20:26
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-03-07, 21:19
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα επεισόδεια στις πορείες [..] οι ίδιοι τα κάνουν καθε φορα.. [..]αλλωστε και απο αυτο το κρατος βγαινει κερδισμενο το να φαινεται οτι οι πορείες υποστηρίζουν τα εκτροπα φωναζοντας για την απελευθερωση των συλληφθεντων
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαστε σίγουροι ότι οι συλλήψεις γίνονται για το μπούγιο. Ποιος φταίει όμως; η αστυνομία ή οι φοιτητές;
Παιδιά τα λέτε πολύ σωστά και οι δύο. Τα επεισόδια γίνονται λίγο-πολύ από τους ίδιους και όντως το κράτος βγαίνει κερδισμένο.

Ερωτώ, λοιπόν, έχοντας βρεθεί κι εγώ σε επεισόδια, τι να κάνει η αστυνομία; Να κάθεται να κοιτάζει; Να ενωθεί με την πορεία; Να ζητάει ταυτότητα από τον κόσμο "συγγνώμη, είστε φοιτητής ή όχι" μέσα στη φωτιά, τα δακρυγόνα και τις πέτρες; Μήπως να φυλάσσει (για πρώτη φορά στην ιστορία) το μνημείο; Δηλαδή αν αύριο πάει κάποιος και βάλει βόμβα στον Παρθενώνα, θα φταίει η αστυνομία που δεν ελέγχει την περιοχή;

Η αστυνομία έχει κάνει πολλές πατάτες και σίγουρα δεν είναι τέλεια, αλλά μη ζητάμε αδύνατα πράγματα. Πώς θα κάνει συλλήψεις, με το μεταξωτό γάντι; Συμφωνώ ότι δουλειά της είναι να μπει σε κίνδυνο, αλλά τι σημαίνει αυτό, να καει αστυνομικός από απευθείας χτύπημα μολοτοφ; Μήπως μπορεί να ξεχωρίσει τον έναν ή τον άλλο όταν δε μπορείς να δεις στα 3 μέτρα από τον καπνό, τη φωτιά και τα δακρυγόνα ενώ προσέχεις μην πέσει πάνω σου καμιά πέτρα, μολότοφ ή νεράτζι με ξυραφάκια μέσα; Τι θα πει, "παρακαλώ οι φοιτητές να αποχωρήσουν διακριτικά"; Ή μήπως επιτρέπεται να χρησιμοποιήσει βίντεο από τα κανάλια για την ταυτοποίηση των υπόπτων;

Και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο και άδικο. Με αυτό που έκανα quote για τον οικοδόμο που πιάστηκε και κατηγορείται για εκρηκτικά κλπ θέλω να τονίσω το εξής: Όταν η αστυνομία δεν κάνει τίποτα, κατηγορείται για ανικανότητα. Όταν συλλαμβάνει φοιτητές, κατηγορείται για αυταρχισμό. Τώρα που βρήκε έναν που δεν είναι φοιτητής και από ότι φαίνεται είχε εκρηκτικά, τι θα γίνει;

Εγώ νομίζω ότι δε θα βγεί κανείς από τους "αγωνιστές" να πει "μπράβο σας, καλά κάνατε γιατί μας κατέστρεψε την πορεία". Όλοι αυτοί που παραληρούν για το ένα και το άλλο, δε θα πουν ούτε μια κουβέντα για το γεγονός. Θα το φορτώσουν κι αυτό αβασάνιστα στο "απολυταρχικό κράτος", αποδεικνύοντας πως στην ουσία τους βολεύει και αυτούς η κατάσταση. Γιατί; Για να συνεχίσει να έχει λόγο ύπαρξης ο γενικότερος "αγώνας" κατά πάντων ώστε να βρίσκουν περισσότερα πρόβατα να τους ακολουθούν.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-03-07, 21:27
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ποσα χρόνια γινονται επεισόδεια στις πορείες?
Μηπως οι αρχές δεν ήξεραν οτι θα γίνουν επεισοδεια στην πορεία?
και τόσά χρόνια ένας μα ένας στρατηγός δν βρέθηκε να μπορέσει να τους παρασύρει και να τους κυκλωσει και να συλλαβει καμμια 40αρια απο δαυτους με τις κουκουλες και τις πέτρες στα χέρια?
Επαναλαμβάνω..οποιον δήποτε εχουν συλλάβει με αποδεικτικά στοιχεία οτι πέταγε πέτρες,μολότωφ κλπ κλπ οχι απλα να τον πανε μέσα αλλα και να τον κανουν ρεντίκολο...μη σου πω να τον κουρεψουν γουλι και να του βαλουν ταμπελα "Ειμαι τεντυμπους" (πλακα κανω έτσι καταλαβαίνεις το πνεύμα μου...)
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-03-07, 14:13
yiazaf Ο χρήστης yiazaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-07 14:22
...από απελπιστικό το κλίμα έως ουτοπικό. Αγώνες για τους αγώνες με άγονες κατευθύνσεις και απροσδιόριστα ιδεολογικά πιστεύω που καταρρέουν εν μια νυκτί...

Αναφέρομαι αποκλεστικά σε προσωπική μου εμπειρία που οι κάπως μεγαλύτεροι (ορίζω τους "μεγαλύτερους" σε αυτούς που έζησαν περίπου μια δεαετία αφότου τέλειωσαν οι σπουδές τους).

Φοιτητώθεν λοιπόν, πέρασα τριγύρω από το λαιμό μου δυό τρία πλοκάμια "αριστερίστικης" κουλτούρας, κρέμασα στο κεφάλι και ένα ασπρόμαύρο μαντήλι (τύπου σκακιέρας με δίχως πούλια, σαν την Γκόλφω) και ανεβοκατέβαινα τους δρόμους να αγωνιστώ ...το ασυναγώνιστο. Μέχρι σήμερα -ομολογουμένως- δεν απομακρύνθηκα πολύ ιδεολογικά, ωστόσο όμως απομακρύνθηκε η "σφήνα" της τότε εποχής. Με λίγα λόγια, απομακρύνθηκε η επιρροή αλλά και η "αγωνιστική μόδα", γιατί -εν τέλει- περί μοδός επρόκειτο.
Ξέρω καλά ότι "κινδυνεύω" (μειδιάζω λίγο) να "περαξηγηθώ" από ορισμένους, όμως ας δώσουν πραγματική βάση οι αγωνιστές και οι "αγωνιστές" του σήμερα, στη ζωή τους και στο πως θα είναι αυτή αύριο.
Αν μη τι άλλο, αυτό που συνειδητοποίησα ζώντας όλη αυτή την ανυπαρξία αμφοτέρων των πλευρών (εδώ δεν τίθεται καν θέμα ιδεολογίας), είναι ότι όσα Mc Donalds και αν σπάσω, όσους στρατιώτες και αν κάψω (είτε άγνωστους, είτε με ονοματεπώνυμο), τα παιγνίδια παραμένουν παιγνίδια, οι αλήτες και οι αδίστακτοι παραμένουν αλήτες και αδίστακτοι και τέλος η βλακεία γιγαντώνεται και γίνεται μούτζα στη μούρη. -Και μα την πίστη μου, προτιμώ μια μούτζα στη μούρη (που άλλωστε θα αποτελέσει και επιβεβαίωση των λεγόμενων μου περί γιγάντωσης της άκρατης βλακείας), παρά ένα ληγμένο δακρυγόνο σφηνωμένο στο αφτί μου από έναν ημιμαθή μπάτσο.

Εν καιρώ, συνειδητοποίησα επίσης ότι τα κάστρα πέφτουν από μέσα. Παλιότερα μου ακούγονταν τόσο ξένη αυτή η φράση. Και όμως! (πρώτος διδάξας ο πατριώτης μου Όμηρος).

Συμμετέχω στη συζήτηση σας, όχι για να προκαλέσω κάποιον, ούτε ασφαλώς για να ικανοποιήσω άλλον. Να σας πω την αλήθεια, σήμερα Κυριακή, ήθελα να καπνίσω ένα τσιγάρο, να πιώ έναν Ελληνικό καφέ και να αμολύσω δυό αράδες για το ονόρε. Θα ήμουν αφελής αν πίστευα ότι μπορούμε να επηρεάσουμε ο ένας τον άλλον, ή εν πάση περιπτώσει να καταλήξουμε κάπου.
Προσωπικά, το μόνο που θα άκουγα -αν κάποιος το πρότεινε- θα ήταν να κρατούσαμε μια στάση επιφύλαξης για όλα τούτα (επιφύλαξης όχι οσφυοκαμψίας) πρωτού αρπάξουμε τα δρεπάνια και σφάξουμε Αμερικάνικες τράπεζες, Γιαννάκου, Φυλάκια αγνώστων αγωνιστών, κολωνάκια πεζοδρομίων και βιτρίνες του Πριζουνίκ Μαρινόπουλου. (και ας τους έχω χεσμένους όλους. -πλην των αγνώστων στρατιωτών-).

Amen!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-03-07, 00:57
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Asterion Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί κάποιος από τους στρατιωτικούς μας να μας πει τι προβλέπει ο στρατιωτικός κώδικας (αν προβλέπει) για έκτακτες περιπτώσεις όπως η χθεσινή;
Αναφέρεται ξεχωριστά στην Προεδρική Φρουρά και τον Άγνωστο Στρατιώτη ή ισχύουν όσα και για τις υπόλοιπες σκοπιές κλπ;
Έχει η Προεδρική Φρουρά δικό της ιδιαίτερο κώδικα;
Μπάτε σκύλοι αλέστε...
Πάντως γενικά η σκοπιά έχει καταντήσει ανέκδοτο. Όποιος έχει πάει στρατό ξέρει πολύ καλά οτι αμά σου τύχει κανένα στραβό στη σκοπιά καλύτερα να τρέξεις. Θεωρητικά, ο σκοπός που απειλείται πυροβολεί.

Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-03-07, 02:11
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από yiazaf Εμφάνιση μηνυμάτων
...από απελπιστικό το κλίμα έως ουτοπικό. Αγώνες για τους αγώνες με άγονες κατευθύνσεις και απροσδιόριστα ιδεολογικά πιστεύω που καταρρέουν εν μια νυκτί...

Εν καιρώ, συνειδητοποίησα επίσης ότι τα κάστρα πέφτουν από μέσα. Παλιότερα μου ακούγονταν τόσο ξένη αυτή η φράση. Και όμως! (πρώτος διδάξας ο πατριώτης μου Όμηρος)

και οι επαναστάσεις γίνονται στο ζωτικο σου χώρο επίσης...
Τώρα όσο το πόσο απελπιστικο είναι το κλιμα και ουτοπικό προσωπικά θα προτιμούσα την ενέργεια τους κάποιοι να την βγάζουν σκεπτόμενα έξυπνα και οργανώνοτας συλλαλητήρια ουσίας για να ξεγυμνώσουν την ηλιθιότητα κάποιων.....Σήμερα το βράδυ είδα στο αλτερ τον ακουσον ακουσον ΛΑΟΣ να στριμώχνει φοιτητη στη γωνία με επιχειρήματα...ντροπή τους και ντροπή μας....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-03-07, 02:43
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από void engineer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα διαφωνήσω. Ο πρωθυπουργος της χώρας γνωρίζει πώς είναι η κατάσταση και γνωρίζει επίσης τι θα γίνει (βλ. καταλήψεις) συνεπώς οφείλει να πράξει με τρόπο διπλωματικό για να περάσει τις αλλαγές που θέλει. Υποτίθεται ότι είναι πολιτικός...
Συμφωνώ απόλυτα. Τους κουκουλοφόρους δεν τους ψηφίσαμε. Ούτε τους αιώνιους φοιτητές, ούτε τους γνωστούς/αγνώστους ούτε τα ΜΑΤ που τους κυνηγούν.

Το θέμα είναι οτι υπάρχουν κακώς κείμενα, τα οποία συνοψίζονται στα εξής:
α) Τα πανεπιστήμια είναι κλειστά
β) Κάποιοι κάνουν ζημιές και καταδυναστεύουν τη ζωή των κατοίκων και των περαστικών στο κέντρο και εμποδίζουν τη λειτουργία των επιχειρήσεων της περιοχής
γ) Πέφτει ξύλο και χημικά/μολότωφ (αδιάφορο από ποιούς σε ποιούς και για ποιό λόγο).

Και τα τρία είναι κακά και κανείς δεν μπορεί να τα αρνηθεί, αφού είναι αντικειμενικά γεγονότα. Κάποιο μερίδιο ευθύνης ανήκει σε αυτούς που έχουν εξουσία και οπωσδήποτε, ακόμα και αν αυτοί έχουν τη λιγότερη ευθύνη, είναι ο μόνοι από τους οποίους μπορούμε να ζητήσουμε το λογαριασμό!

Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τις εξετάσεις: περνά ο μαθητής, "μαζί τα καταφέραμε", λέει ο φροντιστής... κόβεται ο μαθητής, "δεν διάβασε", λέει ο φροντιστής.

Για οποιοδήποτε κακό συμβαίνει στον τόπο, εξαιρούμενης της δευτέρας παρουσίας ή άλλων ουρανοκατέβατων αλλαγών, η νόμιμα εκλεγμένη εξουσία φέρει κάποια ευθύνη και τα κακά στην παιδεία έχουν παραγίνει τα τελευταία χρόνια, άσχετα από τις ευγενείς προθέσεις που μπορεί να επικαλεστεί κανείς.


Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-03-07, 03:28
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ακομα καλυτερα:
αν ο ασθενης γινει καλα:
ο θεος με εκανε!
και αν δεν γινει:
ο γιατρος φταιει!
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.