Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 18-06-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα υπάρχουν τρόποι για να αντισταθείς στην ακρίβεια.
Προσωπικά έχω σταματήσει τα μπάνια μου στην παραλιακή και παίρνω πλέον τους δρόμους προς το Βορά. Σιγά μην πάω να τους δώσω 50 ευρώ για να κάνω μπάνιο.
Με τα ίδια λεφτά πας και κάνεις μπάνιο στις παραλίες του Βόλου και χτυπάς και τα ουζάκια σου! Και μην πεί κανείς "μα ο βόλος είναι 3 ώρες μακρυά" γιατί και οι παραλίες της Αθήνας 3 ώρες μακρυά είναι τα Σαββατοκύριακα!
Για να μην σου πω ότι με τα ίδια λεφτά και ώρες πας και κάνεις μπάνιο στη Σκιάθο! :P
Οι κοκότες όμως που θέλουν να πάνε στον Αστέρα Βουλιαγμένης για να κάνουν μπάνιο ας πληρώσουν και 100 και 200 ευρώ.

Καφέδες... Από τη στιγμή που το κουτί των 200 γραμμαρίων κοστίζει 5 ευρώ, απλά αρνούμαι να πληρώσω στην ίδια τιμή το 1/100 (στην καλύτερη) του κουτιού.

Καφέ και σάντουιτς από το σπίτι και βούρ στις παραλίες!
Θα ήταν πάντως καλό να υπήρχαν ελευθερες παραλίες στην Αττική.Έχουν όλα παραχωρηθεί σε επιχειρηματίες ή έχουν κτιστεί.Το Σάββατο πήγα σε γνωστό μαγαζί της παραλιακής να πιω καφε (ονοματα δε λέμε στον Άλιμο είναι) και η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη.θέλανε να καθίσω όπως θέλανε εκείνοι στην παραλία και μου κάνανε παρατηρήσεις γιατί 3 άτομα είχαμε πιάσει 2 τραπέζια των 2 ατόμων!Σηκώθηκα και έφυγα, μπήκα σε ένα σουπερμάρκετ πήρα τα σχετικά και την άραξα στην παραλία χωρίς να έχω ένα καραγκιόζη (τον οποίο και πληρώνω) να μου χαλάει τη διάθεση και να μου κάνει υποδείξεις.Μπορείς να περνάς καλά και με λιγότερα λ7...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-06-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι καταστηματάρχες έχουν αποκτήσει αυθαίρετα ένα δικαίωμα να κατεβάζουν τις καρέκλες και τα τραπέζια του μαγαζιού τους στην παραλία.
Έχουν όμως και το δικαίωμα να μην σε αφήνουν να κάτσεις με δικιά σου καρέκλα στην παραλία και να πιείς τον δικό σου καφέ;

Μήπως να ξεκινούσαμε σαν βάση να μαζεύαμε κόσμο για καφέ στην παραλιακή με δικά μας καθίσματα και καφέδες έτσι για να τους σπάμε τα νεύρα; :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-06-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καταστηματάρχες έχουν αποκτήσει αυθαίρετα ένα δικαίωμα να κατεβάζουν τις καρέκλες και τα τραπέζια του μαγαζιού τους στην παραλία.
Έχουν όμως και το δικαίωμα να μην σε αφήνουν να κάτσεις με δικιά σου καρέκλα στην παραλία και να πιείς τον δικό σου καφέ;
Επιχειρήσεις με πρόσοψη στην παραλία έχουν δικαίωμα να ενοικιάσουν τον αιγιαλό από το Δήμο για ομπρέλες ή ξαπλώστρες και θαλάσσια μέσα αναψυχής χωρίς δημοπρασία.

Αυτό που δεν έχουν δικαίωμα είναι να καταλάβουν ολόκληρο το χώρο. Πχ πρέπει να έχουν έξω το 30% του συνόλου των καρεκλών και μόνο αν αυτό σχεδόν γεμίσει να βγάλουν κι άλλες, με ανάλογο περιορισμό.

Σχετικά στο ν. 2971/2001, ΦΕΚ 285Α.


υγ: Προφανώς αυτά δεν εφαρμόζονται στο Ελλαδιστάν.
__________________
may you live in interesting times

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 18-06-07 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-06-07, 16:31
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο εξωτερικό κάνουν κάτι που λέγεται μποικοταζ....
Αυτό το Εξωτερικό ακούγεται πολύ όμορφη χώρα. Θα μετανάστευα ευχαρίστως, αλλά δε μπορώ να το βρω στο χάρτη.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-06-07, 16:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το Εξωτερικό ακούγεται πολύ όμορφη χώρα. Θα μετανάστευα ευχαρίστως, αλλά δε μπορώ να το βρω στο χάρτη.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα γιαυτό το άφησα γενικά.Αναφορικά με τη μετανάστευση πάντως:

"..Πεστε μου πόσοι νοσταλγοι ζήτησαν να γυρίσουν κι ομως δεν το επραξαν μη ξανανοσταλγησουν.."
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-06-07, 17:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν έχουν δικαίωμα είναι να καταλάβουν ολόκληρο το χώρο. Πχ πρέπει να έχουν έξω το 30% του συνόλου των καρεκλών και μόνο αν αυτό σχεδόν γεμίσει να βγάλουν κι άλλες, με ανάλογο περιορισμό.
Παρ'όλα αυτά δεν έχουν το δικαίωμα να σου απαγορεύσουν να πάρεις δική σου καρεκλίτσα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-06-07, 21:52
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ'όλα αυτά δεν έχουν το δικαίωμα να σου απαγορεύσουν να πάρεις δική σου καρεκλίτσα...
Αν το σκέφτεσαι να το κάνεις επειδή νόμος είναι το δίκιο του ισχυρού, πάρε και κανένα μπράβο μαζί σου.Αυτοί θα έχουν σίγουρα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-07, 09:41
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το σκέφτεσαι να το κάνεις επειδή νόμος είναι το δίκιο του ισχυρού, πάρε και κανένα μπράβο μαζί σου.Αυτοί θα έχουν σίγουρα!
Μπα... Δεν έχω ανάγκη από τέτοια...
Το πολύ πολύ να πάρω κανέναν φίλο ακόμα... :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα... Δεν έχω ανάγκη από τέτοια...
Το πολύ πολύ να πάρω κανέναν φίλο ακόμα... :P
Η επόμενη συνάντηση να την κάνουμε σε γνωστή καφετέρια της παραλίας.Εμείς και οι καρέκλες μας!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-06-07, 15:25
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρε γερόντια,

ολες οι απόψεις ήταν πραγματικά θετικότατες. Στους νόμους της αγορας μιας καπιταλιστικής κοινωνίας όμως, που την θέλουμε, για τι δεν είμαστε κακοί κομμουνιστες αλλά φιλελεύθερα και δημοκρατικα πνεύματα, κλπ κλπ, λειτουργούν μερικές αρχές.

1. Οτι πληρώνω παίρνω. Ας δώσουμε στον έμπορα να το καταλάβει, με το να του γυρισουμε όχι μια αλλά 4 φορές το ξύδι απο Domaine που μας εφερε για κρασί καλό.

2.Ακριβη μάρκα και ποιότητα δεν συμβιβαζονται πάντα. Ας μάθουμε να αναζηταμε ποιότητα και όχι να πουλαμε μούρη.

3.Σκεφτήκατε ποτε να πάτε με μεγάλη παρέα σε κυριλέ καφέ, να παραγγείλετε 32 καφεδες και οταν έρθει ο λογαριασμός να απαιτησετε να πληρωσετε μόνο 2 ευρω και όχι 4.60 ; Το έκανα με φιλους στη Κηφισιά και ο ιδιοκτητης .....έχεσε μαλί στην φασαρία που φοβηθηκε ότι θα γινει. Ξαφνικά άρχισαν και αλλοι θαμωνες να διαμαρτυρονται . Τρεις μερες μετα ο καφες απο 4.60 έκανε 3.50.

4.Ας δειξουμε με τη συμπεριφορά μας ότι δεν ειμαστε προβατα αλλα χειραφετημενοι πολίτες. Μπουκοταζ στα μαγαζια "πολυτελείας", όπου πουλιεται σκουπίδι τυλιγμένο με χρυσοκορδελες.

Διοτι, μαγαζί στο Κολωνακι στοιχιζει 150 ευρω το τετρ. ενοικιο, για να μου πουλαει 800 ευρω ταγερακι που το βρισκεις στο Μιλανο με 180, στο ΜΟναχο με 250, και αν εισαι τυχερός στο OUtlet με 80.

Η δικη μας εγωιστική, νεοπλουτιστικη αγοραστική , πουλαομουριστικη συμπεριφορά ανεβαζει τις τιμές αλλα οχι τις αξίες. Κατα παραφρασιν Ομήρου, λοιπόν......Ημών γαρ σφετερησιν ατασθαλίησιν ολόμεθα.......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-06-07, 16:16
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερώτηση: σε συνδυασμό με τα εύλογα παράπονα για την ακρίβεια, γιατί δεν φτιάχνετε μια θεματική ενότητα με "good deals" για να βοηθάτε ο ένας τον άλλον;

Μπορεί να το έχει ήδη εξετάσει ο admin, αλλά πιθανόν οτιδήποτε από online κουπόνια μέχρι και κάποια καλή αγοραστική εμπειρία σε μαγαζί.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-07, 16:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση: σε συνδυασμό με τα εύλογα παράπονα για την ακρίβεια, γιατί δεν φτιάχνετε μια θεματική ενότητα με "good deals" για να βοηθάτε ο ένας τον άλλον;
Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Το έχουμε εδώ για φαγάδικα κυρίως αλλά μπορούμε να το επεκτείνουμε και σε άλλα είδη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-06-07, 16:36
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η συζήτηση έχει πάρει τροπή περί καφέδων και διασκεδάσεων και έχει φύγει από το αρχικό θέμα.
Κατ' αρχήν δεν είναι γενιά των 1000 αλλά των 700 ευρώ. Πως ζει κανείς με 700; Μα δεν ζεί απλώς επιβιώνει.
Το μέλλον θα είναι ακόμα πιο ζοφερό, ήδη γίνεται επίθεση σε κεκτημένα δεκαετιών και αυτονόητα δικαιώματα (8ωρο βασικός μισθος κλπ). Ο ΣΕΒ ζήτησε και ίδρυση ζώνης δουλοπαροικίας στα σύνορα της χώρας που φυσικά δεν θα ισχύει εργατικό δίκαιο και κανένα δικαίωμα. Πολυεθνικές "γιορτάζουν" αύξηση των κερδών με απολύσεις. Οι άνθρωποι γίνονται κιμάς στα γρανάζια του συστήματος για να ευημερούν οι αριθμοι των κερδών.
Ευελπιστώ πως αυτη η κατάσταση δεν θα συνεχίζεται επ' άπειρον και ο κόσμος θα δώσει λύση παίρνοντας τα τουφέκια. Στεναχωριέμαι που όταν θα γίνει αυτό (προσέξτε δεν λέω αν, λέω όταν) θα 'μαι αρκετά μεγάλος και δεν θα μπορώ να το πάρω κι εγώ!
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 28-06-07 στις 16:39
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-06-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευελπιστώ πως αυτη η κατάσταση δεν θα συνεχίζεται επ' άπειρον και ο κόσμος θα δώσει λύση παίρνοντας τα τουφέκια.
Συμφωνώ μαζί σου.

Πριν καιρό είχαμε ξεκινήσει μια καλή κουβέντα στο Club Εργασίας, με θέμα τις Εργασιακές σχέσεις. Μπορείς να το διαβάσεις εδώ.

Ίσως η ανάγκη για μια δουλειά, για μια οποιαδήποτε δουλειά, οι διεκδικήσεις χρόνων των εργαζομένων, έχουν ατονήσει δραματικά.

Καμιά διαπραγμάτευση, καμιά απαίτηση, δουλεύουμε περισσότερο, πολύ περισσότερο, για να πάρουμε λιγότερα.

Η ανεργία των νέων που οδηγεί σε μισθούς για γέλια είναι ο ένας συντελεστής, που να δεις τι γίνεται στους ανέργους μεγάλης ηλικίας, με βιογραφικό σε μέγεθος βιβλίου, με γνώσεις πτυχία μεταπτυχιακά κλπ, να εκλιπαρούν μια θέση ... νυχτοφύλακα.

Έχω προσωπική πείρα σ' αυτό και αν στους νέους είναι ένα το κακό, στον μεγάλο, που δεν έχει καν μια οικογένεια να τον στηρίξει και που πολλές φορές έχει και πολλά στόματα να ταΐσει, η κατάσταση είναι ένα απίστευτο δραματικό αδιέξοδο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-06-07, 04:03
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου.

Πριν καιρό είχαμε ξεκινήσει μια καλή κουβέντα στο Club Εργασίας, με θέμα τις Εργασιακές σχέσεις. Μπορείς να το διαβάσεις εδώ.

Ίσως η ανάγκη για μια δουλειά, για μια οποιαδήποτε δουλειά, οι διεκδικήσεις χρόνων των εργαζομένων, έχουν ατονήσει δραματικά.

Καμιά διαπραγμάτευση, καμιά απαίτηση, δουλεύουμε περισσότερο, πολύ περισσότερο, για να πάρουμε λιγότερα.

Η ανεργία των νέων που οδηγεί σε μισθούς για γέλια είναι ο ένας συντελεστής, που να δεις τι γίνεται στους ανέργους μεγάλης ηλικίας, με βιογραφικό σε μέγεθος βιβλίου, με γνώσεις πτυχία μεταπτυχιακά κλπ, να εκλιπαρούν μια θέση ... νυχτοφύλακα.

Έχω προσωπική πείρα σ' αυτό και αν στους νέους είναι ένα το κακό, στον μεγάλο, που δεν έχει καν μια οικογένεια να τον στηρίξει και που πολλές φορές έχει και πολλά στόματα να ταΐσει, η κατάσταση είναι ένα απίστευτο δραματικό αδιέξοδο.
Δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί και καμία ενημέρωση για τα δικαιώματα του εργαζομένου με αποτέλεσμα οι ίδιοι οι εργαζόμενοι να έχουν φέρει τα πράγματα όπως έχουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.