Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-05-11, 09:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Aπό την χθεσινή συγκέντρωση.

Σήμερα και ειδικά αύριο, το μήνυμα θα ακουστεί πολύ δυνατά.

Συναίνεση δίνει μόνο ο λαός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-05-11, 14:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην ισπανια η αστυνομια διελυσε το κινημα μετα απο διαταγη να αδειασει η πλατεια για τους πανηγυρισμους της νικης της Μπαρτσελονα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-05-11, 14:54
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
για να δούμε :-) θα υπάρξει και σε μας καμμιά δικαιολογία; ''άλλων πανηγυρισμών/εκδηλώσεων'' ; αν το απαιτήσει κανένας γάβρος πχ να του πούμε να πάει στο ενυδρείο του
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-05-11, 09:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι πλατείες είναι γεμάτες για 4η μέρα

Για τέταρτη μέρα και με σύμμαχο πια τον καιρό οι “Αγανακτισμένοι” συνεχίζουν να κατεβαίνουν στις πλατείες όλης της χώρας σε όλο και μεγαλύτερους αριθμούς. Ταυτόχρονα οι συγκεντρωμένοι συγκροτούν ομάδες εργασίας για την καθαριότητα των χώρων, μεταφράσεις κειμένων καθώς και ομάδες ιατρών.

Με τον ήλιο να αυξάνει τους αριθμούς τους και με περισσότερες ελληνικές σημαίες οι “Αγανακτισμένοι” της Ελλάδας κατέβηκαν και σήμερα στις πλατείες της χώρας. Ήδη άρχισαν να ακούγονται σφυρίχτρες και το ρυθμικό χτύπημα των κατσαρολικών, τα πανό των προηγούμενων ημερών ξεδιπλώθηκαν πάλι και εμφανίστηκαν πολλές ξένες σημαίες ειδικά από χώρες της Λατινικής Αμερικής, ενώ ακούστηκαν συνθήματα κατά των πολιτικών αλλά και κατά της τηλεόρασης.

Ενδεικτικό του κλίματος είναι η ψύχραιμη στάση των αστυνομικών δυνάμεων, αλλά και η αυξημένη παρουσία μικρών παιδιών ακόμα και στα παιδικά τους καρότσια, με τα οποία οι γονείς τους τα κατέβασαν στη συγκέντρωση. Πολλοί από τους οποίους δήλωσαν “άλλωστε για αυτά και το μέλλον τους γίνεται”.

Στη Θεσσαλονίκη οργανώθηκε το Σάββατο μεγάλη ποδηλατοδρομία η οποία διέσχισε κεντρικούς δρόμους που πολεοδομικού συγκροτήματος και κατέληξε στον Λευκό Πύργο.

Σε αυτό το κλίμα οι ομάδες που συνεδριάζουν και σήμερα εξέδωσαν χθες, αργά το βράδυ, το παρακάτω ψήφισμα:

«Ψήφισμα λαϊκής συνέλευσης Πλατείας Συντάγματος

Εδώ και πολύ καιρό παίρνονται αποφάσεις για εμάς χωρίς εμάς. Είμαστε εργαζόμενοι, άνεργοι, συνταξιούχοι, νεολαίοι, που έχουμε έρθει στο σύνταγμα για να παλέψουμε και να αγωνιστούμε για τις ζωές μας και το μέλλον μας.

Είμαστε εδώ γιατί γνωρίζουμε ότι οι λύσεις στα προβλήματά μας μπορούν να προέλθουν μόνο από εμάς. Καλούμε όλους τους Αθηναίους, εργαζόμενους, ανέργους και νεολαία στο Σύνταγμα, και όλη την κοινωνία να γεμίσει τις πλατείες και να πάρει τη ζωή στα χέρια της.

Εκεί στις πλατείες θα συνδιαμορφώσουμε όλα μας τα αιτήματα και τις διεκδικήσεις μας. Καλούμε όλους τους εργαζόμενους που θα απεργήσουν την επόμενη περίοδο να καταλήγουν και να παραμένουν στο Σύνταγμα.

Δεν θα φύγουμε από τις πλατείες, μέχρι να φύγουνε αυτοί που μας οδήγησαν εδώ: Κυβερνήσεις, Τρόικα, Τράπεζες, Μνημόνια και όλοι όσοι μας εκμεταλλεύονται. Τους διαμηνύουμε ότι το χρέος δεν είναι δικό μας.

ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ!

ΙΣΟΤΗΤΑ - ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ – ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!

Ο μόνος αγώνας που χάνεται είναι αυτός που δεν δόθηκε ποτέ!»

Πηγή : Ελευθεροτυπία

Σχόλιο : Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-05-11, 11:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δείτε εδώ πως διαδηλώνουν οι Ισπανοί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-05-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να επιστρεψω σε ενα προηγουμενο θεμα που εθιξα:

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&...2011&id=278406
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-05-11, 14:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να επιστρεψω σε ενα προηγουμενο θεμα που εθιξα:
Πραγματικά απορώ γιατί επιμένεις σ' αυτό.

Δεν έχει την παραμικρά σημασία. Αυτό που γίνεται στο Σύνταγμα, είναι μια καθυστερημένη αντίδραση του κόσμου. Το περίμενα, προσωπικά, μήνες τώρα.

Θα σου επαναλάβω ότι δεν μας ενδιαφέρει η αφορμή, η αιτία υπήρχε και έφτασε εκεί που δεν πάει άλλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-05-11, 15:01
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανεξάρτητα με την εξέλιξη των πραγμάτων, καλό είναι να ξέρουμε τι λέγεται για μας και τι όχι. Το λαϊκό αίσθημα ενός έθνους προς ένα άλλο, ειδικά σε ξεσηκωμούς σαν κι αυτούς, είναι σημαντικό να το γνωρίζουμε.

Προσωπικά, με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν όντως ειπώθηκε κάτι τέτοιο από τους Ισπανούς και προσπάθησα να το ψάξω λίγο αλλά άκρη δεν έβγαζα. Οπότε η είδηση που παραθέτει ο Γκίλντορ το ξεκαθαρίζει.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Gildor (29-05-11)
  #39  
Παλιά 29-05-11, 15:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχας δεν αμφισβητείται οτι διαφορες εστιες κινηματων υπαρχουν εδω και καιρο, οπως πχ του Μικη, και διαφορα αλλα που δεν τα εδειξαν τα ΜΜΕ.

Εγω σχολιαζω το φαινομενο Placebo, δηλαδη οταν ενας οργανισμος μπορει να αναπτυξει αμυνα με τη βοηθεια ενος ανυπαρκτου φαρμακου.

Ξεκαθαριζω για νιοστη φορα, οτι δεν αναφερομαι στην υπαρξη της ασθενειας (η ασθενεια ειναι πραγματικη) και την αναγκαιοτα της αμυνας (προφανως και ειναι αναγκαια η αμυνα). Το φαρμακο Placebo εχει καλο αποτελεσμα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Ως φαινομενο, κοινωνικα και φιλοσοφικα, ειναι ενδιαφερον, και λιγο τρομακτικο.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 29-05-11 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-05-11, 20:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας




Οι σκηνές πολλαπλασιάζονται, πάνω από 100 αντίσκηνα έχουν ήδη στηθεί.



Ο κόσμος έχει καταλάβει και τον χώρο της πλατείας.
Ομάδες εργασίας και συνελεύσεις με δεκάδες διαφορετικά θέματα, θα συζητιούνται δημόσια με ελεύθερη προσέλευση και τα συμπεράσματα, θα βγαίνουν στην ιστοσελίδα real-democracy.gr/.



Γίνονται πολλά happening, εδώ μια ομάδα ηθοποιών.





Χιλιάδες κατσαρολικά κάνουν έναν εκκωφαντικό θόρυβο.









Από το φανάρι της Βασιλίσσης Σοφίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-05-11, 21:44
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


ΠΩ ΠΩ ΛΑΟ!




ΠΩ ΠΩ ΛΑΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ!!!




Y.Γ: EINAI TOΣΟ ΑΠΛΟ! ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΛΑΟΣ!

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-05-11, 00:01
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν ή αυτό που γίνεται τώρα.
Μια ερώτηση. Οι άνθρωποι που κατεβαίνουν στις πλατείες μας είναι εκεί όλο το 24ωρο; Ή πηγαίνουν το πρωί στις δουλειές τους και όταν σχολάσουν μαζεύονται στις πλατείες πάλι;
Γιατί αυτό, εμένα προσωπικά, μου φαίνεται ότι δεν έχει αντίκτυπο στην κυβέρνηση. Δεν το "νοιώθει" αυτό που γίνεται.
Αν αύριο το πρωί δεν λειτουργούσαν οι υπηρεσίες ή τα μαγαζιά επειδή όλοι οι υπάλληλοι ήταν στις πλατείες πιστεύω ότι αυτό θα το "ένοιωθε" και πολύ καλά μάλιστα η κυβέρνηση.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-05-11, 00:39
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο συνοψιζει το γιατι δεν πιστεύω στις συγκεντρώσεις. Έχουν πιο πολύ τελετουργικό ή στην καλύτερη ηθικό χαρακτήρα, και το μονο που μας νοιαζει ειναι το ποσοι θα ειμαστε εκει, λες και θα εχει καποια σημασια για αυτους στους οποιους απευθυνομαστε. Το αποτελεσμα ειναι ιδιο οσοι, οσες φορες και οσο συχνα και να πηγαινουμε.

Ελπιζω βεβαια αυτο να σημαινει το ξεκινημα για κατι αλλο, αλλα αμφιβάλλω, γιατί αυτες οι ενεργειες εκτονώνουν και η εκτόνωση κάνει κακό.
Συμφωνώ και εγώ με αυτό που γράφει ο Gildor.
Είτε δέκα είτε εκατό δέκα...δεν παίζει σημασία ο αριθμός. Αν αυτό που κάνουν οι εκατόν δέκα δεν "πονάει" τους κυβερνώντες τότε για πιό λόγο γίνεται.
Αν η πράξη έχει ουσία τότε και με πέντε άτομα μπορεί να γίνει το ίδιο που θα γινόταν με εκατοντάδες που κάνουν κάτι χωρίς ουσία.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-05-11, 00:55
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρέπει να γίνει κάτι που θα κάνει τους κυβερνώντες (ΔΝΤ, ΕΚΤ) να καταλάβουν οτι δεν θα ανεχτούμε αυτά που θέλουν να επιβάλουν.
Δεν γίνεται να τα βάλουμε με τον ΓΑΠ. Είναι ανούσιο. Εϊναι βλάκας ή θέλει να είναι βλάκας και κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.
Αυτός είναι απλά το"όργανο". Με το να πέσει η κυβέρνηση του ΓΑΠ δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
Θα αναλάβει ο Α.Σ. ; Ίσως μπορεί να προβάλει κάποια αντίσταση. Αλλά μέχρι πότε και αν θα τον αφήσουν (τι θα έχει προλάβει να υπογράψει μέχρι τότε ο ΓΑΠ; )
Τα λοιπά κόμματα...δεν υπάρχουν. Είναι μόνο για να λέμε οτι υπάρχουν και άλλα κόμματα αν θέλει να ψηφίσει κανείς και για να κάνουν το κομμάτι τους στα ΤΕΙ,ΑΕΙ,Πανεπιστήμια οι "νεολαίοι".
Χάρη σε εμάς υπάρχει ένα κράτος και χάρη σε εμάς διαλύεται ένα κράτος, δυστηχώς ή ευτυχώς, ανάλογα πώς θα το διαχειριστούμε.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 30-05-11 στις 00:57
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-05-11, 00:58
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
κάπου διάβασα κάτι ωραίο...

ΑΝ θεωρεί ο ΓΑΠ ότι είναι πετυχημένος (όπως αυτοκρινόμενος επαίρεται για το σωτήριο έργο του) γιατί δεν περνάει έτσι απλά, να χαιρετήσει τους αγανακτισμένους στο Σύνταγμα;;;

πάντως στα Καλάβρυτα που βρέθηκε,

''Προπηλάκισαν τον πρωθυπουργό

Πλήθος διαμαρτυρομένων και αγανακτισμένων αποδοκίμασαν τον πρωθυπουργό. Ακούσθηκαν συνθήματα όπως: ” Είσαι ανεπιθύμητος στην ιερή αυτή γη”, ” Ξεπούλησες την Ελλάδα” .

Σύμφωνα με πληροφορίες αγανακτισμένοι πολίτες προπηλάκισαν τον Μιλτιάδη Παπαιωάννου..”ουστ Κολαούζο, φύγε από δω..” του φώναζαν. Ο κ . Παπαιωάννου έκανε το λάθος να απομακρυνθεί από τις δυνάμεις ασφαλείας

Σύμφωνα με πληροφορίες ο πρωθυπουργός άλλαξε το πρόγραμμά του και μετέβη με ελικόπτερο Σινούκ…''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.