Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-11, 18:20
giorgos_249 Ο χρήστης giorgos_249 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-11 14:11
ΠΛΟΙΟ......

Καλησπερα! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση....είμαι φανατικός γενικά με τα πλοία και φτιάχνω αρκετά ως στιγμής αλλά 3d μοντέλα.....Βάζω 2 φωτογραφίες από μερικά που έχω φτιάξει......

Έχω ανεβάσει και σε κάποια άλλα φόρουμ φωτογραφίες τους αν υπάρχει κάποιος καραβολάτρης εκτός από εμένα εδώ.......

Και για να εξηγήσουμε και τι ειναι αυτα τα πλοια, το πρωτο ειναι το ΕΓ/ΟΓ ΑΛΚΜΗΝΗ Α που είχε φέρει ο Αγούδημος το 2004 από την Αγγλία αλλά δεν πρόλαβε να ταξιδέψει πολύ στην Ελλάδα.....Ταξίδεψε το καλοκαίρι του 2004 στην γραμμή Ηγουμενίτσα-Μπρίντεζι και πουλήθηκε τον Οκτώβριο του 2004 στην Σκανδιναβική polferries.......ταξιδεύει ακόμα εκεί με το όνομα WAVEL....

ytty.jpg

Το 2ο είναι το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ.....Για μας τους ραφηνιώτες καραβολάτρες είναι ένα πλοίο θρύλος......είναι το πλοίο που καθιέρωσε κάποια στάνταρ ποιότητα πλοίων στις Κυκλάδες διεγείροντας τον ανταγωνισμό..Ήρθε από την Ιαπωνία το 1991, μετασκευάστηκε και δρομολογήθηκε από Ραφήνα-Κυκλάδες....Ωστόσο λόγω του μεγάλου του μεγέθους είχε προβλήματα στα λιμάνια και η εταιρεία του το αντικατέστησε το 1993 με το SUPERFERRY II που είχε αγοράσει τότε και είναι ακόμα ως σήμερα στη Ραφήνα......Το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ μετακόμισε για 2 μήνες το καλοκαίρι του 1992 στη γραμμή Πάτρα-Μπρίντεζι και μετά ναυλώθηκε στην Ιρλανδία.....Το 2001 με τη δημιουργία της μπλου σταρ φέρρις πέρασε σε αυτή και ταξίδεψε για ένα χρόνο από Πειραιά για Σύρο-Τήνο-Μύκονο.....Έπειτα πουλήθηκε οριστικά στην Ιρλανδία που έμεινε ως το 2006......Το 2006 πωλήθηκε στην NAMMA LINES και εκτελεί δρομολογια από τότε ως σήμερα στη γραμμή από τη Σαφάγκα της Αιγύπτου για τη Σαουδική Αραβία......Οι ραφηνιώτες καραβολάτρες το θυμόμαστε και το έχουμε σε ιδιαίτερη εκτίμηση όπως και τον εξαιρετο ανθρωπο που το καπετάνεψε και κατάφερε να τη βγάλει μόνο με 2 ατυχηματάκια.......(πληροφορι ακά τα λιμάνια τότε ήταν για πλοία σαν τον προκάτοχό του ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ, το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ-καμια σχεση με το αλλο επτανησος που παει σημερα κεφαλονια- που εκεινο το επτανησος ηταν 110 μέτρα ενώ το σουπερφερρυ 145......και τα λιμάνια ήταν ιδιαίτερα στενά, και ρηχά - στην άνδρο σερνότανε στη λάσπη του βυθού κυριολεκτικά....)

dhdh.jpg

sgsggs.jpg

Τέλος το λιμάνι του Πειραιά που έφτιαξα μαζί με 2 πλοία που πάλι έφτιαξα , το ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ της ΣΑΟΣ και το ΧΑΙΣΠΙΝΤ 4.....

eyeyeyy.jpg
Όλα τα πλοια είναι φτιαγμένα σε 3d πρόγραμμα σχεδίων και είναι περασμένα από αρχείο x (είναι κάποια διαδικασία) σε πρόγραμμα που μπορείς να τα οδηγήσεις (virtual sailor λέγεται..) είναι όπως αυτά εδώ που έφτιαξε κάποιος άλλος γνωστός καραβολάτρης.....http://www.youtube.com/watch?v=jlWjjxNRCXY

Και τώρα η απορία.....Θέλω να φτιάξω ένα από αυτά σε scratch built....Θέλω να μάθω το υλικό που χρειάζεται καθώς και πως το ζητώ και που πωλείται.....ήδη έχω φτιάξει 2 πλοία από φύλλο κόντρα πλακέ αλλά θα ήθελα να φτιαξω από πλαστικο πλέον.....

Θα ημουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 22-10-11 στις 18:44
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τώρα η απορία.....Θέλω να φτιάξω ένα από αυτά σε scratch built....Θέλω να μάθω το υλικό που χρειάζεται καθώς και πως το ζητώ και που πωλείται.....ήδη έχω φτιάξει 2 πλοία από φύλλο κόντρα πλακέ αλλά θα ήθελα να φτιαξω από πλαστικο πλέον.....
Θα ημουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει......[/FONT][/B]
Καλώς μας ήρθες.

Είμαι μοντελιστής ξύλινων παραδοσιακών πλοίων (μπορείς να βρεις την δουλειά μου εδώ,) αλλά δεν έχω καταλάβει τι είδους μοντέλα φτιάχνεις.

Είναι στατικά μοντέλα με ξύλο ή είναι απεικονίσεις πλοίων μαζί με το σκηνικό τους. Επίσης θα ήθελα να δω τα πλοία που φτιάχνεις με κόντρα πλακέ.

Για ξυλεία χρησιμοποιώ το ξύλο μπάλσα. Επίσης σε ειδικές περιπτώσεις χρησιμοποιώ ξυλεία πεύκου ή από δρυ.

Το ξύλο μπάλσα έχει πολλές ποικιλίες που ξεκινούν από έυκαμπες σανιδούλες 10 εκ Χ 1μέτρο και πάχος από 1 εκατοστό έως 10 εκατοστό.

Υπάρχουν ράβδοι τετράγωνοι από 1 έως 10 εκατοστά, και στρογγυλοί επίσης ιδίων διαστάσεων.

Κάθε ξυλεία μπάλσα είναι διαφορετική. Υπάρχει η μπάλσα μεγάλης πυκνότητος και η πολύ αραιής συχνότητας, που μπορείς ακόμα και να το ζουλήξεις με το χέρι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 22-10-11 στις 19:28
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-11, 00:43
giorgos_249 Ο χρήστης giorgos_249 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-11 14:11
Πανέμορφες δουλειές! Προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ το "ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ" απο πλευράς κατασκευής......αλλά πολύ όμορφη είναι και η αργώ...

Λοιπον.....για το μοντελακι (λεμε τωρα γιατι το μεγεθος του δεν ειναι να το πεις μοντελακι) να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος......Προκειται για μοντέλο του ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ ΙΙ, του νεότερου (ναυπηγησης 2008, οχι το παλιο του 1996).....Είναι αυτό εδώ....http://photos.marinetraffic.com/ais/...1002&size=full

Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες του μοντέλου όταν τελειώσει, επειδή έχω ιδιαίτερα αυξημένες υποχρεώσεις αυτό το διαστημα δεν το προχωράω.....είναι σε κλίμακα 1/100.....οι πραγματικές διαστάσεις του είναι 198 μέτρα μήκος οπότε φαντάζεσαι ότι τίθεται και το ζήτημα του χώρου πλέον......πάντως αυτό δεν το υπολογίζω σαν μοντέλο, το φτιάχνω σαν πρώτο έτσι δοκιμαστικά.....και θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 23-10-11 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-11, 01:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες του μοντέλου όταν τελειώσει, επειδή έχω ιδιαίτερα αυξημένες υποχρεώσεις αυτό το διαστημα δεν το προχωράω.....είναι σε κλίμακα 1/100.....οι πραγματικές διαστάσεις του είναι 198 μέτρα μήκος οπότε φαντάζεσαι ότι τίθεται και το ζήτημα του χώρου πλέον......πάντως αυτό δεν το υπολογίζω σαν μοντέλο, το φτιάχνω σαν πρώτο έτσι δοκιμαστικά.....και θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου......
Θα περιμένουμε με χαρά να το θαυμάσουμε. Καλή ολοκλήρωση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-12, 19:09
dinmadi
Guest
 

Post virtual sailor

gia pos tha ftiaxo modela sto virtual sailor
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.