Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-02-10, 19:25
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μέσα σε αυτόν τον αναβρασμό θα ήθελα και γω να πω την ταπεινή μου γνώμη….
Βλέπω με λύπη την ώρα που θα έπρεπε να λέμε τι έχουμε κάνει εμείς οι Έλληνες και φτάσαμε να είμαστε ο περίγελος του κόσμου , να ψάχνουμε αποδιοπομπαίους τράγους και δικαιολογίες. Όχι εμείς φταίμε και μόνο εμείς για όλη την κατάσταση…εμείς δεν τιμήσαμε ούτε τους προγόνους μας ούτε την ιστορία μας ούτε τις αρχές μας ούτε τίποτα.. όλοι μας ..το μόνο που μας νοιάζει πια είναι ο εαυτός μας.
Όσο για τους Γερμανούς εγώ δεν μπορώ να κατηγορήσω ένα ολόκληρο έθνος για ένα δημοσίευμα.. Ξέρω από πρώτο χέρι πολλού Γερμανούς φιλέλληνες , αλλά και πολλούς που μας μισούν. Αλλά δεν μισούν μονό εμάς…έχουν θέματα και με άλλους λαούς. Αλλά δεν είναι μονό οι Γερμανοί που αισθάνονται έτσι απέναντι μας…πολύ στην Ευρώπη νιώθουν το ίδιο. Ήμασταν για αυτούς τους λαούς παράδειγμα τόσους αιώνες και τώρα πραγματικά είμαστε μια ντροπή.
Αντί να λέμε λοιπόν κοίτα ρε δεν ντρέπονται που λένε τέτοια πράγματα για μας…να πούμε ρε πως τα κάναμε έτσι σκ…α. καιρός να αλλάξουμε και να γίνουμε αυτό που πραγματικά είμαστε…Έλληνες.. αληθινοί Έλληνες.
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-02-10, 20:15
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα σε αυτόν τον αναβρασμό θα ήθελα και γω να πω την ταπεινή μου γνώμη........................................ .....................καιρός να αλλάξουμε και να γίνουμε αυτό που πραγματικά είμαστε…Έλληνες.. αληθινοί Έλληνες.
Επίτρεψέ μου να επισημάνω ένα-δυο σημεία.

- Προσωπικά, δεν νοιώθω πως φταίω εγώ για την οικονομική κατάσταση της χώρας μου. Ούτε βέβαια και για το πώς μας βλέπουν οι ξένοι, ως λαό.

- Δεν έκλεψα (πίστεψέ με), τιμώ την ιστορία και τους προγόνους μου, εκτιμώ πως έχω αρχές και με νοιάζει (ασφαλώς) ο εαυτός μου, αλλά και πολλοί άλλοι που εξαρτώνται (ή όχι) από μένα.

- Υποθέτω πως και πολλοί άλλοι (ίσως, η πλειοψηφία των πολιτών αυτής της χώρας) νοιώθουν όπως εγώ. Αρνούμαι να δεχτώ πως είμαστε ή έχουμε γίνει ο περίγελος (όπως λες) του κόσμου.

- Σχολιάζουμε το δημοσίευμα ενός συγκεκριμένου περιοδικού ιδιωτικών συμφερόντων που (αυτό πρώτο, στα πλαίσια μιας αρρωστημένης γενίκευσης) κατηγορεί, λοιδορεί και απαξιώνει μια ολόκληρη χώρα και (κυρίως) τον λαό της, με γελοία επιχειρηματολογία που δεν επιδέχεται καν κριτική. Απλά, βρήκε ως ευκαιρία, την δύσκολη οικονομική κατάσταση που οδήγησαν τη χώρα μας οι λανθασμένες πολιτικές των κυβερνήσεων της μεταπολίτευσης (να το πω κομψά, δηλαδή) και η οποία επηρεάζει (στο μικρό ποσοστό που της αναλογεί) ολόκληρη την ευρωζώνη και το ευρώ, ως νόμισμα (κυρίως, απέναντι στο δολλάριο).

- Στα πλαίσια αυτής της «ευκαιρίας», δίκην μεσημεριανών εκπομπών ελληνικών τηλεοπτικών καναλιών, ο συγγραφέας του άρθρου έχυσε όλο το δηλητήριο που κρατούσε μέσα του, για την Ελλάδα.

Υποθέτω, πως δυο τινά συμβαίνουν. Ή έχει πληρωθεί γι' αυτή τη δημοσίευση ή η σύζηγός του συνέχισε να προτιμά την Ελλάδα για τις διακοπές της, μετά την πρώτη της επίσκεψη.

- Δε θυμάμαι αντίστοιχη επίθεση κάποιου από τα δικά μας μέσα μαζικής ενημέρωσης, εναντίων κάποιας χώρας και του λαού της στο παρελθόν, για οποιονδήποτε λόγο, χωρίς να προκληθούμε ευθέως, όπως στη προκειμένη περίπτωση. Εκτός ίσως από το γνωστό ανέκδοτο με τις γαλλίδες, που είναι όλες χοντρές και αρμέγουν αγελάδες (στα πλαίσια της γενίκευσης).

- Τέλος, όταν λες πως πρέπει να γίνουμε ξανά (αυτό που πραγματικά είμαστε, δηλαδή) Έλληνες, τί ακριβώς εννοείς;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Xenios (28-02-10)
  #63  
Παλιά 03-03-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ανεφερε κανενας παντως οτι το Focus ειναι ενα λαϊκιστικο γραφικο περιοδικο και αρκετες πιο σοβαρες εφημεριδες αποποιηθηκαν το αρθρο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-03-10, 14:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα πουμε στους Γερμαναραδες

- Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer?
- Ja!...
Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
...να μαθουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-03-10, 17:42
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι ναι σιγά μην πούμε και ρηχα-ειναι-ρε-μπειτε!
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-03-10, 19:59
Μη εγγεγρ
Guest
 

Επειδή μερικοί ντρέπονται για τη χώρα τους ( ; ) και το λαό τους ( ; ).

Η Διαφορά Ελληνικού Πολιτισμού και γερμανικού "πολιτισμού"...

Ο γερμανικός "πολιτισμός":

Ο επικεφαλής του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού στην Ελλάδα, Σουηδός Στούρε Λιννέρ, στο βιβλίο του Η Οδύσσειά μου γράφει για το Δίστομο:

Παντρευτήκαμε στις 14 Ιουνίου. Ο υπεύθυνος της ελληνικής επιτροπής, Έμιλ Σάντστρομ, παρέθεσε γαμήλιο γεύμα προς τιμήν μας. Αργά το βράδυ με πλησίασε και με απομάκρυνε από τα γέλια και τις φωνές, προς μια γωνιά όπου θα μπορούσαμε να μιλήσουμε οι δυο μας.

Μου έδειξε ένα τηλεγράφημα που μόλις είχε λάβει: οι Γερμανοί έσφαζαν για τρεις ημέρες τον πληθυσμό του Διστόμου, στην περιοχή των Δελφών, και στη συνέχεια πυρπόλησαν το χωριό. Πιθανοί επιζώντες είχαν ανάγκη άμεσης βοήθειας. Το Δίστομο ήταν μέσα στα όρια της περιοχής την οποία, την εποχή εκείνη, ήμουν αρμόδιος να τροφοδοτώ με τρόφιμα και φάρμακα. Έδωσα με τη σειρά μου το τηλεγράφημα στην Κλειώ να το διαβάσει, εκείνη έγνεψε κι έτσι αποχωρήσαμε διακριτικά από τη χαρούμενη γιορτή.

Περίπου μα ώρα αργότερα ήμασταν καθ' οδόν μέσα στη νύχτα. Απαιτήθηκε ανυπόφορα μεγάλο χρονικό διάστημα έως ότου διασχίσουμε τους χαλασμένους δρόμους και τα πολλά μπλόκα για να φτάσουμε, χαράματα πια, στον κεντρικό δρόμο που οδηγούσε στο Δίστομο.

Από τις άκρες του δρόμου ανασηκώνονταν γύπες από χαμηλό ύψος, αργά και απρόθυμα, όταν μας άκουγαν που πλησιάζαμε. Σε κάθε δέντρο, κατά μήκος του δρόμου και για εκατοντάδες μέτρα, κρεμόντουσαν ανθρώπινα σώματα, σταθεροποιημένα με ξιφολόγχες, κάποια εκ των οποίων ήταν ακόμη ζωντανά. Ήταν οι κάτοικοι του χωριού που τιμωρήθηκαν με αυτό τον τρόπο: θεωρήθηκαν ύποπτοι για παροχή βοήθειας στους αντάρτες της περιοχής, οι οποίοι επιτέθηκαν σε δύναμη των Ες Ες.

Η μυρωδιά ήταν ανυπόφορη. Μέσα στο χωριό σιγόκαιγε ακόμη φωτιά στα αποκαΐδια των σπιτιών. Στο χώμα κείτονταν διασκορπισμένοι εκατοντάδες άνθρωποι κάθε ηλικίας, από υπερήλικες έως νεογέννητα. Σε πολλές γυναίκες είχαν σχίσει τη μήτρα με την ξιφολόγχη και αφαιρέσει τα στήθη, άλλες κείτονταν στραγγαλισμένες, με τα εντόσθια τυλιγμένα γύρω από το λαιμό. Φαινόταν σαν να μην είχε επιζήσει κανείς.

Μα να! Ένας παππούς στην άκρη του χωριού! Από θαύμα είχε καταφέρει να γλιτώσει τη σφαγή. Ήταν σ ο κ α ρ ι σ μ έ ν ο ς από τον τρόμο, με άδειο βλέμμα, τα λόγια του πλέον μη κατανοητά. Κατεβήκαμε στη μέση της συμφοράς και φωνάζαμε στα ελληνικά: «Ερυθρός Σταυρός! Ερυθρός Σταυρός! Ήρθαμε να βοηθήσουμε».

Από μακριά μας πλησίασε διστακτικά μια γυναίκα. Μας αφηγήθηκε ότι ένας μικρός αριθμός χωρικών πρόλαβε να διαφύγει προτού ξεκινήσει η επίθεση. Μαζί με εκείνη αρχίσαμε να τους ψάχνουμε. Αφού ξεκινήσαμε οι τρεις μας, διαπιστώσαμε ότι [η γυναίκα] είχε πυροβοληθεί στο χέρι. Τη χειρουργήσαμε αμέσως με χειρουργό την Κλειώ. Ήταν το ταξίδι του μέλιτός μας.

Και ο Ελληνικός Πολιτισμός

Λίγον καιρό αργότερα η επαφή μας με το Δίστομο θα αποκτούσε και έναν αξιοσημείωτο επίλογο. Όταν τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν την Ελλάδα, δεν πήγαν και τόσο καλά τα πράγματα, αφού μια γερμανική μονάδα κατάφερε να περικυκλωθεί από αντάρτες ακριβώς στην περιοχή του Διστόμου.

Σκέφτηκα ότι αυτό ίσως θεωρηθεί από τους Έλληνες ως ευκαιρία για αιματηρή εκδίκηση, πόσω μάλλον που η περιοχή εδώ και καιρό είχε αποκοπεί από κάθε παροχή βοήθειας σε τρόφιμα. Ετοίμασα λοιπόν φορτηγά με τα αναγκαία τρόφιμα, έστειλα μήνυμα στο Δίστομο για την άφιξή μας και έτσι βρεθήκαμε στο δρόμο για εκεί, για άλλη μια φορά, η Κλειώ και εγώ.

Όταν φτάσαμε στα όρια του χωριού, μας συνάντησε μια επιτροπή, με τον παπά στη μέση. Έναν παλαιών αρχών πατριάρχη, με μακριά, κυματιστή, λευκή γενειάδα. Δίπλα του στεκόταν ο αρχηγός των ανταρτών, με πλήρη εξάρτυση.

Ο παπάς πήρε το λόγο και μας ευχαρίστησε εκ μέρους όλων που ήρθαμε με τρόφιμα. Μετά πρόσθεσε: «Εδώ είμαστε όλοι πεινασμένοι, τόσο εμείς οι ίδιοι, όσο και οι Γερμανοί αιχμάλωτοι. Τώρα, εάν εμείς λιμοκτονούμε, είμαστε τουλάχιστον στον τόπο μας. Οι Γερμανοί δεν έχουν χάσει μόνο τον πόλεμο, είναι επιπλέον και μακριά από την πατρίδα τους. Δώστε τους το φαγητό που έχετε μαζί σας, έχουν μακρύ δρόμο μπροστά τους». Σ' αυτή του τη φράση γύρισε η Κλειώ το βλέμμα της και με κοίταξε. Υποψιαζόμουν τι ήθελε να μου πει με αυτό το βλέμμα, αλλά δεν έβλεπα πλέον καθαρά. Απλά στεκόμουν κι έκλαιγα.

Από το βιβλίο "Η Μαύρη Βίβλος της Αντίστασης"
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-03-10, 22:11
marakos Ο χρήστης marakos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-03-12 21:31
Φύλο: Άντρας
θα μπορούσαμε να τους ξεφτελίσουμε διαφορετικά.
ΣΕ ΚΆΘΕ ΧΩΡΙΌ Ή ΚΩΜΌΠΟΛΗ ΠΟΥ ΕΚΑΨΑΝ ΟΙ ΟΥΝΝΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ,ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΜΠΕΛΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ "ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ"
ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΥΠΟ.
Ας μη στείλουνε τους τουρίστες τους,θα έχουμε λιγώτερα ξερατά για φέτος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-03-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα guest.

Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο επικεφαλής του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού στην Ελλάδα, Σουηδός Στούρε Λιννέρ, στο βιβλίο του Η Οδύσσειά μου γράφει για το Δίστομο:
Πού μπορώ να βρω αυτό το βιβλίο(μεταφρασμένο εννοείται);
Προφανώς παραθέτεις το απόσπασμα που βρίσκεται στο βιβλίο που αναφέρεις ως:

Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγρ Εμφάνιση μηνυμάτων
"Η Μαύρη Βίβλος της Αντίστασης"
Είναι η Μαύρη Βίβλος της Κατοχής.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 20-03-10, 23:25
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
αυτό ζητάς; δεν μπόρεσα να καταλάβω το μέγεθος των σελίδων του βιβλίου... αλλά, ρίξε μια ματιά
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 20-03-10, 23:46
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό ζητάς;
Σ' αυτό το λινκ μ' έβγαλε η αναζήτηση που έκανα προ ολίγου. Προφανώς από εδώ πήρε το απόσπασμα και μας το μετέφερε αυτούσιο ο φιλοξενούμενός μας. Προσπαθώ να προβάλλω τις σελίδες σε νορμάλ μέγεθος αλλά δεν.
Θέλω ωστόσο να μάθω και για το βιβλίο του Σουηδού. Αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά και πού κυκλοφορεί. Τα βιογραφικά του τα βρήκα.

Στα περί ντροπής που λέει ο καλεσμένος μας, προσωπικά, δε θα απαντήσω. Απάντησα σε προηγούμενα μηνύματα. Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 21-03-10, 00:12
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...αν το κάνεις download φαίνεται κανονικά (όχι όπως στην προεπισκόπηση). Στην δε σελίδα 114 είναι το παραπάνω παρατεθέν κείμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-05-10, 15:00
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
To νέο εξώφυλλο του Focus...



Με ένα νέο προκλητικό εξώφυλλο, το περιοδικό «Focus» επιστρέφει: αυτή την φορά, απεικονίζει την Αφροδίτη της Μήλου με το χέρι παρατεταμένο σε στυλ ζητιάνας και τιτλοφορείται «Η Ελλάδα και τα λεφτά μας».

Σύμφωνα με την προαναγγελία του τεύχους, που θα κυκλοφορήσει την προσεχή Δευτέρα, το κύριο άρθρο του περιοδικού θα παρουσιάσει τις δραματικές συνέπειες της ελληνικής κρίσης για το ευρώ και τους Γερμανούς φορολογούμενους.

Κι αν το προκλητικό εξώφυλλο μας ενοχλεί ξανά, ίσως θα πρέπει πρώτα να σκεφτούμε ποιοί και πώς μας έφεραν σε αυτό το σημείο και έπειτα να αρχίσουμε το παραλήρημα για τις επιθέσεις που δεχόμαστε και μας σπιλώνουν...

Πηγή

__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 02-05-10, 15:29
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...όποιος συνεχίζει και τα ρίχνει στους άλλους, πρέπει ''μάλλον'' να κάνει γενναιότερη αυτοκριτική κι αν επιμένει, ας κάνει την ανάλογη (κατά το δοκούν) κριτική.

Επαναλαμβάνοντας μέρος άλλου άρθρου:

Η επιχείρηση "Χρεοκοπία της Ελλάδας"

To 1998 η ελληνική κυβέρνηση έθεσε ως κύρια επιδίωξη την ένταξη στην ΟΝΕ. Τα νούμερα δεν έβγαιναν. Η Αθήνα θα μπορούσε ίσως να περιορίσει τη φοροδιαφυγή των μεσαίων-ανώτερων κοινωνικών στρωμάτων που δεν συνηθίζουν να πληρώνουν φόρους, αφήνοντας την στήριξη του κράτους στους μισθωτούς και συνταξιούχους (που ταυτόχρονα κατηγορούν ως ανεπρόκοπους). Θα μπορούσε να περιορίσει την παραοικονομία ή το κόστος της διαφθοράς. Θα μπορούσε να σκεφτεί άλλες αναπτυξιακές στρατηγικές.

Προτίμησε τον εύκολο, αν και πανάκριβο, δρόμο, το μασκάρεμα του χρέους. Για να το κάνει απευθύνθηκε, σύμφωνα με τους New York Times και τη Wall Street Journal, στη διαβόητη Goldman Sachs. Για τη συνεργασία αυτή την εγκαλεί τώρα και ζητά να πληροφορηθεί τι έγινε η Κομισιόν. Γράφει σε μια έρευνά του το γαλλικό Μαριάν:

"Για την πιο μεγάλη τράπεζα του κόσμου, η πατρίδα της δημοκρατίας μετετράπη σε αγελάδα προς άρμεγμα. Όταν ο Γκάρυ Κον προσγειώνεται στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, το 2001, οι έλληνες αξιωματούχοι τον περιμένουν όπως τον Μεσσία. Ο Κώστας Σημίτης αποφασίζει να βάλει τον λύκο μέσα στο μαντρί".

H Γκόλντμαν Σαχς, γράφει το περιοδικό, "διαφθείρει" την ελληνική κυβέρνηση "πείθοντάς" την ότι μπορεί με τα προϊόντα της να χρηματοδοτεί τις δαπάνες της. Η Γκόλντμαν βγάζει 300 εκατομμύρια δολλάρια, για να κρύψει η ελληνική κυβέρνηση, όλο κι όλο, ένα δάνειο ενός δις. 30% εις βάρος του ελληνικού δημοσίου πάει το νταβατζηλίκι. Ο οίκος αξιολόγησης Μούντις καλύπτει την επιχείρηση αξιολογώντας με άριστα την Ελλάδα. Η ατιμωρησία οδηγεί σε μονιμοποίηση των πρακτικών. Το τελευταίο από αυτά τα προϊόντα είναι ο "Titlospe", δάνειο 5,3 δις το 2009....
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-05-10, 15:53
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ναι ναι πολύ ντροπή... αγοράζουν ομόλογα με 2% και μας τα πουλάνε με 5% κερδίζοντας σε βάθος χρόνου, 15 δις (κι έχουν και παράπονο) ... αλλά είπαμε δ' ράιχ
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-05-10, 20:19
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα σε όλη την παρέα είχα λίγο καιρό να μπώ στην σελίδα σας τώρα είδα τα κείμενα που έχετε γράψει. Με έχετε καλύψει με τις σκέψεις σας. Εγώ αυτό που έχω να πω είναι την ιστορία της γιαγιάς μου όταν ζούσε δυστηχώς έφυγε πρίν 1 χρόνο και η απουσία της για μένα είναι... και συνεχίζω η γιαγιά μου τα έζησε εδώ στην Ελλάδα μας τα πάντα με τους γερμανούς το κάψιμο του σπιτιου που έμενε στο χωριό,το κλέψιμο των προμηθειών που με κόπο ασχολιοταν οι συγχωριανοι της,τον βιασμό μιας γυναίκας στο χωριό και αλλα που δεν θυμάμαι προς το παρόν.Τι να πω αυτοί οι άνθρωποι περάσαν πάρα πολλά και όμως αντεξαν τωρα δακρύζω που τα γράφω αυτά αλλά ειναι το λιγότερο που μπορω να κάνω.Αυτος είναι ο πολιτισμός των γερμανών ψυχροί δυνάστες σκότωσαν ,κατακρεούργησαν σωματικά τους παλιότερους και ψυχολογικά εμάς και τα παιδιά μας που θα ακολουθήσουν.Ευχαριστώ για το θέμα σας και συγγνώμη για την πολυλογία μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.