Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-07, 19:30
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο χαρακτήρας του Νεοέλληνα - Τι διαφυλάξαμε, τι χάσαμε

Τι κοινό έχουμε με τους αρχαίους προγόνους μας;

Αρκεί η συνέχεια της γλώσας, όταν δεν υπάρχει και συνέχεια στις ιδέες και τα νοήματα τα οποία αυτή στην πανάρχαιη πορεία της εξέφρασε;

Κατοικείται η χώρα μας απο ελληνόφωνους βαρβάρους;

Υπάρχει ελπίδα;

Να τα ερωτήματα που μονομιας γεννήθηκαν στο μυαλό μου διαβάζοντας τον ημερήσιο τύπο της τελευταίας Κυριακής - και καθε Κυριακής- έχοντας παράλληλα την τηλεόραση - αδιάφορο σε ποιο κανάλι (αποχετευτικό αγωγο) ανοιχτή.

Και τυχαία το μάτι μου έπεσε στο ακόλουθο κείμενο, που ο σοφός καθηγητής νομικός Νικ.Σαρίπολος στο έργο του Σύστημα Ποινικής Νομοθεσίας του ...1868 με πολλή αγάπη για τον μόλις απελευθερωμένο έλληνα και φοβερή ορθοκρισία έγραφε και σας το παραθέτω να το χαρείτε:


"Ως ο αρχαίος, ούτε τους τυράννους υπέμενεν, ούτε την ολιγαρχίαν έστεργεν, ούτω και ο νύν. Η δε ισότης ήν και εστι και έσται το κυριώτατον μετα του πόθου της ελευθερίας γνώρισμα του ΄Ελληνος. Την δεν τασιν ταύτην εις τηλικούτον είχε και έχει βαθμό ώστε και μέχρι κακίας πολλάκις ωθεί αυτήν.

Ουδεμίαν υπεροχήν ανέχεται και πάντα ισχυρόν υποβλέπει, πάντα υπερέχοντα ταπεινοί, πάντα δ΄εν παντί προύχοντα καταδιώκει (Μτφ: κάθε έναν που διακρίνεται σε οτιδήποτε) , είτε Μιλτιάδης εστιν ούτος, είτε Θεμιστοκλής, ε'ιτε Αριστείδης, είτε Φωκίων ή Σωκράτης, αδιάφορον. Ζώντα μεν, ή εν φυλακή καταστρέφει αυτού τον βίον, ή εξοστρακίζει, η το κώνειον ποτίζει,ή παρηγκωνισμένον βλέπει αυτόν μετ΄αδιαφορίας αργόν παρερχόμενον τον βίον, άμα όμως παυσει του μαραυγείν τους οφθαλμούς απο της μαρμαρυγής της δόξης ου διωχθέντος ( Μτφ: άμα όμως σταματήσει να θαμπώνεται απο τη λαμπερή δόξα του διωχθέντος) λωφά το πάθος και αθανάτοις τιμαίς τιμά, όν εθυσίασεν.

Τοιαύτα φρονήματα εν τω Ελληνι ήν φυσικώς επόμενον ίνα παν ότι γενναίον καταστείλωσι ( Μτφ: να καταστρεψουν ότι καλό), πάσαν δε συμπτύξωσιν αρετήν ( Μτφ: και να μειώσουν κάθε αρετή).

Αλλ΄όμως ο Θεός ενέβαλεν τω ΄Ελληνι τηλικαύτην φιλοπατρίας δόσιν, ώστε, ει και γιγνώσκει ότι ουκ αμειφθήσεται η αρετή αυτού ενόσω ζή, ούκ οκνεί όμως εύ ποιήσαι την πατρίδα , αρκούμενος εις ήν αύτη μετα τον θάνατον αυτού τη αθανάτω αυτού ψυχή αποτίσει ευγνωμοσύνην ( Μτφ: Αλλά όμως ο Θεός έβαλε μέσα στον ΄Ελληνα τέτοια δόση φιλοπατρίας, ώστε μολονότι γνωρίζει ότι δεν θα αμειφθούν οι αρετές του όσο ζεί, όμως δεν σταματάει να ευεργετεί την πατρίδα του αρκούμενος μονάχα στην όση ευγνωμοσύνη και τιμή θα αποτίσει αυτή στην αθάνατη ψυχή του μετα το θάνατο).


Νομίζω πως το κείμενο αυτό μιλάει και στο σήμερα. Τι λετε;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 08-05-07 στις 19:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-07, 19:34
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εμ νεε μου; τυχαια εχει βγει το "περισευει κεφαλι κοψει κεφαλι" ;;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-07, 19:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα μου επιτρέψτε να παραθέσω ένα γνωστό κείμενο για την περιγραφή του Έλληνα.

Σε ένα διαγωνισμό αμερικανικής εφημερίδας ζητήθηκε από τους αναγνώστες να δώσουν απάντηση στην ερώτηση " Τί είναι ο Έλληνας;". Τη σωστότερη ερμηνεία έδωσε ένας δικαστής που ακούει στο όνομα D.Kelly. Ακούστε την:

Ο Έλληνας είναι ευφυέστατος αλλά παράλληλα και γκαφατζής, δραστήριος αλλά και αμέθοδος,
φιλότιμος αλλά και πλήρης προλήψεων,
θερμόαιμος και πάντα καλός πολεμιστής.

Έκτισε τον Παρθενώνα αλλά αφού μέθυσε από την αίγλη του, τον άφησε αργότερα να γίνει στόχος πολλών ερίδων.

Ανέδειξε το Σωκράτη για να τον δηλητηριάσει,
θαύμασε το Θεμιστοκλή για να τον εξορίσει,
διδάχτηκε από τον Αριστοτέλη για να τον καταδιώξει και
γέννησε τον Ελευθέριο Βενιζέλο για να επιχειρήσει να τον δολοφονήσει.

Έκτισε το Βυζάντιο και το άφησε να τουρκέψει,
δημιούργησε το "21" για να το αμφισβητήσει,
δημιούργησε στη συνέχεια το 1909 για να το λησμονήσει....
Τριπλασίασε την Ελλάδα και τη κήδεψε το 1922.
Κόπτεται τη μια στιγμή για την αλήθεια και την ίδια στιγμή μισεί τον αρνούμενο να υπηρετήσει το ψεύδος.

Παράδοξο πλάσμα, ατίθασο, περίεργο, ημίκαλο, τρίκακο, αβεβαίων διαθέσεων, εγωπαθές και, γενικά σοφόμωρον ο Έλληνας.

Λυπηθείτε τον ή θαυμάστε τον αν θέλετε...

Τέλος, ταξινομήστε τον αν μπορείτε....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-07, 19:46
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και ως ελεχθει εις τους διαδρομους του ευρωκοινοβουλιου δυστυχως παρουσια μου ειναι το : οι ελληνες ειναι τουρκοι που το παιζουν ιταλοι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-07, 19:48
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαστε αταξινόμητοι και αυτό είναι η τύχη μας. Ούτε και ο διάβολος δεν θα ξέρει που να μας βάλει στην κόλαση. Ολο και θα φοβάται,μήπως το ελληνικό πνεύμα την μετατρέψει σε παραδεισο..

Αλλά ακριβώς το αντίθετο φοβάται και ο ¨αγιος Πέτρος...

Ο Χριστός όμως , όταν μας είδε, μας χαιρέτησε και είπε ότι αυτό το έθνος , το ελληνικό, θα προχωρήσει την ιδέα της Αγάπης παραπέρα, σε εκείνο το σκοταδιασμένο κοσμο. Και εμείς το κάναμε, και δώσαμε παντού το ΦΩΣ γιατι Σελλοί / ελλοί / ελληνες σημαίνει ΦΩΤΕΙΝΟΙ.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 08-05-07 στις 19:52
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-07, 19:56
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και ως ελεχθει εις τους διαδρομους του ευρωκοινοβουλιου δυστυχως παρουσια μου ειναι το : οι ελληνες ειναι τουρκοι που το παιζουν ιταλοι
Ποιός ολλανδός εβραίΙκης καταγωγής τόπε αυτό ρε Γιώργη και δεν τον καθάρισες; Το ρεμάλι..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-07, 20:05
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός ολλανδός εβραίΙκης καταγωγής τόπε αυτό ρε Γιώργη και δεν τον καθάρισες; Το ρεμάλι..
χαχαχα ολλανδος ηταν ο επαγγελματιας αυναν δεν θελεις να μαθεις τι ακουσε
αλλα για να σου δωσω το στιγμα ηταν την εποχη που ο αρτι διορισθεις εν ελλαδι ολλανδος πρεσβης ειχε αξιωσει απο το κρατος στις επισημες εκδηλωσεις να προσκαλειται και ο συντροφος του (ο οχι η) ως συζυγος του και φυσικα μου ειχε ερθει κουτι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-07, 20:06
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω ήδη πει κάποια πράγματα εδώ:
http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=22133

...και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφονται και εδώ:
http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=1187

Από εκεί και πέρα, δηλώσεις σαν αυτή...

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός ολλανδός εβραίΙκης καταγωγής τόπε αυτό ρε Γιώργη και δεν τον καθάρισες; Το ρεμάλι..
... σίγουρα δεν τιμάνε τους Έλληνες όπως θα ήθελαν μερικοί να είναι.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-07, 20:23
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ήδη πει κάποια πράγματα εδώ:
http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=22133

...και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφονται και εδώ:
http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=1187

Από εκεί και πέρα, δηλώσεις σαν αυτή...



... σίγουρα δεν τιμάνε τους Έλληνες όπως θα ήθελαν μερικοί να είναι.
Δεν ξέρεις πουλακι τι σημαίνει ολλανδος εβραίος. Δεν ειναι λαος. Ουτε αναφερομαι σε Εβραίους το θρησκευμα ή Ισραηλιτες. Ειναι σταση ζωής. Ειναι αυτοι που οργανωναν τις ολλανδικες αποικιες και αργοτερα ήταν φυλακες των δικων τους στο Αουσβιτς. Μη βιαζεσαι ουλι μου να συμπεραινεις..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-07, 20:27
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλε αστο ησυχο το πουλι..απο την ωρα που το ξεβρακωσε ο στελιος λαλλησε
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-05-07, 01:15
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε κάθε περίπτωση, η δυστυχία του να εισαι ΄Ελληνας δεν συγκρίνεται με την ισοδύναμη ευτυχία του να είσαι Ελληνας.

Ας με κραταει η μανα μου και ας με κραταει στα αγκαθια. Αρκει να μετριάζαμε λίγο τον ατταβισμό μας και να φτιαχναμε και καμια Ακρόπολη μόνοι μας, η τουλάχιστον να μη ρυπαίναμε τα μάρμαρα της υπάρχουσας...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-05-07, 10:01
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρεις πουλακι τι σημαίνει ολλανδος εβραίος. Δεν ειναι λαος. Ουτε αναφερομαι σε Εβραίους το θρησκευμα ή Ισραηλιτες. Ειναι σταση ζωής. Ειναι αυτοι που οργανωναν τις ολλανδικες αποικιες και αργοτερα ήταν φυλακες των δικων τους στο Αουσβιτς. Μη βιαζεσαι ουλι μου να συμπεραινεις..
Μα δεν απάντησα θεωρώντας σε αντισιωνιστή ή κάτι τέτοιο

Δε μου άρεσε η όλη έκφραση. Ο άμεσος χαρακτηρισμός (χωρίς να γνωρίζεις για ποιον μιλάει) και η απειλή. Στην τελική δεν ξέρω αν θίχτηκες που αποκάλεσε τους Έλληνες Τούρκους ή για το τί μπορεί να υπονοούσε.

Το τί έκανε ο ολλανδός εβραίος (ή όπως αλλιώς λέγεται) πριν 60 χρόνια δεν με αφορά. Με αφορά το τί κάνει ο Έλληνας σήμερα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Με αφορά πώς η νοοτροπία του νεοέλληνα σήμερα δεν έχει καμία σχέση ούτε με το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, ούτε με το αγωνιστικό του προηγούμενου αιώνα, ούτε με τον ευρωπαϊκό Διαφωτισμό. Με ανησυχεί ιδαίτερα που συνεχώς απομακρύνεται και τήνει να δημιουργήσει μία σαλάτα κουτοπονηριάς, ωχαδερφισμού, στεγνού ατομικισμού και ευρύτερης κοινωνικής βλακείας.

Προσωπικά δεν βρίσκω ούτε μία ευτυχία του να είσαι Έλληνας εκτός αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει, όπου πολύ ευχαρίστως θα τον άκουγα. Δε θέλω να ακούσω όμως για ένδοξη ιστορία, όμορφο φαΐ, όμορφα τοπία και ηλιόλουστο ουρανό γιατί αυτά τα έχουν και πολλά άλλα έθνη.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-07, 11:16
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαστε , π.χ. το μόνο έθνος που βλαστημάει τα θεία και αμέσως μετα λέει "Παναγιά μου βοήθα με". Απο παλιά είχαμε μια προσωπική, βιωματική σχέση με το Θείο, ειρωνεία , αγάπη, σεβασμός και ύβρις ταυτοχρονα.

Ρώτα τον Καζαντζάκη..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαστε , π.χ. το μόνο έθνος που βλαστημάει τα θεία και αμέσως μετα λέει "Παναγιά μου βοήθα με". Απο παλιά είχαμε μια προσωπική, βιωματική σχέση με το Θείο, ειρωνεία , αγάπη, σεβασμός και ύβρις ταυτοχρονα.

Ρώτα τον Καζαντζάκη..
Και τί ακριβώς μας τιμάει σε αυτό και πρέπει να με κάνει εμένα ευτυχή ως Έλληνα;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-07, 11:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ εναντίον βρίσκω πολλές ευκαιρίες για να πω ότι είμαι χαρούμενος ότι είμαι έλληνας, άσχετα αν βρίσκω και άλλες τόσες ευκαιρίες για να γκρινιάξω.

Έχω ζήσει και εγώ στο εξωτερικό Κωστή για αρκετό διάστημα και έχω ταξιδέψει, και λόγω δουλειάς, πολύ και σε πολλά μέρη του κόσμου.

ϊσως να φταίει η ιδιοσυγκρασία μας, αλλά εγώ τσαντιζόμουν στο Λονδίνο, να είναι το λεωφορείο στην στάση με κλειστές τις πόρτες και οι ηλίθιοι έξω να βρέχονται αδιαμαρτύρητα, χωρίς να ζητήσουν από τον οδηγό να τους ανοίξει.

Εκνευριζόμουν στο Παρίσι, να ρωτάς κάτι Αγγλικά και με λίγα σπασμένα γαλλικά και να σε γράφουν κανονικά.

Άναβα στην Νέα Υόρκη, να είναι κάτω ένας άνθρωπος αναίσθητος και να μην τον πλησιάζει κανείς.

Ταμπεραμέντο, βοήθεια, πονοψυχία είναι έννοιες σχεδόν άγνωστες σε πολλούς λαούς του κόσμου.
Είναι Κωστή η ίδια αιτία που σε έφερε πίσω στην Ελλάδα από την μαρκά παραμονή σου στο εξωτερικό.

Είναι η ίδια αιτία που μας κάνει ελάχιστα διαφορετικούς από τους περισσότερους.

Και είναι ρε γαμώτο η λέξη φιλότιμο που μου αρέσει πιο πολύ στον Έλληνα. Είναι η αμετάφραστη λέξη κέφι, που πολύ την γουστάρω. Όπως με ενοχλούν άλλες έννοιες του Έλληνα. Τα ζυγίζω και βρίσκω ότι τους προτιμώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.