Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-02-07, 21:31
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναφέρθηκα προηγουμένως σε αυτά τα εθιμοτυπικά όπως είπατε, γιατί αυτά θα σας δώσουν τις απαντήσεις σε όλα. Ξέρετε γιατί υπάρχουν; Σε τι αποσκοπούν;
Τα πάντα σχετίζονται με το πώς βλέπουμε θεολογικά το κοινωνικό μας γιγνεστε!
Τι έχουμε διδαχθεί από την οικογένεια το σχολείο την κοινωνία όλη!!
γιαυτό έχουμε και τις παραπάνω γνώμες!!

Επιστημονικά όμως κανείς δεν έφερε γνώμη, μέχρι εδώ!! Μήπως είναι υγιεινότερη η καύση; Ή όχι; Οι διαφορές τους ποιες;
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-02-07, 22:35
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...αναφερόμενοι στην ''υγεία'' καλό θα ήταν, να γίνουν οι απαραίτητες (προσωπικές) ιεραρχήσεις, χωρίς να υποτιμώ την εξωτερική υγεία, γιατί χωρίς να χρειάζεται και πολύ προσπάθεια, βλέπουμε να ζουν και να βασιλεύουν... πανυγιέστατοι εξωτερικά με ούτε συναχάκι, αλλά εσωτερικά να μην υπάρχει διαστρέβλωση (σαν ψυχική ασθένεια) που να μην την έχουν υποστεί, (αδιαφορία για τον συνάνθρωπο, κακία...) αλλά και το αντίθετο, κατάκοιτους... να ''πετάνε''. Ελεύθερους εξωτερικά, αλλά φυλακισμένους ψυχικά, και το αντίθετο... Έτσι δεν είναι;;;

Αλήθεια, με απλή λογική, τι θέλει ο κόσμος για να γίνει καλύτερος; ΜΟΝΟ την εξωτερική υγεία; ή πολύ περισσότερο την πνευματική; (σε νοητικό και συναισθηματικό επίπεδο; ). Πρέπει το προσεγγιζόμενο θέμα, να ''εξαρτηθεί'' από την επιστημονική γνώμη περί εξωτερικής υγείας, ή την πνευματική γνώση περί εσωτερικής;

...όσον αφορά τα 40 (του νεκρού, αλλά και του νεογέννητου, σαν πέρασμα) σε προηγούμενο μήνυμα ανέβασα δεσμούς (μαζί και με την παραβολή των 3 φίλων...) και συγχρόνως, είχα παρακαλέσει τον γιατρό, για να μας ενημερώσει για τις αντίστοιχες αλλοιώσεις που παρατηρούνται στα 3 (μάτια), 9 (... ) και 40... Εσύ Σοφία, με τον τρόπο που τοποθετείσαι, φαίνεσαι να έχεις τις λύσεις... υπάρχουν προτάσεις; κατέθεσέ τες για τη συνέχεια της συ-ζητήσεως...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-02-07, 23:33
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κοίτα απλά επειδή υπερασπίζεσαι κάποια πράγματα λογικό είναι και να απαντάμε σε σένα για τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς μας.
Το πρόβλημα σε όλα αυτά που ανέφερε ο παπα προηγουμένος είναι οτι ανα τους καιρούς οι εκάστοτε δοιηκούντες της εκκλησίας προέβησαν σε πράξεις ουδόλως Χριστιανικές με γνωμονα το ανα το καιρό συμφέρον τους και γι αυτό κρίνονται και στην σημερινή εποχή αντιστοίχως (μιά που έχουν πολλάκις λερωμένη τη φωλιά τους).
Όσον αφορά εμένα δεν έχω πρόβλημα αν θα θαφτώ η καώ και μιά που η τελετή γίνεται πρός τιμήν μου και ούτως η άλλως θα τιμηθώ .
Θεωρω δέ πως το τελετουργικόν αλλα και όλο το μόρφωμα της υπόθεσης "Ορθόδοξη Θρησκεία" καθώς και όλη η ιστορία που έχει στηθεί γύρω απο αυτή ναι μεν εξυπηρετεί την κοινωνία θέτοντες μπούσουλες συμπεριφοράς και ζωής, απο την άλλη όμως οποιος είναι εξω απ το μαντρι θα τον φαν οι λύκοι.
Ο Θεός όπως και να τον μεταφράζει ο καθένας απο μάς δεν έχει αναγκη όύτε απο σύμβολα , εικόνες, τελετές, διαδικασίες και συναλλαγές.Απο την αλλη επειδή οι άνθρωποι έχουν τέτοιες ανάγκες, γι αυτο και υφίστανται(όχι οι άνθρωποι , οι διαδικασιες))
Τον Θεό μπορείς να τον βρείς ΚΑΙ εκτός Ορθοδοξίας (και οποιοσδήποτε θρησκείας) όσο και να σας πειράζει αυτό.
Και για επιστέγασμα θεωρείς οτι έιναι χριστιανικό η επιβολή των κανόνων οποιαςδήποτε εκκλησίας στην κοινωνία απο την στιγμή της γενήσεως μας μέχρι και τον θάνατο?Γιατί πρακτικά αυτό γίνεται.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-02-07, 00:16
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι Λύσεις Κύριε βρίσκονται καλά κρυμμένες μέσα μας.
Όλοι έχουμε χάσει αγαπημένους ανθρώπους. Όλοι μας αναρωτηθήκαμε για το τι είναι θάνατος, ψάχνοντας σενάρια για τον δικό μας από πολύ μικρή ηλικία όταν συνειδητοποιούμε ότι κάποτε θα κλείσει και ο δικός μας κύκλος ζωής!!
Και όλα είναι μελετημένα αιώνες τώρα από άλλους ανθρώπους που και αυτοί κάνανε τις ίδιες σκέψεις. φιλόσοφοι γιατροί Χριστιανοί Ιεράρχες, Ιερείς άλλων Θρησκειών κ.λπ. Άλλοι λαοί καίνε τους νεκρούς τους, άλλοι τους θάβουν, άλλοι τους αφήνουν εκτεθειμένους! όλοι έχουν τους λόγους τους!
Η δεισιδαιμονία το άγνωστο ο φόβος του τέλους τα έπλασαν αυτά! Όλοι μας έχουμε τον ίδιο σεβασμό στους νεκρούς μας. Όλοι έχουμε το ίδιο δέος για τον Θάνατο! Είμαστε τρωτοί και το βλέπουμε πάνω μας κάθε μέρα!
Το εκάστοτε περιβάλλον κάνει την διαφορά στην κουλτούρα, και στην συμπεριφορά μας στους Νεκρούς αλλά όμως υπάρχει και κάτι άλλο μέσα μας, η κτητικότητα του ΕΓΩ!! Όλα γιαυτό γίνονται!
Και είναι πραγματικά δύσκολο για το πλέον νοήμον όν να συνειδητοποιήσει ότι το "Εγώ" απλώς κάποτε σβήνει. Άρα κάποιος τρόπος πρέπει να βρεθεί για να παραμείνει Άφθαρτο και ίσως αυτό να λέγεται Ψυχή!
Ίσως!!!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-02-07, 03:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φιλε μου δεν υπαρχει "προσωπικη" αντιπαραθεση ουτε φυσικα εισαι η θεωρω να
εισαι ο εκπροσωπος της εκκλησιας..
εισαι ομως ο εκπροσωπος της γνωμης σου οπως κι εγω ειμαι της δικης μου..
αυτο δεν μας κανει εχθρους κατα καμια εννοια..
αν το βλεπεις αλλοιως..τοτε συγνωμη..

στα σχετικα τωρα..τι θα πει καθολικη εκκλησια προτεσταντικη κτλ.
επι ιησου δεν υπηρχαν αυτες εγιναν μετα και θα σχολιασουμε τους λογους..

σημειωνω ομως οτι η καθολικη εκκλησια προυπηρξε της ορθοδοξου και των
αλλων..

και οι διαφορες εκκλησιες γιναν για πολιτικους λογους η απο φιλοδοξια η απο
επιδειξη δυναμης..
πχ ο προτεσταντισμος ξεκινησε γιατι ο τοτε παπας δεν εδινε την αδεια για διαζυγιο στον ερρικο τον 8ο.ειχε την δυναμη λοιπον και την εκμεταλευτικε..

και οπως η ρωμαικη αυτικρατορια χωριστικε σε ανατολικη και δυτικη επειδη
ηθελε κιαλλος να γινη αυτοκρατωρ (μια και ειχε την δυναμη να το κανει)
ετσι και η ορθοδοξη εκκλησια εγινε γιατι καποιος βυζαντινος παπας η θελε να γινει παπας (διαφορα στους τονους λυπαμαι αλλα το πληκτρολογιο μου δεν εχει τονους) και ετσι εγινε το σχισμα τοτε σε εκεινη την περιφημη συνοδο.
Αυτο που δεν καταλαβα ποτε ειναι πως η καθε εκκλησια λεει οτι αυτη μονο ειναι η σωστη ανεξαρτητως ετους ιδρυσεως.

λοιπον δεν με νοιαζει ποια εκκλησια ειναι και δεν αναφερομαι φυσικα
στο οτι ο Ιησους ειναι η εκκλησια (αληθεια για ποιαν απο ολες προκειτε)
αλλα σε συτην των παπαδων.
και αυτα δυστυχως ισχυουν και σημερα..
θα ξερεις φανταζομαι οτι την ευχη της συγχωρεσης των αμαρτηματων του θανοντος την δινει οχι απλος παπας αλλα δεσποτης (με εξτρα αμοιβη φυσικα)
και αναρωτιεμαι σε τι διαφερει απο το παλιο συχωροχαρτι.

πυρα λοιπον..μα οταν εχεις πεθανει η ψυχη η οποια κατα τας γραφας ειναι η πνοη θεου εχει φυγει και αυτο που καις ειναι αυτο που λεει και η εκκλησια
χους εις χουν και οχι πες μου πια ειναι η αμαρτια αμα καψεις "χωμα";

να σημειωσω ακομα οτι κατα τας γραφας παντα ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο το δικαιωμα της επιλογης..δεν ειπε πουθενα οτι το δικαιωμα αυτο μπορουμε να το εξασκουμε μονο αν το εγκρινουν οι παπαδες.οπερ που ειναι το προβλημα;

αλλωστε η βιβλος και τα ευαγγελια δεν εγραφησαν απο τον θεον αλλα απο ανθρωπους κατα πως πιστευαν εκεινοι και δεν ειναι απαραιτητα σωστα σε ολα τα επιπεδα ασε που μεγαλο μερος τους (βλ παλαια διαθηκη) ειναι καθαρα εβραικης προελευσεως και θρησκειας.
επι πλεον εχει γινει γνωστο πια οτι η εκκλησια εβαλε το χερακι της χοντρα σε αυτο που λενε στο hollywood rewriting...

ποιο ειναι το σωστο;

κατ αρχην θελω να πιστευω εαυτον σαν ανθρωπο σκεπτομενο...
το πιστευε και μη ερευνα λυπαμαι αλλα για μενα δεν κανει..

τωρα επειδη μονο αποσπασματικα μπορω να ανατρεχω σε γεγονοτα,συμπερασματα κτλ (εκ των πραγματων δεν γινεται αλλοιως)
επειδη το καθε κειμενο αλλοιως θα ξεπερναει σε μεγεθος το μεγαλυτερο βιβλιο στον κοσμο ισως τα κειμενα μου να ειναι ασαφη πλη σε διαβεβαιω
οτι εχω διαβασει τα ευαγγελια την βιβλο και διαφορα αλλα περι της θρησκειας μας ως και αλλων θρησκειων να μου επιτρεψεις να μην αποδεχτω το
"δεν θελεις να ακουσεις τι λεει η ορθοδοξια επειδη δεν την καταλαβαινεις"


αυτα τα ολιγα δια σημερον
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-02-07, 11:58
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Το λογικό, συνήθως για να έχει βάση, καλό θα ήταν, να συμπορεύεται και με το δίκαιο.

Αποδέχομαι την λογική (του φίλου easyrider), σε μένα να μιλάτε, (και γιαυτό συνεχίζω τη συζήτηση) αλλά το θεωρώ άδικο, να μου καταχωρείτε ό,τι έχουν κάνει, ΟΣΟΙ έχουν κάνει. Σήμερα, τρίτη Κυριακή του τριωδίου, Κυριακή της Κρίσεως, η οποία κρίση είναι δίκαια, αποδίδουμε την Κρίση Στον Κύριο, ο οποίος κρίνει και θα κρίνει τον καθένα για τις πράξεις και για τις σκέψεις του…

Σε μας αναλογεί, όχι η Κρίση (με κεφαλαίο), αλλά η διάκριση. Να βάλουμε κάτω όσα περισσότερα δεδομένα μπορεί να επεξεργαστεί ο ‘’λογικός επεξεργαστής’’ μας και να αποδώσει ό,τι καλύτερο, κάτι σαν τους αλχημιστές και την φιλοσοφική λίθο. Κάτι σαν τον νασρεντίν χότζα, που όταν τον ρώτησαν πως έγινε ευγενικός, αυτός απάντησε (προς έκπληξη)…
- από τους αγενείς!
- δλδ;
- ό,τι έβλεπα και δεν μου άρεσε, ΔΕΝ το έκανα…
κι είναι φιλοσοφική λίθος να λαμβάνεις αγενή και να τα μετατρέπεις σε ευγενή. Ιατρική τέχνη, να παίρνεις φαρμάκι και να τα μεταστρέφεις σε φάρμακο (όπως τα αντισώματα, είναι τα ίδια τα μικρόβια, αλλά σε παθητική μορφή…).

Αν κάποιοι τώρα, λαμβάνουν το αντίθετο, το ευγενές και το υποβιβάζουν σε αγενές, δικαίωμά τους, αλλά φέρουν ακέραια την ευθύνη του δηλητηριασμού του οργανισμού (όπως θα συνέβαινε και με τα μέλη ενός βιολογικού οργανισμού, που ασθενούν το όλον. Μέλη, που ως ασθενή, χρήζουν θεραπείας και υγιούς ένταξης…).

Επειδή αναφέρθηκε ότι ο λύκος θα φάει τα έξω πρόβατα, Ο Κύριος αναφέρει, πως …κι άλλα πρόβατα έχω, ά ουκ εστίν εκ της αυλής ταύτης… κακείνα της φωνής μου ακούσουσι…

Έξω από την Εκκλησία, ο άνθρωπος φυσικά και βρίσκει θεό, άλλοι μάλιστα βρίσκουν και θεούς, αλλά ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ, δεν βρίσκουν. Ίχνη Αυτού, ενέργειες ναι. Σοφίες κοσμικές, δυνάμεις και σημεία, ναι. Αλλά με πληρότητα, Ουσίας και Ενεργείας, Ζωντανή Θεία Κοινωνία, όχι.

Τόχα πει και σε άλλη φάση. ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999 αλλά Ο ΘΕΟΣ = 354. Όσο και το σεληνιακό έτος, όπου, η σελήνη, ως μη αυτόφωτη, αντανακλά φως, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ. Στέλνει φως πολωμένο, που δεχόμενοι οι άνθρωποι αυτό το συγκεκριμμένο φως, πολώνονται μεταξύ τους, και πολεμούν. Δλδ… διαίρει και βασίλευε, σε αντίθεση με το ηλιακό φως, που ενώνει, τροφοδοτεί, απομακρύνει τις σκιές, θερμαίνει κλπ… ιδιότητες φυσικές που οδηγούν το νου στο φως το ευθές, το ανέσπερο, που κατεβαίνει ΜΟΝΟ στον Ορθόδοξο Πατριάρχη κάθε Μ. Σάββατο, αναβλύζοντας από τον Πανάγιο Τάφο.

Για το ότι η καθολική εκκλησία είναι αρχαιότερη της ορθόδοξης, είναι ανεδαφικό και ανιστόρητο, με τρανή απόδειξη της Αληθείας, η μόλις παραπάνω πρόταση.

Συντακτικά, όλοι ξέρουμε, ότι πριν το και (συμπλεκτικό) ΔΕΝ μπαίνει κόμμα. Έτσι, το ηχητικό πίστευε και μη ερεύνα, είναι απλά πίστευε και μη, ερεύνα. Η σημασία όμως, είναι εντελώς διαφορετική από το: πίστευε, και μη ερεύνα, όπου το κόμμα ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ. Άλλωστε, από την ίδια την Αγία Γραφή ακούμε το μελετάτε τας Γραφάς, κι εκεί μέσα η ανευρισκόμενη (κατά τάξη) Αλήθεια, απελευθερώνει. Κι όποιος μελετάει, πολύ καλά κάνει.

Τώρα, γιατί η εμμονή ότι το χώμα είναι σκέτο χώμα, άρα μπορούμε να το κάψουμε, γιατί αποφεύγετε μετ’ επιμελείας (και αποφεύγεται) η ορθόδοξη κατανόηση της αναγεννημένης φύσης του ανθρώπου, ότι όταν ο άνθρωπος βαπτίζεται, ενδύεται Χριστό και ότι, όταν κοινωνάει Χριστό, χριστοποιείται, ότι ο πηλός μετέχει του θείου πυρός και του Μυστηρίου της Ευσπλαγχνίας, και αφθαρτοποιείται, εκτιμώ, πως δεν είναι απλά θέμα πίστης. Είναι επιπέδου επεξεργασίας των δεδομένων, διάκρισης λογικής, που οδηγεί στην υπέρλογη κατανόηση τι είναι Αλήθεια και πως μετέχουμε σε Αυτήν.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-02-07, 12:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λογικό, συνήθως για να έχει βάση, καλό θα ήταν, να συμπορεύεται και με το δίκαιο.
Κι όμως Κώστα, αυτή ίσως είναι τελικά η μεγαλύτερη παρεξήγηση. Το λογικό έχει βάση ούτως ή άλλως. Δεν χρειάζεται να είναι δίκαιο. Η δικαιοσύνη είναι ανθρώπινο δημιούργημα το οποίο είναι πολύ χρήσιμο στην κοινωνική συνοχή.

Προσωπικά είμαι υπέρμαχος της δικαιοσύνης σε θέματα, όμως, που αφορούν καθαρά τις ανθρώπινες δραστηριότητες μεταξύ τους. Άμα κοιτάξεις οπουδήποτε αλλού (φύση, προσωπική ανθρώπινη συμπεριφορά, κλπ) θα δεις ότι η δικαιοσύνη δεν υφίσταται. Το σύμπαν λειτουργεί βάσει δυναμικών ισορροπιών. Όχι δικαιοσύνης. Και επαναλαμβάνω... η δικαιοσύνη είναι χρησιμότατο εργαλείο για τις κοινωνικές σχέσεις και την εξέλιξη του ανθρώπου ως κοινωνικού όντως και μόνο, όχι σε προσωπικό επίπεδο.

Νομίζω όμως πως έχουμε ξεφύγει ολίγον από το αρχικό θέμα. Άμα θέλουμε να κάνουμε μία διασύνδεση, τότε το δίκαιο είναι πολύ απλά ο καθένας να επιλέγει τον τρόπο ταφής του.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-02-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σημειωση: τα δυο εδαφια που αναφερεις ως 'εντολη' του Χριστου μας για θαψιμο και οχι καυση, αν τα παρεις με τα συμφραζομενα δεν ειναι εντολες... απλα απαντουσε στην αιτηση καποιου μαθητη του και δεν εδινε εντολη στους μαθητες και το ποιμνιο

Μπορει να ειπε 'θαψε', αλλα οπως ειπε ο Papa, ΔΕΝ ειπε 'μη καψετε'

Καλο θα ειναι να διαχωριζουμε τις θειες εντολες απο την παραδοση. Πολλοι απο τους προλαλησαντες δε λενε οτι η παραδοση ειναι λαθος, δε λένε οτι δεν ειναι σωστη, απλα λενε πως δεν ειναι λογικο εδω το 'ο,τι δεν προβλεπεται απαγορευεται' εφοσον δεν αντιτιθεται σε καποια ρητη εντολη η απαγορευση του Ευαγγελιου μας

Και προσοχη, δε λεω για την Χριστιανικη Ορθοδοξη θρησκεια και Εκκλησια, λεω για την παραδοση η οποια εξελιχθηκε αναλογα με το πολιτιστικο υποβαθρο οπου ανηκε, βασιζομενη, εφαπτομενη, και συμφωνουμενη με την αληθινη Χριστιανικη πιστη... το οτι ειναι χτισμενη και συμβατη και μη-αντικρουομενη με τις τις ιερες εντολες της Γραφης δεν την εξισωνει με αυτες... καλως εκανε και εξελιχτηκε οπως εξελιχτηκε, αλλα οχι και 'αμαρτια' το να μη την υπακουμε σε ολα

Στο Βυζαντιο επιτρεποταν ο ευνουχισμος, ενω τωρα δεν επιτρεπεται... τι αλλαξε;

Επισης ο Χριστος απαγορευσε το διαζυγιο, αλλα η εκκλησια επιτρεπει δευτερο και τριτο γαμο οι οποιοι, συμφωνα με τις εντολες Του, αποτελουν μοιχεια.. τωρα μας πειραζει το 'ο,τι δεν προβλεπεται απαγορευεται';
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 11-02-07 στις 13:58
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-02-07, 13:21
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί με το ζόρι να πιστεύουμε χωρίς να ερευνούμε;
Και που ξέρετε όλοι εσείς οι υποστηρικτές της ιδέας αυτής αν αυτοί που λέτε ότι είναι οι απέξω δεν έχουν βρει ήδη τον Θεό;
Εσείς τον γνωρίζετε τον Θεό;
Ποιοι είστε για να κρίνετε;
Μπορεί και εσείς οι ίδιοι να "βλαστημάτε", με τον τρόπο, σας αυτά που πιστεύετε αλλά το σύννεφο μπροστά σας δεν σας αφήνει να δείτε!!
Άσε που μπορείς να πιστεύεις, αλλά και να ερευνάς, με βάση το (μελετάτε τας Γραφάς,)! Εξάλλου οι γραφές φτιάχτηκαν από ανθρώπους σε μία συγκεκριμένη εποχή, ο Κύριος ζούσε σε μία συγκεκριμένη εποχή, μίλαγε σε ανθρώπους συγκεκριμένης εποχής!! Αλλά κάποιες φιλοσοφίες παραμένουν διαχρονικές και αναλλοίωτες γιατί πηγάζουν από το ανθρώπινο ενστικτο Ο Χριστός ήταν πέραν της εποχής του, αλλά και Μέγας Καινοτόμος . Πιστεύω ότι ο υπέρμετρος ενθουσιασμός για να μην πω αλλιώς δεν σας αφήνει να καταλάβετε τι πραγματικά είπε ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός.
Ο Χριστός δεν απαγορεύει, εσείς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ και ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ!!
Κρατήστε αυτά που είπε, αλλά και πράξτε αυτά που είπε. Αν έχετε τα κότσια!
Στο κάτω κάτω αφήστε να κρίνει εκείνος, που μόνο εκείνος ξέρει πως να κρίνει!!
Το τι κάνει ό καθένας για τον εαυτό του και μόνο, είναι δικό του θέμα, όχι των άλλων! Και των αγαπημένων του!.
Μόνοι μας γεννιόμαστε μόνοι μας πεθάνουμε και είμαστε"γυμνοί" εμπρος στον ΘΕΟ, έτσι δεν λέτε κι εσείς;
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-02-07, 13:57
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και να κάνω και μία ερώτηση...
Εφόσον είμαστε "ατελή" όντα με λάθη και παραλείψεις πως μπορεί να ισχυριστεί κάποιος οτι βρήκε την Αλήθεια τη μία και τη μοναδική?
Πώς μπορεί κάποιος να ισχυριστεί οτι έχει δίκιο ασπαζόμενος μια κοσμοθεωρία εφόσον δεν υπάρχει το αλάθητο?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-02-07, 14:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνού Σοφία Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χριστός δεν απαγορεύει, εσείς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ και ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ!! [/B]
Τωρα συγνωμη, αν εχεις διαβασει το Ευαγγελιο, δεν εχεις δει οτι ο Χριστος (τον οποιο αποκαλεις και Κυριο), εχει δωσει και ρητες εντολες και απαγορευσεις;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-02-07, 15:53
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το "Κύριος" είναι για εκείνους που πιστεύουν στις απαγορεύσεις και στις εντολές! όλα αυτά είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα! Την Αγία γραφή όλοι την έχουμε διαβάσει αλλά κανείς δεν βλέπω να συμπίπτει σε άποψη με κάποιον άλλο, είναι τυχαίο αυτό; Μήπως θα έπρεπε να πιστεύουμε όλοι τις γραφές και μόνο, για να μην ψαχνόμαστε δηλαδή;
Εγώ λέω όχι!
Αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο απόποια δύναμη κι αν της δώσετε όνομα( κι αυτό χάρισμα του ανθρώπου, να δίνει ονόματα). Η Ελευθερία βούλησης!!!!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-02-07, 16:06
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν είμαι με κανέναν! Με εμένα είμαι μόνο, αλλά και του ανθρώπους μου και με το τι θέλουν εκείνοι!!
Έμαθα μια θρησκεία, ζω σε μια χώρα όμορφη με τα ελαττώματα και τα προτερίματα της, τις παραδόσεις της κ.λπ. Έμαθα όμως κι κάτι άλλο!
Είναι η Χώρα της Δημοκρατίας, της πραγματικής Δημοκρατίας! Αλλά σαν Μεσογειακός λαός που είμαστε, είμαστε και φανατικοί σε ότι πιστεύουμε!
Δεν πειράζει! Και έτσι, πάλι όμορφοι είμαστε!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-02-07, 17:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Βλέπω ανεβαίνουν οι τόνοι στην αντιπαράθεση.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταλήξουμε κάπου και να συμφωνήσουμε μάλιστα.

Το εθιμικό μας συναίσθημα και κατά την ορθοδοξία και κατά την ιστορία μας είναι η ταφή των νεκρών. Κάποιος θυμήθηκε τον Πάτροκλο για να αποδείξει το αντίθετο, υπήρχε και έθιμο πυρράς κυρίως στην βόρειο Ελλάδα, πχ ο Φίλιππος της Μακεδονίας, ο πατέρας του Μεγάλου Αλεξάνδρου κάηκε. Στην Νότιο Ελλάδα αυτό το έθιμο δεν το συναντάμε, εδώ οι νεκροί θάβονται. Εδώ τους κάνουμε σπονδές, τελετές μνημόσυνα (Από τον Πλούταρχο τα ξέρουμε) κλπ.

Σήμερα ζούμε σε μια πολυπληθυσμιακή χώρα, στην Ελλάδα φυσικά η Ορθοδοξία είναι η πίστη της συντριπτικής πλειοψηφίας των κατοίκων, αλλά έχουμε και άλλες θρησκείες και δόγματα.

Ας συμφωνήσουμε όλοι ότι θα πρέπει να είναι δικαίωμα μας ο τρόπος της ταφής μας. Εγώ σαν Ορθόδοξος Έλληνας θέλω να ταφώ δίπλα στους δικούς μου, παραδοσιακά όπως έκαναν οι γονείς μου οι παππούδες μου και όλοι οι πρόγονοι μου.

Δεν είναι δίκαιο όμως να επιβάλω στον διπλανό μου τον τρόπο της ταφής του, ξεκάθαρα πράγματα, ελευθερία επιλογής, όπως διαλέγεις αν θα συζήσεις αν θα κάνεις πολιτικό γάμο ή θρησκευτικό. Ας σεβαστεί ο ένας τη θέληση του άλλου και ας αφήσουμε την εκκλησία να ασχοληθεί για τους πιστούς της και την πολιτεία για τους πολίτες της, χωρίς να χρειάζεται Κωστή (Kiwi) κανείς διαχωρισμός αυτών των δύο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-02-07, 18:20
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
νωστό επίσης ως Μεγάλο Σχίσμα ήταν το γεγονός που διαίρεσε το Χαλκηδόνιο Χριστιανισμό σε Δυτικό καθολικισμό και Ανατολική ορθοδοξία. Αν και εντοπίζεται χρονολογικά στο έτος 1054, όταν ο Πάπας Λέων Θ΄ και ο Πατριάρχης Μιχαήλ Α΄ Κηρουλάριος αντάλλαξαν μεταξύ τους Αναθέματα, το σχίσμα μεταξύ Ανατολής και Δύσης ήταν στην πραγματικότητα το αποτέλεσμα μιας εκτεταμένης περιόδου αποξένωσης μεταξύ των δύο εκκλησιών. Οι αρχικές αιτίες του σχίσματος ήταν διαφωνίες σχετικά με την παπική αρχή — ο Πάπας απαιτούσε να έχει εξουσία ανώτερη των τεσσάρων Πατριαρχών της Ανατολής και να ασκεί δικαιοδοσία πάνω τους, ενώ οι τέσσερις Πατριάρχες υποστήριζαν ότι η πρωτοκαθεδρία του Πατριάρχη Ρώμης ήταν μόνο τιμητική, και έτσι είχε εξουσία μόνο πάνω στους Χριστιανούς της Δύσης — και η εισαγωγή του όρου filioque στο Σύμβολο της Νικαίας. Υπήρχαν και άλλοι, λιγότερο σημαντικοί καταλύτες για το σχίσμα, συμπεριλαμβανομένης της διαφοράς στη λειτουργική πρακτική και των συγκρουόμενων αξιώσεων περί της αρμοδιότητας.

Η διάσπαση των εκκλησιών με βάση δογματικά, θεολογικά, γλωσσικά, πολιτικά και γεωγραφικά σύνορα, και το θεμελιώδες ρήγμα δεν θεραπεύτηκαν ποτέ. Αν και θεωρείται ότι οι δύο εκκλησίες επανασυνδέθηκαν το 1274 (με τη Β΄ Σύνοδο της Λυών) και το 1439 (με τη Σύνοδο της Φερράρας - Φλωρεντίας), αυτές οι σύνοδοι αποκηρύχθηκαν από τον ορθόδοξο κόσμο συνολικά, δεδομένου ότι οι ιεράρχες είχαν υπερβεί την αρμοδιότητά τους με τη συγκατάθεση σε αυτές τις αποκαλούμενες "ενώσεις". Οι περαιτέρω προσπάθειες να συμφιλιωθούν οι δύο οργανισμοί έχουν αποτύχει, εντούτοις, διάφορες εκκλησιαστικές κοινότητες που πλαισίωσαν αρχικά την ανατολική ορθόδοξη εκκλησία έπειτα προσκολλήθηκαν στο Βατικανό, και καλούνται τώρα Ελληνόρυθμες Καθολικές εκκλησίες (Ουνία). Ως επί το πλείστον, όμως, οι δυτικές και ανατολικές εκκλησίες βρίσκονται σε διάσταση. Καθεμία υποστηρίζει ότι είναι η "Μια Αγία, Καθολική και Αποστολική εκκλησία", υπονοώντας ότι ήταν η άλλη ομάδα που άφησε την αληθινή εκκλησία κατά τη διάρκεια του σχίσματος.
Πίνακας περιεχομένων
[Εμφάνιση]

* 1 Προέλευση
* 2 Προγενέστερα Σχίσματα
* 3 Ο παράγων Φώτιος
* 4 Αιτίες του Μεγάλου Σχίσματος
o 4.1 Διαφορές στις σχέσεις μεταξύ εκκλησίας και κράτους
o 4.2 Δογματικές Αντεγκλήσεις
+ 4.2.1 Ο ορισμός του Πασχαλίου
+ 4.2.2 Το Filioque
+ 4.2.3 Εικονομαχικές έριδες
o 4.3 Το Παπικό Πρωτείο
+ 4.3.1 Οι Ψευδοκλημεντίνιες Γραφές
+ 4.3.2 Οι Ψευδοισιδώρειες Διατάξεις και η Ψευδοκωνσταντίνεια Δωρεά
o 4.4 Ελάσσονες διαφορές
* 5 Το χρονικό του Σχίσματος
* 6 Κινήσεις για επανένωση
* 7 Δείτε επίσης
* 8 Πρόσθετη ανάγνωση

[Επεξεργασία] Προέλευση

Από τους πρώτους ακόμα αιώνες, η εκκλησία αναγνώριζε την ιδιαίτερη θέση τριών επισκόπων, οι οποίοι ήταν γνωστοί ως Πατριάρχες: του Επισκόπου Ρώμης, του Επισκόπου Αλεξανδρείας, και του Επισκόπου Αντιοχείας. Σε αυτούς προστέθηκαν οι Επίσκοποι Κωνσταντινουπόλεως και Ιεροσολύμων που αναγνωρίστηκαν ως Πατριάρχες από τη Σύνοδο της Χαλκηδόνος το 451. Οι Πατριάρχες κατείχαν τα πρωτεία έναντι των άλλων επισκόπων της εκκλησίας. Ανάμεσά τους, ο επίσκοπος Ρώμης διατήρησε πρωτείο τιμής, λόγω της θέσης του ως διάδοχου του Αποστόλου Πέτρου. Επιπλέον, η παπική έδρα ήταν ιδιαίτερα σημαντική, δεδομένου ότι η Ρώμη ήταν πρωτεύουσα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Ακόμα και μετά τη μετακίνηση της έδρας της Αυτοκρατορίας από το Μέγα Κωνσταντίνο στην Κωνσταντινούπολη (Νέα Ρώμη) το 330, ο Πάπας διατήρησε τη θέση του ως "πρώτος μεταξύ ίσων" (primus inter pares) στην ιεραρχία, αν και αυτό δεν συνοδεύθηκε από οποιοδήποτε είδος αρνησικυρίας ή άλλων εξουσιαστικών απαιτήσεων πάνω στους άλλους Πατριάρχες.

Η διάσπαση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας συνέβαλλε στη περαιτέρω εκκλησιαστική διάσταση. Ο Θεοδόσιος ο Μέγας, ο οποίος πέθανε το 395, ήταν ο τελευταίος Αυτοκράτορας που κυβέρνησε την ενωμένη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Μετά το θάνατό του, το έδαφός της Αυτοκρατορίας διαιρέθηκε σε δυτικό και ανατολικό κράτος, έχοντας το καθένα δικό του Αυτοκράτορα. Μέχρι το τέλος του πέμπτου αιώνα, η Δυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία είχε αποδεκατιστεί από τους βαρβάρους, ενώ η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία (γνωστή επίσης ως Βυζαντινή Αυτοκρατορία) συνέχισε να αναπτύσσεται. Κατά συνέπεια, η πολιτική ενότητα στην αυτοκρατορία ήταν η πρώτη που κατέρρευσε. Δεν ήταν λίγοι μάλιστα στην Ρώμη που κατηγόρησαν τότε την Ανατολική Αυτοκρατορία για την έλλειψη βοήθειας μπροστά στις επιδρομές των Γότθων. Αυτή ήταν μια ιστορία που επρόκειτο να επαναληφθεί από την αντίθετη μεριά όταν το Βυζάντιο ζητούσε βοήθεια ενάντια στους Τούρκους.

Υπήρξαν και άλλοι παράγοντες που οδήγησαν στη μεταξύ Ανατολής και Δύσης διάσταση. Κυρίαρχη γλώσσα στη Δύση ήταν τα Λατινικά, ενώ στην Ανατολή επικρατούσε η ελληνική γλώσσα. Σύντομα μετά την πτώση της Δυτικής Αυτοκρατορίας, ο αριθμός των ατόμων που μιλούσαν και τις δύο γλώσσες άρχισε να ελαττώνεται, και η επικοινωνία μεταξύ των δύο πλευρών έγινε δυσκολότερη. Μετά τη γλωσσική ενότητα, η πολιτιστική ενότητα άρχισε επίσης να θρυμματίζεται. Τα δύο μέρη της εκκλησίας, που διαιρέθηκαν σύμφωνα με τα πολιτικά σύνορα, χρησιμοποιούσαν διαφορετικό λειτουργικό τυπικό και είχαν διαφορετικές προσεγγίσεις πάνω σε θρησκευτικά δόγματα. Αν και το μεγάλο σχίσμα ήταν ακόμα αιώνες μακριά, είχε αρχίσει ήδη να σκιαγραφείται.

[Επεξεργασία] Προγενέστερα Σχίσματα

Το Σχίσμα του 1054 δεν ήταν το πρώτο σχίσμα ανάμεσα στις δύο εκκλησίες, στην πραγματικότητα, είχαν υπάρξει πάνω από δύο αιώνες σχίσματος κατά τη διάρκεια της πρώτης χιλιετίας της εκκλησίας. Από το 343 έως το 398, η εκκλησία ήταν χωρισμένη εξ αιτίας του Αρειανισμού, μίας αίρεσης που βρήκε πολλούς υποστηρικτές στην Ανατολή, αλλά συνάντησε την έντονη αντίδραση της Ρωμαϊκής Εκκλησίας. Μια νέα διαμάχη προέκυψε το 404, όταν ο βυζαντινός αυτοκράτορας Αρκάδιος απέπεμψε τον Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως, Ιωάννη Χρυσόστομο. Ο Πάπας διέκοψε σύντομα την κοινωνία με όλα τα Πατριαρχεία της Ανατολής, γιατί είχαν επιτρέψει την εξορία του Χρυσοστόμου. Η διχοστασία σταμάτησε μόνο το 415, όταν αναγνώρισαν αναδρομικά οι Πατριάρχες της Ανατολής το Χρυσόστομο ως κανονικό Πατριάρχη.

Μια άλλη σύγκρουση ξέσπασε όταν, το 482, ο βυζαντινός αυτοκράτορας Ζήνων εξέδωσε ένα διάταγμα γνωστό ως "Ενωτικόν", το οποίο επιδίωξε να ρυθμίσει τις διαφορές μεταξύ της επίσημης εκκλησίας (που πρέσβευε ότι ο Ιησούς Χριστός έχει δύο φύσεις: ανθρώπινη και θεία) και των Μονοφυσιτών (που πρέσβευαν ότι ο Ιησούς Χριστός είχε μόνο μια θεία φύση). Το διάταγμα, εντούτοις, καταδικάστηκε από τον Πάπα Φήλικα Γ΄. Στα 484, ο Πάπας διέκοψε την κοινωνία με τον Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως Ακάκιο που ώθησε το Ζήνωνα να εκδώσει το "Ενωτικόν". Το σχίσμα έληξε το 519 — πάνω από τριάντα έτη αργότερα — όταν ο βυζαντινός αυτοκράτορας Ιουστίνος Α΄ αναγνώρισε την εκκλησιαστική ρήτρα προς τον Ακάκιο. Παρά ταύτα μεγάλο μέρος του ποιμνίου των Πατριαρχείων Αλεξανδρείας, Αντιοχείας και Ιεροσολύμων, κυρίως τοπικοί πληθυσμοί που αποζητούσαν την ανεξαρτησία τους από τους Βυζαντινούς, στράφηκαν προς το Μονοφυσιτισμό και απέρριψαν τις αποφάσεις της Συνόδου της Χαλκηδόνος. Κατά συνέπεια, αν και επανασυνδέεται τεχνητά, η εκκλησία απέκλινε στην πράξη.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα ανωτερω ειναι αποσπασμα απο το google γραφοντας σχισμα..
εχει ακομα πολλες σελιδες τις οποιες συνιστω να διαβασεις μια και ειναι παρα πολλα να τα μεταφερω εδω μεσα.
αυτα ως προς το ανεδαφικο και ανιστορητο..μια και αρχης γενομενης το 400 κατι και πλεον και αποκορυφωση το 1504
ε!ειναι καταφανες οτι η εκκλησια της ρωμης (καθολικη) προυπηρξε...κατα τα αλλα δεν ειδα να απαντας στα οσα εθεσα σαν θεματα
στην συγκεκριμενη απαντηση..
αντιθετα ειδα μια δοση νουμερολογιας κατι αποσπασματα αγνωστον απο που μαζι με μια μικρη δοση φανατισμου..
εγω προσπαθω να συζητησω επι εγκυκλοπαιδικης βασης περισσοτερο και οχι επι παραληρηματος θρησκευτικου φανατισμου
οπου το μονο σωστο ειναι αυτο που λεμε εμεις.(κοινη ρησις ολων μα ολων των απανταχου θρησκειων στον πλανητη αυτον)

δεν βλεπω ειλικρινα τον λογο της συνεχειας αυτης της κουβεντας διο και εφ εξης θα αποσχω..το βημα αποκλειστικα δικο σου

παντα φιλικα
παπα

υ.γ.πολυ καιρο ειχα να δω flame στις συζητησεις στην ακρο it was stimulating indeed
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 11-02-07 στις 18:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.