Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #76  
Παλιά 31-10-06, 13:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαμόγια υπάρχουν παντού ανεξαρτήτου εθνικότητας. Πες τους Έλληνες "εισοδηματίες", πες τους Άγγλους λόρδους, πές τους όπως θέλεις. Πάντα και παντού θα υπάρχουν.
Σαφώς και υπάρχουν παντού, αλλά αλλού δεν κάνουν τα λαμόγια το κουμάντο. Αφήνουν και κάποιον άνθρωπο να φάει μια μπουκιά ψωμί και ίσως και κάτι παραπάνω αν το αξίζουν.

Η απελπισία της Ελλάδος Μιχάλη και αν θες πίστεψε με γιατί το έχω ζήσει, ότι δεν σου αφήνουν το δικαίωμα στην προσπάθεια και θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα με κίνδυνο αύριο να με μπαγλαρώσουν και εμένα.

Όταν έκλεισε η δουλειά μου ξεκίνησα κάτι δικό μου, με περιουσιακά στοιχεία την τεχνογνωσία μου και ένα κύκλο πελατών εκ των οποίων δυστυχώς τα πιο σημαντικά ήταν κρατικοί φορείς, δεν μπορώ να αναφέρω. (Εννοώ πρόσωπα δημοσίου δικαίου).

Ξεκίνησα με την προϋπόθεση, αυτή η σταθερή πελατεία μου, που λόγω 22 χρόνων δουλειάς είχα αποκτήσει και πιστεύω με είχαν εκτιμήσει, θα μου κάλυπταν τα λειτουργικά έξοδα μου. Μισθούς ενοίκια κλπ έξοδα και περίμενα από τον κύκλο των γνωριμιών μου να έχω και εγώ ένα έσοδο.

Τον δεύτερο μήνα της νέας δουλειάς μου, με παίρνει τηλέφωνο ο δ/ντης της μίας και μου λέει κε Χαμόδρακα θα πρέπει να διακόψουμε την συνεργασία μας και είμαι πολύ λυπημένος γι αυτό. Γιατί κύριε τάδε μου; έχετε κανένα παράπονο από μένα; Έστειλα κανένα υφιστάμενο σας σε προορισμό χωρίς θέση; δεν είχε δωμάτιο το ξενοδοχείο του; δεν τον περίμενε το αυτοκίνητο που ήθελε; Τι;

Μου απάντησε δυστυχώς έχουμε εντολή από πάνω να αγοράζουμε εισιτήρια από αλλού. Που; Το και το.

Μέσα σε ένα μήνα οι τέσσερις σταθερές μου πηγές έκαναν ακριβώς το ίδιο. Το 'το και το' γραφείο ταξιδίων που ανήκει σε πολύ γνωστό όνομα (μα πολύ γνωστό), πήρε τις δουλειές από πάρα πολλά γραφεία ταξιδίων. Εγώ και καμιά 50ρια γραφεία κλείσαμε αμέσως μετά, ακολούθησαν και άλλοι αργότερα.

Τώρα Μιχάλη καταλαβαίνεις τι σημαίνει η λέξη λαμόγιο;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 31-10-06, 13:37
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα και νομίζω ότι δεν είναι εδώ η θέση του.
Λαμόγια υπάρχουν παντού ανεξαρτήτου εθνικότητας. Πες τους Έλληνες "εισοδηματίες", πες τους Άγγλους λόρδους, πές τους όπως θέλεις. Πάντα και παντού θα υπάρχουν.
Φυσικά και υπάρχουν παντού. Η διαφορά όμως είναι πως αυτές οι χώρες πάνε μπροστά σαν σύνολο, σαν κοινωνίες, σε τεχνολογία, επιστήμη, τέχνες και κρατικές υπηρεσίες και η Ελλάδα πάντα ακολουθεί έρπωντας.

Για να συμβαίνει αυτό, φαντάζομαι θα ισχύει ένα από τα παρακάτω:
α) Τα λαμόγια εκεί κάνουν λαμογιές για το συλλογικό καλό ή οι πράξεις τους δεν επηρεάζουν αρνητικά το συλλογικό καλό.
β) Το κράτος ή η ευρύτερη κοινωνία μπορεί και ελέγχει και τιμωρεί τα λαμόγια καλύτερα.

Θυμάται κανείς πριν ένα μήνα περίπου μία Φιλανδή Υπουργό που παραιτήθηκε και ζήτησε δημοσίως συγνώμη επειδή αποκαλύφθηκε ότι πριν 15 χρόνια είχε φοροδιαφύγει; Για πείτε μου ΕΝΑΝ Έλληνα πολιτικό που έχει σκύψει κεφάλι αντί να μιλάει για συκοφαντίες και λάσπες.

Στο Αμερικάνικο Κογκρέσο (που κράζουμε ως απολυταρχικό), δεν είναι καθόλου σπάνιο νομοσχέδια που πάνε να περάσουν από Ρεπουμπλικάνους να καταψηφίζονται από άλλους Ρεπουμπλικάνους ή και να υπερψηφίζονται απο Δημοκρατικούς. Έχετε δει τι συμβαίνει στα καθ'όλα "δημοκρατικό" ελληνικό κοινοβούλιο. Έτσι και κάποιος βουλευτής καταψηφίσει νομοσχέδιο ή απόφαση του κόματός του, γίνεται "αντάρτης" και διαγράφεται.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.