Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-11-06, 13:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ρε Μιχ με τα ωραια σου
(ναι, το ξερω οτι αστειευεσαι και δεν τα εννοεις)
Δυστυχώς δεν αστειεύομαι καθόλου Μιχάλη. Η φιλοσοφία της κοινωνίας μας αυτή είναι. Γιατί νομίζεις ότι ονομάζονται "σωφρονιστικά ιδρύματα"?
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-11-06, 16:38
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανεις δεν μίλησε για δήμιο

Με θλίβει το γεγονός που ακούω εδώ μέσα για θανατικές ποινές, εκφράσεις του στυλ "να σαπίσει", "το κτήνος" κλπ κλπ. Φαντάζομαι αυτοί που τα λένε θα προτιμούσαν να ζούνε κάποιους αιώνες πριν για να μπορούσαν να πάνε και να πετάνε αυγά, να φτύνουν και να βρίζουν τον κατηγορούμενο λίγο πριν δούνε το δήμιο να του κόβει το κεφάλι.
Προσωπικά, αναφέρθηκα στη θανατική ποινή από τη σκοπιά που ίσως τη βλέπει το σκοτισμένο μυαλό του πλησιέστερου συγγενούς. Και πάλι είπα οτι δεν θα μπορούσα ... Απλά, αναρωτιέμαι ξανά αν το ζητούμενο είναι η εκδίκηση ή ο "σωφρονισμός". Και κατα πόσον ένα άτομο που λειτούργησε έτσι, μπορεί να "σωφρονιστεί".
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 30-11-06 στις 16:40
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-11-06, 19:45
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, αναφέρθηκα στη θανατική ποινή από τη σκοπιά που ίσως τη βλέπει το σκοτισμένο μυαλό του πλησιέστερου συγγενούς. Και πάλι είπα οτι δεν θα μπορούσα ... Απλά, αναρωτιέμαι ξανά αν το ζητούμενο είναι η εκδίκηση ή ο "σωφρονισμός". Και κατα πόσον ένα άτομο που λειτούργησε έτσι, μπορεί να "σωφρονιστεί".
ΟΚ liria, ούτε σε σένα αναφερόμουν. Για να το τελειώσω εδώ αναφερόμουν στον Diamond.

Το αν ο υπάρχων "σωφρονισμός" λειτουργεί ή όχι για το συγκεκριμένο άτομο ή άλλες παρόμοιες περιπτώσεις είναι τελείως διαφορετικό θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Εγώ διαφώνησα με την αυτούσια καταδίκη ενός ατόμου για του οποίου τις πράξεις ακούσαμε μέσα από φαμφάρες και δηλώσεις δημοσιογράφων και αστυνομικών. Με ενοχλεί να έχουμε όλοι άποψη και κρίση για όλους και όλα... απλά αυτό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-11-06, 20:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ απόλυτα με τον Κωστή.

Όμως δεν δικάζουμε ένα ύποπτο πολλαπλού φόνου (προσέξτε δεν είναι καν ακόμα κατηγορούμενος πριν απολογηθεί) ούτε φυσικά δράστης, γιατί δεν έχει καν δικαστεί, με την ένταση των συναισθημάτων μας αλλά με βάση την ποινική νομολογία.

Κατά την γνώμη μου ο ύποπτος πολλαπλού φόνου, έκανε το φονικό εν βρασμώ ψυχής, έγινε καβγάς ακούστηκαν βαριές κουβέντες και εκεί ο άνθρωπος έδρασε τυφλωμένος και έκανε ότι έκανε, με έντονη ταραχή και πίεση.

Δεν ήταν καν μια δολοφονία με χαμηλά κίνητρα (πχ φόνος με σκοπό την Ληστεία), αυτό φυσικά θα το εκλάβουν υπ' όψιν οι δικαστές και προσωπικά δεν προσβλέπω σε ισόβια κάθειρξη αλλά σε 25 χρόνια το πολύ.

Σας αρέσει δεν σας αρέσει αυτά προβλέπει ο νόμος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-12-06, 10:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άρα Κωστή είναι πιό λογικό κάποιος που αποδεδειγμένα δολοφόνησε πέντε άτομα και η απολογία του ήταν του στύλ "Ε, πυροβολούσαν και ανοχλούσαν τα αρνιά μου και εγώ τους σκότωσα. Φταίει ο τάδε που με πήρε τηλέφωνο και μου το είπε" να μπεί στη φυλακή για 25 χρόνια.
Δηλαδή εγώ έχω δικαίωμα έτσι και παρκάρεις στη θέση κάτω από το σπίτι μου να βγώ να σε σκοτώσω; 5 χρόνια ανά άτομο ακούγονται αρκετά δίκαια σε αυτή την περίπτωση.
Για τον πατέρα που σοδόμισε το παιδί του με πιρούνι; Πάλι η φυλακή είναι τιμωρία;
Για τον Σορίν Ματέι που σκότωσε την κοπελίτσα με χειροβομβίδα;
Αυτά τα τέρατα δεν έχουν θέση στην κοινωνία μας ούτε τώρα ούτε σε 25 χρόνια.
Γνώμη μου βέβαια, όπως γνώμη σου είναι ότι καλά κάνανε και την καταργήσανε.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-12-06, 10:45
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα Κωστή είναι πιό λογικό κάποιος που αποδεδειγμένα δολοφόνησε πέντε άτομα και η απολογία του ήταν του στύλ "Ε, πυροβολούσαν και ανοχλούσαν τα αρνιά μου και εγώ τους σκότωσα. Φταίει ο τάδε που με πήρε τηλέφωνο και μου το είπε" να μπεί στη φυλακή για 25 χρόνια.
Δηλαδή εγώ έχω δικαίωμα έτσι και παρκάρεις στη θέση κάτω από το σπίτι μου να βγώ να σε σκοτώσω; 5 χρόνια ανά άτομο ακούγονται αρκετά δίκαια σε αυτή την περίπτωση.
Για τον πατέρα που σοδόμισε το παιδί του με πιρούνι; Πάλι η φυλακή είναι τιμωρία;
Για τον Σορίν Ματέι που σκότωσε την κοπελίτσα με χειροβομβίδα;
Αυτά τα τέρατα δεν έχουν θέση στην κοινωνία μας ούτε τώρα ούτε σε 25 χρόνια.
Γνώμη μου βέβαια, όπως γνώμη σου είναι ότι καλά κάνανε και την καταργήσανε.
Το ξέρουμε βέβαια οτι στην ελλάδα δεν έχει καταργηθεί. Απλά δεν ενεργοποιήται .
Ετσι δεν είναι;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-12-06, 11:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρουμε βέβαια οτι στην ελλάδα δεν έχει καταργηθεί. Απλά δεν ενεργοποιήται .
Ετσι δεν είναι;
Η Θανατική ποινή έχει καταργηθεί και νομικά, σχετικά αργά το 1996 ή 1997.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-12-06, 11:26
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή εγώ έχω δικαίωμα έτσι και παρκάρεις στη θέση κάτω από το σπίτι μου να βγώ να σε σκοτώσω; 5 χρόνια ανά άτομο ακούγονται αρκετά δίκαια σε αυτή την περίπτωση.
Για τον πατέρα που σοδόμισε το παιδί του με πιρούνι; Πάλι η φυλακή είναι τιμωρία;
Για τον Σορίν Ματέι που σκότωσε την κοπελίτσα με χειροβομβίδα;
Αυτά τα τέρατα δεν έχουν θέση στην κοινωνία μας ούτε τώρα ούτε σε 25 χρόνια.
Γνώμη μου βέβαια, όπως γνώμη σου είναι ότι καλά κάνανε και την καταργήσανε.
Βρε παιδιά, έχετε βγάλει ήδη το πόρισμα ότι θα μείνει φυλακή 25 χρόνια και μετά θα γυρίσει σπίτι του όμορφα και ωραία; Για μισό λεπτό. Εάν τα ισόβια δεν υφίστανται στο Ποινικό Δίκαιο τότε γιατί υπάρχουν σαν ποινή; Ακόμα και αν ήταν κοινό μυστικό ότι το "ισόβια" σημαίνει απλά 25 χρόνια, θα περνούσε τόσο στα ψιλά; Απλά υπάρχουν υποθέσεις που κάποιος δικηγόρος μπορεί να στηριχτεί για να μειώσει μία ποινή. Σε κάποιες άλλες υποθέσεις δεν μπορεί.

Διαφωνώ εγκάθετα με τη θανατική ποινή για τους ίδιους λόγους που έχει απαγορευθεί σε όλα τα πολιτισμένα κράτη (πλην των ΗΠΑ).

α) Η απόφαση θανατικής ποινής λαμβάνεται από έναν ή περισότερους ανθρώπους βασισμένους στην κρίση τους. Ουδέποτε η ανθρώπινη κρίση ήταν αλάθητη και ακόμα και αν είναι 99% σωστή, η Δικαοσύνη πρέπει να είναι αντικειμενικά αυστηρή και να μην επιτρέπει ούτε το 1%.

β) Δίνοντας το δικαίωμα στην Πολιτεία να θανατώνει, δηλαδή να δολοφονεί, αντιφάσκει με το ίδιο το Ποινικό Δίκαιο. Υποβαθμίζει το φόνο από την έσχατη πράξη που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπός σε έναν άλλον. Εάν μέσα στο Ποινικό Δίκαιο προβλέπεται η θανατική ποινή, σημαίνει ότι κατά την "αντικειμενική" κρίση ενός πολίτη ο φόνος είναι μεν δυσάρεστος αλλά ίσως να είναι και αναγκαίος. Αμέσως υποτιμάται η μία αξία για την οποία η ανθρωπότητα έχει περάσει πολλά κύμματα μέχρι να καταφέρει να τιμήσει. Αυτή της ανθρώπινης ζωής και των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

γ) Το να αποκαλέσεις κάποιον "κτήνος" ή όλοι μας να φορτιστούμε συναισθηματικά με κάποιο έγκλημα (όπως το συγκεκριμένο στο Αγρίνιο) είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο σαν αντίδραση. Κανένα Νομικό Σύστημα όμως δε μπορεί να εξορθολογίσει την ψυχολογία του δράστη τόσο κατά την πράξη του όσο και κατά την εκτέλεση της ποινής του. Το καλύτερο που μπορεί να κάνει μία κοινωνία θεσπίζοντας το Ποινικό Δίκαιο είναι να εξορθολογίσει ορισμένες πράξεις, όχι όμως και τον ψυχολογικό σωφρονισμό του δράστη.

Η φυλακή δεν είναι αστείο πράγμα. Πες ότι ο δράστης όντως μετά από 25 χρόνια είναι έξω. Βγαίνει δηλαδή ξανά στα 60 του. Είναι λίγο να έχεις χάσει τη ζωή σου στη φυλακή; Υπάρχουν άνθρωποι που βγαίνουν στα 70 και 80 τους και είναι κλεισμένοι μέσα από τα 20 τους. Μεγαλύτερη τιμωρία δεν είναι αυτή από το να εκτελούνταν απλά μια και κάτω; Για κάποιον άνθρωπο ακόμα και 1 χρόνος στη φυλακή μπορεί να του καταστρέψει ολόκληρη τη ζωή.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-12-06, 12:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν τα ισόβια είναι ισόβια, περάστε και πείτε το σε έναν τύπο που κάθεται έξω από τα δικαστήρια και πουλάει τα βιβλία του. Ναι. Είχε σκοτώσει 3 άτομα για μια παραγγελιά... Επειδή ζήτησε ένα τραγούδι και σηκώθηκε και άλλος να χορέψει.
Έτσι απλά...

Οι δικηγόροι θα τον βγάλουν τρελό, θα τον βάλουν για λίγο στο ψυχιατρείο και μετά πάλι έξω με μία καραμπίνα στα χέρια. Μπορεί να μην είναι στο όνομά του, μπορεί να είναι στο όνομα του κολλητού του, του ανηψιού του, του μπατζανάκη του. Έχει σημασία;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-03-10, 13:38
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αυτοκτόνησαν χτες βράδυ η μητέρα και η αδερφή του 17χρονου νεκρού κυνηγού, 52 και 16 ετών αντίστοιχα.

Φαίνεται πως η μητέρα δεν μπορούσε να αντέξει το χαμό του γιού της και όταν το ανακάλυψε η κόρη αποφάσισε να την ακολουθήσει


In.gr
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-03-10, 13:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοκτόνησαν χτες βράδυ η μητέρα και η αδερφή του 17χρονου νεκρού κυνηγού, 52 και 16 ετών αντίστοιχα.
Τραγωδία.... Τι απέραντη θλίψη πέρασαν αυτοί οι άνθρωποι.

Φανταστείτε ότι αυτά τα κτήνη που θα έπρεπε αυτοί να έχουν αυτοκτονήσει, σε μερικά χρόνια θα κυκλοφορούν ελεύθεροι και ίσως έχουν πάρει την πρώτη τους άδεια.....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.