Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 02-09-06, 02:28
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Νώντα δεν χρειάζομαι συνηγόρους για να υπερασπίσω τις θέσεις μου....

Με τον Ανδρέα γνωριζόμαστε πάρα πολλά χρόνια ξέρει τις απόψεις μου και ξέρω τις δικές του, δεν χρειαζόμαστε την όξυνση στην συζήτηση μας. Φιλικό διάλογο και αντιπαράθεση θέσεων κάνουμε.

Μετά από αυτό θα τον πειράζω και θα με πειράζει για χίλια πράγματα :-)
Καλώς,εγώ δεν ξαναεπεμβαίνω,βρείτε τα μεταξύ σας.......Εγώ πάντως απλά την άποψή μου εξέφρασα.....Άν έκανα λάθος με συγχωρείτε.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 02-09-06 στις 02:34
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-06, 02:37
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
Αν Έλληνες είναι οι έχοντες ελληνική παιδεία, και αν είναι αυτοί που αναρτούν τη σημαία, τότε, ας είμαστε μεταξύ αυτών, χρησιμοποιώντας τα στίγματα και τα σημεία του λόγου, της δικής μας γλώσσας. Το ελληνικό ερωτηματικό είναι <<;>> και όχι <>.


πάντα φιλικά
Ελβερέτη

Με συγχωρείς για την έκφραση,αλλά με "ψιλοκούφανες" τώρα με την παρατήρηση για το ελληνικό ερωτηματικό......
Πάντως για την ιστορία δεν το χρησιμοποιώ,επειδή με κουράζει η εναλλαγή της γλώσσας του πληκτρολογίου για να το βάλω....Και λυπάμαι που κάνεις τέτοια παρατήρηση σε κάποιον που είναι υπέρμαχος της χρήσης των σωστών και ορθογραφημένων ελληνικών.......

Επίσης φιλικά,Νώντας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 02-09-06 στις 11:41
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-06, 10:51
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από nontasg
επειδή με κουράζει η εναλλαγή της γλώσσας του πληκτρολογίου για να το βάλω....
Πάτα το "Q"...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-06, 11:40
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel
Πάτα το "Q"...
Αυτό ειλικρινά δεν το είχα υπόψη μου.Ευχαριστώ.....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-06, 13:38
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα πάντως με πιάνει μία μελαγχολία όταν μετά από μία νίκη της εθνικής, όλη η Ελλάδα χαμογελάει, βλέπεις τροχονόμους και πολίτες να τραγουδάνε μαζί για 2-3 ώρες και μετά τις υπόλοιπες ώρες, μέρες και χρόνια, όλη η Ελλάδα κατσουφιάζει και οι Έλληνες βρίζονται όλη την ώρα μεταξύ τους.

Με χαλάει που αυτές οι όμορφες στιγμές συμβαίνουν όταν κερδίζει η Εθνική Ελλάδος και... η Παπαρίζου.

Και μιλώντας για Παπαρίζου, περσύ επιστρέφοντας από ταξίδι στο εξωτερικό, είδα ότι το βασικό στοιχείο της διαφημιστικής τουριστικής καμπάνιας στις αφίσσες του αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος, ήταν η Παπαρίζου.

Αυτές είναι οι αξίες που μας κάνουν περήφανες ως έθνος; Το ποδόσφαιρό, το μπάσκετ και η Eurovision; Προφανώς όλα τα άλλα, όπως επιστήμες, τέχνες, οικονομίας, δημοκρατία δεν τα έχουμε σε υψηλή υπόληψη γιατί δεν αφορούν τον "μέσο πολίτη".

Θαυμάζω την ιστορία αυτού του τόπου και σίγουρα αναγνωρίζω τις θυσίες πολλών ανθρώπων για να διατηρηθεί έστω και η γλώσσα μέσα σε 3000 χρόνια. Επί του παρόντος όμως δεν βλέπω κανένα πνεύμα παρόμοιο με ένδοξές εποχές και κυρίως ένα κράτος και μία κοινωνία υπό διάλυση. Για μένα, και πιθανόν και για νεώτερες γενιές, το Ελληνικό Κράτος είναι το σύμβολο της διαφθοράς, της αγένιας, του ατομικισμού, της ξενοφοβίας και της κουτοπονηριάς.

Και επειδή τη σήμερον ημέρα ένας νέος που επιλέγει να ζήσει στην Ελλάδα για να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε ΑΥΤΗ τη χώρα τρώει ντομάτες από τους συμπατριώτες του, θα τον δικαιολογήσω και άμα ρίξει και αυτός ντομάτες στα εθνικά σύμβολα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-06, 15:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Aς μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας, ο κοσμος θελει αφορμες για να γλεντησει και να πανηγυρισει, να γινει ενα με την αυρα του κοσμου που φωναζει, να νιωσει μια φορα ενωμενος με τον αγνωστο περαστικο που περναει διπλα του, να τον αγκαλιασει για μια και μοναδικη φορα στη ζωη του και να φωναξει 'ΟΕΟ', ακομα κι αν ηταν ο δημοσιος υπαλληλος με τον οποιον ειχαν φαει τα μουστακια τους ενα μηνα πριν. Δεν εχω κανει ποτε αυτο το πραγμα και ουτε ποτε θα το κανω, αλλα αν το εκανα ποτε θα ηταν μια πρωτογνωρη εμπειρια που βιωνεται καθε 5 (κατα μεσο ορο με εναν προχειρο υπολογισμο :Ρ) χρονια

Οταν εχω ρωτησει τους πλεον λογικους φιλους μου τι νοημα βρισκουν σε αυτο, δεν μου εδωσαν απαντηση του στυλ 'επειδη εχουν αθηναικες πινακιδες' (αναφερομαι σε ενα σκετσακι του ΑΜΑΝ, αν δεν πιασατε την παρομοιωση δεν πειραζει), αλλα με μεγαλη αυτογνωσια μου ειπαν 'απλα επειδη ειναι ωραιο συναισθημα'. Αυτη η ειλικρινης απαντηση με εξεπληξε

Και ναι, ο κοσμος εχει τις δικες του προτεραιοτητες. Απο μικρος με τις παρεες του, με την τηλεοραση, με τον πατερα του, εχει μαθει να 'αγαπαει' το ποδοσφαιρο, να ασχολειται με αυτο και να επενδυει συναισθηματικα σε αυτο. Με αυτο ζει, με αυτο χαιρεται, με αυτο λυπαται. Δεν ζει με το Σεφερη, κι ας εχει απειρως μεγαλυτερη σημασια απο το ποδοσφαιρο. Δε θα χαρει επειδη εγινε κατι που θα τον οφελησει ουσιαστικα, επειδη θαπαει μπροστα, ουτε οταν τελειωσει ο Ν Παγκοσμιος Πολεμος. Δεν ειναι λογικο, απλα ετσι εχει 'πλαστει' ο ανθρωπος, και δη ο Ελληνας, απο την αρχη της ζωης του

Αυτα ως συνοψισμος σκεψεων (βλογκ το καναμε) και απαντηση σε ολους, απο εναν εξωτερικο παρατηρητη που δεν του καιγεται μια για το ποιος νικαει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-09-06 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-06, 15:46
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Το εθνικο συμβολο δεν ειναι μαγικο-θρησκευτικο συμβολο που φερει αυρα και μεταφυσικη ενεργεια απο μια υπερφυσικη δυναμη: η σημαια φερει ενιοτε αυτο που εμεις θελουμε να συμβολιζει
Αποδεκτή και ιδιαίτερα αντικειμενική άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-06, 15:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οσον αφορα το αν πρεπει να βαζουμε και σημαιες για τον πανηγυρισμο, θελω να πω οτι τα συμβολα φερουν αυτο που εσυ θες να φερουν.

Αν θελεις να καψεις συμβολικα την Ελληνικη σημαια, αναφερομενος στη διαφθορα kαι ο,τι στραβο υπαρχει στη χωρα, καντο. Αν θελεις να χαρεις για τη νικη μιας ομαδας με τη σημαια, καντο. Αν θεωρεις οτι η σημαια ειναι πολυ σπουδαια για να χαρεις με κατι τοσο 'ποταπο' και τη φυλας για κατι αλλο, καντο. Αν θελεις να καψεις τη σημαια, αναφερομενος ομως στην ιστορια και το πολιτισμο της, ΤΟΤΕ εισαι ανθελληνας. Αν προβαλεις τη σημαια για εθνικιστικους λογους ΤΟΤΕ εισαι εθνικιστης. Δεν προκειται να πω εθνικιστη καποιον που την χρησιμοποιει για οποιονδηποτε αλλο λογο, και ουτε προκειται να προσβληθω επειδη καποιος χρησιμοποιησε τη σημαια οπως ηθελε χωρις να ηθελε ο ιδιος να προσβαλει τη χωρα..

Το εθνικο συμβολο δεν ειναι μαγικο-θρησκευτικο συμβολο που φερει αυρα και μεταφυσικη ενεργεια απο μια υπερφυσικη δυναμη: η σημαια φερει ενιοτε αυτο που εμεις θελουμε να συμβολιζει

Ψυχραιμια απο ολους λοιπον :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-09-06 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-09-06, 16:51
Το avatar του χρήστη manolito
manolito Ο χρήστης manolito δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-07 17:17
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Talking Ρίζα του κακού

Αν είχαμε χάσει από τους Αμερικάνους δεν θα ήταν όλα στη θέση τους; νομίζω πρέπει να τους τα πούμε ένα χεράκι μόλις επισρτέψουν τα παλιόπαιδα.... μας διχάσανε πάλι.

Μανώλης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-09-06, 17:33
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manolito
νομίζω πρέπει να τους τα πούμε ένα χεράκι μόλις επισρτέψουν τα παλιόπαιδα.... μας διχάσανε πάλι.
Eεε, η όλη κουβέντα δεν είχε σχέση με την ομάδα ! Κατέβασα και είδα το παιχνίδι και πραγματικά έμεινα άφωνος. Η τρίτη περίοδος πρέπει να διδάσκεται απο δώ και πέρα στα σεμινάρια του μπάσκετ. Οι φάτσες των αμερικανών πραγματικά απόλαυση ενώ αξίζει μια ματιά στο τι λένε σημερα η αμερικάνικες εφημερίδες ! Αυτό που θέλω είναι όταν με το καλό γυρίσουν τα παιδιά πίσω να τα αφήσουν ήσυχα να κάνουν τις διακοπές τους και όχι να τα περιφέρουν σαν θίασο απο δώ και απο κεί για να κάνουν το κομάτι τους οι πολιτικοί.

Ακούστηκαν κάποια σχόλια οτι η ομάδα των αμερικάνων ηταν ελλιπής, δεν βρίσκονταν αρκετά μεγάλα ονόματα μέσα. Οι ίδιοι οι αμερικάνοι δημοσιογράφοι απαντάνε, και στην Ινδιανάπολη και στην Αθήνα που υπήρχαν παίχτες όπως ο Ντάνκαν ή ο 'Ιβερσον τι κάναμε ;

Η μοναδική dream team ήταν αυτή που απολαύσαμε το 1992. Αυτό όμως δεν μειώνει σε τίποτα το θρίαμβο. Κερδίσαμε μια ομάδα που την αποτελούσαν μερικοί απο τους καλύτερους παίχτες του NBA. Ας το τελειώσουμε το παραμύθι αύριο σηκώνοντας την κούπα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-09-06, 17:38
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manolito
Αν είχαμε χάσει από τους Αμερικάνους δεν θα ήταν όλα στη θέση τους; νομίζω πρέπει να τους τα πούμε ένα χεράκι μόλις επισρτέψουν τα παλιόπαιδα.... μας διχάσανε πάλι.

Μανώλης
Έλα ντε!Είδες τι κακό μας κάνανε τα "κολλεγιόπαιδα"..........
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-09-06, 18:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Με χαλάει που αυτές οι όμορφες στιγμές συμβαίνουν όταν κερδίζει η Εθνική Ελλάδος και... η Παπαρίζου.
Στην κοινωνία που ονειρεύεστε Κωστή μου, ο κόσμος δεν πανηγυρίζει για κάποια εθνική επιτυχία; Τα ξαναείπα στον Ανδρέα να τα επαναλάβω και σε σένα.

Επειδή εκτός εσάς και εμείς ζήσαμε στο εξωτερικό και ταξιδέψαμε υπέρ το δέοντος, σε πολλά μήκη και πλάτη της υφηλίου, γιατί οριοθετείτε την Ελλάδα, για τέτοιες συμπεριφορές;

Δείτε τι έγινε φέτος στην ψυχροαίματη Φινλανδία, δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι υποδέχτηκαν τα ‘τέρατα’, μετά την πρωτιά στην Ελληνική Eurovision. Έγινε επίσημη υποδοχή στην κεντρική πλατεία του Ελσίνκι μπροστά στο Δημαρχείο.

Την κακομοίρα την Παπαρίζου την δέχτηκαν στο ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή, παρουσία το πολύ 500 ατόμων.

Ο πολιτισμός και η ιστορία της χώρας μας διδάσκει, ότι γκρέμιζαν το τοίχος της πόλεως για να υποδεχτεί τον ήρωες της.

Τι κακομοιρίστικη γκρίνια είναι αυτή; Βάλτε μας κοντέρ στο τέλος να μας ρυθμίζεται σε τι βαθμό θα πανηγυρίζουμε ….

Έλεος!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-09-06, 18:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Κερδίσαμε μια ομάδα που την αποτελούσαν μερικοί απο τους καλύτερους παίχτες του NBA. Ας το τελειώσουμε το παραμύθι αύριο σηκώνοντας την κούπα.
Σε βλέπω αύριο καλέ μου Ανδρέα να ψάχνεις σημαία να βγεις στους δρόμους :-) Πρόσεχε όμως εκεί δεν το ξέρουν και μπορούν να σε θεωρήσουν τρομοκράτη :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-09-06, 10:47
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κακομοιρίστικη γκρίνια είναι αυτή;
Δεν είναι γκρίνια. Είναι στενοχώρια και μελαγχολία.

Π.χ. πάρε εμένα για παράδειγμα. Βρίσκω το μπάσκετ το χειρότερο άθλημα, δε μού αρέσει καθόλου, το μισώ τέλος πάντων! Κυκλοφορώ στούς δρόμους, και βλέπω ανθρώπους να τρελαίνονται κανονικά. Πάω στη δουλειά και όλοι βλέπουν το παιχνίδι. Πάω κάτω για καφέ, όλοι ρωτάνε αν είδα το παιχνίδι. Πάω σε φόρουμ στο web, και βλέπω ότι όχι μόνο αυτό είναι το πιο hot θέμα συζήτησης αλλά έχουν αναρτηθεί και σημαίούλες παντού. Οι ειδήσεις έχουν μοναδικό θέμα το μπάσκετ.

Και αν κερδίσουμε τώρα, θα βγουν όλοι στούς δρόμους, ξεχνώντας τα πάντα περί νέου Κ.Ο.Κ. και οδικής ασφάλειας (όχι ότι τούς ένοιαζε ποτέ) και θα κάνουν σούργελα σε όλους τούς δρόμους φωνάζοντας κάτι για στολές τσολιάδων, θα γεμίσουν τούς δρόμους σκουπίδια και ηχορρύπανση... Συγγνώμη αλλά το βρίσκω λίγο λυπητερό!!!

(Σημ: Εδώ θα πέσουν τα μαλλιά του Xeniου) Γι'αυτό και καμμιά φορά είμαι με την αντίπαλη ομάδα. Γιατί α) γλυτώνουμε από το σούργελο των πανηγυρισμών, β) είναι ένα γερό χαστούκι στην ατμόσφαιρα έπαρσης, υπεροψίας και ανωτερότητας που επικρατεί. Βλέπε Εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου: τόσο χάρηκε από το κύπελλο του Euro που δε μπόρεσε να πάει ούτε στο Μουντιάλ. Καλά να πάθουν!!

Τέλος, δεν έχω κανένα respect σε αθλητές αυτού του είδους πρωταθλητισμού, όπου το dopping πάει σύννεφο. Να τα χαίρονται τα μετάλλιά τους, να τούς δω μετά από μερικά χρόνια όταν θα αρχίσουν οι παρενέργειες...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-09-06, 11:07
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω τι θα γίνει με άλλους ,πάντως με αυτά που διάβασα εμένα ήδη άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά μου.........Καλή σου μέρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.