Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
ορκωμοσία της Βουλής

Σήμερα ορκίστηκε η αναθεωριτική βουλή.

Πριν την ορκωμοσία στην κοινοβουλευτική σύνοδο του ΠΑΣΟΚ έγινε το έλα να δεις μεταφέρω από το ΑΠΕ :

Ένταση στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ

Πρόταση - βόμβα από τον Γιώργο Παπανδρέου

Φωτιές άναψε στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ η πρόταση του προέδρου του κόμματος Γιώργου Παπανδρέου για ψήφο εμπιστοσύνης στο πρόσωπο του εν όψει των προγραμματικών δηλώσεων μετά την ολοκλήρωση της ομιλίας του.

Ο Ευάγγελος Βενιζέλος αντέδρασε έντονα. Έκανε λόγο για απόπειρα υφαρπαγής ψήφου εμπιστοσύνης, την οποία χαρακτήρισε ως βόμβα για την ενότητα της παράταξης.

Ζήτησε από τον κ. Παπανδρέου να μην επιμείνει στην πρότασή του.

Σε παρέμβασή του ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης, σημείωσε ότι σε ανώτατο κομματικό επίπεδο, στο Πολιτικό Συμβούλιο, έχουν συμφωνηθεί διαδικασίες στις οποίες δεν περιλαμβάνεται τέτοια ψηφοφορία.

Ο κ. Σημίτης έκανε λόγο για πρόταση που διασπά την ενότητα και δημιουργεί παρατάξεις. Ενότητα δεν προκύπτει από ταξινομήσεις, πρόσθεσε και εξέφρασε τη διαφωνία του με την πρόταση.

Η συνεδρίαση διεκόπη χωρίς να στηθεί τελικά κάλπη.

Λίγο αργότερα στην πανηγυρική συνεδρίαση της βουλής και στην ορκωμοσία, είχαμε το ευτράπελο να απέχουν από τον αγιασμό οι βουλευτές του Συνασπισμού.

Κάποιος θα πρέπει να τους θυμίσει ότι στην Ελλάδα η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και του αρέσει ή όχι θα γίνεται αγιασμός και θα ορκίζονται «στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας, να είναι πιστοί στην Πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούουν στο Σύνταγμα και τους νόμους και να εκπληρώνουν ευσυνείδητα τα καθήκοντά τους».
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο αργότερα στην πανηγυρική συνεδρίαση της βουλής και στην ορκωμοσία, είχαμε το ευτράπελο να απέχουν από τον αγιασμό οι βουλευτές του Συνασπισμού.
Οι του ΚΚΕ και οι μουσουλμάνοι δηλαδή ορκίστηκαν; Ο κ. Παπανδρέου που δηλώνει άθεος;

Αυτή την αντίδραση δεν την κατάλαβα ποτέ μου. Θα έπρεπε κανονικά ο κάθε ένας να ορκίζεται σε ότι έχει ιερό. Προσωπικά αν με έβαζαν να ορκιστώ στον τουταγχαμών δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, απλά θα θεωρούσα ότι απλά δεν ορκίστηκα πουθενά. Εξάλλου η εκκλησία δεν λέει ότι είναι αμαρτία να αναφέρεις το όνομά Του επί ματαίω;
Γιατί δεν φτιάχνουν έναν γενικό όρκο σαν αυτόν του Ιπποκράτη να τελειώνει το όλο πανηγύρι; Ή μήπως οι κ. του Συνασπισμού δεν πήγαν να πάρουν το πτυχίο από τις σχολές τους επειδή θα έπρεπε να ορκιστούν;

Το όλο θέμα το οποίο επαναλαμβάνεται όποτε βρίσκουν ευκαιρία έχει καταντήσει κωμωδία και ανάξιο λόγου κατά τη γνώμη μου.

Αμ ο άλλος ο μεγάλος ινδιάνος αρχηγός; Αντί να πεί στον Καθιστό Βούβαλο "Είμαι το Δυσλεξικό Τζιτζίκι και σαν αρχηγός της φυλής σε διώχνω, τη σκηνούλα σου σε άλλη παραλία" τον έχει φάει η σιγουριά και κάθεται και τον ακούει. Μιλάγανε για δικαστικά πραξικοπήματα και τώρα που έχουν βάλει το Γιώργο στη σανίδα και τον τσιμπάνε με τα σπαθιά όλοι σιωπούν και χαζεύουν τους καρχαρίες από κάτω!

Η λύση είναι μία:
- Είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου, σε διαγράφω
- Δεν είμαι σίγουρος, κάνω εσωκομματικές εκλογές
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-07, 13:15
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο αργότερα στην πανηγυρική συνεδρίαση της βουλής και στην ορκωμοσία, είχαμε το ευτράπελο να απέχουν από τον αγιασμό οι βουλευτές του Συνασπισμού.
Ευτράπελο?Γιατι?Η άσκηση τους δικαιώματος τους ειναι ευτράπελο?Το Συνταγμα δίνει αυτή τη δυνατότητα.Εχουμε ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΙΑ αλλωστε!

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος θα πρέπει να τους θυμίσει ότι στην Ελλάδα η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και του αρέσει ή όχι θα γίνεται αγιασμός και θα ορκίζονται «στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας, να είναι πιστοί στην Πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούουν στο Σύνταγμα και τους νόμους και να εκπληρώνουν ευσυνείδητα τα καθήκοντά τους».
Καλύτερα να σφάζανε κατσίκια μήπως και το "political issue" λυθεί επιτέλους.ποιο πολιτισμένο μου φαίνεται..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-07, 13:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξάλλου η εκκλησία δεν λέει ότι είναι αμαρτία να αναφέρεις το όνομά Του επί ματαίω;
Και να ηταν αυτο η μονη αντιφαση...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-07, 14:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξάλλου η εκκλησία δεν λέει ότι είναι αμαρτία να αναφέρεις το όνομά Του επί ματαίω;
Επί ματαίω για την άσκηση δικαιωμάτων έναντι ενός ολόκληρου λαού. Επι ματαίω είναι Μιχάλη να μου ορκιστείς ότι ο ενισχυτής σου ψήνει καφέδες.

Η ορκωμοσία των βουλευτών που θα ασκήσουν την νομοθετική εξουσία στην χώρα μας δεν είναι επό ματαίω.

Αν υπάρχουν επίορκοι είναι άλλο θέμα.

Η κίνηση του Συνασπισμού ήταν θεατρινισμός και επιτέλους δεν θα επιβάλει μια μικρή μειοψηφία την θέληση της στην συντριπτική πλειοψηφία. Ήταν μια δημαγωγική κίνηση για να κρατήσει το συνoθύλευμα που τον απαρτίζει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-07, 17:10
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επι ματαίω είναι Μιχάλη να μου ορκιστείς ότι ο ενισχυτής σου ψήνει καφέδες.
Για καφέ δεν έχω δοκιμάσει αλλά για μπεν μαρί κάνει σίγουρα...

Τελικά όμως δεν απαντήθηκε το γιατί δεν έχουν έναν όρκο σαν αυτόν του Ιπποκράτη... Και όπως είπα και εγώ θεωρώ καραγκιοζιλίκια όλα αυτά που γίνονται με τους και_καλά_προοδευτικούς που δεν θέλουν να ορκιστούν μήπως και τους πέσει κανά νεφρό.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-07, 17:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όπως είπα και εγώ θεωρώ καραγκιοζιλίκια όλα αυτά που γίνονται με τους και_καλά_προοδευτικούς που δεν θέλουν να ορκιστούν μήπως και τους πέσει κανά νεφρό.
Και το ΚΚΕ έχει αντιδράσει για τον όρκο, αλλά ήταν εκεί αξιοπρεπείς και δεν έκαναν καραγκιοζηλίκια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για απαντηση αποριων, οι μουσουλμανοι βουλευτες (2) ορκιστηκαν ξεχωριστα στο Κορανι... απο το ΚΚΕ μονο η Κανελλη ορκιστηκε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-07, 10:16
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κίνηση του Συνασπισμού ήταν θεατρινισμός και επιτέλους δεν θα επιβάλει μια μικρή μειοψηφία την θέληση της στην συντριπτική πλειοψηφία. Ήταν μια δημαγωγική κίνηση για να κρατήσει το συνoθύλευμα που τον απαρτίζει.
Άσχετα με την όποια δημαγωγία, η θρησκεία στην πολιτική δεν έχει θέση. Ο πιστός χριστιανός δεν έχει λόγο να ορκισθεί ενώ για τον άπιστο δεν αποτελεί δέσμευση. Αν κάποιοι βουλευτές δεν πιστεύουν «στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας», γιατί πρέπει να ορκιστούν σε αυτό;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιοι βουλευτές δεν πιστεύουν «στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας», γιατί πρέπει να ορκιστούν σε αυτό;
Εγώ δεν έκρινα τον όρκο, ο οποίος δεν είναι καν υποχρεωτικός. Μίλησε για την υποκρησία του Συνασπισμού και την απουσία τους στην ώρα του αγιασμού. Είναι δημαγωγοί χειρίστου είδους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-07, 10:28
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν έκρινα τον όρκο, ο οποίος δεν είναι καν υποχρεωτικός. Μίλησε για την υποκρησία του Συνασπισμού και την απουσία τους στην ώρα του αγιασμού. Είναι δημαγωγοί χειρίστου είδους.
Έγραψες "Κάποιος θα πρέπει να τους θυμίσει ότι στην Ελλάδα η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και του αρέσει ή όχι θα γίνεται αγιασμός και θα ορκίζονται"

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα να ασχοληθούμε από την απουσία του ΣΥΡΙΖΑ.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλα αυτα τα θέματα δεν θα υπήρχαν αν η εκκλησία δεν ειχε απλώσει το χεράκι της στη πολιτικη...Δε θα μιλάγαμε ούτε για το Συνασπισμό ουτε για το ΚΚΕ (τη σταση του την εχουμε δεχτει όμως του Συνασπισμού ήταν "καπως"..) ουτε για τους Μουσουλμάνους Βουλευτές (που λογικά θεωρούν κατόρθωμα το ότι ορκίστηκαν στο κοράνι μέσα στη Βουλη των Ελληνων..).
Θα στεκόμασταν αλλου...
Το πρόβλημα σε αυτή τη Βουλή δεν ειναι η στάση του Συνασπισμού στην Ορκωμοσία.Ειναι η Πυρρειος νίκη της ΝΔ και η εξάρτηση της (ή η "εξαρτηση" της όπως προτιμάτε) από τους Βουλευτές του ΛΑΟΣ και τους λοιπός εσωκομματικούς που θα θελήσουν να παίξουν παιχνίδια.Και όλα αυτά ενώ υπάρχει τεράστιο κενό αντιπολίτευσης όχι μόνο λόγω της κατάστασης στο ΠΑΣΟΚ αλλα και της στάσης των υπόλοιπων κομμάτων..
Όπως και να έχει τα 10+ Post που εφιερώθηκαν στο θέμα αυτό ειναι υπερβολικά πολλα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-07, 12:08
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 00:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι ειναι σαφες οτι φταιει ο λουθηρος και η ιερα εξεταση
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-09-07, 13:22
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θέλω να μου εξηγήσει κάποιος γιατί να γίνεται αγιασμός στη βουλή και στα σχολεία ομολογώ δεν το καταλαβαίνω... Όπως και την προσευχή. Όποιος θέλει ας προσεύχεται μόνος του.
Καλά έκαναν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ. Δηλώνουν άθεοι και έπραξαν σύμφωνα με το πιστεύω τους.
Το πρακτικό της ορκομωσιας υπογράφτηκε και αυτό μετράει. Όχι το αν πει κανείς τα λόγια του όρκου.
Τα χειρότερα συνοθυλεύματα είναι τα κυβερνητικά κόμματα, συνεκτικό υλικό η γνωστή από αρχαιοτάτων χρόνων "κουτάλα" της εξουσίας.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-07, 14:14
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...παληά θυμόμουν ότι αντί να ορκίζονται στο Ευαγγέλιο, έβαζαν το χέρι στο στήθος σε ένδειξη ορκίζομαι ...στην συνείδησή μου. Μάλλον στην προσπάθεια ''τομής στην κοινωνία'' και πρόκλησης ριζοσπαστικών (που το λέει και το όνομά του) εντυπώσεων και δράσεων, κρίθηκε συμφέρουσα η φυγή από την ορκωμοσία στην συνείδηση...

Άλλος κάνει την επανάστασή του έξω και άλλος μέσα. Ακούσαμε πριν λίγο καιρό κατάληψη Εκκλησίας την ώρα Θ. Λειτουργίας.

Σκοπός είναι κάποιος να είναι νομοταγής, να σέβεται τον άλλον... έτσι, αν από τη μία ορκιστεί αλλά δεν είναι σύννομος, το κρίμα είναι μεγαλύτερο, ενώ αν κάποιος ορκιστεί στην συνείδησή του, το να αλλάξει και να δει τα πράματα αλλιώς, μοιάζει με δικαίωμά του. Βέβαια ατιμάζει την ψήφο που πήρε από τους ψηφοφόρους του περί υπηρέτησης πατρίδας και γενικότερου καλού, όταν κοιτάει τον εαυτούλη του, σαν να έχει ο δεύτερος το δικαίωμα (μη ορκισθείς), ενώ ο πρώτος (ορκισθείς) όχι. Όταν κάποιος έλεγε... χωρίς Θεό, όλα επιτρέπονται, μια τέτοια φωτογραφία - κατάσταση θα αποτύπωνε.

Μετά όμως από όλα αυτά, ο καθένας ας θυμάται... ΟΛΑ μας επιτρέπονται, αλλά όλα δεν μας συμφέρουν... (μακάρι να πράττουμε έτσι και να θεωρούμε το κάθετι, για το ατομικό και συλλογικό καλό).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.