Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 05-09-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλη μια ωραία και εμπεριστατωμένη άποψη, μια και το τσίρκο μας είναι διεθνούς φήμης πλέον Ολέ!

http://athens.indymedia.org/front.ph...icle_id=757320
Πού είναι το.... περίεργο, πρώτη φορά είναι που...... γινόμαστε γνωστοί από τέτοια "γεγονότα" ;
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 05-09-07, 13:16
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενδιαφέρουσα και με επιχειρήματα..
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 05-09-07, 14:08
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό με την Ιονια Οδο ειναι πολύ όμορφο πάντως..Θα την κατασκευάσουν οι ίδιες εταιρείες που θα βοηθήσουν αφιλοκερδώς τους άτυχους κατοίκους να ξαναχτίσουν τα σπίτια τους?
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 06-09-07, 10:16
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, θα είναι "οικολογικός" δρόμος, στόχος που θα επιτυγχάνεται με την τοποθέτηση των νέων κατοικιών των πυρόπληκτων δεξιά και αριστερά της οδού ώστε να φροντίζουν να ρουφάνε το 60%+ των ρύπων με τα πνευμόνια τους.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 06-09-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεωρίες συνομωσίας που λένε και οι "φίλοι" μας οι Αμερικάνοι...
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 06-09-07, 10:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πήρατε φόρα κύριοι. Αντε μετά τις εκλογές να τυπώσουμε σε βιβλίο τα σενάρια να τα δώσουμε στον Λούκα μπας και βγάλει καμιά καλή ιδέα :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 13-09-07, 15:36
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΕΠΙΣΠΕΥΔΕΙ τις διαδικασίες αξιοποίησης των δημοσίων ακινήτων που εμπίπτουν στα διοικητικά όρια του Δήμου Ζαχάρως, στην περιοχή της Ηλείας η Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου. Στο πλαίσιο αυτό, σήμερα, προχωρά στην υπογραφή Προγραμματικής Συμφωνίας για την αξιοποίηση της δημόσιας ακίνητης περιουσίας που βρίσκεται στα διοικητικά όρια του δήμου, σύμφωνα με τον Επιχειρησιακό Σχεδιασμό που έχει ξεκινήσει τους τελευταίους 12 μήνες με το δήμο Ζαχάρως.

Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, η συνεργασία αφορά στην ταχεία ανάπτυξη οικονομικών δραστηριοτήτων σε δημόσιο ακίνητο, συνολικής έκτασης 2.593.041 τ.μ. και στη σύνταξη προγράμματος αξιοποίησης 780 ακινήτων που βρίσκονται στα διοικητικά όρια του δήμου. Το 75% των εσόδων που θα προκύψουν από τις εκμεταλλεύσεις αυτές θα αποδίδονται στο δήμο Ζαχάρως.

Ο δήμος, με τη διαχείριση των επενδύσεων αυτών, στοχεύει στη βελτίωση και ενδυνάμωση της αυξανόμενης τουριστικής κίνησης, μέσω της δημιουργίας τουριστικών εγκαταστάσεων υψηλής ποιότητας και χώρων αναψυχής. Τα οφέλη που θα προκύψουν για το δήμο και την ευρύτερη κοινωνία του νομού Ηλείας θα είναι η δημιουργία νέων θέσεων εργασίας, η αύξηση του εισοδήματος και οι νέες επιχειρηματικές ευκαιρίες, που θα δημιουργηθούν στην περιοχή.

Σημειώνεται ότι η προγραμματική σύμβαση απαλλάσσει το δήμο Ζαχάρως από την υποχρέωση καταβολής οιουδήποτε οικονομικού ανταλλάγματος για την εκμετάλλευση των ακινήτων του Δημοσίου που βρίσκονται στο παραλιακό μέτωπο για τα έτη 2006 και 2007.

Πηγή : naftemporiki.gr


Σχόλιο : Σενάρια!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 14-09-07, 13:11
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δείτε αυτό το απίστευτο από το
http://www.housesingreece.gr/project...r/dimarxos.php
από παλιά καταχώρηση


Απόφαση Δημάρχου
Κυρίες και Κύριοι,

Ονομάζομαι Χρονόπουλος Πανταζής και είμαι εκλεγμένος Δήμαρχος του Δήμου Ζαχάρως του Ν. Ηλείας στην δυτική Πελοπόννησο.

Ο Δήμος Ζαχάρως στην προσπάθεια του για τουριστική αξιοποίηση της περιφέρειας του, αποφάσισε να παραχωρήσει ΔΩΡΕΑΝ μια απαλλοτριωμένη από το ελληνικό δημόσιο έκταση, συνολικής επιφάνειας 246.420 τ.μ. στην περιοχή Χρυσοχωρίου εντός των ορίων του Δήμου Ζαχάρως.

Η έκταση έχει χωριστεί σε 200 οικόπεδα, όπου καθένα από αυτά έχει επιφάνεια 500 τ.μ. περίπου.

Η πρόθεση του Δήμου Ζαχάρως είναι να δημιουργηθεί ένα πρότυπο χωριό αποτελούμενο από πανομοιότυπα ξύλινα σπίτια με την ελευθερία να οικοδομηθεί ελεύθερος αριθμός τετραγωνικών μέτρων ανά μονάδα.

Σύμφωνα με τον ισχύοντα πολεοδομικό κανονισμό για οικισμούς και οικόπεδα συνολικής επιφάνειας 500 τ.μ. το ανώτατο επιτρεπτό ποσοστό κάλυψης είναι περί των 350 τ.μ..

Επιπλέον οι περιβαλλοντικές μας ανησυχίες, επιβάλλουν να λάβουμε σοβαρά υπόψη την καταπόνηση του πλανήτη μας για την παράγωγη ηλεκτρικής ενέργειας και ως εκ τούτου αποφασίσαμε ότι κάθε σπίτι θα πρέπει να εγκαταστήσει αυτόνομο δίκτυο παράγωγης ηλιακής ενέργειας.

Σας προσκαλώ λοιπόν να γίνετε μέλη τις τοπικής μας κοινωνίας αποδεχόμενοι τη ΔΩΡΕΑ μας και σας υπόσχομαι ότι ο Δήμος Ζαχάρως θα είναι κοντά σας και θα δημιουργήσει τις κατάλληλες υποδομές για μια όμορφη και άνετη παραμονή σας σ' αυτόν είτε για διακοπές ή γιατί όχι και για μόνιμη εγκατάσταση.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 14-09-07, 13:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Δήμος Ζαχάρως στην προσπάθεια του για τουριστική αξιοποίηση της περιφέρειας του, αποφάσισε να παραχωρήσει ΔΩΡΕΑΝ μια απαλλοτριωμένη από το ελληνικό δημόσιο έκταση, συνολικής επιφάνειας 246.420 τ.μ. στην περιοχή Χρυσοχωρίου εντός των ορίων του Δήμου Ζαχάρως.
Αν έχει απαλλοτριωθεί από το δημόσιο, σημαίνει ότι ανήκει στο δήμο; Ή σε κανέναν;

Επίσης, από το ίδιο site, το bold δικό μου:

Πολυτελής πέτρινες μεζονέτες
Πόλη / Χωριό: Ξηροχόρι
Νομός: Ηλείας
Περιφέρεια: Πελοπόννησος

Πολύ σύντομα, ένα έργο απίστευτης αρχιτεκτονικής ολοκληρώνεται στις πανέμορφες ακτές της Δυτικής Πελοποννήσου και συγκεκριμένα στην περιοχή της Ζαχάρω, στον Νομό Ηλείας, μόλις σε 3 ώρες απόσταση από το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος και μία μόνον ώρα από το αεροδρόμιο της Καλαμάτας.

Κατασκευάζονται 4 καταπληκτικές Μεζονέτες/Μονοκατοικίες, τοποθετημένες σε λόφο με ανεμπόδιστη θέα προς τη θάλασσα. Με παραδοσιακό ύφος, σε απόλυτη αρμονία με το περιβάλλον, υψηλών προδιαγραφών και με όλες τις εξελιγμένες μορφές κατασκευαστικών υλικών.

Με ξεχωριστό οικόπεδο 4.000τμ., αποκλειστική πισίνα, στεγασμένες θέσεις στάθμευσης, αυτοποτιζόμενο κήπο και περιφραγμένες.

Με πρωτοπόρα για την περιοχή σχεδίαση, προσφέρουν στο μελλοντικό ιδιοκτήτη τους, την ευκαιρία μιας ζωής, για την απόκτηση ενός μοναδικού ακινήτου.

Διαθέτουν πλήρεις εξοπλισμούς κουζίνας, συστήματος κλιματισμού και επίπλων κήπου. Παράλληλα, υποστηρίζονται από εξιδεικευμένους τεχνικούς, που έχουν τις λύσεις για τις ανάγκες σας.
Έχει κι άλλες ευκαιρίες στο site.

Η αξιοποίηση άρχισε!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 14-09-07, 14:17
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατακαημένη Ρούμελη, τι σου 'μελε να πάθεις!
Υπήρχαν αμφιβολίες για τη συνέχεια;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 14-09-07, 16:03
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατακαημένη Ρούμελη, τι σου 'μελε να πάθεις!
Υπήρχαν αμφιβολίες για τη συνέχεια;
Όχι βρε παιδί μου, αμφιβολίες δεν υπήρχαν... Αλλά πριν τα σαράντα; Έλεος!
Ακούγεται σαν να [BEEP] η πένθυμη χήρα πάνω στο φέρετρο του άντρα της!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 15-09-07, 00:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι βρε παιδί μου, αμφιβολίες δεν υπήρχαν... Αλλά πριν τα σαράντα; Έλεος!
Ακούγεται σαν να [BEEP] η πένθυμη χήρα πάνω στο φέρετρο του άντρα της!
Στις εννιά του μακαρίτη, άλλος μπαίνει μες στο σπίτι.
Υπάρχει επίσης και το... του "πόνου" τα εννιάμερα!
Μα δεν κρατιούνται με τίποτα! Κοιτούν το μέλι και σφάζονται ποιος θα το πρωτοφάει.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 24-09-07, 16:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
http://athens.indymedia.org/email_di...icle_id=757499

Νομιζω οτι αυτο αφορα το θεμα... Συμφωνα με τη συνομωσιολογια του Ιντυμιντια υπαρχει ενα μεγαλο σχεδιο απο το λομπυ των υπερεργολαβων

ειναι μεγαλο αρθρο για μενα και δεν μπορω να το διαβασω ολο.. οποιος ενδιαφερεται παντως ας κοιταξει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 27-09-07, 21:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ότι κάηκε, κάηκε. Ας χτίσουμε…



Ο κύριος Γιώργος αναλαμβάνει όλη τη διαδικασία ανέγερσης αυθαιρέτου. Σπεύσατε!


Full service 24/7

Ο κύριος Γιώργος πουλάει οικόπεδα εδώ και 30 χρόνια. Δηλώνει μεσίτης αλλά ουσιαστικά τα οικόπεδα είναι δικά του, ενώ έχει και μια μικρή εταιρεία που κάνει εκσκαφές, επιχωματώσεις και κάθε λογής οικοδομικές εργασίες 24/7 για να παρέχει full service στους πελάτες του. Μην πάει το μυαλό σας σε κανέναν τεχνοκράτη επιχειρηματία. Ο κύριος Γιώργος είναι κοντόχοντρος με λαδωμένη χωρίστρα, χρυσή βέρα που με τα χρόνια έχει εγκλωβιστεί στο δάχτυλο και ιδρωμένο πουκάμισο στις μασχάλες με extra αξεσουάρ τριμμένο γιακά. Η σύζυγός του είναι δικηγόρος. Επίσης μη φανταστείτε καμιά δυναμική γιάπισα. Μια μεσόκοπη και πολύ χοντρή κυριούλα είναι με εκνευριστική φωνή και δεκάδες χρυσαφικά που καλύπτουν τα κακόγουστα ταγιέρ που φοράει. Πελάτες δεν έχει. Μόνη της ασχολία είναι οι υποθέσεις του κυρίου Γιώργου που διαρκώς διεκδικεί διάφορες εκτάσεις...

Στα τριάντα χρόνια της καριέρας του ως "μεσίτης" ο κύριος Γιώργος έχει πουλήσει εκατοντάδες οικόπεδα. Αν δεν τον ξέρεις φαντάζεσαι ότι ο πατέρας του ήταν μεγιστάνας που επένδυσε σε ακίνητα ή ότι ο προ-παππούς του ήταν πασάς επί Τουρκοκρατίας και με φιρμάνι είχε αποκτήσει αχανείς εκτάσεις σε όλα τα βουνά της Αττικής. Αντίθετα, ο κύριος Γιώργος ξεκίνησε μόνος του. Ο πατέρας του ήταν λαδέμπορας στην κατοχή και του άφησε πέντε δεκάρες που δεν έφταναν να αγοράσει ούτε συρματόπλεγμα για να περιφράξει το πρώτο του οικόπεδο. Ξεκίνησε την "καριέρα" του, λίγο μετά τον εμφύλιο. Με την αλάνθαστη μέθοδο της ρίψης πέτρας (μέχρι όπου φτάσει) οριοθέτησε τις περιοχές που θεώρησε ότι του ανήκαν. Ουσιαστικά δάσος ήταν αλλά δεν βρέθηκε κανείς να του πει τίποτα και πολύ περισσότερο να του επιβάλλει ποινές.


VS


Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο


Ο κύριος Γιώργος ήταν μεθοδικός. Καταπατούσε εκτάσεις, έστελνε τη γυναίκα του στα δικαστήρια να διεκδικεί τα εδάφη και λίγο πριν τις εκλογές κατάφερνε και τα ιδιοποιούταν. Την επόμενη τετραετία τα έβαζε και στο σχέδιο. Σιγά-σιγά μάζεψε γερό κομπόδεμα και έβαλε και χρυσό δόντι. Αργότερα αγόρασε και BMW. Άσπρη. Όταν τελείωναν τα οικόπεδα καταπατούσε άλλα και μια-δυο φορές η φύση του έκανε το χατίρι και κάηκαν δάση που στη συνέχεια πούλησε. Άλλοι λένε ότι τα έκαψε αυτός, αλλά κανείς δεν τον συνέλαβε, ούτε αποδείχθηκε καμία σχέση του με τους εμπρησμούς.

Μετά τις μεγάλες φωτιές στην Πάρνηθα, όλοι φαντάστηκαν ότι είναι ώρα να βγαίνει στη "σύνταξη". Όλοι μας ακούσαμε περί προστασίας του περιβάλλοντος, αναδασώσεις και αυστηρούς κανόνες δόμησης. Αρκετοί άνθρωποι που τον γνώριζαν είπαν "καιρός να ξεβρομίσει ο τόπος". Προχθές ο κύριος Γιώργος βγήκε ξανά "στη γύρα". Πουλάει λέει προνομιακά οικόπεδα στα καμένα που του ανήκαν λέει -άκουσον άκουσον- από την τουρκοκρατία. Όχι στα πρόσφατα καμένα, σε παλιότερα αλλά μάλλον αυτό δεν έχει σημασία. Ο πελάτης τον ρώτησε πώς θα χτίσει αφού το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου. Ο κύριος Γιώργος ανέλαβε την υποχρέωση να του τα κανονίσει όλα αυτός και με αφοπλιστική ειλικρίνεια δεσμεύτηκε ότι στις επόμενες εκλογές όποιος και να κερδίσει, το "παλατάκι" θα είναι νόμιμο με φως, νερό και τηλέφωνο.

capital.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 07-12-08, 23:04
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχέδιο προχωράει με σύστημα, σε όλη την επικράτεια
Α νάτο το βρήκα επιτέλους αυτό το περιβόητο σχέδιο!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.