Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 05-10-06, 10:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω..επειδη πραγματικός μας σκοπός είναι να πάρουμε πίσω τα χαμένα εδάφη μέχρι την Περσία!!!
Να μην ξεχάσουμε και την Ινδία, όχι δηλαδή επειδή του χαρίστηκε ο Αλέξανδρος του Πώρου να το ξεχάσουμε ε; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-10-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μου το αφήνεις χωρίς σχόλιο, θα ήθελα να το σχολιάσεις, σε διορίζω Πρόεδρο της Δημοκρατίας Πρωθυπουργό και Υπουργό Εξωτερικών και Άμυνας, τι θα έκανες στην συγκεκριμένη περίπτωση;
Θα παγωνα τα εξοπλιστικα προγραμματα και θα εδινα τα χρηματα για την Παιδεια και την Υγεια.

Επισης δεν θα εκανα αναχαιτισεις πανω απο το Αιγαιο. Απλα θα εστελνα αναφορες στο ΝΑΤΟ. Αυτα. Ακομα καλυτερα, θα καταργουσα πληρως τον στρατο αν ειχα την δυνατοτητα.

Ας μην παρεξηγηθω. Ειμαι ο τελευταιος υποστηρικτης του πολεμου και του τσαμπουκα. Πιστευω οτι οι δυο λαοι δεν εχουν να χωρισουν τιποτα. Αν ηταν στο χερι μου θα ανοιγα τα συνορα ολων των χωρων του κοσμου σε ολους τους πολιτες του κοσμου και θα καταργουσα τα κρατη (οχι τα εθνη).

Αλλα δεν μπορω να ακουω οτι η προηγουμενη κυβερνηση εκανε εξωτερικη πολιτικη του ζειμπεκικου ενω αυτη εδω ειναι διαφορετικη...
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-10-06, 11:37
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα δεν μπορω να ακουω οτι η προηγουμενη κυβερνηση εκανε εξωτερικη πολιτικη του ζειμπεκικου ενω αυτη εδω ειναι διαφορετικη...
Βασικά νομίζω ότι πρέπει να συμφωνήσουμε ότι η εξωτερική μας πολιτική περιορίζεται από τα μέσα που έχουμε προς πίεση.

Βάσεις Σούδας
Αγορά εξοπλισμού
Ενταξιακή πορεία της Τουρκίας
Πετρέλαιο στο Αιγαίο
Τρομοκρατία (μας τελείωσε)
Αγωγός φυσικού αερίου
Περιβάλλον ανάπτυξης ξένων εταιρειών στην Ελλάδα
Οικονομικός ρόλος στα Βαλκάνια


Στην παρούσα φάση , η γεωπολιτική θέση της Τουρκίας είναι σημαντικότερη από τα παραπάνω νομίζω , οπότε μαύρο φίδι που μας έφαγε!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-10-06, 11:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παγωνα τα εξοπλιστικα προγραμματα και θα εδινα τα χρηματα για την Παιδεια και την Υγεια.
Με όλον το σεβασμό αλλά αυτό είναι πολύ λαϊκίστικο σύνθημα. Ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης δεν θα εκανα αναχαιτισεις πανω απο το Αιγαιο. Απλα θα εστελνα αναφορες στο ΝΑΤΟ. Αυτα. Ακομα καλυτερα, θα καταργουσα πληρως τον στρατο αν ειχα την δυνατοτητα.
Κάθε μέρα τα videos από τις αναχαιτίσεις και τις αναγνωρίσεις μαζί με όλα τα στοιχεία, πάνε στο ΝΑΤΟ, όπου φυσικά αγρόν ηγόρασαν.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην παρεξηγηθω. Ειμαι ο τελευταιος υποστηρικτης του πολεμου και του τσαμπουκα. Πιστευω οτι οι δυο λαοι δεν εχουν να χωρισουν τιποτα. Αν ηταν στο χερι μου θα ανοιγα τα συνορα ολων των χωρων του κοσμου σε ολους τους πολιτες του κοσμου και θα καταργουσα τα κρατη (οχι τα εθνη).
Αυτό μην το λες για την Ελλάδα, είναι αδικία. Ούτε την οξύτητα επιδίωξε καμιά κυβέρνηση από την μεταπολίτευση και μετά και στην Τουρκία ανοίγουμε τον δρόμο για την ΕΕ, ερχόμενοι σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού.

Αυτές οι κινήσεις Γιάννη δεν μπορεί ποτέ να είναι μονομερείς, γιατί τότε είναι ενδοτικές κινήσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα δεν μπορω να ακουω οτι η προηγουμενη κυβερνηση εκανε εξωτερικη πολιτικη του ζειμπεκικου ενω αυτη εδω ειναι διαφορετικη...
Εγώ δεν ανέφερα τίποτα για την σημερινή κυβέρνηση, θα την κρίνουμε όμως αν βρεθεί σε κρίση τύπου Ιμίων και Οτσαλάν...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-06, 11:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν ανέφερα τίποτα για την σημερινή κυβέρνηση, θα την κρίνουμε όμως αν βρεθεί σε κρίση τύπου Ιμίων και Οτσαλάν...
Όταν κλείσει δηλαδή 20 χρόνια διακυβέρνησης όπου στατιστικά θα αναγκαστεί να δαχειριστεί κάποια κρίση
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-10-06, 12:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην παρούσα φάση , η γεωπολιτική θέση της Τουρκίας είναι σημαντικότερη από τα παραπάνω νομίζω , οπότε μαύρο φίδι που μας έφαγε!!
Το ότι η Ελλάδα το 1979 πέτυχε να γίνει μέλος της τότε ΕΟΚ, χάριν στην ακτινοβολία ενός μεγάλου ηγέτη της, του Κωνσταντίνου Καραμανλή, ήταν Μίλτο το κλειδί της σταθερότητας της χώρας μας που σηματοδοτεί και τις επόμενες εξελίξεις.

Έχουμε το πολύ μεγάλο πλεονέκτημα εμείς να είμαστε μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και η Τουρκία όχι. Η γεωπολιτική θέση της Τουρκίας ήταν σημαντική στην εποχή του ψυχρού πολέμου, μιας και ήταν το μόνο μέλος του ΝΑΤΟ που είχε σύνορα με την τότε ΕΣΣΔ.

Σήμερα στην Τουρκία γίνονται εξελίξεις που δυστυχώς δεν γίνονται ευρέως γνωστές.

Το ΙΡΑΚ ετοιμάζεται να διαμελιστεί σε τρία κράτη, των Σιϊτών, των Σουνιτών και των Κούρδων.

Απ' όλους αυτούς οι Αμερικάνοι εμπιστεύονται για μελλοντικούς συνεργάτες, μόνο τους Κούρδους και είναι ο βασικός λόγος, που απαγορεύουν κάθε επιθετική κίνηση των Τούρκων κατά της τωρινής επαρχίας του Κουρδιστάν.

Αν το Κουρδιστάν γίνει ανεξάρτητο κράτος, και θα γίνει, η γεωπολιτική θέση της Τουρκίας πάει περίπατο.

Σε πρόσφατη απόρρητη έκθεση του το State Department, που έφερε στο φως η Washington Post, ανέφερε ότι βλέπει απόσχιση από την Τουρκία του μεγάλου ανατολικού της κομματιού που μαζί με το Ιρακινό Κουρδιστάν, θα γίνει ένα ενιαίο κράτος. Μιλάει και για άλλο Τουρκικό κομμάτι που θα αποσχιστεί αλλά ας το αφήσουμε προς το παρών.

Τώρα για τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο η Τουρκία παίζει ακόμα ένα ρόλο. Αυτός ο ρόλος θα υποβιβαστεί με την πιθανή δημιουργία του αγωγού Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη, αν ποτέ γίνει.

Είναι τόσο μεγάλο το γεωπολιτικό κέρδος της Ελλάδος που θα καταστεί αυτή διαμετακομιστικό κέντρο μιας και θα υπάρχει και αγωγός φυσικού αερίου που μέσω της Ιταλίας θα συνδέσει όλη την δυτική Ευρώπη, που εγώ μετά χαράς θα δεχόμουν η Ελλάδα να αναλάβει όλο το κόστος, ακόμα και μέσα στην Βουλγαρία, για να ολοκληρωθεί αυτό το έργο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-10-06, 12:06
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με όλον το σεβασμό αλλά αυτό είναι πολύ λαϊκίστικο σύνθημα. Ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.
Γιατι δεν μπορει να γινει; Εγω δεν ειμαι πολιτικος να κανω λαικισμο. Απλα εκφραζω το ονειρο μου. Αν ο κοσμος ξυπνησει και δει πως εχει καταντησει η ζωη του, ολα μπορουν να γινουν. Ειναι λαικισμος το να ονειρευεσαι οτι αυτη η αρρωστια μπορει να αλλαξει;
Σιγουρα δεν θα ζησω να το δω, ελπιζω να το δουν τουλαχιστον τα τρισεγγονα μου.

Αντι να ταιζουμε τους εμπορους οπλων δεν κοιταμε λεω εγω να αφησουμε τους τσαμπουκαδες και να κοιταξουμε πως μπορουμε να βελτιωσουμε την καθημερινοτητα μας;

Δεν θελω να πληρωνω ουτε τους εκατονταδες στρατιωτικους που λιωνουν στα γραφεια, ουτε τα οπλα τους, ουτε να στελνω τα παιδια μου να χανουν τον καιρο τους με αγγαρειες στο "στρατευμα" για να βλεπουν τα τουρικα F-16 να πετανε πανω απο τα στρατοπεδα τους στα νησια και τον Εβρο.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε μέρα τα videos από τις αναχαιτίσεις και τις αναγνωρίσεις μαζί με όλα τα στοιχεία, πάνε στο ΝΑΤΟ, όπου φυσικά αγρόν ηγόρασαν.
Ενω αν σηκωσουμε και δεκα F-16 και πληρωσουμε μερικα εκατομμυρια ευρω σε καυσιμα και εξοπλισμο θα αλλαξει τιποτα;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν ανέφερα τίποτα για την σημερινή κυβέρνηση, θα την κρίνουμε όμως αν βρεθεί σε κρίση τύπου Ιμίων και Οτσαλάν...
Ανεφερες ομως για την προηγουμενη. Πρεπει δηλαδη να φτασουμε στα προθυρα πολεμου για να κριθει η ικανοτητα της;
Σιγα μην δωσουν οι υποτελεις εντολη για ανακαταληψη βραχονησιδας...
Δεν ξεβολευονται Στελιο μου, ουτε αυτοι ουτε οι νεοελληνες. Και καλα κανουν ετσι οπως εχουμε καταντησει. Θα αφησουμε τωρα τα Cayenne μας και θα τρεχουμε στον πολεμο;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-10-06, 12:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν μπορει να γινει; Εγω δεν ειμαι πολιτικος να κανω λαικισμο. Απλα εκφραζω το ονειρο μου. Αν ο κοσμος ξυπνησει και δει πως εχει καταντησει η ζωη του, ολα μπορουν να γινουν. Ειναι λαικισμος το να ονειρευεσαι οτι αυτη η αρρωστια μπορει να αλλαξει;
Θα τα έκανες όλα αυτά μονομερώς Γιάννη; Θα τα έκανες την ίδια ώρα που οι άλλοι αμφισβητούν κυριαρχικά σου δικαιώματα;

Εγώ σήμερα θα σου απατήσω να μου δώσεις ότι έχεις μέσα στο πορτοφόλι σου, τι θα κάνεις; Δεν θα βάλεις το χέρι σου στη τσέπη για το προφυλάξεις;

Αν δεν το κάνεις είσαι ενδοτικός για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη.

Και επειδή αυτή η χώρα κατοικείται και από άλλους κατοίκους που δεν είναι διατεθειμένοι να σκύψουν και άλλο, εκφράζεις απλά προσωπικές σου απόψεις.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξεβολευονται Στελιο μου, ουτε αυτοι ουτε οι νεοελληνες. Και καλα κανουν ετσι οπως εχουμε καταντησει. Θα αφησουμε τωρα τα Cayenne μας και θα τρεχουμε στον πολεμο;
«Οι Έλληνες βολεμένοι μέσα στην ευδαιμονία τους, δεν πρόκειται να βαρέσουν ούτε τουφεκιά σε πιθανή επίθεση. Οι ντιστεγκέδες Αθηναίοι δεν θέλουν και δεν μπορούν να πολεμήσουν»

Αυτό το έλεγε Έλληνας πολιτικός το καλοκαίρι του 1940.

Λίγο αργότερα, Αθηναίοι, Ρουμελιώτες, Κρήτες, Μοραΐτες, Μακεδόνες, Θράκες, Ηπειρώτες και νησιώτες, έδιναν την απάντηση τους στα βουνά της Αλβανίας , πετυχαίνοντας όχι μόνο να αναχαιτίσουν τους Ιταλούς αλλά και να τους τρέψουν σε φυγή.

Να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι το ίδιο θα κάνουν αν ο μη γένοιτο χρειαστεί ξανά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-06, 13:06
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Αφού είναι έτσι λοιπόν, εγώ ρωτάω (αποσπασματικά ΚΑΙ με δογματικό τρόπο)...

Ο Odin είπε: - "Αντι να ταιζουμε τους εμπορους οπλων δεν κοιταμε λεω εγω να αφησουμε τους τσαμπουκαδες και να κοιταξουμε πως μπορουμε να βελτιωσουμε την καθημερινοτητα μας;"

Ρωτάω: πώς την εξασφαλίζεις δηλαδή την καθημερινότητά σου; ποιος στην εξασφαλίζει; σήμερα... τώρα...

Ο Odin είπε: - "Δεν θελω να πληρωνω ουτε τους εκατονταδες στρατιωτικους που λιωνουν στα γραφεια, ουτε τα οπλα τους, ουτε να στελνω τα παιδια μου να χανουν τον καιρο τους με αγγαρειες στο "στρατευμα" για να βλεπουν τα τουρικα F-16 να πετανε πανω απο τα στρατοπεδα τους στα νησια και τον Εβρο" και αμέσως μετά λέει: "Ενω αν σηκωσουμε και δεκα F-16 και πληρωσουμε μερικα εκατομμυρια ευρω σε καυσιμα και εξοπλισμο θα αλλαξει τιποτα;"

Ρωτάω: συμβιβάζονται δηλαδή αυτές οι δύο σκέψεις; δεν θέλεις να βλέπεις τουρκικά F16 πάνω από τα Στρατόπεδα, στα νησιά και τον Έβρο, αλλά δεν θέλεις συγχρόνως να πληρώνουμε για να έχουμε τον εξοπλισμό που θα τα εμποδίσει!!!... ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο που δεν ξέρουμε εμείς; έχεις υπόψη σου τί είναι Εθνικός εναέριος χώρος και τί FIR Αθηνών; Ξέρεις τη διαφορά παράβασης (των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθηνών) και παραβίασης (του Εθνικού εναέριου χώρου); Ξέρεις τί σημαίνει αποτροπή, αναχαίτιση ή εμπλοκή; Έχεις δει ποτέ σου Αίθουσα Επιχειρήσεων Σχηματισμού ή Κέντρο Επιχειρήσεων της Αεροπορίας ή του Ναυτικού. Ξέρεις δηλαδή τα πώς και τα γιατί ή λέμε λόγια έτσι για να λέμε...
Επίσης ρωτάω: τι θα γίνει με αυτό το κλισέ περί αγγαρειών; δηλαδή ποιος πρέπει να σας σκουπίζει, πλένει, σφουγγαρίζει, ξεσκα...νει; η κυρά Κούλα ή η μαμά σας, ...my keraten πια, έχει γίνει σύνθημα το θέμα αυτό... σιγά τα αβγά.

Ο Odin είπε: - "Σιγα μην δωσουν οι υποτελεις εντολη για ανακαταληψη βραχονησιδας..."

Ρωτάω: γνωρίζεις ή όχι ότι θεσμικά (και νομικά κατοχυρωμένο) δικαίωμα για κάτι τέτοιο δεν έχουν αυτοί που υπονοείς; λέμε, φωνάζουμε και διαμαρτυρόμαστε ή όχι, ότι οι νόμοι ισχύουν για όλους. Δηλαδή; είναι οι νόμοι για να τηρούνται ή όχι; αυτοί που έχουν υποχρέωση πρέπει να τους τηρούν σε κάθε περίπτωση ή μπορούν, σύμφωνα με τη γνώμη σου, να κάνουν επιλεκτικές επιλογές κατά το δοκούν;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-10-06, 13:23
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαλαρωστε παιδια! Μην μου παθετε τιποτα.

Ας τα παρουμε με την σειρα. Οταν λεω να ξυπνησουμε και να μην πληρωνουμε τους εμπορους οπλων εννοω και εμεις και οι τουρκοι και ολοι οι λαοι του κοσμου.
Ποιος αμφισβητει τα κυριαρχικα μας δικαιωματα; Οι στρατιωτικοι και οι πολιτικοι της τουρκιας και ενα ματσο αυστραλοπιθηκοι εθνικιστες.
Η πλειοψηφια των τουρκων και των ελληνων εχει αλλα προβληματα να ασχοληθει. Οι λαοι με αλλα λογια, εχουν την δυναμη να πνιξουν οσους παιζουν παιχνιδια εις βαρος τους.
Ενα αυτο...

Παμε τωρα στα υπολοιπα.

Pazo, α) δεν ειπα "εξασφαλιση" της καθημερινοτητας. Ειπα βελτιωση. Αυτο σου απανταει και στην δευτερη ερωτηση. β) επειδη υπηρετησα στις ειδικες δυναμεις του ελληνικου στρατου (εθελοντικα) μαλλον γνωριζω ολα αυτα που μου λες εσυ και ισως και περισσοτερα. Αρα δεν λεω πραγματα απλα για να τα λεω. Εσυ προφανως ζεις απο αυτη την κατασταση, παιρνεις και τα επιδοματα σου κι ολα καλα.
Εγω ουτε σιγουρη δουλεια εχω, ουτε θελω να σε πληρωνω για να καθεσαι.

Οσο για το τελευταιο σου ερωτημα, δεν δινω δεκαρα για τους νομους. Η κοινωνια που ονειρευομαι ειναι κοινωνια των πολιτων που αποφασιζουν για την παρτυ τους, κι οχι λαμογια πολιτικοι και κοπροσκυλα στρατιωτικοι χαραμοφαϊδες και αμορφωτοι.

Αν η γενια του Στελιου λεει στην δικια μου οτι ειναι λαικιστες επειδη ονειρευονται, τοτε μολις εμαθα τι φταιει για την κατασταση μας.
Οσο για τις αγγαρειες, επελεξα να μην παρω αδεια για να ψηφισω, προκειμενου να μεινω στην μοναδα και να κανω ολες τις δουλειες (μερα νυχτα) για να περασουμε στρατηγικη επιθεωρηση.

Ξυπναγα στις 6 και κοιμομουν στις 12 το βραδυ. Δεν ειπα ΚΟΥΒΕΝΤΑ. Δεν παραπονεθηκα σε κανεναν "αξιωματικο". ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ημουν σε ολα.

Οσο για το αν θελω την μαμα μου να κανει τις αγγαρειες, θα σου πω οτι οταν η μανα μου ηταν στο νοσοκομειο σε σοβαρη κατασταση εγω χτυπαγα 18ωρες σκοπιες χωρις φαγητο (βλ. διοικητικη μεριμνα) και μετα εβαφα τα κτηρια.
Γι αυτο μην την ξαναπιασεις στο στομα σου. Βγες απο το γραφειο σου και πες τα σε κανενα φανταρακο (αν προλαβεις, γιατι στις 2+10 σχολας).
Κι επισης ειχα και κατι ΕΠΥ της κακιας ωρας που εβγαζαν το αχτι τους επειδη οταν ηταν μικροι ετρωγαν ξυλο στο σχολειο.
Εκτος κι αν ξερεις εσυ κανεναν ΕΠΥ - ΕΠΟΠ και δεν ξερω κι εγω τι αλλο να εχει ερθει στον στρατο απο εθνικη υποχρεωση για να υπηρετησει την πατριδα του. Σιγουρα φραγκακια θελουν.

Αλλα ουτε αυτο με πειραζει. Ουτε γι αυτο παραπονιεμαι.

ΑΠΑΙΤΩ ομως να εχω σωστη στρατιωτικη εκπαιδευση. Πραγμα το οποιο ΔΕΝ ειχα. ΠΟΤΕ.
ΑΠΑΙΤΩ ομως να εχω πατριδα με αρ....α. Πραγμα το οποιο ΔΕΝ ειχα ΠΟΤΕ.

Ασε το παραμυθι με τις αγνωστες λεξεις και τα FIR. Δεν με απασχολουν αυτα που λες. Δεν ενδιαφερουν τον ελληνα πολιτη που κλεινει ραντεβου στο ΙΚΑ μετα απο 3 μηνες για μια εξεταση επειδη αγοραζουμε F-16.

Ξερεις για ποιο πραγμα σου μιλαω ή περιμενεις να παει 15 για να πληρωθεις;

Ποιος εισαι εσυ φιλε μου που θα μου πεις αν ξερω για ποιο πραγμα μιλαω;
Δεν ειμαι το στρατιωτακι σου.
__________________
There's no place like 127.0.0.1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odin : 05-10-06 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-10-06, 14:25
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Τα κυριαρχικά μας δικαιώματα μπορεί να τα αμφισβητεί όποιος θέλει και όποιος έχει δικό του συμφέρον, φυσικά. Και όπως πιστεύω να γνωρίζεις, δεν είναι μόνο οι τούρκοι πολιτικοί και οι στρατιωτικοί. Υποχρέωσή σου και δική μου και όλων μας, απέναντι στα παιδιά και τα παιδιά των παιδιών μας (και πάει λέγοντας) είναι να τα "υπερασπιστούμε".

Αν όλοι οι λαοί του κόσμου λοιπόν, αποφασίσουν να ζήσουν με τον τρόπο που ονειρεύεσαι (και γιατί όχι, όλοι θα ευχόμαστε), ας μείνω άνεργος. Αγαπητέ μου, μπορεί να είμαι στρατιωτικός, αλλά δεν είμαι μιλιταριστής (μελοδραματικό μου βγαίνει... )

Για να βελτιώσεις τώρα την καθημερινότητά σου, πρέπει πρώτα να την έχεις εξασφαλίσει.

Όλοι όσοι υπηρετούν στις Ειδικές Δυνάμεις, το κάνουν εθελοντικά. Όχι μόνο εσύ βέβαια... Μπορεί να ξέρεις όσα ξέρω, σίγουρα όμως δεν ξέρεις περισσότερα. Ας μην κάνουμε ...διαγωνισμό γνώσεων. Αν σε ενοχλούν εκφράσεις του τύπου, λέμε για να λέμε, το ίδιο με ενοχλούν εκφράσεις του τύπου "παιρνεις και τα επιδοματα σου κι ολα καλα". 1-1 λοιπόν και εγώ σταματώ τον αγώνα εδώ, επειδή ανταλλάσσουμε απόψεις (με την σχετική ένταση) και δεν μαλώνουμε.

Την επόμενη σου παράγραφο την περνάω χωρίς σχόλια, γιατί πιστεύω ότι δίνεις δεκάρα για τους νόμους, οι πολιτικοί και οι στρατιωτικοί είναι κι αυτοί πολίτες και ανήκουν στην κοινωνία των πολιτών και γιατί πέφτεις στην παγίδα της γενίκευσης.

Πολύ άσχημα έκανες να μην πάρεις την άδειά σου, για τον λόγο αυτό. Ήμουν και είμαι κάθετα αντίθετος στην πρακτική αυτή των επιθεωρήσεων. Όποιος θέλει να δει πώς δουλεύει, ζει και κινείται μια μονάδα, ας την επισκεφθεί απροειδοποίητα, οποιαδήποτε στιγμή. Ποτέ δεν κατάλαβα, τί νόημα έχει όλη αυτή η προετοιμασία, το τρέξιμο και η φασαρία.

Αν μάγκα μου είσαι διοικητής με όργανα στο επίμαχο σημείο, να είσαι έτοιμος κάθε στιγμή. Όχι να λειώνεις τον κόσμο κανα-δυο μήνες πριν, για να φτιάξεις ότι έπρεπε να είχες ήδη φτιάξει και να λειτουργεί άψογα. Οι δυσκολίες και τα προβλήματα υπάρχουν πάντα και λύνονται σιγά-σιγά. Δεν τα κρύβουμε με ...ασβέστη και μπογιά!

Δεν χρησιμοποιώ άγνωστες λέξεις (βλέπε FIR Αθηνών). Χωρίς να έχω πρόθεση να σε προσβάλω, υπάρχει και άλλος που δεν ξέρει τι σημαίνει; Δεν το πιστεύω...

"Ξερεις για ποιο πραγμα σου μιλαω ή περιμενεις να παει 15 για να πληρωθεις;"
Γίνεσαι εμπαθής. Δεν πληρώνομαι κάθε 15...

"Ποιος εισαι εσυ φιλε μου που θα μου πεις αν ξερω για ποιο πραγμα μιλαω; "
Ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ρε! (αστειεύομαι βέβαια).

"Δεν ειμαι το στρατιωτακι σου."
Κανένας δεν θέλω να είναι στρατιωτάκι μου! Μια και το είπες, θυμάμαι ότι, καμιά φορά μου το λέει αυτό και η γυναίκα μου... να αρχίσω να ανησυχώ!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-10-06, 14:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρωστε παιδια! Μην μου παθετε τιποτα.
Θα πρότεινα Γιάννη πρώτα απ’ όλα να χαλαρώσεις λίγο εσύ γιατί ξεφύγαμε πολύ.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας τα παρουμε με την σειρα. Οταν λεω να ξυπνησουμε και να μην πληρωνουμε τους εμπορους οπλων εννοω και εμεις και οι τουρκοι και ολοι οι λαοι του κοσμου.
Ξέρεις κανέναν που να μην το θέλει αυτό; Αν δεν το θέλει το λιγότερο θα είναι τρελός και παρανοϊκός.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος αμφισβητει τα κυριαρχικα μας δικαιωματα; Οι στρατιωτικοι και οι πολιτικοι της τουρκιας και ενα ματσο αυστραλοπιθηκοι εθνικιστες.
Αυτοί ακριβώς και σε αυτά εσύ απάντησες πριν, για κατάργηση του στρατού και των στρατιωτικών επενδύσεων.

Καταφέραμε να μειώσουμε την στρατιωτική θητεία από τα τρία χρόνια που κάναμε κάποτε, στους λίγους μήνες που κάνετε τώρα και στους ακόμα λιγότερους που θα κάνουν σε λίγο.

Είμαι απόλυτα σύμφωνος Γιάννη, στις ανοιχτές πόρτες και στα ανοιχτά σύνορα ΜΟΝΟ όταν δεν απαιτεί τίποτα ο άλλος από μένα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση έχω όλο το δικαίωμα να χαρακτηρίσω την ενέργεια αυτή ενδοτική.

Τώρα όσο αναφορά για το υπόλοιπο κείμενο σου ξέφυγε πάρα πολύ από τα όρια και θα σου ζητήσω, με το θάρρος όλων αυτών των χρόνων που σε ξέρω, να τα ξαναδιαβάσεις και να τα ανασκευάσεις.

Πρέπει να σεβόμαστε το ήθος την ιστορία και την προσωπικότητα του συνομιλητή μας, δεν σου έκανε προσωπικές προσβολές ο Βασίλης για να δεχτεί τόση βίαιη αντίδραση.

Και πάλι θα σε παρακαλέσω να τα ανακαλέσεις, στο ζητώ σαν φίλος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-06, 14:28
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια χαρα απαντησες, σε οτι μπορουσες βεβαια να απαντησεις.
Δεν μαλωνουμε. Δεν εχω τιποτα να χωρισω μαζι σου. Ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις. Απλα δεν γουσταρω να σε πληρωνω! Αυτο ειναι ολο.

Καλο απογευμα να εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-10-06, 14:33
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι θα σε παρακαλέσω να τα ανακαλέσεις, στο ζητώ σαν φίλος.
Η απαντηση μου ηταν οσο λιγοτερο επιθετικη μπορουσε να ειναι, οταν καποιος που δεν ξερει πως μεγαλωσα, που υπηρετησα και πως τα βγαζω περα αναρωτιεται μηπως θελω την μαμα μου να μου κανεις τις αγγαρειες.

Ενδεχομενως να μην αναφεροταν σε εμενα, οπως κι εγω δεν αναφερομαι σε αυτον. Δεν κανω αντιπαραθεση σε προσωπα αλλα σε θεσεις.

Τις θεσεις μου δεν τις ανακαλω. Αν ο Βασιλης συγκεκριμενα προσβληθηκε, του ζηταω συγγνωμη.
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-10-06, 14:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα δεν γουσταρω να σε πληρωνω!
Τόσα πολλά βγάζεις Γιάννη μου για να πληρώνεις και τον Βασίλη; :-)

Καλά θα πω στον φίλο μου τον Αλογοσκούφη, τα λεφτά από τους φόρους σου, να τους δίνει στο Υπουργείο Υγείας και στο Υπουργείο Παιδείας μπας και πάρουν καμιά δραχμή και αυτοί :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.