Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-11, 11:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η μαγεία των leds

Εδώ και αρκετό καιρό, έψαχνα να βρω σε ικανοποιητική τιμή αυτοκόλλητα leds, η τιμή όμως παρέμεινε αρκετά ακριβή.

Εχθές όμως τα βρήκα σε εξαιρετική ποιότητα και σε πάρα πολύ καλές τιμές.



Μιλάω για την σειρά των leds επάνω. Αναλογούν 65 leds ανά ένα μέτρο, έχουν πολύ ισχυρή αυτοκόλλητη ταινία και δίνουν ένα εξαιρετικά δυνατό φως.

Η τοποθέτηση είναι πανεύκολη, ο άνθρωπος στο κατάστημα μου έκοψα τα δύο μέτρα που ήθελα και τα συνέδεσε με ένα μετασχηματιστή 12V.

Το κάθε μέτρο στο συγκεκριμένο κατάστημα κοστίζει 7€ και ο μετασχηματιστής από 6-10€ ανάλογα με την ποιότητα. Επειδή σκέφτομαι να βάλω αργότερα σε όλα τα ράφια του σύνθετου, είναι πανεύκολο με ένα συρματάκι και ένα κολλητήρι να φτιάξω επέκταση με τον ίδιο μετασχηματιστή.

Πρέπει να σημειώσω ότι είχα ξαναρωτήσει πριν δύο μήνες και οι τιμές ήταν πολύ υψηλά.

Κάτι που επίσης είδα και μου άρεσε, είναι οι νέες λάμπες leds που σιγά σιγά θα αντικαταστήσουν και τις οικονομικές λάμπες. Το καλό μ' αυτές είναι ότι ανάβουν αμέσως και ότι επίσης δέχονται ποτενσιόμετρο αυξομείωσης φωτεινότητας. Η τεχνολογία καλπάζει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Gildor (22-12-11), HelenA (22-12-11), Nikoscot (22-12-11), vgiagias (22-12-11)
  #2  
Παλιά 22-12-11, 11:50
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 13:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι πανέμορφα! έδωσε περισσότερη λάμψη (αίγλη) στα καράβια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-11, 19:28
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πανέμορφα! έδωσε περισσότερη λάμψη (αίγλη) στα καράβια!
Όντως. Συμφωνώ με την Ελένη.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-11, 19:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολλοι θεωρουν τα led κιτς, αλλα who cares? Τα θεωρω πανεμορφα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-11, 20:02
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή σκέφτομαι να βάλω αργότερα σε όλα τα ράφια του σύνθετου,
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πανέμορφα! έδωσε περισσότερη λάμψη (αίγλη) στα καράβια!
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως. Συμφωνώ με την Ελένη.
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοι θεωρουν τα led κιτς, αλλα who cares? Τα θεωρω πανεμορφα
Είπα καλύτερα να μην μιλήσω και να μασήσω αλλά θα το πω και ας μου κρατάει μούτρα
για κανένα μήνα μετά ο καλλιτέχνης.

Διαφωνώ λοιπόν. Η φωτογράφηση αυτών των πλοίων με φωτάκια led και χριστουγεννιάτικα
λαμπάκια είναι το λιγότερο ατυχής! Λάμπες led, φωτισμοί με νέον και laser ακτίνες με καπνούς
ταιριάζουν καλύτερα σε μπαρ με αισθησιακούς χορούς! Δηλαδή με αυτά τα φώτα περιμένεις
καμιά δίμετρη να εμφανιστεί και όχι τριήρης με κουπιά!

Aυτά τα πλοία πρέπει να φωτογραφηθούν σε φυσικό φωτισμό κοντά στη θάλασσα με φόντο
κάποιο αρχαίο μνημείο. (πχ Σούνιο ή πχ Αίγινα-αρχαίος ναός της Αθηνάς Αφαίας). Όπως τους
αρμόζει και για την ιστορία τους δηλαδή.

Επίσης κάτι άλλο. Η διήρης είναι ένα masterpiece που έλεγε και η γιαγιά μου και αυτό κάνει μπαμ που
έλεγε και ο παππούς μου. Στην τριήρη όμως αν και η πρύμνη, ο θρόνος κτλ είναι καταπληκτικά κάτι δεν
μου κολλάει καλά οπτικά στα πανιά (έχουν μικρό μέγεθος και οι ραφές δεν θα έπρεπε να φαίνονται)
και στην πλώρη και το έχω επισημάνει στον δημιουργό της.

Μάλιστα σε αυτή εδώ τη φωτογράφηση η αρχική μου εκτίμηση για το ότι κάτι πάει στραβά σε αυτά τα
δύο σημεία του πλοίου ήρθε να επιβεβαιωθεί. πχ δεν μπορεί να έχουν το ίδιο μέγεθος τα μάτια όπως και
η μπρούτζινη αιχμηρή προεξοχή στο κάτω μέρος της πλώρης και το ένα μοντέλο να είναι διπλάσιας
κλίμακας από το άλλο. Επίσης το μάτι στην τριήρη πρέπει να τοποθετηθεί χαμηλά λίγο πάνω από την
μπρούτζινη αιχμηρή προεξοχή καί όχι τόσο ψηλά πάνω.

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να γίνει η φωτογράφηση σε φυσικό φωτισμό και ότι η τριήρης πρέπει να
ξαναμπεί στο ναυπηγείο για μια δυο μικροεπισκευές σε πλώρη και πανιά διαφορετικά η διήρης θα
εξακολουθεί να της κλέβει τη λάμψη.

(Παρακάτω ακολουθεί η δική μου εικαστική παρέμβαση με τις αλλαγές που προτείνω να γίνουν στο ναυπηγείο.)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 23-12-11 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-11, 20:25
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-11, 22:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ λοιπόν. Η φωτογράφηση αυτών των πλοίων με φωτάκια led και χριστουγεννιάτικα
λαμπάκια είναι το λιγότερο ατυχής! Λάμπες led, φωτισμοί με νέον και laser ακτίνες με καπνούς
ταιριάζουν καλύτερα σε μπαρ με αισθησιακούς χορούς!
Γιάννη τα leds δεν μπήκαν για φωτογράφιση, μπήκαν για να φωτίσουν την βιτρίνα με τα πλοία.

Στην τριήρη όμως αν και η πρύμνη, ο θρόνος κτλ είναι καταπληκτικά κάτι δεν
μου κολλάει καλά οπτικά στα πανιά (έχουν μικρό μέγεθος και οι ραφές δεν θα έπρεπε να φαίνονται) και στην πλώρη και το έχω επισημάνει στον δημιουργό της.
1ον Αυτά τα καλοδεχούμενα σχόλια, θα πρέπει να τα πεις στην παρουσίαση της τριήρους και όχι στην παρουσίαση των Leds. Δεν πειράζει όμως.

2ον Για την φωτογράφιση συμφωνώ απόλυτα, δυστυχώς δεν έχω εξωτερικό χώρο για να κάνω φωτογράφιση και αυτά τα σκαριά δεν μεταφέρονται. Όπως έστησα ολόκληρο ντεκόρ για την κύρια φωτογράφιση που έκανα εδώ. Αλλά φυσικό φως ή έστω καλό τεχνικό φως, δεν μπορούσα να έχω.

3ον Ήταν ξέρεις εύκολο όπως και στην διήρη, να βάλω μια απεικόνιση στα πανιά. Δεν το επιδίωξα, είχε τόση απίστευτη δουλειά η τριήρης, που οτιδήποτε έκλεβε το βλέμμα, θα ήταν αδικία για τις ατελείωτες ώρες με το ξύλο. Επίσης Γιάννη μου αυτό που είναι δεδομένο, είναι τα υφαντά στατικά πανιά των αρχαϊκών πλοίων, δεν φτιάχνονταν σε κανένα εργοστάσιο κλωστοϋφαντουργίας, αλλά στον αργαλειό. Ήταν μικρά κομμάτια ραμμένα μεταξύ τους. Επίσης το μάζεμα των πανιών γινόταν με τα σχοινιά που μαζεύονται πίσω τους στις δέστρες και αυτά τα σχοινιά σαν γαζί διαπερνούσαν κάθετα το πανί και το σούρωναν στον επάνω δοκό.
Τα αρχαϊκά πλοία χρησιμοποιούσαν τα πανιά, μόνο όταν είχαν ούριο άνεμο, δηλαδή άνεμο από πίσω. Έτσι έπρεπε να ήταν σύντομη η διαδικασία μαζέματος ή ανοόγματος.

4. Όταν ο άνθρωπος που με μύησε εις βάθος στον μοντελισμό, με παρότρυνε να τολμήσω μια τριήρη, μου είναι ένα πράγμα. «Μην ξεχνάς ότι δεν ξέρουμε πως ήταν οι τριήρεις». Ο φίλος μου περίμενε να δώσω την δικιά μου εκδοχή, αυτό έκανα.

Εγώ Γιαννάκη μου χαίρομαι που είσαι ο μόνος που μου κάνεις κριτική. Σέβομαι τις απόψεις απόλυτα και ελπίζω να σου έδωσα μερικές απαντήσεις. Προσωπικά περιμένω τον φίλο μου να γυρίσει, μάλλον μέχρι αύριο και εκεί αγωνιώ να ακούσω την κριτική του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (22-12-11)
  #8  
Παλιά 22-12-11, 23:51
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Όταν ο άνθρωπος που με μύησε εις βάθος στον μοντελισμό, με παρότρυνε να τολμήσω μια τριήρη, μου είναι ένα πράγμα. «Μην ξεχνάς ότι δεν ξέρουμε πως ήταν οι τριήρεις». Ο φίλος μου περίμενε να δώσω την δικιά μου εκδοχή, αυτό έκανα.

Εγώ Γιαννάκη μου χαίρομαι που είσαι ο μόνος που μου κάνεις κριτική. Σέβομαι τις απόψεις απόλυτα και ελπίζω να σου έδωσα μερικές απαντήσεις. Προσωπικά περιμένω τον φίλο μου να γυρίσει, μάλλον μέχρι αύριο και εκεί αγωνιώ να ακούσω την κριτική του.
Oι απαντήσεις από τον μάστορα ήταν αρκετά κατοπιστικές.

Όπως μας το έχουν όμως μάθει στην ιστορία (ίσως και όχι τόσο σωστά) και το έχω στο
μυαλό μου είναι ότι η τριήρης είναι ένα επιθετικό πλοίο το οποίο φέρει το έμβολο την
μεταλλική αυτή προεξοχή μήκους εώς 2 μέτρων περίπου και τρυπάει εμβολίζοντας τα εχθρικά
πλοία. Αν πιάσουμε και τις Αμερικάνικες ταινίες και πως το παρουσιάζουν τότε ήταν ένα
πλοίο καμικάζι!

Κάθομαι στην φαντασία μου λοιπόν και σκέφτομαι ότι είμαι κάπου στη Σαλαμίνα και βλέπω να
έρχεται μια τριήρης και την χαζεύω για το μυτερό και επιθετικό της έμβολο. Κάπως έτσι το
έχω στο μυαλό μου. Όταν λοιπόν βλέπω το δικό σου μοντέλο δεν μου δίνει το μπροστινό
μέρος αυτή την αίσθηση γιατί δεν το έχεις κάνει να απολήγει τόσο μυτερό!

Αυτό βέβαια όπως ανέφερα που έχω στο μυαλό μου και μας έχουν διδάξει δεν είναι και τόσο
σωστό αφού το έμβολο των τριήρεων δεν ήταν τίποτε περισσότερο από μια ναυπηγική επινόηση
της εποχής εκείνης προκειμένου να συγκρατούνται στέρεα στις προσγειαλώσεις που έκαναν
στους όρμους που κατέπλεαν. Οπότε η δική σου εκδοχή ίσως και να είναι πιο κοντά
στην πραγματικότητα.

Επειδή όμως θα ήθελα στην φαντασία μου να εξακολουθεί να είναι το επιθετικό πλοίο που
εμβολίζει και τρυπάει τα περσικά πλοία για πλάκα θα το ήθελα σχεδιαστικά περισσότερο μυτερό
όπως στο παρουσίασα παρακάτω.



Έτσι λοιπόν η διήρης παίρνει 9/10 και η τριήρης 7/10 γιατί θα έπρεπε να έχει περισσότερο επιθετικό
έμβολο! Και ας είναι αυτό προϊόν φαντασίας και όχι τόσο κοντά στην πραγματικότητα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 23-12-11 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-11, 00:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γούτσου, η διήρης δεν έχει έμβολο αλλά ξύλινη προέκταση της καρίνας για προσάραξη.

Δες τώρα το έμβολο της τριήρους Ολυμπιάς του Πολεμικού μας Ναυτικού.



Προσοχή : Σύμφωνα με τους ιστορικούς η σχεδίαση της Ολυμπιάδος είναι σε πολλά σημεία αυθαίρετη.
Δυστυχώς δεν έχουμε την παραμικρή εικόνα το πως ήταν το έμβολο.
Το έμβολο κατά την εκτίμηση αρκετών ιστορικών, δεν ήταν μυτερό, στόχος του δεν ήταν να ανοίξει τρυπούλα στα ύφαλα του εχθρικού πλοίου.
Κατά άλλους δεν υπήρχε καν έμβολο.
Η επικρατούσα άποψη ήταν ότι το έμβολο ήταν προέκταση των 7 δοκών που διαπερνούσαν την τριήρη από την πλώρη στην πρύμνη, έκαναν την θεαματική στροφή στην πρύμνη και στρεφόντουσταν κοιτώντας την πλώρη.

Ο Ηρόδοτος αναφέρει ότι ο εμβολισμός δεν ήταν η κύρια χρήση της Αθηναϊκής τριήρους. Φαντάσου ένα ματζαφλάρι έμβολο τριών τεσσάρων μέτρων, να διαπερνά τα ύφαλα του εχθρικού πλοίου, υπό γωνία 45 μοιρών (και ποτέ κάθετα). Αυτό θα εγκλώβιζε αυτόματα την τριήρη και θα βυθιζόταν μαζί με το εχθρικό πλοίο.

Απεναντίας ο Πλούταρχος που είχε στην διάθεση του όλη την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, αναφέρει το έμβολο σαν τακτική πρόσκρουσης και όχι ακριβώς εμβολισμού.

Γιαννάκη όπως καταλαβαίνεις μπορούσα να κάνω το έμβολο όσο μεγάλο θα ήθελα. Η τριήρης δεν βασίστηκε σε εικόνες και ταινίες του αμερικανικού κινηματογράφου. Κυρίως στηρίχτηκε στον γραπτό λόγο, που σε πολλές περιπτώσεις είναι και αλληλοσυγκρουόμενες.

Έβγαλα την τριήρη όπως την είχα σχηματίσει από την ιστορία, ήθελα να δώσω την δικιά μου εκδοχή. Είναι απόλυτο σεβαστό το ότι μπορεί να αρέσει ή όχι. Μπορείς να πεις σε κάποιον που δημιουργεί κάτι, τι θα έκανες εσύ στην θέση του; Είναι απόλυτα σεβαστό, όμως αυτή είναι η δικιά μου τριήρης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.