Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-02-07, 00:16
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μα φιλε μου η ευσπλαχνεια του Θεου δεν εχει αναγκη απο τους ιερεις
ουτε απο ταφη...
ο Θεος με το ιδιο ματι βλεπει ταφεντες και αποτεφροθεντες
και δεν εχει αναγκη τις ευχες
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-07, 00:30
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
'Οποια μέθοδος και εάν χρησιμοποιηθεί το αποτέλεσμα είναι
το ίδιο αφού πίσω δεν ξαναγυρνάει κανένας , οπότε για εμένα
ταφή , αποτέφρωση και μουμιοποίηση είναι μέθοδοι που θα
πρέπει να αποφεύγονται με κάθε τρόπο!

Η μέθοδος όμως της ταφής νομίζω πως έχει κάτι το ξεχωριστό
και κρύβει κάτι το μαγικό και το οποίο οι περισσότεροι στις μέρες
μας λησμονούμε. Η ψυχή βγαίνει από το σώμα το οποίο δεν πεθαίνει
αλλά κοιμάται και το οποίο προσδοκά την ανάσταση του. Και
η ανάσταση είναι ύμνος για τη ζωή και η απόλυτη νίκη στο θάνατο
και την φθαρτή ανθρώπινη φύση.

Τώρα πως τα καταφέραμε και μαζέψαμε μέσα στη πόλη ζωντανούς,
νεκρούς, κοιμισμένους (ζωντανούς και νεκρούς), γάτες, σκύλους,
μηχανάκια, αυτοκίνητα, τσιμεντόσπιτα, χωματερές, δεξαμενές κτλ
κτλ είναι μία άλλη ιστορία καθημερινής τρέλας που θα πρέπει οι σύγχρονοι
ιστορικοί να μελετήσουν.

Εν κατακλείδι , μακριά από όλες τις μεθόδους παιδιά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-07, 00:43
Filiatrinos Ο χρήστης Filiatrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Επίτιμος Οργανωτής
 

Τελευταία φορά Online: 22-09-09 01:22
Φύλο: Άντρας
Kαύση νεκρών

Καλοί μου φίλοι καί αδελφοί χαιρετώ σας και εύχομαι να τα περάσατε όμορφα σήμερα τσικνίζωντας, αν και όπως έχωμε γίνει τσικνιζόμαστε με το καυσαέριο και τα τσιγάρα συνέχεια, αν αφεραίσουμε την πολυφαγία μας με την κρεατοφαγία, που δεν χρειάζετε καν να τσικνίσουμε τίποτα σήμερα.
Λοιπόν μιλώντας με 2 φίλους της παρέας μπίκα τελικά και εγω στη σελίδα και διάβασα τις σκέψεις σας περί καύσεως. Καλά βρε παιδιά, γιατί μας αρέσει πάντα να το παίζωμε έξυπνοι? Γιατί θέλωμε να έχωμε και την πίτα άκοπη και τον σκύλο χορτάτο? Φυσικά και ο κάθε άνθρωπος κατά την ρήση του κυρίου Δημάρχου είναι ελεύθερος στήν εκλογή των αποφάσεών του, αλλά όταν θέλει να το παίζη και χριστιανός και απο την άλλη να κάνη τα δικά του που είναι ενάντια στις χριστιανικές αρχές και τον Λόγο της Αγίας Γραφής, τι γίνετε? δεν πρέπει να έχει και τις συνέπειες? Πως λοιπόν η Εκκλησία σε ενα τέτοιο επίμαχο θέμα θα μείνη μουγκή? Ειλικρινά σκεπτόμαστε λίγο πρίν εκφράσωμε μια όποιδήποτε άποψη?
Τώρα όσον αφορά την μεγάλη μας και δυναμική πολεμική κατά του κλήρου δεν θέλω να πώ πολλά μια και ο ίδιος είμαι μέσα σε αυή την κατηγορία και δεν επιτρέπετε να υπερασπισθώ τα του οίκου μου,αλλά θέλω να σας πω 2 απλά χειροπιαστά παραδείγματα που είχα κατά την διάρκεια της Ιερατικής μου διακονίας.
1. Ένα μήνα παπάς ήμουν και με κάλεσαν να κοινωνήσω μιά ετοιμοθάνατη, το οποίο φυσικά και έγινε αμέσως, αλλά σε 2 ημέρες που κοιμήθικε η αείμνηστη μου ανακοίνωσαν πως θα την έκαιγαν. Στην άρνησή μου φυσικά δεν συμφώνησαν, οπότε τους λέω και εγω, με συγχωρείτε αλλά θα έπρεπε να μου το αναφέρετε αυτό εκ των πρωτέρων. Επειδή λοιπόν δεν έγινε αυτό τότε θα πρέπη να ακολουθήσουμε την νομική γραμή στήν οποία και δικαιώθηκα, και φυσικά έγιναν τα πράγματα όπως έπρεπε.
2. Ένας άλλος κύριος σε συζήτηση μου εξέφρασε την άποψη πως δεν πιστεύει σε Εκκλησίες και παπάδες, απλα του εξέφρασα τις Εκκλησιαστικές θέσεις, που φυσικά απέριπτε, οπότε του λέγω και εγω, σε παρακαλώ τότε για αποφυγή παρεξηγήσεων, μια και είχα το προηγούμενο περιστατικό, στην δια-θήκη σου να βάλης και την επιθυμία σου, να μην ταφείς κατά το Ορθόδοξο τυπικό, ώστε να μην εκτεθούν οι δικοί σου σε διαδικασίες για Ορθόδοξο τρόπο ταφής, Εκκλησίες, μνημόσυνα κ.λ.π. Ξέρετε ποιά ήταν η απάντησή του?
Μόμο ξύλο δέν έφαγα.
Είδατε λοιπόν ότι μας αρέσει να παίζομε παιχνίδια?
Μην μας αρέσει λοιπόν να λέμε την τελευταία πρώτη, διότι θα την πάθωμε όπως έγινε με την περιγόητη διαδικασία γιά τον πολιτικό γάμο, που πολλοί απο τούς υποστηρικτές του, ευτυχώς ελάχιστοι, ήθελαν να τα έχουν και τα 2.
Αυτά επι του παρόντος και πιστεύω με τον καιρό και με τη χάρη του Θεού θα τα λέμε, όχι τοσο βιβλικά, μια και δεν την πιστεύουμε την Αγία Γραφή, αλλά έτσι απλά ΛΑΙΚΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-07, 01:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πάτερ δεν ξέρω αν θα διαβάσετε το μήνυμα μου αλλά θέλω να κάνω τις εξής διευκρινήσεις.

1ον Θα πρέπει να είναι στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου, Χριστιανού, Μωαμεθανού ειδωλολάτρη ή άθεου να επιλέγει τον τρόπο ταφής του.

2ον Η εκκλησία να φροντίζει για τους ορθοδόξους πιστούς που επιθυμούν την κλασικη διαδικασία και να απαγορεύει ή να επιτρέπει την κηδεία ανάλογα.

Η αναφορά σας στον κλήρο ασφαλώς δεν περιλαμβάνει και τους κληρικούς που στριφογυρίζουν στα κοιμητήρια, γιατί εκεί αν είχαμε εκκλησία που σέβεται τους πιστούς, θα τους είχε ξυρίσει όλους αυτούς τους παπάδες που λερώνουν τα ράσα που φοράνε, τους αληθινούς Χριστέμπορους.

Τέλος τέλος ζούμε πια σε μια πολυπλυσμική χώρα, το δικαίωμα στην επιλογή θα πρέπει να γίνει σεβαστό, όσο για την πάρτη μου, θα είμαι ευτυχής όταν έρθει η ώρα αν με βάλουν δίπλα στους γονείς μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-07, 09:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεφεύγουμε από το θέμα...

Το θέμα είναι απλό. Πχ εγω ως πολίτης Δημοκρατικού Κράτους εν έτει 2007 έχω το δικαίωμα άμα θέλω να πεθάνω χωρίς ευχές ή την ευσπλαχνία του Θεού, να μην αναγκάσω τους συγγενείς μου να σκάνε φράγκα σε μάρμαρα, κοράκια και θάφτες καθώς και να μην καταλάβω 3,5 τ.μ. σε δημόσιο χώρο. Απλό.

Η Εκκλησία τί ανακατέβεται με τις επιθυμίες μου; Άντε να έρθει ο Διαφωτισμός ΚΑΙ στην Ελλάδα (έστω και με καθυστέρηση κάποιων αιώνων), και να διαχωριστεί επιτέλους το Κράτος από την εκκλησία καθώς και τα ατομικά δικαιώματα από τα συνεχή εμπόδια που προβάλλει η Εκκλησία σε αυτά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-07, 10:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επείσης θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την θέση μου.
Δεν κατακρίνω την θρησκεία μας αλλά κάποια άτομα που θέλουν να μας πείσουν ότι είναι όργανα Του με σκοπό να κερδίσουν λεφτά από την πίστη μας.
Αυτούς που τον θάνατο ενός συνανθρώπου τους τον μεταφράζουν σε ευρώ.
Αυτούς που έχουν κάνει τις εκκλησίες λαϊκή αγορά για να πουλάνε ματζούνια και εικονίτσες.

Παντρεύτηκα σε εκκλησία και η τελευταία μου κατοικία δεν θα είναι ένα βαζάκι.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα αφήσω κάποιον άλλον άνθρωπο να με κρίνει και να μου πεί ότι είμαι καλός Χριστιανός ή όχι. Περιμένω την κρίση Του.
Όταν η θεία της γυναίκας μου πήγε να εξομολογηθεί πριν από τον γάμο της ο ιερωμένος την ρώτησε
"Είχες σχέσεις πριν από τον γάμο σου;"
"Ναι, για έναν χρόνο, με τον άντρα που θα παντρευτώ" (ήταν 20 χρονών τότε)
Όταν η απάντησή του ήταν "Είσαι πόρνη" απλά την έκανε να μην θέλει να εξομολογηθεί ξανά.

Όταν η γυναίκα μου ήθελε να κάνει το ίδιο, και ναι, είχαμε σχέσεις για κάποια χρόνια πριν παντρευτούμε, εγώ απλά της είπα ότι αν της πεί κάτι τέτοιο ο παπάς θα τον ξυρίσω. Τελικά δεν πήγε.

Και έρχομαι λοιπόν και λέω. Είναι τρόπος αυτός για να πλησιάσεις τον κόσμο; Πως περιμένουν να έρθει ο νέος κόσμος στην εκκλησία όταν υπάρχουν τέτοια άτομα στους κόλπους της; Δεν λέω ότι όλοι οι κληρικοί είναι έτσι. Ίσα ίσα που έχω γνωρίσει πολλούς κληρικούς που πάνω από όλα είναι άνθρωποι. Δεν θα έπρεπε όμως να υπάρχει ένα φίλτρο για το ποιός μπορεί να γίνει κληρικός και ποιός όχι; Δεν μιλάμε για πολιτικούς μηχανικούς, προγραμματιστές ή γενικά επαγγελματίες.

Επείσης θέλω να τονίσω και κάτι άλλο. Και ο Στέλιος και εγώ είμαστε άτομα που μας αρέσει να παίζουμε λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, οπότε χωρίς να ασπαζόμαστε κάποιες ιδέες, τις παραθέτουμε χρησιμοποιώντας τα επιχειρήματα που έχουν τα άτομα που τις ασπάζονται.
Αυτά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-07, 11:01
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Βρε μπας και ψειρίζουμε τη μαϊμού;

Συμφωνώ απόλυτα με τον Kiwi.

Ακολουθείς κάποιο θρησκευτικό δόγμα; Αν ναι, συμφωνείς και με το τυπικό της λατρείας του, το αποδέχεσαι και πράττεις ανάλογα.

Δεν ακολουθείς; Δεν δέχεσαι κανένα τυπικό, καμία εκκλησία ή θρησκεία να σου πει τί θα κάνεις και αποφασίζεις μόνος σου, αυτό που θεωρείς σωστό. Ο νόμος σε καλύπτει, έτσι κι αλλιώς.

Το δικαίωμα της επιλογής, είναι πλέον προσωπική σου υπόθεση.

Τώρα, υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες, όπως υπάρχουν και καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί, δικηγόροι, στρατιωτικοί, δικαστικοί και δεν ξέρω 'γω ποιοί άλλοι.

Οι παπάδες που πηδάν τρέχοντας τα μνήματα (μπρρρρ) ποιοί είναι; Ο παπα-Γιάννης, ο παπα-Βαγγέλης, ο παπα-Δημήτρης; ποιοί; ή είναι όλοι οι παπάδες;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-07, 16:20
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αναφέρεις, πως η ευσπλαγχνία του Θεού είναι δεδομένη. Και φυσικά είναι δεδομένη. Ήταν, είναι και θα είναι, καθώς ο Θεός, είναι υπεράνω χρόνου. Σκέφτηκες όμως, αφού η ευσπλαγχνία ήταν δεδομένη και προ Χριστού, (αφού ο Πανάγαθος Θεός, σαν φύση, ήταν, είναι και θα είναι ΑΓΑΠΗ) γιατί έστειλε τον Υιό Του, στη γη; και μάλιστα να θυσιαστεί πάνω στον Σταυρό; γιατί η Αγία Τριάδα, δια του Αγίου Πνεύματος, δόμησε την Εκκλησία την Πεντηκοστή, σαν Ένα Σώμα;

Η απάντηση είναι γνωστή. Για να μπούμε μέσα σαν σε κιβωτό, να ολοκληρωθούμε, να σωθούμε (σώος = ολοκληρωμένος).

Μέσα σε Αυτό το Αναστάσιμο Σώμα, (Ορθόδοξη Εκκλησία, η μόνη με αποστολική διαδοχή και έγκυρα Μυστήρια) καλούμαστε με ‘’ελευθερία’’ να μετέχουμε σαν μέλη, με τους ανάλογους ζωηφόρους αγωγούς, όπως και σε ένα βιολογικό σώμα, για να είναι η σωτηρία ολόσωμη και ολόψυχη και όχι μόνο σαν υψηλή θεωρία, χωρίς απτή πράξη.

Όταν λοιπόν Ο Κύριος αναφέρει ότι, …ο τρώγων μου την Σάρκα και πίνων μου το Αίμα, εν εμοί μένει καγώ εν αυτώ, και ότι, …η βρώσις είναι αληθής βρώσις και η πόσις αληθής πόσις, άμεσα δια της Αγίας Γραφής, ελέγχει χιλιάδες αιρέσεις που ‘’κοινωνούν’’ κατά φαντασίαν!

Κι αν η αρτηρία (Θεία Κοινωνία) είναι αληθής και ζωντανή, η φλέβα (Ιερά Εξομολόγησις) με την οποία μεταφέρονται τα βάρη του ανθρώπου προς Τον Κύριο, κατά το …έλθετε προς με οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι καγώ αναπαύσω υμάς… και μετά την εξουσιοδότηση της αφέσεως, που έδωσε στους Αποστόλους (και αυτοί σε συνέχεια δια χειροτονίας, μέχρι τις ημέρες μας, στους ορθόδοξους πνευματικούς) δεν είναι αληθής και ζωντανή; και τέλος, οι ευχές - προσευχές; δεν είναι στη θέση των ζωντανών νεύρων;

Ποιο ζωντανό σώμα να του καταργήσουμε τις φλέβες, τις αρτηρίες, τα νεύρα και να έχουμε την απαίτηση να συνεχίσει να ζει; Όμοια και απαράλλαχτα ισχύει για το Σώμα Χριστού, που νίκησε τον θάνατο και ήλθε γιαυτόν τον λόγο, Ο Λόγος…. ήλθε να μας κάνει μετόχους της Ανάστασης και της Ζωής, κατάσταση που προ και χωρίς Χριστό (άσχετα με την π.Χ ή μ.Χ. χρονολογία) τα πράγματα είναι δυστυχώς φανταστικά και εξωπραγματικά.

Σε παρακαλώ λοιπόν, αν πιστεύουμε στην ίδια Εκκλησία, μην καταργείς αδιάκριτα τις ευχές, ως ανούσιες, γιατί είναι σαν να καταργείς τα νεύρα του οργανισμού. Και τα νεύρα, έχουν αμφίδρομη φορά και επικοινωνία. Επικοινωνία νου με Νου, και ανταπόκριση. Αιτείται και δοθήσεται.

Κι οι ιερείς; σε αυτήν την διαδικασία, είναι απλά αγωγοί και κομιστές, ο καθένας με τα ανθρώπινα βάρη και πάθη του, που θα αποδώσει διπλά λογαριασμό….

Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα του προφήτη Ηλία. Κάθε μέρα, κοράκι του έφερνε φαγητό. Αν σκεφτόταν πως, …ΕΓΩ από τέτοια γαμψά και λερωμένα νύχια, από τέτοιο μαύρο πουλί ΔΕΝ παίρνω φαγητό, το φυσικό αποτέλεσμα θα ήταν, να πέθαινε της πείνας. Γιαυτό και ο καλός Θεός, μας προτείνει δια του προφήτου, να μην απαξιώνουμε τους κομιστές, γιατί έτσι χάνουμε το κομιζόμενο, κι αυτό δεν είναι άλλο, από την χάρη, τον αγιασμό, την τέλεση των Μυστηρίων, των ευχών, που κάποιος, όσο και καλός να είναι, αν δεν έχει νόμιμα χειροτονηθεί, δεν μπορεί να τελέσει.

Ας μην πιάνει η διαβολή τόπο… ας μην δεχόμαστε αδιάκριτα το δηλητήριο που μας απομακρύνει από την κιβωτό με τα σωτήρια Μυστήριά Της, που παρέχουν φυσικοπνευματική τροφή.

ΥΓ. (που ίσως θα έπρεπε να είναι το κυρίως θέμα). Η ελευθερία της επιλογής ταφής ή καύσης, είναι αναφαίρετη. ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, Ο,ΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ. Φάνηκα λίγο απότομος σαν αντίδραση, με την πρότασή μου για τις εκκλησίες στην αλλοδαπή, αν δεν ενδιαφέρονται, να ενδιαφερθούν.

Σε άλλο μήνυμα είχα γράψει για το εν-δια-φέρον. Ξεκινά η σκέψη από την κεφαλή (όπως η Αθηνά γεννιέται από την κεφαλή του Δία) και αφού κάνει τον κύκλο, επανέρχεται, ονομαζόμενη η ενέργειά μας αυτή, εν-διανοία-φέροντες, με φυσικό επόμενο, (πλην ειδικών περιπτώσεων, που Κύριος γνωρίζει) αν δεν κλείσει ο κύκλος, να μην έχουμε ολοκλήρωση. Κι ο κύκλος είναι: χους εις χουν και πνεύμα εις Πνεύμα απελεύσει, αναμένοντες όπως ορθά παρατήρησε, ο corsair, την δικαία κρίση, αμήν υπερισχύοντας η ευσπλαγχνική, προς την κοινή ανάσταση, προσεγγίζοντες και μετέχοντας κατά τάξη και ετοιμότητα, στα σταυρικά και αναστάσιμα βιώματα, από τώρα.



…Ιδού το στάδιον των αρετών ηνέωκται… οι βουλόμενοι αθλήσαι…
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-02-07, 17:02
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ασφαλως και μου περασε....
και η ανασταση νεκρων δεν εξαιρει κανεναν...
ουτε τους π.χ ουτε τους μχ.
ουτε τους ταφεντες απολεσθεντες,πνιγεντες.μου μιοθεντες η οι πασης φυσεως
καμμενοι ειτε στις οχθες του γαγκη ουτε στους αρχαιους υμων που πολυ συχνα γινοντουσαν μπαρμπικιου (βλεπε πχ πατροκλος)
οι πασης φυσεως εξαιρεσεις ειναι εξ ιερεων θεσπισμενες για οικονομικους
πολιτικους και οποιους αλλους λογους μπορεις να φαντασθεις..

και κατι αλλο..εγω προσωπικα και σε ταφο θελω να παω κσι με τοην τελετουργικη διαδικασια που προβλεπεται απο το τυπικο της εκκλησιας μας..

αλλα δεν ειμαι και τυφλος....

και πουθενα δεν εχω δει στα ευαγγελια (μολονοτι δεν τα εχω διαβασει ολα μια και εχει πεσει και εκει λογοκρισια απο την εκκλησια)
"μην τους καιτε ωρε παλληκαρια"

τελως παντων παραμακρηγορησαμε στο θεμα κατι που αντικειτε στην φυση μου...ειμαι γενικα λιγολογος..
ταυτα και πλεον απεχω του θεματος
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-07, 12:26
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν βλέπω να οδηγεί πουθενά η συζήτηση. Εγώ αντιμετωπίζω το θέμα της καύσης νεκρών ως ατομικό δικαίωμα όπου κάθε πολίτης πρέπει να έχει το δικαίωμα να επιλέγει, και οι αντιφρονούντες ως θεολογική υποχρέωση.

Οι μεν παραθέτουν ορθολογιστική αντίληψη περί ατομικού δικαιώματος σε μία δημοκρατική χώρα του 21ου αιώνα και οι δεύτεροι μεταφυσικές ερμηνείες. Υπό αυτές τις συνθήκες μόνο κύκλους μπορούμε να κάνουμε αφού δεν υπάρχει έστω και ένα κοινό σημείο στη συζήτηση.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-07, 14:41
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ οι προλαλήσαντες απέδωσαν τα του καίσαρος τω καίσαρι: σεβάστηκαν και επικρότησαν την απόφαση που ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Όποιος έτσι θέλει να κάνει, έτσι και να κάνει, λες και αυτός που αυτό πίστευε, θα ρωτούσε κανέναν... ο βουδιστής την Εκκλησία μας….

Από εκεί και πέρα, τι συζητάμε; φυσικά για αυτήν, καθαυτήν την καύση. Το θάψαι και όχι το κάψαι... το αναφέρει Ο ίδιος Ο Κύριος (για όσους προβληματίζονται) Ματθ. η'21, Λουκ. θ'60...(…για ολόκληρη ηλεκτρονική Αγία Γραφή, με εύκολη αναζήτηση και άλλες λειτουργίες... http://www.theword.gr/ ).

Δεν θεωρείται ούτε θεολογική υποχρέωση, ούτε μεταφυσική ερμηνεία. Είναι απλή γνώση, και κατ' άλλους γνώμη. Την πρέπουσα διάσταση, την έδωσε ο πάτερ, αλλά το άφησε κάπως αδιευκρίνιστο... αν όμως κάποιος εμβαθύνει, αντιλαμβάνεται ότι, όταν ο άνθρωπος κοινωνεί Σώμα και Αίμα Χριστού, ενώνεται με Τον Κύριο, και χριστοποιείται.

(Φρίττω δεχόμενος το πυρ, μη φλεχθώ ωσεί κηρός και ωσεί χόρτος. Ώ φρικτού Μυστηρίου! ώ ευσπλαγχνίας Θεού! πως θείου Σώματος και Αίματος ο πηλός μετέχω και αφθαρτοποιούμαι; )

Ρέει μέσα στο αίμα του, Αίμα Κυρίου. Από εκεί και πέρα, επιλογή του καθενός, το μετεχόμενον πυρ (θείο ή κοσμικό) και ο σεβασμός στο Πρόσωπο και στην Ουσία που συζούμε μυστικά και φανερά. Αν επιστρέψουμε ακόμη πιο μπροστά, βλέπουμε το: ...όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθητε, Χριστόν ενεδύσασθε… Με την (απόλυτα ελεύθερη) αυτοδιάθεση για καύση, τι συγ-καίμε;;; μήπως και πάλι ισχύει το ευστοχότατο… που καλό θα ήταν να μας προβληματίζει... ΟΛΑ μας επιτρέπονται, αλλά ΔΕΝ μας συμφέρουν τα πάντα;

Το άλλο σκέλος που δεν θίχτηκε καθόλου (εδώ), είναι ότι με την πυρά… σβήνονται και τα τυχόν στοιχεία μιας εγκληματικής ενέργειας, που η νεκροψία θα μπορούσε να αποκαλύψει προς απόδοση δικαιοσύνης. Πες λοιπόν την παρούσα συνέχεια, (της κατ' ευφημισμόν συζήτησης) με αφορμή την καύση του νεκρού, ως έμμεση ενημέρωση όσων πιστεύουν στον Χριστό, αλλά προπάντων, για την απόδοση σεβασμού στη Ζωή και στη Δικαιοσύνη…
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-07, 15:35
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
απο το τελος λοιπον:
η νεκροψια γινεται προ της ταφης η καυσεως βαση νομου σε ολους που εγκατελειψαν τον ματαιον αυτον κοσμον εκτος νοσοκομειων και ανευ υποψιας δολου
αρα αστο..

ναι διεκδικω μετα μανιας να ειναι ΔΙΚΗ μου και μονον τι θα με κανω και δεν ειναι τι μας συμφερει και απο που αλλα επιμονη στο τι ειναι δικη μου αποφαση..

βουδιστες ε; παλι πισω γυρναμε; χτες λεγαμε οτι τους πιανει ολους π.χ. ,μ.χ. και τα λοιπα...


και ειπαμε..αλλο Θεος και αλλο εκκλησια....

η οποια φιμωνε γαλιλλαιους εκαιγε διαφωνουντες πουλουσε εναντι αδροτατων
αμοιβων συγχωροχαρτια και εισητηρια για τον παραδεισον...

η οποια εξαφανισε το μεγαλυτερο μερος των εργων του νταβιντσι κυριως το
επιστημονικο (και οχι μονο το δικο του)

η οποια εγκρεμισε αρχαιους ναους αριστουργηματα τεχνης απο φανατισμο και μονο

για μην ξεχασουμε και την συμβολη της στην πτωση του βυζαντιου μεσω
γενναδιου (και του εχουμε και βιβλιοθηκη τρομαρα μας)

τωρα θελει να μας στερησει το δικαιωμα της επιλογης...
ε! οχι φτανει πια

και οχι δεν ξεχνω το κρυφο σχολειο τους αγωνες τις ατελειωτες θυσιες πολλων ιεραρχων....
μονο που εκεινων η προσπαθεια ηταν ατομικη προσπαθεια ηρωικων ανθρωπων που ηταν και παπαδες...



υγ αν οπως ειπα σε προηγουμενο μηνυμα η επιλογη η δικη μου ειναι η ταφη δεν ειναι θεμα συμφεροντος μεταφυσικου
(να τα εχουμε καλα και με τις δυο πλευρες, δεν ξερεις τι γινεται)
αλλα συναισθηματικη..και εγω διπλα στον πατερα μου και αυριο διπλα στους απογονους μου..
ασε που εχω αγορασει και τον ταφο πανακριβα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 10-02-07 στις 15:50
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-07, 18:30
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναφερθείτε σας παρακαλώ λεπτομερώς όσοι γνωρίζετε στο τι είναι τριήμερα εννιαήμερα, 40ήμερα εξάμηνα κ.λπ.;
στο γιατί επιστημονικώς χρειάζεται ή ταφή και στο γιατί η καύση!
έτσι θα γίνει και πιο κατανοητό το θέμα αυτό!!
Ευχαριστώ....
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-07, 19:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνού Σοφία Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφερθείτε σας παρακαλώ λεπτομερώς όσοι γνωρίζετε στο τι είναι τριήμερα εννιαήμερα, 40ήμερα εξάμηνα κ.λπ.;
στο γιατί επιστημονικώς χρειάζεται ή τ
Αυτά είναι εθιμικοί τρόποι απονομής μνήμης στους νεκρούς.
Τα αναφέρει αναλυτικά ο Πλούταρχος στα ήδη και στα έθιμα.

Στις 3 μέρες σκορπούσαν στάρι για να φάνε τα πουλιάμ σήμερα σπάνε ένα πιάτο με βρασμένο στάρι πάνω στον τάφο.
Στα 9μερα μοίραζαν στάρι στον κόσμο, το ίδιο κάνουν και τώρα. Στα 40 έκαναν τελετές για τον νεκρό και σήμερα κάνουν μνημόσυνο.
Η θρησκεία ο Χριστιανισμό δεν αλλοίωσε τα ήθη και τα έθιμα των Ελλήνων, ίσα ίσα οι Έλληνες ταίριαξαν την νέα θρησκεία με τα έθιμα τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-02-07, 21:10
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Έλα τώρα!!! τα πράγματα είναι απλά. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ!
Ο καθένας, έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει. Να το ξαναπώ; ΈΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ... και με τη βούλα του νόμου. Τι πρόβλημα υπάρχει;

Παρατηρώ όμως και στενοχωριέμαι, πως μου απαντάς, λες και είμαι αντιπρόσωπος της Εκκλησίας και αρμόδιος να σου απαντήσει (ή γιατί όχι και να σου ζητήσει συγγνώμη) για όποιες πατάτες ανά τους αιώνες, έκανε αυτή.

[Έχεις βάλει μπροστά σου μια εικόνα ενός κοινού θρησκευόμενου... και την πυροβολάς... ΔΕΝ μιλάς σε μένα προσωπικά, αλλά, βγάζεις (λόγω ευαισθησίας σου) όσα αρνητικά έχεις βιώσει, για την έννοια της εκκλησίας που έχεις φτιάξει, επάνω μου. Κάνω υπομονή..., ελπίζοντας ότι πίσω από μερικά ή πολλά αρνητικά, που μπορεί να έχει ο καθένας, υπάρχουν κι άλλα πολλά κι ΩΦΕΛΙΜΑ θετικά, πάνω στα οποία αξίζει κάποιος να οικοδομεί, όπως φέρνει παράδειγμα ο γέροντας Παϊσιος με τη μέλισσα και τη μύγα... και ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑ...)].

Επιστρέφοντας μετά τη μικρή παρένθεση... για ποια εκκλησία αλήθεια μιλάς; συμφωνώ πως άλλο εκκλησία και άλλο εκκλησίασμα, κι οι φανατισμένοι ούτε κατά διάνοια αντιπροσωπεύουν την Εκκλησία, όντας κατ' όνομα και όχι κατά χάριν χριστιανοί. Στην Ορθοδοξία μάλιστα, Εκκλησία (με κεφαλαίο) είναι το Σώμα Χριστού, οπότε μην λες άλλο Θεός και άλλο Εκκλησία, γιατί ο Χριστός είναι Θεός και η Εκκλησία, Σώμα Του. Εξάλλου, τις περισσότερες μομφές, (…φίμωνε γαλιλλαίους, έκαιγε διαφωνούντες, πουλούσε συγχωροχάρτια και εισιτήρια για το παράδεισο... εξαφάνισε το έργο του Νταβίντσι…) τις εξαπολύεις στην καθολική και τον σκοταδιστικό μεσαίωνα, που καμμιά σχέση δεν έχει με την Ορθοδοξία. Τι έγινε; Ορθοδοξία, καθολικοί, προτεστάντες,… όλοι χύμα; όλοι οι χριστιανοί στο ίδιο τσουβάλι; Κρίμα.

Μόνο, αν σε ενδιαφέρει κάτι παραπάνω από την συναισθηματική σου επιθυμία, σου είπα, τι λέει η Αγία Γραφή, ο λόγος της Αληθείας. Από εκεί και πέρα, δεν θέλεις να ακούσεις τι λέει η Ορθοδοξία; (απλά επειδή δεν Την καταλαβαίνεις) με γειάσου και με χαρά σου… δεν έχω καμμιά αρμοδιότητα, ούτε κι επιθυμία νουθεσίας….

Έτσι απλά κι ορθόδοξα, αναλογίζεσαι αυτός που κοινωνάει, αυτός που βαφτίστηκε, τι κάνει αν αυτοβούλως καεί; Τιμά όπως πρέπει την Θεία Κοινωνία που σκηνώνει μέσα του;;; τιμά αυτό που ΔΕΝ φαίνεται, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ και ΙΣΧΥΕΙ… το ένδυμα, της Ορθόδοξης Βαπτίσεως;;;

Ίσως η βάση του ζητήματος είναι το ‘’σώμα’’ το οποίο και υποτίθεται έχουμε την ελευθερία να το διαχειριστούμε. Τι είναι; μερικά βλακοκύτταρα; με μηδενική προοπτική; (δλδ γεννηθήκαμε για να πεθάνουμε;;; ) είναι φυλακή του πνεύματος; ή ναός όπως λέει η Αγία Γραφή;

Αυτό το ίδιο (ανθρώπινο) σώμα που έλαβε Ο Κύριος, Αυτό δεν θαυματούργησε; Αυτό δεν σταυρώθηκε και δεν θάφτηκε; Αυτό δεν αναστήθηκε; ή ήταν άλλο; (τότε γιατί έδειχνε τον τύπο των ήλων και την λογχευθείσα πλευρά; ) Αυτό δεν αναλήφθηκε; Αυτό δεν το άγιασε και άνοιξε τον δρόμο και για όσους θέλουν να Τον ακολουθήσουν; Έτσι άγιασαν οι άγιοι, πληρώνοντας το σκήνωμά τους με χάρι και αγιοπνευματικές δωρεές (αντικαθιστώντας το ασθενές και αποκομμένο εγώ, με τον ευλογημένο λόγο - εαυτό, ενωμένο με Τον Λόγο, σε Ένα Σώμα, λόγοι - εξυγιαθέντες (χάριτι) μέλη).

Δεν θα σε ρωτήσω αν πιστεύεις σε όλα αυτά, γιατί είναι προσωπικά δεδομένα. Συγγνώμη. Αν όμως πιστεύεις στον Τριαδικό Θεό, αλλά λόγω διαβολής μένεις στα μαύρα κοράκια… μην ξεχνάς, τον προφ. Ηλία… και ότι απαξιώνοντας και αποστασιοποιούμενος από τους κομιστές, χάνεις το κομιζόμενο…. Αν με πιάνεις.

ΥΓ. Αν συνεχίσεις προσωπική αντιπαράθεση... ΣΑΝ νάμαι αντιπρόσωπος... ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΩ, για ευνοήτους λόγους. Αν είναι θέμα ιδεών και βιωμάτων... προχώρα. Οικοδομώντας επί πέτρας και όχι επί άμμου...επί καλού και αγαθού, παρά επί των διαβολών...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.