Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-06, 00:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί η σημαία στο κεντρικό της AcroBase

Δεν θα σας κρύψω ότι εξεπλάγην που είχα κάποιες παρατηρήσεις για τους λόγους που με οδήγησαν να βάλω την σημαία στο κεντρικό της AcroBase.

Μάλιστα αυτή δεν είναι μια απλή σημαία, είναι η σημαία του θρυλικού Θωρηκτού Αβέρωφ και την έβγαλα σε μια επίσκεψη μου εκεί πριν δύο χρόνια.

Ακούστηκαν απόψεις ότι είναι εθνικιστική κίνηση η σημαία και άλλα πολλά και θέλω αν μη τι άλλο να δώσω με σαφήνεια μερικές απαντήσεις.

Πρώτα και καλύτερα να αναφερθώ ότι σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι μια σημαία υποδηλώνει εθνικισμό. Μπορεί να υποδηλώνει εθνική ανάταση, δέος και πατριωτισμό, σε καμιά περίπτωση όμως εθνικισμό.

Είμαι από τους ανθρώπους που λατρεύουν την χώρα τους, λατρεύουν την ιστορία και τον πολιτισμό της, λατρεύουν τους αγώνες της για ελευθερία, εθνική ανεξαρτησία και δημοκρατία. Όσο κοινότοπα και αν ακούγονται αυτά, εμένα με συνεπαίρνουν και όταν στις εθνικές επετείους υψώνω στο κοντάρι του μπαλκονιού μου την γαλανόλευκη, νοιώθω κάτι σαν ρίγος να με διαπερνά, κάτι σαν εκπλήρωση και τιμή για όσους έδωσαν το αίμα τους για την Ελλάδα και τους Έλληνες.

Έχω κλάψει στην τηλεόραση βλέποντας κάποιους άλλους έλληνες να την καίνε και να την ποδοπατούν και δεν κλαίω για την σημαία, αλλά γι’ αυτούς τους ίδιους, που ο φανατισμός και η βίαια αντίδραση τους, δεν τους αφήνουν να δουν καθαρά και να καταλάβουν τι κάνουν. Τους λυπάμαι, σαν το λέω με τιμή, που δεν βρέθηκε κανείς δίπλα τους να τους πει, ότι το πανί δεν έχει αξία, αυτό που εκπροσωπεί έχει.

Αντιπαθώ μετά βδελυγμίας κάθε είδους ακρότητες, εθνικισμούς, διεθνισμούς, φασισμούς, φανατισμούς. Τι πάει να πει εθνικισμός; Να τους φάμε όλους γιατί είμαστε οι καλύτεροι; Τι πάει να πει διεθνισμός; Να ξεχάσουμε ποιοι είμαστε και από πού ερχόμαστε; Τι πάει να πει φασισμός; Να σου επιβάλω με την θέληση και την δύναμη μου τα πιστεύω μου; Τι πάει να πει φανατισμός; Να φοράς παρωπίδες και να μην βλέπεις ούτε αριστερά ούτε δεξιά;

Για μένα συνοπτικά, αυτοί είναι οι χαρακτηρισμοί που ανήκουν στους αντίστοιχους –ισμούς.

Για να επανέλθω στην σημαία και για τους λόγους που την ανάρτησα στην κεντρική μας περιοχή, είναι για συμπαράσταση στα 11 παλικάρια του Παναγιώτη Γιαννάκη, που αύριο Παρασκευή θα σηκώσουν στις πλάτες τους έναν ολόκληρο λαό και ως είθισται παγκοσμίως θα τους ακολουθούν οι ευχές μας και η εκτίμηση μας στην προσπάθεια τους.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-06, 11:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως θα πρότεινα να μείνει μόνιμα εκεί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-06, 14:54
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Οπότε να υποθέσω Στέλιο ότι όταν ο κάθε ελληνάρας έβαζε την σημαία να κυματίζει στο παράθυρο του αυτοκινήτου του στο Euro δεν είχες κανένα πρόβλημα. Εξεδήλωνε τη συμπαράσταση στα " λιοντάρια " του Ρεχάγκελ.

Ο κάθε άνθρωπος κουβαλάει την οπoιαδήποτε σημαία μέσα του. Τι να την κάνω την ελληνοφροσύνη στά λόγια τις παρελάσεις και τους πανηγυρισμούς όταν ο άλλος κλέβει την εφορία και κάνει μακροβούτια στα δημόσια ταμεία. Και εγώ αγαπώ και την Ελλάδα και την σημαία της, αλλά δεν νοιώθω την ανάγκη να το δείξω. Δεν μου χρειάζεται να πάρω μια σημαία και να την κουνάω στους δρόμους για να δείξω το πόσο Έλληνας είμαι.

Θεωρώ την Ελληνική σημαία πολύτιμο σύμβολο, άρηκτα συνδεδεμένο με τους ωραιότερους αγώνες αυτού του έθνους για ελευθερία και δημοκρατία. Ήταν η σημαία που κρατούσαν και ματώσαν τα παιδιά στο πολυτεχνείο. Ηταν η σημαία που ανάρτησαν ο Γλέζος και ο Σαντας στην Ακρόπολη αντικαθιστώντας το ναζιστικό σύμβολο. Είναι όμως και η σημαία που βλέπω στα αστυνομικά τμήματα, στα υπουργεία και οτιδηποτε συνδέεται με το κράτος.

Δεν με πειράζει που έβαλες την ελληνική σημαία στην άκρο. Εγω δεν θα το έκανα, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ειμαι λιγότερο ή περισσότερο έλληνας απο εσένα. Όπως είπα και παραπάνω η αγάπη για την πατρίδα φαίνεται απο άλλα πράγματα και όχι απο ένα σύμβολο η βαρύτητα του οποίου διαφέρει στη συνείδηση του κάθε ανθρώπου.

Αλλά θα ήθελα να δώ εάν ένας έλληνας επιστήμονας ή λογοτέχνης έπαιρνε το νόμπελ θα κατέβαινε ο κόσμος στην ομόνοια να πανηγυρίσει. Δεν ζητώ απάθεια. Ζητώ αξιοπρέπεια, τόσο στις χαρές όσο και στις λύπες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 01-09-06 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-06, 15:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ξεκινώ από το τέλος, όχι δεν θα κατέβαινε στους δρόμους για έναν Νομπελίτσα, όπως δεν κατέβηκε για ένα Σεφέρη και έναν Ελύτη και εντελώς μεταξύ μας τους δικαιολογώ. Αμφιβάλω αν ένα 5% έχει διαβάσει ποτέ του Σεφέρη και Ελύτη, μπορεί όλοι να τραγούδησαν μελοποιήσεις που έχουν κάνει μεγάλοι συνθέτες, αλλά δεν ξέρουν την δουλειά τους σε βάθος.

Πως λοιπόν από τον άλλο περιμένεις να κατέβει στους δρόμους χωρίς να ξέρει γιατί να πανηγυρίσει; Τον αγώνα τον βλέπει στην τηλεόραση, τον ζει, δεν μπορεί αντικειμενικά να είναι το ίδιο.

Όμως αλήθεια γιατί δεν θα έβαζες σημαία, με αυτό το σύμβολο δεν εκφράζεις την χαρά σου; Δεν νοιώθεις μια χαρά και αγαλλίαση, που έστω γι’ αυτό η χώρα σου γίνεται γνωστή στον κόσμο όλο; Το πάρω την σημαία και να κατέβω στους δρόμους είναι εκδήλωση χαράς και όχι φανατικού εθνικισμού Ανδρέα.

Μου λες σε ενοχλεί που την βλέπεις στα δημόσια κτίρια γιατί;

Δεν κουνάω την σημαία, ούτε την υψώνω στον ιστό της για να δείξω πόσο Έλληνας είμαι, αλλά γιατί εμένα μου εκπροσωπεί, τους αγώνες του έθνους μας. Και οι πιο ιερές στιγμές της, με όλο τον σεβασμό και όλη την εκτίμηση μου, δεν ήταν στο πολυτεχνείο και στην στιγμή που υψώθηκε στην ακρόπολη από τον Γλέζο.

Ήταν το 21, ήταν στον Μακεδονικό αγώνα, στο 12-13 και στο 40.

Μην ισοσκελώνουμε τις απίστευτα μεγάλες στιγμές του έθνους με άλλα περιστατικά, ασφαλώς σημαντικά και αξιοζήλευτα, αλλά όχι ισάξια για όνομα του θεού.

Αν ο οποιοσδήποτε βλέπει την σημαία μόνο για το 73 και το 41-44, με όλο μου τον σεβασμό, κάτι δεν πάει καλά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-06, 18:10
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 10:25
Φύλο: Άντρας
Smile

Ειρήνη ημήν
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-06, 18:24
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond
Εγώ πάντως θα πρότεινα να μείνει μόνιμα εκεί.
+1 από μένα......

Και ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ!!!Βάζει ο άνθρωπος μια σημαία ως δείγμα εθνικής ανάτασης,δέους και πατριωτισμού όπως λέει και ο ίδιος και του τη λέτε??Άν είναι δυνατόν,αυτά τα πράγματα δεν είναι σωστά......Σε λίγο θα του πείτε ότι σας πειράζει που η acrobase έχει domain .gr.....ΕΛΕΟΣ....

Sorry Στέλιο,αλλά δεν μπορώ να μην εκφράσω το παράπονό μου όταν υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 01-09-06 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-06, 18:35
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Το πάρω την σημαία και να κατέβω στους δρόμους είναι εκδήλωση χαράς και όχι φανατικού εθνικισμού Ανδρέα.
Νομίζω οτι απάντησες χωρίς καν να διαβάσεις τι έγραψα. Βρές μου ένα σημείο στο μήνυμά μου που να χαρακτήρισα όποιους βάζουν ελληνική σημαία ώς εθνικιστές ή πατριώτες. Καταλαβαίνω τη χαρά για την νίκη (και εγώ χάρηκα προφανώς) αλλά επίτρεψέ μου να μην θέλω να κουνήσω ελληνική σημαία και να την φυλάξω για κάτι που θεωρώ (εγώ τουλάχιστο) πιο σημαντικό. Επίσης δεν μου απάντησες για τις σημαιούλες στα αυτοκίνητα. Σου αρέσει ; Την θεωρείς κίνηση ίδιας σημασίας με το να βάλεις την σημαία στην βάση σου ; και αν όχι σε τι διαφέρει ;[/QUOTE]

Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Πως λοιπόν από τον άλλο περιμένεις να κατέβει στους δρόμους χωρίς να ξέρει γιατί να πανηγυρίσει; Τον αγώνα τον βλέπει στην τηλεόραση, τον ζει, δεν μπορεί αντικειμενικά να είναι το ίδιο.
Εντάξει λοιπόν, θα δεχτώ ώς κριτήριο της ποιότητας αυτού του τόπου το γεγονός οτι θεωρείται φυσιολογικό να προσκυνάμε σώβρακα και φανέλες όπως λεει ο Πανούσης, να βγαίνουμε στους δρόμους για το καλάθι του Σπανούλη και το γκολ του Ζαγορακη αλλά να ειμαστε γραφικοί και εμφορούμενοι απο παλαιοκομμουνιστικά κατάλοιπα όταν διαδηλώνουμε για την αύξηση των δαπανών για την παιδεία.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Όμως αλήθεια γιατί δεν θα έβαζες σημαία, με αυτό το σύμβολο δεν εκφράζεις την χαρά σου; Δεν νοιώθεις μια χαρά και αγαλλίαση, που έστω γιʼ αυτό η χώρα σου γίνεται γνωστή στον κόσμο όλο; Το πάρω την σημαία και να κατέβω στους δρόμους είναι εκδήλωση χαράς και όχι φανατικού εθνικισμού Ανδρέα.

Φυσικότατα , ένοιωσα τεράστια χαρά, αλλά γιατί να το εκδηλώσω με την ελληνική σημαία ; Ούτε εσύ είσαι εθνικιστής που θέλεις να βαλεις την σημαία ούτε εγώ προδότης που δεν θέλω να την βαλω, απλά πράγματα. Μπορούμε να διαφέρουμε στο πώς αντιδρούμε σε μια επιτυχία χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είσαι ο καλός και είμαι ο κακός (η αντίστροφα) και δίχως να χάνω το δικαίωμα να επικρύνω κάτι που δεν μου αρέσει.



Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Ήταν το 21, ήταν στον Μακεδονικό αγώνα, στο 12-13 και στο 40.
Φαντάζομαι σε πείραξε οτι ανέφερα δυο περιστατικά τα οποία αν θέλεις τα έχει καπηλευτεί ένα τμήμα της αριστεράς. Αν διάβαζες πιο προσεκτικά τι έγραψα θα έβλεπες οτι μίλησα για σύμβολο που ειναι συνδεδεμένο με τους αγωνες του εθνους για ελευθερία και δημοκρατία. Όπως καταλαβαίνεις δεν είχα έξω απο το μυαλό μου ούτε το 21 ούτε το 40 ούτε τους βαλκανικούς πολέμους.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Αν ο οποιοσδήποτε βλέπει την σημαία μόνο για το 73 και το 41-44, με όλο μου τον σεβασμό, κάτι δεν πάει καλά.
Απάντησα παραπάνω σε αυτό και λυπάμαι οτι σκέφτηκες κατ'αυτόν τον τρόπο ξέροντας οτι βρίσκομαι στην αριστερά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-06, 19:04
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Με όλο το σεβασμό φίλε palsar να σε ρωτήσω κάτι???Πότε θεωρείς ότι πρέπει να σηκώνουμε τη ελληνική σημαία??Όταν μειώνονται οι φόροι ή όταν πέφτει η τιμή της βενζίνης??Και καλά,είναι δυνατόν να θεωρείς άσκοπη κίνηση να βάζουμε σημαίες στα μπαλκόνια μας στις εθνικές επετείους?????
Ή είναι σωστό να λες ότι υποστηρίζουμε σώβρακα και φανέλες????
Με συγχωρείς,αλλά θεωρώ αυτά που λες επιεικώς απαράδεκτα.........

Και προς τιμήν της Εθνικής μας:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 01-09-06 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-06, 19:16
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nontasg
Με όλο το σεβασμό φίλε palsar να σε ρωτήσω κάτι???Πότε θεωρείς ότι πρέπει να σηκώνουμε τη ελληνική σημαία??Όταν μειώνονται οι φόροι ή όταν πέφτει η τιμή της βενζίνης??Και καλά,είναι δυνατόν να θεωρείς άσκοπη κίνηση να βάζουμε σημαίες στα μπαλκόνια μας στις εθνικές επετείους?????
Ή είναι σωστό να λες ότι υποστηρίζουμε σώβρακα και φανέλες????
Με συγχωρείς,αλλά θεωρώ αυτά που λες επιεικώς απαράδεκτα.........

Και προς τιμήν της Εθνικής μας:
Αγαπητέ φίλε,

Κοίταξε να διδαχτείς κάτι απο τον τρόπο που μου απάντησε ο Στέλιος. Επίσης όταν διαφωνείς με κάποιον να το κάνεις αφενός με επιχειρήματα και αφετέρου δίχως να του αποδίδεις πράγματα τα οποία ουδέποτε έχει γράψει, όπως τις σημαίες στα μπαλκόνια καλή ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-06, 19:44
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Αγαπητέ φίλε,

Κοίταξε να διδαχτείς κάτι απο τον τρόπο που μου απάντησε ο Στέλιος. Επίσης όταν διαφωνείς με κάποιον να το κάνεις αφενός με επιχειρήματα και αφετέρου δίχως να του αποδίδεις πράγματα τα οποία ουδέποτε έχει γράψει, όπως τις σημαίες στα μπαλκόνια καλή ώρα.
Λυπάμαι,αλλά είμαι 26 χρόνων και δεν έχω την αυτοσυγκράτηση και την ωριμότητα του Στέλιου....Όσον αφορά τα επιχειρήματα,ο Στέλιος με κάλυψε απόλυτα.Δεν είχα κάτι άλλο να πω,ούτε και μπορώ να παραθέτω τις κουβέντες του Στέλιου βέβαια....Όταν όμως βλέπω κάτι που με ενοχλεί,δεν μπορώ να μην απαντήσω,έστω και αν απαντάω ανώριμα.......
Καλό σου βράδυ και σε παρακαλώ ας μη δώσουμε στην κουβέντα αυτή συνέχεια......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-06, 21:22
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nontasg
Με όλο το σεβασμό φίλε palsar να σε ρωτήσω κάτι???Πότε θεωρείς ότι πρέπει να σηκώνουμε τη ελληνική σημαία??Όταν μειώνονται οι φόροι ή όταν πέφτει η τιμή της βενζίνης??Και καλά,είναι δυνατόν να θεωρείς άσκοπη κίνηση να βάζουμε σημαίες στα μπαλκόνια μας στις εθνικές επετείους?????l
Αν Έλληνες είναι οι έχοντες ελληνική παιδεία, και αν είναι αυτοί που αναρτούν τη σημαία, τότε, ας είμαστε μεταξύ αυτών, χρησιμοποιώντας τα στίγματα και τα σημεία του λόγου, της δικής μας γλώσσας. Το ελληνικό ερωτηματικό είναι <<;>> και όχι <>.


πάντα φιλικά
Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-06, 21:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θα απαντήσω και εγώ παράγραφο παράγραφο, κάτι που δεν συνηθίζω, προς αποφυγήν όμως της περίπτωσης να μου ισχυριστείς Ανδρέα μου ότι δεν σου απάντησα :-)

Αρχική Δημοσίευση από palsar
Νομίζω οτι απάντησες χωρίς καν να διαβάσεις τι έγραψα. Βρές μου ένα σημείο στο μήνυμά μου που να χαρακτήρισα όποιους βάζουν ελληνική σημαία ώς εθνικιστές ή πατριώτες.
Σε κανένα σημείο, κατηγορηματικά σε κανένα και δεν θα μπορούσε ποτέ να ειπωθεί μεταξύ μας, με τα τόσα χρόνια φιλίας και επικοινωνίας.

Η αναφορά μου δεν ήταν για τα λεγόμενα σου, αγαπητέ μου Ανδρέα, είναι για τα λεγόμενα που ακούμε συνήθως εμείς που αν θες, εκδηλώνουμε τον ενθουσιασμό μας, με το σύμβολο μας.

Kαταλαβαίνω τη χαρά για την νίκη (και εγώ χάρηκα προφανώς) αλλά επίτρεψε μου να μην θέλω να κουνήσω ελληνική σημαία και να την φυλάξω για κάτι που θεωρώ (εγώ τουλάχιστο) πιο σημαντικό. Επίσης δεν μου απάντησες για τις σημαιούλες στα αυτοκίνητα. Σου αρέσει ; Την θεωρείς κίνηση ίδιας σημασίας με το να βάλεις την σημαία στην βάση σου ; και αν όχι σε τι διαφέρει ;
Σέβομαι την απόλυτη δικαιοδοσία σου (τι λέω πάλι ο άνθρωπος) να χαρείς ή να μην χαρείς με όποιον τρόπο θέλεις. Εγώ Ολυμπιακός γαρ όταν ο Παναθηναϊκός είχε μια μεγάλη επιτυχία στην Ευρώπη, έβγαλα στο μπαλκόνι μου την πράσινη τσόχα της μπιρίμπας :-) Έτσι το ένοιωσα έτσι το έκανα. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε και πανηγυρίζουμε ή όχι ο καθένας με τον τρόπο του.

Γιατί να οικτίρω τον άλλο που έβαλε την σημαιούλα ή την σημαιάρα στο αυτοκίνητο και γυρίζει τους δρόμους κάνοντας μπιπ μπιπ; Πριν 2 χρόνια περίπου στον αγώνα Αλβανίας Ελλάδος 2-0, βγήκαν μια παρέα αλβανόπουλων στην Φωκ. Νέγρη και πανηγύριζαν κρατώντας σημαίες της χώρας τους, γιατί να με πειράξει; Λογικό δεν είναι να εκδηλώνουν τον ενθουσιασμό τους; Μπορεί να είπα από μέσα μου, καλά θα σας φτιάξουμε στο Καραϊσκάκη αλλά μέχρι εκεί.

Εντάξει λοιπόν, θα δεχτώ ώς κριτήριο της ποιότητας αυτού του τόπου το γεγονός οτι θεωρείται φυσιολογικό να προσκυνάμε σώβρακα και φανέλες όπως λεει ο Πανούσης, να βγαίνουμε στους δρόμους για το καλάθι του Σπανούλη και το γκολ του Ζαγορακη αλλά να ειμαστε γραφικοί και εμφορούμενοι απο παλαιοκομμουνιστικά κατάλοιπα όταν διαδηλώνουμε για την αύξηση των δαπανών για την παιδεία.
Στην Αγγλία που μένεις αν οι Άγγλοι νικούσαν στο Μουντιάλ δεν θα έβγαιναν στον δρόμο με σημαίες; Δεν έγινε το ίδιο στο Παρίσι στης Ρώμη στην Μαδρίτη και στο Βερολίνο; Γιατί βρε Ανδρέα μου αγαπητέ, έχουμε τέτοιες αναστολές που μας εμποδίζει να εκφραστούμε; Τι σχέση έχει το τρίποντο του Σπανούλη με το θέμα της παιδείας; Για όνομα! Χάριν μιας πολιτικής άποψης τα ισοπεδώνετε όλα;
Αφού δεν έχουμε καλή παιδεία, δεν θα πανηγυρίσω την νίκη της εθνικής ομάδας;
Τι ισοπέδωση των πάντων είναι αυτό;


Φαντάζομαι σε πείραξε οτι ανέφερα δυο περιστατικά τα οποία αν θέλεις τα έχει καπηλευτεί ένα τμήμα της αριστεράς. Αν διάβαζες πιο προσεκτικά τι έγραψα θα έβλεπες οτι μίλησα για σύμβολο που ειναι συνδεδεμένο με τους αγωνες του εθνους για ελευθερία και δημοκρατία. Όπως καταλαβαίνεις δεν είχα έξω απο το μυαλό μου ούτε το 21 ούτε το 40 ούτε τους βαλκανικούς πολέμους.
Απάντησα παραπάνω σε αυτό και λυπάμαι οτι σκέφτηκες κατ'αυτόν τον τρόπο ξέροντας οτι βρίσκομαι στην αριστερά.
Λυπάμαι Ανδρέα αλλά καπέλωμα του πολυτεχνείου δεν δέχομαι από κανέναν. Δεν είναι έργο καμιάς αριστεράς και είναι λογικό να μην το ξέρεις γιατί τότε αμφιβάλω αν είχες γεννηθεί. Άσε αυτούς που εμπορεύτηκαν την όποια συμμετοχή τους και την εξαργύρωσαν με ένα Βουλευτικό ή Υπουργικό θώκο, η μεγάλη πλειοψηφία, ήταν άνθρωποι που δεν είχαν σχέση με κανένα κομματικό μηχανισμό, έκαναν ότι έκαναν όχι για να γίνουν ήρωες, αλλά γιατί τους έπνιγε η χούντα των συνταγματαρχών και αυτή η χούντα κτυπούσε και έδερνε ανεξάρτητα με την πολιτική σου τοποθέτηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-09-06, 22:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Αγαπητέ φίλε,
Κοίταξε να διδαχτείς κάτι απο τον τρόπο που μου απάντησε ο Στέλιος. Επίσης όταν διαφωνείς με κάποιον να το κάνεις αφενός με επιχειρήματα και αφετέρου δίχως να του αποδίδεις πράγματα τα οποία ουδέποτε έχει γράψει, όπως τις σημαίες στα μπαλκόνια καλή ώρα.
Νώντα δεν χρειάζομαι συνηγόρους για να υπερασπίσω τις θέσεις μου....

Με τον Ανδρέα γνωριζόμαστε πάρα πολλά χρόνια ξέρει τις απόψεις μου και ξέρω τις δικές του, δεν χρειαζόμαστε την όξυνση στην συζήτηση μας. Φιλικό διάλογο και αντιπαράθεση θέσεων κάνουμε.

Μετά από αυτό θα τον πειράζω και θα με πειράζει για χίλια πράγματα :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-09-06, 23:02
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Λυπάμαι Ανδρέα αλλά καπέλωμα του πολυτεχνείου δεν δέχομαι από κανέναν. Δεν είναι έργο καμιάς αριστεράς και είναι λογικό να μην το ξέρεις γιατί τότε αμφιβάλω αν είχες γεννηθεί. Άσε αυτούς που εμπορεύτηκαν την όποια έδερνε ανεξάρτητα με την πολιτική σου τοποθέτηση.
Kαλά, μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε ; ! Εγώ πρώτος δεν έγραψα για καπέλωμα απο τμήμα της αριστεράς ; Φυσικά και υπήρξαν κάποιοι που το εμπορεύτηκαν απο όλους τους πολιτικούς χώρους. Όπως κάποιοι εμπορεύονται και την σημερινή νίκη της εθνικής ομάδας.

Για να τελειώνουμε, δεν κατηγορώ αυτούς που κατεβαίνουν στους δρόμους, απλά εγώ δεν θα το έκανα. Όχι επειδή πιστεύω οτι έχω ανώτερη μόρφωση, διαφορετικότητα και τέτοιες τρίχες αλλά επειδή απλά δεν μου ταιριάζει.

Δύο άλλες παρατηρήσεις :

1) Αυτό το "απόλυτη δικαιοδοσία σου" ήταν ποίημα, να πηγαίνεις μαζί με την Μαρκέλλα να λέτε τετοια στα δικαστήρια :-)

2) Ολυμπιακός και να βγείς με πράσινες τσόχες να πανηγυρίσεις, κάντα στο πασαλιμάνι αυτά αν σου βαστάει όχι στην Κυψέλη !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 01-09-06 στις 23:12
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-09-06, 23:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Kαλά, μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε ? ! Εγώ πρώτος δεν έγραψα για καπέλωμα απο τμήμα της αριστεράς ;
Ασε να τα γράφω να τα έχουμε γραμμένα αυτά για άλλες περιπτώσεις.... (και για σένα αθώα μου περιστερά :-)

Μερικοί έχουν ξεκινήσει να λένε ότι το 21 το ξεκίνησαν αριστεροί .....

Για να τελειώνουμε, δεν κατηγορώ αυτούς που κατεβαίνουν στους δρόμους, απλά εγώ δεν θα το έκανα. Όχι επειδή πιστεύω οτι έχω ανώτερη μόρφωση, διαφορετικότητα και τέτοιες τρίχες αλλά επειδή απλά δεν μου ταιριάζει.
θα κάνω ένα σχόλιο, δεν είναι για σένα, είναι γενικό για τους ιδεολόγους μιας άποψης. Ξέρεις αγαπητέ μου φίλε, πόσο άχαρη είναι η ζωή μας, όταν οι εκδηλώσεις μας καλουπώνονται πίσω από μια ιδεολογία και μερικά πιστεύω; Το διακρίνω και θλίβομαι όταν ο άλλος ταμπουρωμένος πίσω από τις θέσεις τους, δεν αφήνει τον εαυτό του να εκφραστεί, να πανηγυρίσει, να απολαύσει μια στιγμή με όλα του τα συναισθήματα ανοικτά, ελεύθερα.

Ζούμε μια ανούσια ζωή, για κάποιες στιγμές αξίζει να το ‘ρίξεις έξω’, αξίζει να πιάσεις τον εαυτό σου να πανηγυρίζει έξαλλα, αξίζει να βραχνιάσεις από τις ιαχές.

Διακρίνω τα ίδια σημάδια κουστουμαρισμένης εμφάνισης και ατσαλάκωτου ύφους, στην άκρα αριστερά και στην αντίπερα όχθη, στους θρησκόληπτους.

Πραγματικά νοιώθω λύπη γι’ αυτούς.

1) Αυτό το "απόλυτη δικαιοδοσία σου" ήταν ποίημα, να πηγαίνεις μαζί με την Μαρκέλλα να λέτε τετοια στα δικαστήρια :-)
Δεν κατάλαβα που αναφέρεσαι

2) Ολυμπιακός και να βγείς με πράσινες τσόχες να πανηγυρίσεις, κάντα στο πασαλιμάνι αυτά αν σου βαστάει όχι στην Κυψέλη !
Πόσο λίγο με ξέρεις τελικά :-) Σου έχω έχει δείξει σημεία φοβίας στην έκφραση της άποψης μου;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.