Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-08, 08:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Διευρυμένη συνείδηση

Tου Aλεξη Παπαχελα

Οσα ζούμε αυτές τις ημέρες είναι απλά συμπτώματα ενός μακροχρόνιου και συλλογικού φαινομένου. Εχουμε μάθει όλοι μας, δημοσιογράφοι, επιχειρηματίες, πολιτικοί, αστυνομικοί να λειτουργούμε με ένα τρόπο που μας κάνει να βλέπουμε ακόμη και τα πιο ακραία δείγματα διαφθοράς με τον πιo μπλαζέ τρόπο. Παραδείγματα;

Εγραφα πρόσφατα για μια κρατική υπηρεσία που δεν κάνει καθόλου καλά τη δουλειά της. Ο επικεφαλής της μου έστειλε ένα μήνυμα που με σόκαρε. «Τι θέλετε από αυτό τον άνθρωπο; Ολους τους εξυπηρετεί, ό,τι του ζητάνε το κάνει». Μάλιστα. Η δουλειά λοιπόν του κρατικού υπαλλήλου είναι πλέον να εξυπηρετεί και όχι αυτό που ο νόμος επιβάλλει ως καθήκον του. Αλλο παράδειγμα. Σοβαρός πολιτικός, του οποίου την άποψη συνήθως σέβομαι, σχολίασε με το άκουσμα της «ομολογίας» Τσουκάτου: «Μα τι έπαθε και αυτός ο Θόδωρος και τα είπε αυτά τώρα;». Το πρόβλημα του πολιτικού, της αντιθέτου μάλιστα παράταξης, δεν ήταν τι συνέβη με το «μαύρο χρήμα» της Siemens αλλά ότι κάποιος έσπασε την ομερτά του πολιτικού κατεστημένου.

Είναι σαν να έχουμε γίνει όλοι μια μεγάλη παρέα που περνάει καλά, καλύπτει ο ένας τον άλλον και που μας εκνευρίζουν οι «τρελοί του χωριού» που επιμένουν ότι «ρε παιδιά δεν γίνεται έτσι άλλο, δεν πάει πουθενά η χώρα». Δεν είναι άλλωστε τυχαίο πως ακόμη και σε εμάς τους δημοσιογράφους ανθεί το σπορ της υπηρετικής δημοσιογραφίας που τα βλέπει όλα τέλεια και απλώς απολογείται για το σύστημα.

Η κατάσταση είναι δύσκολη. Το μικρόβιο έχει μπει στο ελληνικό DNA. O εκάστοτε πρωθυπουργός βλέπει κάτω από τα πόδια του ένα σάπιο σύστημα και δεν ξέρει πώς να ξεμπλέξει, πού να βρει καθαρό άνθρωπο, ο οποίος να είναι ικανός και να αντέχει μέσα στη «βρώμα».

Είναι πάντως χρήσιμο, πιστεύω, να αναφέρω δύο πραγματικές ιστορίες για το πώς αντιμετώπισαν το φαινόμενο δύο παλιοί πολιτικοί. Ο ένας δέχθηκε μια μέρα έναν παράγοντα του δημόσιου βίου, ο οποίος τον ενημέρωσε ότι ο κ. Γ., το Νο2 μιας μεγάλης κρατικής εταιρείας «τα έπαιρνε χοντρά». Ο πολιτικός ηγέτης κοίταξε τον επισκέπτη στα μάτια και του είπε: «Ο κ. Χ είναι άνθρωπος της εμπιστοσύνης μου. Από σήμερα είστε και εσείς...». Αυτό λέγεται συνήθεια της συγκάλυψης.

Ενας άλλος πάλι πολιτικός ηγέτης δέχθηκε επίσκεψη ενός επιχειρηματία και φίλου του. «Ξέρεις του είπε ο τάδε είναι πια προκλητικός. Πήγε εκεί με ιδιωτικό αεροπλάνο, αγοράζει συνεχώς ακίνητα», του είπε ο επιχειρηματίας μαζί με άλλα πολλά. «Ξέρεις βρε παιδί μου», του απάντησε ο πολιτικός ηγέτης «έχω ακούσει τόσα πολλά για τόσους πολλούς πια που φοβάμαι ότι έχω πλέον διευρυμένη συνείδηση». Βρήκα αυτή τη φράση την καλύτερη που έχω ποτέ ακούσει ακριβώς γιατί συμπυκνώνει το πρόβλημα όλων. Ακούμε και μαθαίνουμε τόσα πολλά, έχουμε γίνει τόσο μπλαζέ και ανεκτικοί που ίσως πάσχουμε όλοι μας από το σύνδρομο της διευρυμένης συνείδησης. Και για να αλλάξει αυτό πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι, από τους δασκάλους μας, από εμάς στα μέσα ενημέρωσης, από τους επιχειρηματίες και κυρίως από τους πολιτικούς ηγέτες που πρέπει να μας δείξουν ότι υπάρχει και άλλος δρόμος...

Καθημερινή

Σχόλιο : Αυτός ο νέος όρος αντικατοπτρίζει την σημερινή πραγματικότητα. Λες, Αυτός πήρε μίζα ένα εκατομμύριο και σου απαντάει ο άλλος, έλα μωρέ όλοι τα παίρνουν...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.