Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-11, 00:38
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Διαδηλώσεις από τους Έλληνες αγανακτισμένους

Διαδηλώσεις από τους Έλληνες «αγανακτισμένους»

Μεγάλη κινητοποίηση μέσω facebook, στα πρότυπα των Ισπανών «Αγανακτισμένων» προετοιμάζουν ομάδες νεαρών ακτιβιστών, που προγραμματίζουν την Τετάρτη το απόγευμα διαδηλώσεις στις κεντρικές πλατείες των μεγάλων ελληνικών πόλεων.

«Δηλώνουμε ειρηνικά την αγανάκτησή μας κατά της κρίσης. Κατά όλων αυτών που μας οδήγησαν σ' αυτό το σημείο. Αυθόρμητα, χωρίς κόμματα, ομάδες και ιδεολογίες» αναφέρει η διαδικτυακή πρόσκληση των «Αγανακτισμένων Πολιτών».

Στην Αθήνα, η συγκέντρωση έχει προγραμματιστεί για τις 6 το απόγευμα στην πλατεία συντάγματος, ενώ αντίστοιχες κινητοποιήσεις ετοιμάζονται και σε Θεσσαλονίκη και Πάτρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-06-11 στις 19:25
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-11, 14:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Διαδηλώσεις αλά ισπανικά από τους Έλληνες «αγανακτισμένους»

...Στην Αθήνα, η συγκέντρωση έχει προγραμματιστεί για τις 6 το απόγευμα στην πλατεία συντάγματος, ενώ αντίστοιχες κινητοποιήσεις ετοιμάζονται και σε Θεσσαλονίκη και Πάτρα.
ΦΟΡΑΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ΙΔΕΑ ΦΙΛΩΝ ΗΤΑΝ) ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

Πολλά λέγονται και ακούγονται για την συγκέντρωση αυτή τις τελευταίες ώρες. Είναι ανάγκη να τονιστεί πως σήμερα στις 6 η ώρα, στο Σύνταγμα θα λάβει χώρα μια ΕΙΡΗΝΙΚΗ διαμαρτυρία, όπου θα ακουστεί όλη η νεολαία και όχι μόνο. Θα πα......ρακαλούσαμε λοιπόν, όποιος έχει σκοπό να προκαλέσει κάθε έιδους πρόβλημα και να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε μορφή βίας, να πατήσει NOT ATTENDING και να κάτσει σπίτι του.

Ας δείξουμε λοιπόν ότι η σημερινή νεολαία δεν είναι σαν τις προηγούμενες, για να διεκδικήσουν ότι τους ανήκει, αλλά αποτελεί μια γενιά με νέα νοοτροπία και ξεχωριστή ιδεολογία που θα φέρει ριζικές αλλαγές στην κοινωνία μας.

Η λέξη Αγανακτισμένοι δεν θέλει με τίποτα να υποκινήσει ή να υποδείξει τον τρόπο. Απεναντίας, δηλώσαμε από την αρχή ότι θέλουμε να βρεθούμε ειρηνικά και αυθόρμητα. Χωρίς σχέδιο και πλάνο. Μόνο να δηλώσουμε την ειρηνική διαμαρτυρία μας.

Ο καθένας στην σελίδα της διαμαρτυρίας εκφράζει τον εαυτό του και μόνον αυτόν. Χωρίς επιτροπές και ψήφους. Αρα, καλούμε τον καθένα να είναι υπεύθυνος των λόγων και των πράξεων του. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι αρνητικό. Όμως, να μην δημιουργείται άλλη εντύπωση, από ό,τι ισχύει.

Δηλαδή μια ειρηνική και αυθόρμητη σύναξη.

Δικός μας αρχικός στόχος είναι να κατεβούμε με τα παιδιά μας, να γνωριστούμε με κάποιους, να συναντήσουμε φίλους και γνωστούς. Με αφορμή αυτό που όλοι ζούμε. Χωρίς σημαίες και πλακάτ, χωρίς κόμματα και οργανώσεις. Αυθόρμητα.

Οι διαχειριστές της σελίδας δεν είναι οργανωτές της εκδήλωσης. Ξεκίνησαν δύο και μετά για πρακτικούς λόγους (κυρίως διάδοσης) γίναν περισσότεροι. Όπως όλοι σας, είμαστε και εμείς αποκλειστικοί υπεύθυνοι των λόγων και πράξεών μας και εκφράζουμε μόνον τους εαυτούς μας.

Δηλώνουμε ειρηνικά την αγανάκτησή μας κατά της κρίσης. Κατά όλων αυτών που μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο. Αυθόρμητα, χωρίς κόμματα, ομάδες και παρατάξεις. Επίσης διαδίδουμε την ίδια κίνηση που γίνεται στην Συμπρωτεύουσα αλλά και στην Πάτρα.

Σημείωση 1: Μερικοί ίσως προσπαθήσουν να μας αποπροσανατολίσουν σχετικά με την ημέρα και την ώρα διεξαγωγής της κινητοποίησής μας. Μην τους ακούτε, οι κινητοποιήσεις θα γίνουν ταυτόχρονα σε ΠΑΤΡΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ! Επίσης, να τονιστεί πως η κινητοποίηση αυτή, αποτελεί πρωτοβουλία απλών πολιτών και όχι πρωτοβουλία μελών κάποιας οργάνωσης ή οργανισμού.

Σημείωση 2: Αυτή η εκδήλωση επαναδημιουργήθηκε από την αρχική που ξαφνικά ακυρώθηκε για αδιευκρίνιστους λόγους και δεν είμαι εγώ ο αρχικός δημιουργός*. Το μόνο που χρείαζεται αυτή τη στιγμή είναι να διαδώσουμε την ιδέα της εκδήλωσης και τίποτα παραπάνω.

Σημείωση 3 οσοι μπορειτε βοηθηστε ο ενας τον αλλον με οποιοδηποτε μεσο...ενα νερο π.χ


-------

* γράφει ο αναδημοσιεύων...

μέχρις στιγμής αναφέρουν πως, 22.391 άτομα θα παρευρεθούν

τα δε like των 300 ανήλθαν στα : 46688. ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 25-05-11 στις 15:05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-11, 16:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχίζω να ελπίζω...

Μακάρι αυτό να έχει συνέχεια και συνέπεια και να μην γίνει καμιά προσπάθεια καπελώματος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-11, 20:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μια μεγάλη διαφορετική συγκέντρωση, έγινε στο Σύνταγμα και σε άλλες πόλεις της Ελλάδος.

Η AcroBase ήταν εκεί και με αποκλειστικές φωτογραφίες θα σας μεταφέρουμε λίγες εικόνες.



Tο ξεκίνημα, ο κόσμος σιγά σιγά συγκεντρώνεται.






Ο κόσμος πέρασε και κατέλαβε την Αμαλίας ενώ ταυτόχρονα, δύο σειρές με ΜΑΤ, παίρνουν θέση μπροστά στον άγνωστο στρατιώτη.









Ένα Ισπανικό πανό συμπαράστασης, γίνεται δεκτό με πολλά χειροκροτήματα.



Ένα ακόμα αυτοσχέδιο πανό "Ξυπνήσαμε", αμήν και πότε.


















Στο ξεκίνημα ένας ηλικιωμένος και μία κοπέλα, άνοιξε ένα καλοτυπωμένο πανό, που με έκπληξη μου είδα να γράφει Ουράνιο Τόξο με ένα όντως όμορφο γραφικό. Τα πήρα στο κρανίο και τους έβαλε τις φωνές. Ο κόσμος ρώτησε γιατί φωνάζω. Τους λέω ότι το πανό αναφέρετε στο φιλοσκοπιανό κόμμα Ουράνιο Τόξο της Μακεδονίας. Τα μάζεψαν άρον άρον, αυτοί ήθελαν μόνο να βγάλουν με φωτογραφίες και να εκμεταλλευτούν την συγκέντρωση, όπως προσπάθησαν να κάνουν και μερικοί Ελληνάρες που απομονώθηκαν γρήγορα.

Λίγα συνθήματα, πολλά τραγούδια, που σε μένα έφεραν μνήμες '73 και θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι ένοιωσα πολύ περίεργα. Ειδικά στο πότε θα κάνει ξαστεριά, που τραγούδησε όλος ο κόσμος.

Το μόνο καλό μέχρι τότε, που άντεξα δυόμιση ώρες ορθοστασία με πάρα πολύ ζέστη, ότι κανείς από τους γνωστούς δεν μπόρεσα να διασπάσει τον κλοιό των ανθρώπων, που συγκεντρώθηκαν ειρηνικά.

Αυτό το κατάλαβαν σύντομα οι αστυνομικοί, πέταξαν τις μάσκες και έκαναν μαζί μας ένα τσιγάρο.

Θα πρέπει αυτό να συνεχιστεί... Θα πρέπει όπως γράφω και στο Facebook, να δώσουμε εφόδια στην κυβέρνηση, να πει ότι δεν μπορούμε άλλο να τους επιβαρύνουμε, τουλάχιστον.

Ντροπή στα κανάλια, που όπως αναμενόταν, υποβάθμισαν και αυτή την είδηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 25-05-11 στις 20:24
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
CORSAIR (25-05-11), mystakid (25-05-11), Naias (25-05-11), Nikoscot (25-05-11), varthol (25-05-11)
  #5  
Παλιά 25-05-11, 20:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Και μία εικόνα από το Newit
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-11, 21:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Ένα μικρό βιντεάκι από την μικρή μηχανή μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-11, 22:09
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 20:54
Φύλο: Άντρας
Κατάφερα και πήγα κι εγώ κατά τις 20:30. Πολύς ο κόσμος, πράγματι.

Περισσότερα και σχετικές απόψεις, αύριο.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-11, 22:19
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Η AcroBase ήταν εκεί και με αποκλειστικές φωτογραφίες θα σας μεταφέρουμε λίγες εικόνες.
Tην καλύτερη δεν έβγαλες! Δίπλα σου ήταν!

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-11, 09:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δίχως κόμμα, συνδικάτο, μόνο οργή

«Estamos aqui», δηλαδή «είμαστε εδώ» στα ισπανικά, φώναζαν χθες το απόγευμα χιλιάδες αγανακτισμένοι πολίτες, που κατέκλυσαν στην κυριολεξία την πλατεία Συντάγματος.

Αθήνα Αθήνα Η φήμη και μόνο από την Ιβηρική χερσόνησο, πως οι εκεί διαδηλωτές φώναζαν «ησυχία, γιατί οι Ελληνες κοιμούνται» αρκούσε για να σηκωθούν πολλά πανό που έγραφαν: «Ξυπνήσαμε». Χωρίς κομματικό ή συνδικαλιστικό καπέλωμα, περισσότεροι από 20 χιλιάδες πολίτες συγκεντρώθηκαν χθες στην πλατεία Συντάγματος για να εκφράσουν την αγανάκτηση τους στο Μνημόνιο και τα νέα κυβερνητικά μέτρα.

Ολες οι ηλικίες βρίσκονταν εκεί. Εμπνευσμένοι από το κίνημα των Ισπανών «15-Μ» (επειδή εκεί όλα ξεκίνησαν το βράδυ της 15ης Μαΐου), που οργανώθηκε και συσπειρώθηκε μέσω του Facebook, έτσι και εδώ, δόθηκε το ραντεβού με σύνθημα «Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα». Το κάλεσμα έκανε έκανε λόγο για ειρηνική διαδήλωση. Ετσι και έγινε. Ηδη από τις 18.00, όπως είχε ανακοινωθεί, περισσότεροι από 1.500 πολίτες βρίσκονταν στην πλατεία Συντάγματος και απλώς περίμεναν. Περίπου μία ώρα μετά, το αδιαχώρητο επικρατούσε. Μικρά παιδιά με τους γονείς τους.

Αλλοι με τα κατοικίδιά τους, πολλές παρέες, πολλά ζευγάρια, μοναχικοί, οι γνωστοί γραφικοί κ.ά. Οσο η ώρα περνούσε, ολοένα και περισσότεροι πολίτες έφταναν.

Παρόλο που πολλές ήταν οι αναφορές στους Ισπανούς, δεν ήταν αυτοί οι αποδέκτες των μαζικών και ηχηρών συνθημάτων, όπως «κλέφτες», «προδότες», «πάρτε το Μνημόνιο και φύγετε από δω», πολλά «ουστ», πολλές μούντζες προς το Κοινοβούλιο, καθώς και ιδιαίτερα υβριστικά συνθήματα προς το πρόσωπο του πρωθυπουργού.

Μπροστά από τη Βουλή είχε σηκωθεί και ένα τεράστιο πανό, μέχρι πρότινος βρισκόταν έξω από την ισπανική πρεσβεία με ισπανικές και ελληνικές σημαίες και έγραφε: «Estamos despiertos! Que hora es? Ya es hora de que se vayan!», που σημαίνει «Ξυπνήσαμε! Τι ώρα είναι; Είναι ώρα να φύγουν!». Δίπλα υπήρχε ένα πανό που έγραφε μόνον «ουστ».

Γύρω στις 19.30 πέρασε από το Σύνταγμα η προγραμματισμένη πορεία της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, όπου και αποδοκιμάστηκε από μεγάλη μερίδα κόσμου.

Υπήρχε οργή. Υπήρχε όμως και αμηχανία. «Τι κάνουμε τώρα;», «Πώς προχωράμε;». Αρκετός κόσμος δεν είχε ξανακατεβεί καν σε διαδήλωση. Τα περισσότερα, αν όχι όλα, συνθήματα είχαν μόνο καταγγελτικό χαρακτήρα.

Η αμηχανία πάντως εκφράστηκε και σε πολλά ενδύματα πολιτών, με πιο χαρακτηριστικό κοντομάνικο που έγραφε: «Η καμαριέρα αντιστάθηκε. Εμείς τι κάνουμε;».

Στο κάλεσμα των αγανακτισμένων ανταποκρίθηκαν άμεσα χιλιάδες πολίτες.

Αντίστοιχες κινήσεις αγανακτισμένων πραγματοποιήθηκαν σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Βόλο, Φλώρινα, Ζάκυνθο, Αρτα, Καβάλα, Πτολεμαΐδα, Σύρο, Καστοριά, Ναύπλιο, Χανιά, Ξάνθη, Χαλκίδα, Σέρρες, Κομοτηνή, Λαμία, Ρόδο, Ιεράπετρα, Καρδίτσα, Κεφαλονιά, Σάμο, Σητεία, Γιαννιτσά, Πρέβεζα, Καλαμάτα, Χίο, Ιωάννινα, Κέρκυρα, Κοζάνη και Ηράκλειο. Μέχρι αργά το βράδυ, κανείς από το Σύνταγμα δεν είχε φύγει. Πολλοί φώναζαν «venceremos». Θα νικήσουμε, δηλαδή...

Πηγή : Ελευθεροτυπία
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-11, 10:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπήρχε όμως και αμηχανία. «Τι κάνουμε τώρα;», «Πώς προχωράμε;». Αρκετός κόσμος δεν είχε ξανακατεβεί καν σε διαδήλωση. Τα περισσότερα, αν όχι όλα, συνθήματα είχαν μόνο καταγγελτικό χαρακτήρα.

Η αμηχανία πάντως εκφράστηκε και σε πολλά ενδύματα πολιτών, με πιο χαρακτηριστικό κοντομάνικο που έγραφε: «Η καμαριέρα αντιστάθηκε. Εμείς τι κάνουμε;».
Αυτο συνοψιζει το γιατι δεν πιστεύω στις συγκεντρώσεις. Έχουν πιο πολύ τελετουργικό ή στην καλύτερη ηθικό χαρακτήρα, και το μονο που μας νοιαζει ειναι το ποσοι θα ειμαστε εκει, λες και θα εχει καποια σημασια για αυτους στους οποιους απευθυνομαστε. Το αποτελεσμα ειναι ιδιο οσοι, οσες φορες και οσο συχνα και να πηγαινουμε.

Ελπιζω βεβαια αυτο να σημαινει το ξεκινημα για κατι αλλο, αλλα αμφιβάλλω, γιατί αυτες οι ενεργειες εκτονώνουν και η εκτόνωση κάνει κακό.

Και για να μη προκαλεσω το γνωστο flame οποτε τολμάω να δηλωσω σκεπτικιστης για τις συγκεντρωσεις, ξεκιναω εγω: Ειμαι μηδενιστης, τεμπελης, μοιρολάτρης, δειλός, αναισθητος, ιδιώτης, αδιαφορος, αρνητιστής και παιδι του καναπε. Και οχι, δε λεω να σταματήσουν και να μη πηγαίνουν αυτοι που πιστευουν οτι κανουν κατι. Δεν πιστεύω σε αυτό, αλλα οφειλω να το σέβομαι.

Τωρα ας τους αφησουμε να σκεφτουν "Τι κανουμε τώρα" και "Πώς προχωράμε".
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-05-11 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-11, 10:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα ας τους αφησουμε να σκεφτουν "Τι κανουμε τώρα" και "Πώς προχωράμε".
Αυτή να μου επιτρέψεις να σου πω, ότι είναι η εύκολη άποψη, για κάποιον που αντιδρά παθητικά στα τεκταινόμενα.

Θα σου συστήσω να δεις τι έγινε στην Αίγυπτο. Αν όλοι πίστευαν ότι και εσύ, ακόμα ο Μουμπάρακ, θα χόνδρινε τους τραπεζικούς του λογαριασμούς στην Ελβετία.

Οι συγκεντρώσεις σαν την χθεσινή, δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τις γνωστές πορείες των κομμάτων και των κατευθυνόμενων συνδικαλιστικών φορέων. Απόδειξη ότι χθες, είμαστε στήθος με στήθος με τους άνδρες των ΜΑΤ, που στην αρχή φόρεσαν μάσκες και κατέβασαν τις καλύπτρες του κράνους, όμως γρήγορα έβγαλαν τις μάσκες, έβγαλαν τα κράνη και καπνίσαμε παρέα ένα τσιγάρο. Τολμούσε χθες να περάσει κανένας κουκουλοφόρος, για να χαλάσει την συγκέντρωση;

Εγώ πιστεύω ακράδαντα, ότι η εντατικοποίηση των συγκεντρώσεων, προσφέρει ένα μεγάλο αβαντάζ στην Κυβέρνηση, για να πείσει την τρόικα, ότι τα μέτρα δεν μπορούν να περάσουν και υπάρχει έντονη λαϊκή δυσαρέσκεια. Όσο εσύ κάθεσαι στον καναπέ σου αναπαυτικά, μου θυμίζεις την παροιμία «σφάξε με αγά μου να αγιάσω».

«Τίποτε δεν χαρίζεται όλα κατακτιόνται» , αυτό το ρητό του Μάρξ, ισχύει πάντα και παντού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-05-11 στις 11:05
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-11, 11:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σήμερα στις 18:00, οι αγανακτισμένοι πολίτες, μακριά από κόμματα, αποχρώσεις, συνδικάτα, θα είμαστε πάλι εκεί.

Αφήστε για λίγο τον καναπέ σας, στην Αθήνα και σε δεκάδες πόλεις της Ελλάδος, που γίνονται συγκεντρώσεις και δείξτε σε όλους, ότι ξεκινήσαμε να ξυπνάμε.

Ελάτε στο Facebook για μια πλήρη ενημέρωση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-11, 11:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
«Δεν αρκούν και δεν ανησυχούν το σύστημα» οι συγκεντρώσεις «αγανακτισμένων πολιτών», σχολίασε η γενική γραμματέας του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα.

Η γραφική κα Παπαρήγα και το κόμμα της, χαμένο στον χώρο και στον χρόνο, δεν μπορεί να καταλάβει ότι ο κόσμος σε ποσοστό 70-80% έχει σιχαθεί τα πολιτικά κόμματα και ότι αυτά σημαίνουν.

Έχει ξεκινήσει το τέλος της μεταπολίτευσης και αχνοφαίνεται η ανατολή μιας νέας μέρας. Τα σημερινά κόμματα δεν έχουν καμία ελπίδα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Gildor (26-05-11)
  #15  
Παλιά 26-05-11, 11:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή να μου επιτρέψεις να σου πω, ότι είναι η εύκολη άποψη.
Ρεαλιστική όμως για μένα.

Ευκολο ειναι και να παω βολτουλα στο Συνταγμα, να δω ποσος κοσμος ειναι, να πω 5-6 κουβεντες με αγνωστους, να σκεφτουμε 'μπραβο μας, τα καταφεραμε' και αυτο ηταν.

Θα σου συστήσω να δεις τι έγινε στην Αίγυπτο. Αν όλοι πίστευαν ότι και εσύ, ακόμα ο Μουμπάρακ, θα χόνδρινε τους τραπεζικούς του λογαριασμούς στην Ελβετία.
Το τι πιστεύω εγω δεν εχει καμια σχεση με το τι πιστευει ο καθενας. Απλα αν δεν παω εγω στη συγκεντρωση, θα πανε 9.999 αντι για 10.000. Δεν αποτελω ηγετικη φιγουρα ουτε παραδειγμα ουτε ζητω να παψουν να πιστευουν στις διαδηλωσεις. Σέβομαι αυτούς που κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν, αλλά πιστευω οτι ειναι σεβαστός και ο σκεπτικισμός μου.

Αν αυτο το κινημα ωριμασει σε κατι αλλο το οποιο θα δω οτι με εκφραζει, πιθανοτατα θα συμμετασχω. Τωρα στέκομαι στο "τι κάνουμε τώρα", ένδειξη οτι τετοιες κινησεις δυστυχως έχουν σκοπο μονο τη συμμετοχη, οχι το αποτελεσμα. Ειναι στείρες και σταματούν εκει.

Εγώ πιστεύω ακράδαντα, ότι η εντατικοποίηση των συγκεντρώσεων, προσφέρει ένα μεγάλο αβαντάζ στην Κυβέρνηση, για να πείσει την τρόικα, ότι τα μέτρα δεν μπορούν να περάσουν και υπάρχει έντονη λαϊκή δυσαρέσκεια.
Μακάρι. Εγω δεν το πιστεύω. Τουλάχιστον όχι "ακράδαντα".

Όσο εσύ κάθεσαι στον καναπέ σου αναπαυτικά, μου θυμίζεις την παροιμία «σφάξε με αγά μου να αγιάσω».
Εμενα μου θυμιζουν την παροιμια "Ράβε-ξήλωνε, δουλειά να μη σου λείπει"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-05-11 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.