Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-08-10, 15:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...λέει ο Βασίλης, πως η ταχύτητα 1/800, δεν θέλει τρίποδα.
Δεν συνέδεσα την ταχύτητα με την σταθερή φωτογραφία, αλλά την έκταση των χεριών μισό μέτρο έξω από μπαλκόνι, για να πιάσω το φεγγάρι χωρίς παρεμβολές, από λουλούδια πάνω όροφους κλπ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-10, 16:43
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...λέει ο Βασίλης, πως η ταχύτητα 1/800, δεν θέλει τρίποδα. (και ο αλτσχαϊμερίστας σε σεισμό την βγάζει ακούνητη, λόγω των συνηθισμένων αντισέικ σύστεμς που διαθέτουν οι κοινές θνητές φωτογραφικές). Εδώ και 1'' κάπως, μπορείς να την κρατήσεις σταθερή (σε καμμιά πλάτη που ΔΕΝ αναπνέει ) άμα μάλιστα πας να την αφήσεις περισσότερο από 1'' (δλδ από τότε που αρχίζει να χρειάζεται το τρίποδο) υπερτονίζεται το χρώμα (παρασυλλέγεται το φως) , άρα, βγάζεις λευκή κουκίδα... αστράκι κι όχι φεγγαράκι.
Κώστα, 1/800 σημαίνει ταχύτητα ενός "οκτακοσιοστού" του δευτερολέπτου. Τόσο χρόνο μένει ανοιχτός ο φωτοφράχτης. Τόσο χρόνο αφήνει το φως να πέσει πάνω στον αισθητήρα (φιλμ), για να καταγραφεί η εικόνα.

Είναι πρακτικά και «φυσικά» αδύνατον, ό,τι και να κάνεις, να βγάλεις κουνημένη φωτογραφία, μ' αυτή τη ταχύτητα. Εκτός... εκτός αν χρησιμοποιείς κάποιο τεράστιο τηλεφακό.

Στη περίπτωση αυτή, η «ασφαλής» ταχύτητα είναι ίση με την εστιακή απόσταση του τηλεφακού. Π.χ. για τηλεφακό στα 300mm, ασφαλής ταχύτητα για να μη βγει κουνημένη η φωτογραφία, είναι το 1/300 του δευτερολέπτου, για τηλεφακό στα 500mm, το 1/500 του δευτερολέπτου και ούτω καθ' εξής.

Ασφαλής ταχύτητα για τη (κοινή ή SLR) φωτογραφική μηχανή, με «νορμάλ» ή ευρυγώνιο φακό, θεωρείται το 1/60 του δευτερολέπτου. Αν έχεις σταθερό χέρι και χρησιμοποιήσεις κατάλληλες τεχνικές (όπως στη σκόπευση με όπλο), μπορείς να κατέβεις και μέχρι το 1/30 ή το 1/15 του δευτερολέπτου.

edit: μιλάμε πάντα, για ευαισθησία στα 100 ISO (ή ASA για φιλμ).

Τα συστήματα σταθεροποίησης (είτε στο σώμα της μηχανής, είτε στον ίδιο το φακό), σου δίνουν τη δυνατότητα να έχεις αξιοπρεπείς «ακούνητες» φωτογραφίες, ακόμα και με ταχύτητες 1/8 ή 1/4 του δευτερολέπτου. Από κει και πάνω, η σταθεροποίηση της μηχανής πάνω σε τρίποδο ή άλλο σταθερό σημείο, είναι απαραίτητη.



Κι ερχόμαστε σε σένα σύντροφε (χε χε) ...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συνέδεσα την ταχύτητα με την σταθερή φωτογραφία, αλλά την έκταση των χεριών μισό μέτρο έξω από μπαλκόνι, για να πιάσω το φεγγάρι χωρίς παρεμβολές, από λουλούδια πάνω όροφους κλπ.
( ...η άποψή μου είναι πως: )

Έπρεπε να κάνεις, ακριβώς το αντίθετο απ' αυτό που έκανες. Δηλαδή, να προσπαθήσεις να συμπεριλάβεις μέσα στο κάδρο σου, εκτός από το φεγγάρι κι άλλα ενδιαφέροντα (ή όχι) βοηθητικά σημεία/στοιχεία/αντικείμενα που θα στήριζαν το κυρίως θέμα σου (το φεγγάρι). Έτσι η φωτογραφία σου θα ήταν μοναδική. Μόνο ο φωτογράφος Στέλιο θα μπορούσε να τη «τραβήξει».

Θα μπορούσες για παράδειγμα, να μας δώσεις πληροφορίες για τον τόπο της φωτογράφησης (το μπαλκόνι σου), καθώς και για το «μέγεθος» του φεγγαριού τη συγκεκριμένη νύχτα σε σχέση μ' άλλες, συμπεριλαμβάνοντας στο κάδρο το μπουγαρίνι σου, κάποια απ' τ' απέναντι σκοτεινά κτήρια μ' ενδιαφέρουσα φόρμα (γεωμετρικά σχήματα να δεσπόζουν στο κάδρο), ή κάποιο φωτισμένο παράθυρο με τη σιλουέτα μιας αιθέριας ύπαρξης, την ώρα που ετοιμάζεται να πέσει στο κρεβάτι (μόνη ή ...όχι).

Αντί να κάνεις κάτι απ' τα παραπάνω, μας δείχνεις ένα σκέτο-νέτο στρογγυλό φεγγάρι, χιλιοφωτογραφημμένο μ' αυτό τον τρόπο από εκατοντάδες άλλους. Προσωπικά, αν το ήθελα για κάποια σχολική εργασία ή επιστημονική έρευνα, θα προτιμούσα να τ' αναζητήσω σε κάποιο επιστημονικό site, όπως αυτό της NASA, σε πολύ καλύτερη ανάλυση και πολύ μεγαλύτερο μέγεθος.

Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Ούτε και για ...background στα Windows.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 29-08-10 στις 17:05
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-10, 16:49
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stiliano Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κλασικές βλακείες περί φωτογραφίας! Το ίδιο ισχύει σε όλες τις τέχνες: Κάποιοι ακούν μια μουσική συμφωνία, ή ένα ποίημα και συγκινούνται, ή βλέπουν ένα πίνακα ζωγραφικής και διαβάζουν την ψυχή του ζωγράφου, ενώ οι "ειδικοί", ψυχροί και αδιάφοροι, παλεύουν να ερμηνεύσουν τις συγχορδίες, το συντακτικό, ή τα μίγματα των χρωμάτων...
Αγαπητέ Στυλιανέ, αντιπαρέρχομαι τον χαρακτηρισμό σου (κλασικές βλακείες) για τη διατύπωση των αντιρρήσεων και της άποψής μας, σε όποιο θέμα και με όποιο (κατάλληλο) τρόπο, επιλέγει ο καθ' ένας μας να κάνει.

Αν παρακολουθήσεις της συζήτηση μ' υπομονή και (σχετική) προσοχή, θα καταλάβεις πως ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, δεν υπάρχου ΠΟΥΘΕΝΑ η ψυχή του φωτογράφου Στέλιου.

Η άποψή μου, για τον τρόπο φωτογράφησης ώστε να συμπεριλάβει λίγο απ' τη «ψυχή» του, στο κάδρο του, «όπως στο προηγούμενο μήνυμα»...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-10, 16:55
mhtsos2007
Guest
 

Bill said: Στη περίπτωση αυτή, η «ασφαλής» ταχύτητα είναι ίση με την εστιακή απόσταση του τηλεφακού. Π.χ. για τηλεφακό στα 300mm, ασφαλής ταχύτητα για να μη βγει κουνημένη η φωτογραφία, είναι το 1/300 του δευτερολέπτου, για τηλεφακό στα 500mm, το 1/500 του δευτερολέπτου και ούτω καθ' εξής. και ρωτω ο ασχετος...απο που βγαινει αυτο? καποτε ειπες οτι θα με βοηθησεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-10, 17:00
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bill said: Στη περίπτωση αυτή, η «ασφαλής» ταχύτητα είναι ίση με την εστιακή απόσταση του τηλεφακού. Π.χ. για τηλεφακό στα 300mm, ασφαλής ταχύτητα για να μη βγει κουνημένη η φωτογραφία, είναι το 1/300 του δευτερολέπτου, για τηλεφακό στα 500mm, το 1/500 του δευτερολέπτου και ούτω καθ' εξής. και ρωτω ο ασχετος...απο που βγαινει αυτο? καποτε ειπες οτι θα με βοηθησεις.....
Δημήτρη, αυτό βγαίνει απ' την εμπειρία χιλιάδων φωτογράφων οι οποίοι τράβηξαν εκατομμύρια φωτογραφίες, εδώ και δεκάδες χρόνια.

Είναι μια απ' τις «αρχές». Ένα απ' τα «δόγματα», αν θες, στη φωτογραφία.

Είμαι σίγουρος πως ο Morgul, θα μπορέσει να δώσει μια πιο «επιστημονική» εξήγηση στο «φαινόμενο»...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-10, 17:03
mhtsos2007
Guest
 

ναι αυτο εννοουσα ...δηλαδη ετσι απλα απο παιδικη περιεργεια αν υπηρχε καποια σχεση....αλλα εχεις απολυτο δικιο οτι η εμπειρια ειναι τις περισσοτερες φορες ο κυριαρχος του παιχνιδιου και πολλες φορες προηγειται της επιστημονικης ανακαλυψης....thanks


παρεπιπτοντως...οι φωτο της Ερεσσου πως φανηκαν?
απο το iphone ηταν ...και εντελως ερασιτεχνικα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-10, 19:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπρεπε να κάνεις, ακριβώς το αντίθετο απ' αυτό που έκανες. Δηλαδή, να προσπαθήσεις να συμπεριλάβεις μέσα στο κάδρο σου, εκτός από το φεγγάρι κι άλλα ενδιαφέροντα (ή όχι) βοηθητικά σημεία/στοιχεία/αντικείμενα που θα στήριζαν το κυρίως θέμα σου (το φεγγάρι). Έτσι η φωτογραφία σου θα ήταν μοναδική. Μόνο ο φωτογράφος Στέλιο θα μπορούσε να τη «τραβήξει».
Χεχε Αν το έκανα αυτό, θα φωτογράφιζα το προεκταταμένο μπαλκόνι του επάνω ορόφου ή το κοντάρι της σημαίας μου...

Κατάλαβε το πάλι, έσκυψα και έκανα έκταση χεριών για να δω στο μονιτορ το φεγγάρι και σε αυτη την θέση να δοκιμάζω ταχύτητες... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άβολα ήταν... Όταν έρθεις σπιτι καμιά μέρα θα σου δείξω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-10, 13:09
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς η φωτογραφία είναι μοντάζ. Εκτός κι αν το γυμνό μοντέλο καθόταν 4-5 χιλιόμετρα μακριά από το φωτογράφο με το τηλεσκόπιο.
τσκ.. τσκ... τσκ... μοντάζ; όχι δα...

Αλέξιε, με προσβαλεις!

You missing the point?
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-10, 13:28
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
εντ δε τουέλφ πόιντς οφ κοράσια γοους του ... σφυραμ :-)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-08-10, 14:05
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
εντ δε τουέλφ πόιντς οφ κοράσια γοους του ... σφυραμ :-)
Δηλαδή, σύντροφε συνταξιούχε;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-10, 14:20
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είσαι μάγκας, τσίφτης και καραμπουζουκλής φωτογράφος, αντί να κορδώνεσαι και να καμαρώνεις, τράβα ένα φεγγάρι σαν κι αυτό:
Τρία φεγγάρια έχει η γη; Τελικά αυτός ο πλανήτης όλο εκπλήξεις είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-08-10, 15:02
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
... Δεν υπάρχει καλλιτέχνης που δεν είναι τεχνίτης. Ο δρόμος προς την τέχνη ξεκινάει πρώτα από την τεχνική. Όταν η τεχνική γίνει κτήμα σου και δεν επιδέχεται συζητήσεις όπως αυτή εδώ, τότε αρχίζουμε να μιλάμε για τέχνη....
+1! τέχνη ~ τεχνική: μεγάλη κουβέντα!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-10, 15:42
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως βγαίνουμε εκτός θέματος, αν ληφθεί υπόψη ο λόγος που δημιουργήθηκε το θέμα αυτό.

Η ουσία του προβλήματος (αν υπάρχει πρόβλημα...), κατά τη προσωπική μου άποψη, είναι η κίβδηλη αντίληψη, η αυταπάτη κι ουσιαστικά, η έλλειψη αυτογνωσίας σε ό,τι αφορά στο φωτογραφικό επίπεδο, στο οποίο βρίσκεται κάποιος, που κατέχει μια φωτογραφική μηχανή και φωτογραφίζει χρόνια τώρα, χωρίς να έχει ενδιαφερθεί να κάνει κτήμα του, τουλάχιστον ένα μέρος της τεχνικής της φωτογραφίας.

Όταν λέω «τεχνική», δεν εννοώ να μπλέξει με εμφανίσεις φιλμ, χημικά, εκτυπώσεις σε φωτογραφικό χαρτί. Μιλώ για την απόκτηση βασικών γνώσεων, όπως τη κατάλληλη επιλογή φακού, ρυθμίσεων φωτοφράχτη και διαφράγματος (για τον έλεγχο, για παράδειγμα, του βάθους πεδίου), τη χρήση του φωτός και της σκιάς, τους διάφορους τύπους φωτομέτρησης, την επιλογή του θέματος και τη σύνθεση του κάδρου, τη χρήση της φόρμας, ... τέτοια (απλά, ας πούμε) πράγματα.

Οδηγείται λοιπόν, σε μια μορφή «έπαρσης», ακρισίας και εσφαλμένης αντίληψης, με αποτέλεσμα, φράσεις της μορφής:

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύντροφε, προτιμώ να δω μια δικιά σου φωτογραφία με την σελήνη με την μηχανάρα σου και σου επιτρέπω να βάλεις ότι φίλτρο θες και να την βγάλεις και χρωματιστεί με πουάν.

Ασε τι έχουν βγάλει άλλοι, με τι μηχανές, τις δικές σας ψάχνω. Μία όχι δύο, μία!
αλλά και:

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις κάτι να πεις για τις φωτογραφίες μου, πες το ελεύθερα. Για μένα μου αρκεί το πρώτο βραβείο ψηφιακής φωτογραφίας της ΕΕΕΦ και οι 150.000 λήψεις από την σελίδα μου. Επίσης απολαμβάνω σύντροφε, στις πρώτες σελίδες του Google images, δεκάδες δικές μου φωτογραφίες.
....οι οποίες είναι άτοπες, άσχετες, ενοχλητικές και άκρως προσβλητικές, αν ληφθεί υπόψη η προσπάθεια μεταφοράς γνώσεων σε φιλικό και συντροφικό επίπεδο, η οποία αντιμετωπίζεται με αδιαφορία και μια ακατανόητη κι επίμονη άρνηση.


Και για όσους ενδιαφέρονται, να και ένα κουίζ.

Εσείς, σε ποιο στάδιο φωτογραφικής «αντίληψης» βρίσκεστε;

1. Ξεκινάς με ελάχιστες γνώσεις.... (μόνο να πατάς το "κουμπί"!).

2. Αρχίζεις και ψάχνεις το θέμα φωτογραφία, και συνειδητοποιείς ότι είναι αρκετά πιο πολύπλοκο.

3. Ξεκινάς να μαθαίνεις πράγματα σιγά-σιγά, κυρίως τα τεχνικά θέματα (ταχύτητες, διαφράγματα κλπ.).

4. Εφαρμόζεις όσα έμαθες και βλέπεις ότι δουλεύουν! Κάνεις σημαντική πρόοδο!

5. Αισθάνεσαι ότι κατέχεις καλά τα τεχνικά ζητήματα.

6. Αρχίζεις να αισθάνεσαι ότι ξέρεις πολλά για τη φωτογραφία, περισσότερα από πολλούς άλλους γύρω σου... είσαι ο "έμπειρος" της παρέας!

7. Στέλνεις και παρουσιάζεις φωτογραφίες σου, για τις οποίες είσαι υπερήφανος.

8. Εσύ ο ίδιος ξέρεις πια ότι οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλύτερες από τις περισσότερες που βλέπεις εδώ κι εκεί.

9. Οι φίλοι, οι συγγενείς και η οικογένεια σου κάθε φορά που βλέπουν φωτογραφίες σου αναφωνούν: "πω πω! καταπληκτική!"

10. Οι επαγγελματίες και οι περισσότερο έμπειροι φωτογράφοι δεν σου δίνουν καμία σημασία.

11. Εσύ ο ίδιος ξέρεις, ότι είναι ζήλια...

12. Φθάνεις σε ένα σημείο καμπής. Αρχίζεις να παρατηρείς και μόνος σου, πως οι φωτογραφίες σου δεν είναι αυτό που πίστευες και εσύ αρχικά.

13. Αρχίζεις να παρατηρείς ότι στις φωτογραφίες σου, η στάση του μοντέλου σου, το βάθος πεδίου, η σύνθεση, δεν είναι αυτό που θα ήθελες.

14. Ακόμη και η καλύτερή σου φωτογραφία, δεν είναι πια στα μάτια σου και τόσο καλή. Λες: "θα έπρεπε να είχα....".

15. Είσαι πλήρως απογοητευμένος από οτιδήποτε έχεις τραβήξεις μέχρι τώρα.

16. Αρχίζεις να συνειδητοποιείς πως η φωτογραφία σου, δεν είναι τίποτα, μπροστά στις φωτογραφίες των μεγάλων δημιουργών.

17. Αρχίζεις να βλέπεις καθαρά τις διαφορές μεταξύ των δικών σου φωτογραφιών και αυτών που δημοσιεύονται σε βιβλία, περιοδικά και εκδόσεις.

18. Τώρα αρχίζεις να μαθαίνεις...


Σημείωση: οποιαδήποτε ομοιότητα με υπαρκτά πρόσωπα και πράγματα είναι εντελώς τυχαία. Τα παραδείγματα χρησιμοποιήθηκαν για τη ...προώθηση της συζήτησης και μόνο.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-10, 16:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για χρήστες Point & Shoot (Στέλιο, σ'εσένα μιλάω):[/B] αν η μηχανή σας δεν έχει M (ή αν δεν το χρησιμοποιείτε γιατί δεν έτυχε να διαβάσετε παραπάνω), σβήστε το scenery mode, γυρίστε τη φωτομέτρηση σε spot metering (το εικονίδιο είναι ένα τετράγωνο με μια μικρή τελίτσα στο κέντρο)
Με το συμπάθειο, αλλά εκτός της πρώτης μου codac κουτί, που είχα στα παιδικά μου χρόνια, όλες οι άλλες μου μηχανές και αυτές που έχω τώρα (και η μικρή και η μεγάλη μου Canon) έχουν Μ.

Έμαθα να παίζω με ρυθμίσεις ταχύτητος και διαφράγματος και εστίασης, από την κινηματογραφική μου Zeiss Ikon Movikon, πριν γεννηθείς , χωρίς καθόλου αυτόματη χρήση.

Επίσης έχω βγάλει εκατοντάδες νυχτερινές φωτογραφίες με η χωρίς τρίποδο, χωρίς αυτοματισμούς.

Προσωπικά θα το ξανασκευτώ πολύ σοβαρά, αν θα ξανακάνω χιούμορ με θέμα την φωτογραφία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-08-10, 16:21
mhtsos2007
Guest
 

παρακολουθω τα οσα γραφετεμε ενδιαφερον....και ο καθενας απο το γωνια που το βλεπει εχει δικιο....
αλλα προτιμω την αυθορμητη ισως ματια του Στελιου παρα τη λιγο σνομπ συμπεριφορα των τεχνοκρατων που ολα τα βλεπουν σενα πνευμα ελιτιστικης τελειοτητας και ισως αγωνιωδους αυτοκριτικης στο στο βαθος εγω διακρινω εγωισμο....
σιγουρα εγω ειμαι ασχετιλα αλλα με τις μηχανες μου που ας ειναι καλα ο Στελιος μου προτεινε και τις 2 παλαιοτερες olympus και τον αυθορμητισμο του ασχετου μια χαρα τα παω...
η γνωση ειναι δικαιωμα και εχει τη δυνατοτητα ο καθενας να αποκτησει....
τη μεταφορα γνωσης ομως σε αλλους δηλαδη την διδακτικη να πουμε αλλιως δεν την εχω ολοι...λιγο πολυ ειναι χαρισμα!!
και ενω προσπαθω να βγαλω ακρη απο τα σχολια σας μαλλον μπερδευομαι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.