Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-11-06, 13:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως όταν κάποιος καταδικάζεται σε 5-6 φορές ισόβια δεν ξαναβγαίνει, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτός θα πρέπει να σαπίσει στη φυλακή.
Λάθος στα ισόβια (μία φορά ή πολλές) στα 20 χρόνια βγαίνεις. Σε οποιαδήποτε άλλη ποινή φυλάκισης απλά κάνεις τα 3/5 της ποινής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-11-06, 13:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός θα πρέπει να σαπίσει στη φυλακή.
"Η φυλακή δεν είναι μέσον τιμωρίας αλλά σωφρονισμού."
Η φιλοσοφία είναι ότι εκεί μέσα τους καθιστούν άξιους να ξαναβγούν στην κοινωνία. Εκεί μέσα τρώνε τσάμπα, πίνουν τσάμπα, παίρνουν και άδεια για διακοπές κάθε λίγο και λιγάκι... Μήπως δέχονται και εθελοντική "φοίτηση" να ηρεμήσω λίγο από το τρέξιμο και να πάρω λίγα χρήματα πίσω από αυτά που πληρώνω σαν κερ... εχμ.. συγνώμη, φορολογούμενος ήθελα να πω.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-11-06, 13:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
"Η φυλακή δεν είναι μέσον τιμωρίας αλλά σωφρονισμού."
Βασικά είναι μέσον πως να μαθαίνεις να βαράς την ένεση της ηρωίνης .... Ο σοφρωνισμός μας τελείωσε εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-11-06, 15:22
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος στα ισόβια (μία φορά ή πολλές) στα 20 χρόνια βγαίνεις. Σε οποιαδήποτε άλλη ποινή φυλάκισης απλά κάνεις τα 3/5 της ποινής.
Τώρα εμένα γιατί αυτό μου φαίνεται γελοίο και τραγικό συγχρόνως;;;Άκου ρε πράγματα...."Τρώει" ένας πχ ισόβια και "κάθεται" για 20 χρόνια φυλακή ενώ ένας άλλος "τρώει" 50 χρόνια και "κάθεται" 30 (τα 3/5);;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 29-11-06 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-11-06, 16:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
"Η φυλακή δεν είναι μέσον τιμωρίας αλλά σωφρονισμού."
Η φιλοσοφία είναι ότι εκεί μέσα τους καθιστούν άξιους να ξαναβγούν στην κοινωνία.
XAXAXAXAXA
Γεια σου ρε Μιχ με τα ωραια σου

(ναι, το ξερω οτι αστειευεσαι και δεν τα εννοεις)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-11-06, 17:11
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά για μισό λεπτό!!!Αν είναι κάποιος που αρχικά τραυμάτισε και στη συνέχεια αποτελείωσε 5 ανθρώπους να ξαναβγεί μετά από κάποια χρόνια ελεύθερος στην κοινωνία,ε τότε άντε γεια....Να καταργήσουμε και τους νόμους να τελειώνουμε.......
Μην τα κατεδαφίζουμε όλα έτσι;;;ΕΛΕΟΣ.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 29-11-06 στις 17:14
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-11-06, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έγινε ένα σοβαρό έγκλημα και μερικοί εδώ μέσα αφήνουν σχολιάκια για πλάκα. Στα σοβαρά θέματα απαντάμε σοβαρά ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 29-11-06 στις 17:55
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-11-06, 17:39
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μας δώσεις να καταλάβουμε τι εννοείς με αυτό το σκεπτικό; Ποιος κατεδαφίζει τι;

Έγινε ένα σοβαρό έγκλημα και μερικοί εδώ μέσα αφήνουν σχολιάκια για πλάκα. Στα σοβαρά θέματα απαντάμε σοβαρά ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ.

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ!
Απλά ανέφερα κάτι ειρωνικά εννοώντας ότι θα είναι παράλογο να μη μείνει φυλακισμένος αυτός ο "άνθρωπος" για όλη του τη ζωή.Δηλαδή δεν του αξίζει;;;5 ζωές αφαίρεσε,ας "χάσει" και τη δική του...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-11-06, 17:55
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δικαιοσύνη;

Ποτέ δεν θα μου πήγαινε να πατήσω το δάχτυλο στην εντολή "θανατική ποινή", ακόμα κι αν το θύμα ήταν το παιδί μου το ίδιο. Μπορεί να καταριόμουν ή να ευχόμουν να την εκτελέσει κάποιος από μηχανής θεός αλλά την ευθύνη δεν θα την άντεχα. Όμως, αυτή την έννοια της θειας δικαιοσύνης, την αντιλαμβάνονταν οι άνθρωποι σαν τιμωρία ανέκαθεν. Από την Άρτεμη που θύμωσε για ένα σκοτωμένο ελάφι κι αιματοκύλησε τόσους ανθρώπους, μέχρι τον κατακλυσμό κ.π. Σε όλες τις θρησκείες, έχουμε μια εκδικητικότητα εκ μέρους της ανώτερης δύναμης. Στην περίπτωση της Πολιτείας, μιλάμε για σοφρωνισμό. Το θέμα μας είναι τί θα ικανοποιήσει τους συγγενείς των θυμάτων; ή τί θα έχει αποτέλεσμα πάνω στους θύτες;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-11-06, 18:02
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο τί λες;

Στέλιο, δεν νομίζω οτι κάποιος αστειεύτηκε με το θέμα. Απλά, δεν υπάρχει απάντηση στον παραλογισμό και μπροστά στον ανθρώπινο πόνο, τα κριτήρια διαφοροποιούνται.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-11-06, 20:26
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ότι κάποιος που έχει καταδικαστεί σε ισόβια είναι έξω σε 20 χρονάκια είναι μία τελείως γενικευμένη υπόθεση. Υπάρχουν διάφορες δικαστικές αποφάσεις, όπως και διαφορετικές περιστάσεις. Νομικά μπορεί να υπάρχει τέτοιο "παραθυράκι", αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει πάντα. Κάποιος που σκότωσε 5 άτομα εκ προθέσεως θα έχει σίγουρα μακρύ δρόμο μέχρι να αφεθεί κάποτε ελεύθερος και άμα ποτέ συμβεί αυτό.

Με θλίβει το γεγονός που ακούω εδώ μέσα για θανατικές ποινές, εκφράσεις του στυλ "να σαπίσει", "το κτήνος" κλπ κλπ. Φαντάζομαι αυτοί που τα λένε θα προτιμούσαν να ζούνε κάποιους αιώνες πριν για να μπορούσαν να πάνε και να πετάνε αυγά, να φτύνουν και να βρίζουν τον κατηγορούμενο λίγο πριν δούνε το δήμιο να του κόβει το κεφάλι.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-06, 21:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι κάποιος που έχει καταδικαστεί σε ισόβια είναι έξω σε 20 χρονάκια είναι μία τελείως γενικευμένη υπόθεση. Υπάρχουν διάφορες δικαστικές αποφάσεις, όπως και διαφορετικές περιστάσεις. Νομικά μπορεί να υπάρχει τέτοιο "παραθυράκι", αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει πάντα.
Η χρήση των 3/5 είναι θέμα καλή διαγωγής, δηλαδή να παίρνεις την πρέζα σου από τον δεσμοφύλακα χωρίς να διαμαρτύρεσαι για την τιμή, να σε ******* στις τουαλέτες και να μην φωνάζεις και όλα τα σχετικά.

Καλά δεν σοβαρολογώ, όλοι βγαίνουν έξω με την συμπλήρωση των 3/5 της ποινής. Τα ισόβια μετατρέπονται σε 25ετή κάθειρξη μετά από κάποια περίοδο.

Γενικά το σωφρονιστικό μας σύστημα είναι τόσο σάπιο όσο και τα υπόλοιπα .... συστήματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-11-06, 21:55
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά το σωφρονιστικό μας σύστημα είναι τόσο σάπιο όσο και τα υπόλοιπα .... συστήματα.
ΟΚ... Τότε ας κάνουμε κριτική δικαίως για το σωφρονιστικό σύστημα. Άλλο αυτό, άλλο να αρχίζουμε από τώρα να διαμαρτυρόμαστε επειδή ο δράστης "δε θα σαπίσει στη φυλακή μέχρι να πεθάνει".
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-11-06, 00:07
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Με θλίβει το γεγονός που ακούω εδώ μέσα για θανατικές ποινές, εκφράσεις του στυλ "να σαπίσει", "το κτήνος" κλπ κλπ. Φαντάζομαι αυτοί που τα λένε θα προτιμούσαν να ζούνε κάποιους αιώνες πριν για να μπορούσαν να πάνε και να πετάνε αυγά, να φτύνουν και να βρίζουν τον κατηγορούμενο λίγο πριν δούνε το δήμιο να του κόβει το κεφάλι.
Χαριτωμένη η σκηνοθετική διάσταση της απάντησής σου αλλά ταυτόχρονα λαϊκίστικη. Έγραψα το "σαπίσει" στη φυλακή, δεν μίλησα ούτε για θανατικές ποινές ούτε για γκιλοτίνες. Κρίνω κάθε φορά κατά περίσταση. Με τέτοιου είδους έγκλημα δεν μπορώ να δεχτώ τίποτα άλλο. Μπορείς να μου πείς οτι σε ενοχλεί η λέξη που χρησιμοποίησα, οκ, αλλά θα ήθελα να μην με ερμηνεύεις και προφανώς παρερμηνεύεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-11-06, 09:56
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ένας ένας

@nontasg: Η απάντηση είναι πολύ απλή: Δεν έχω ιδέα τί του αρμόζει γιατί δεν είμαι δικαστής. Άμα τον δίκαζα εγώ και εφόσον ισχύει αυτό που φαίνεται να ισχύει μέχρι τώρα, δηλαδή ότι τους εκτέλεσε επειδή απλά του πατούσαν το τριφύλλι, θα του έριχνα ισόβια. Όμως το βασικό είναι ότι δε τον δικάζουμε εμείς αλλά η Δικαιοσύνη.

@palsar: Τη θανατική ποινή δε την ανέφερα για σένα Με ενοχλεί αυτό που προανέφερα. Ότι κρίνουμε ένα περιστατικό βασισμένοι σε κάτι που είδαμε στην τηλεόραση και γινόμαστε οι ίδιοι δικαστές. Δεν μ' ενοχλεί να εκφράζουμε απόψεις, αλλά η συναισθηματική φόρτιση από τρίτους δεν μου αρέσει γενικά. Διαφορετικά άμα μέναμε κι εμείς δίπλα στο σπίτι του δράστη τί θα κάναμε; Βεντέτες και επεισόδια;
Έχει μεγάλη διαφορά να λες "του αξίζουν ισόβια" με το "να σαπίσει στη φυλακή".
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.