Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-12-07, 23:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως είναι θέμα παιδείας, καθαρά, πως οι τέτοιου τύπου ενήλικες παράγονται πολύ νωρίς, το σύστημα αξιών τους δεν είναι σαν το δικό σου ή το δικό μου, κτλ.
Γενικα σε αυτο το μερος που λεγεται Ακρο, κατα μεσο ορο ειμαστε ολοι 'σωστοι' χαρακτηρες. Το να συζηταμε και να προβληματιζομαστε ομως και να λεμε για τους 'αλλους' δε λυνει κανενα προβλημα.. μονοι μας τα λεμε, μονοι μας τα ακουμε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-12-07, 00:53
vaios1 Ο χρήστης vaios1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-07 16:52
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί δεν υπάρχουν πάρκα και πλατείες,για να πηγαινουμε τα παιδιά μας;
Γιατί δεν υπάρχουν δωμάτια,γιατροί και προσωπικό στα νοσοκομεία ;και κυριώς, γιατί ,ενώ θέλεις να βρίσεις το γιατρό που το παιζει αυθεντία και απαντά με μισόλογα στις ερωτήσεις σου,ζητώντας φακελάκι, του χαμογελάς και ετοιμάζεις τον φάκελο !
Γιατί πάψαμε να αγαπάμε τον άνθρωπο και τον ευατό μας;
Γιατί δεν ξεκινάμε εκείνη την έρμη τη διαιτα,που έπρεπε να είχε ξεκινήσει απο την περάσμενη δευτέρα;
Γιατί δεν φταίω για τίποτα,για το απέραντο χάλι μας;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaios1 : 07-12-07 στις 10:19
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-12-07, 10:03
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα σε αυτο το μερος που λεγεται Ακρο, κατα μεσο ορο ειμαστε ολοι 'σωστοι' χαρακτηρες.
Καλά, μην ορκίζεσαι για αυτό...
Πιστεύεις ότι αν υπάρχει κάποιος που να τα κάνει αυτά θα γυρίσει να απαντήσει σε αυτό το μήνυμα;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-12-07, 10:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, μην ορκίζεσαι για αυτό...
Πιστεύεις ότι αν υπάρχει κάποιος που να τα κάνει αυτά θα γυρίσει να απαντήσει σε αυτό το μήνυμα;
Συνήθως οι μεγαλύτεροι και φανατικότεροι κατήγοροι για κάτι, είναι αυτοί που το πράττουν κατ' εξακολούθηση...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-12-07, 10:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως οι μεγαλύτεροι και φανατικότεροι κατήγοροι για κάτι, είναι αυτοί που το πράττουν κατ' εξακολούθηση...
Απόστολος Παύλος
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-12-07, 10:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόστολος Παύλος
αλήθεια; εμπειρικά το είπα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-12-07, 11:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
αλήθεια; εμπειρικά το είπα...
Δαρβίνος



















(Για την προέλευσή μας από τους πίθηκους)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-12-07, 19:39
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί καπνιζεις;
Τι σε νοιαζει;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-12-07, 23:43
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόστολος Παύλος
αχ βρε ιατρέ!!! υπάρχει και η αυτομεμψία του Αποστόλου, που προσπερνιέται εσκεμμένα... (ιξιπίτιδις) της πρώην ''μικροβιακής'' δράσης έναντι στο Σώμα της Εκκλησίας

...άλλωστε ποια είναι η πρώτη ύλη για τα εμβόλια; το ίδιο το μικρόβιο, αλλά σε παθητική μορφή. Έτσι κι ο Σαούλ. Ως πρώην ενθερμότερος διώκτης, μετά την μετάνοιά του (μεταστροφή του νου) και παθητικοποίηση της συγκεκριμμένης δράσης, γίνεται αντίσωμα υπέρ Αυτού του Σώματος, ως ο ενθερμότερος υποστηρικτής και Παύλος, ο απόστολος των εθνών.

Αυτό κι αν είναι ελπίδα και για μας... σε ακόμη μία διάσταση. Την συζητούμενη. ΑΝ διορθωθούμε, να υπηρετήσουμε ορθά το ''κοινωνικό σώμα'', προς ειλικρινή ωφέλεια της ανθρωπότητος (στο μέτρο του δυνατού δλδ, περίγυρού μας) πρόοδο και χαρά, σε σχέση με τις ύβρεις που προκαλούμε με την ανομία μας.

Αλλά! μια φορά λένε, ρώτησαν τον διάβολο, πόσους νικάει στον κόσμο. Αυτός με έπαρση, απάντησε, φυσικά ΟΛΟΥΣ.
- μα πως το καταφέρνειες αυτό;!
- έ! τους μισούς τους βάζω και κάνουν την αμαρτία, τους δε άλλους μισούς, τους βάζω και κατακρίνουν τους πρώτους. Έτσι, δεν μου ξεφεύγει κανείς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 06-12-07 στις 23:50
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-12-07, 00:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...άλλωστε ποια είναι η πρώτη ύλη για τα εμβόλια; το ίδιο το μικρόβιο, αλλά σε παθητική μορφή.
Αυτό όμως οδηγεί σε μια παθητική στάση των πάντων, ίνα μη κριθούμε δεν κρίνουμε. Πως θα κάνουμε μια πρακτική προσπάθεια, αν δεν καυτηριάσουμε, με καλή θέληση πάντα, τα κακώς κείμενα;

Πράγματα που μερικοί έπρεπε να κουβαλάνε από το σπίτι τους, από τις καταβολές τους, βλέπουμε ότι δεν το κάνουν. Δεν θα πάμε να βοηθήσουμε να συμβουλεύσουμε, που πας φίλε; Αυτό είναι λάθος;

Μακάρι όλες οι αρώστειες να πέρναγαν με ένα εμβόλιο, δυστυχώς ή δεν υπάρχουν εμβόλια ή δεν κάνουν για όλες τις παθήσεις :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-12-07, 11:15
vaios1 Ο χρήστης vaios1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-07 16:52
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό όμως οδηγεί σε μια παθητική στάση των πάντων, ίνα μη κριθούμε δεν κρίνουμε. Πως θα κάνΕουμε μια πρακτική προσπάθεια, αν δεν καυτηριάσουμε, με καλή θέληση πάντα, τα κακώς κείμενα;

Πράγματα που μερικοί έπρεπε να κουβαλάνε το σπίτι τους, από τις καταβολές τους, βλέπουμε ότι δεν το κάνουν. Δεν θα πάμε να βοηθήσουμε να συμβουλεύσουμε, που πας φίλε; Αυτό είναι λάθος;
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Φυσικά και θα καυτηριάσουμε τα κακώς κείμενα,φυσικά και θα αντιδράσουμε σε αυτους που πανε να μας ρουφήξουν το αίμα κτλ
Κατα τη γνώμη μου όμως το κρίνω αναφέρετε στο κατακρίνω τον αδελφό μου,που και αυτός αγωνίζεται να ολοκληρωθεί μέσα στα πλαίσια μια χριστιανικής ζωής.Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε εδω,είναι να μην πειραζόμαστε,βλέποντας ό ένας τις συνήθειες του άλλου.Να προσεύχομαι να τον βοήθησει ο θεος καινα τον βοηθώ, όταν μου το ζητά,γιατι ποιος ακουει όταν δεν θελει ο ιδιος να ακούσει;ΌΧΙ όμως να κατακρίνω,γιατι άμα τον κατακρίνω αυριο θα με κατακρίνει και αυτος,γιατι και εγώ δεν είμαι ολοκληρωμενος χριστιανός.

Έπειτα στα πλάισια μιας χριστιανικης ζωης το ότι δεν βλέπω τις συνήθειες των άλλων σημαίνει οτι δεν σκανδαλίζομαι ,δεν με ενοχλει όμως τα βλέπω και ελέγχω τον δικό μου ευατό μηπως και κάνει τα ιδια ή και χειρότερα σε αυτό ή σε άλλο επίπεδο.Αλλωστε ο αληθινός χριστιανός δεν έχει και τόσο χρόνο να δει τις συνήθειες των άλλων ,γιατι ασχολειται με τις δικές του και αγωνίζεται να τις αποβάλλει.
Νομίζω ότι σε ένα τέτοιο επιπεδο θα πρέπει να μάθουμε να <συγχωρουμε αλλήλους> με μεγαλύτερη ευκολια <καθως ο ο θεος συνεχωρησεν υμας δια του χριστου>
Και πάλι ευχομαι μέσα απο τη καρδία μου να έχουμε όλοι μια όμορφη όμορφη μερα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-12-07, 13:11
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Πιστεύω πως εκφράστηκαν πάνω από 300 γιατί... δεν το έπιασα το θέμα από την αρχή, και έτσι άρχισα να τα διαβάζω σχεδόν μαζεμένα. Ενώ φαίνεται πως απευθύνεται προς τους άλλους, θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ένα ερωτηματολόγιο αυτοκριτικής.

Θεωρώντας μάλιστα, πως μεγαλύτερη ''απόδοση'' θα έχει αν διαβαστεί κάπως έτσι, δλδ αυτοκριτικής και αυτοδιόρθωσης ή τουλάχιστον ερεθίσματος προς σκέψη, παρά ως ''κατηγορώ''. Μετά την αυτοκριτική, (όχι όμως κι απαραίτητα) αν στο μέτρο των κοινωνικών αξιωμάτων που έχει ο καθένας εργαστεί πάνω στο σωστό, κι εκεί θα έχουμε καλύτερα συλλογικά αποτελέσματα... π.χ. ένας αστυνομικός, και να μην είναι διορθωμένος σε προσωπικό επίπεδο, στην εκτέλεση των καθηκόντων του, επιβάλλεται να μεριμνά για την δημόσια τάξη, ώστε να τιμά και να αξίζει το ψωμί που τρώει. Το ίδιο και ο ιατρός πχ να λέει ''μην καπνίζετε'' άσχετα αν ο ίδιος ΔΕΝ καταφέρνει να το κόψει ή ''μην αγχώνεστε'' ή ''αθληθείτε''....

...κι αυτός τελικά, που λέει το σωστό και το εξηγεί και σωστά, ''μικρός'' κληθήσεται, ενώ αυτός που, και το λέει και το κάνει το σωστό, ''μέγας'' κληθήσεται... όντας πάντοτε η θεωρία και η κρίση των άλλων πιο εύκολη από την πράξη και αυτοδιόρθωση. Υπομονή και νουθεσία στους μικροτέρους και ασθενέστερους...

και με ξέρεις Στέλιο, ΔΕΝ είμαι παθητικός παρατηρητής των κακώς συμβαινόντων. Υπάρχουν στιγμές που πρέπει κάποιος να μιλάει και στιγμές να σιωπά. Διάκριση θέλει. Αν κάποιος είναι σε φάση θυμού, ό,τι και να του πεις, χειρότερα θα τα κάνεις. Δεν φοβάσαι, όταν σε αυτήν την περίπτωση σιωπάς, αλλά ΜΟΝΟ όταν είναι κατάλληλος ο καιρός, πιάνει τόπο η συμβουλή, ο σπόρος.

Πιστεύω πως όταν κάποιος δεν χάνει την ψυχραιμία του, και με τον αρμόδιο (κατά περίπτωση τρόπο) με ηπιότητα ή αυστηρότητα ''παρατηρεί'', κάνει καλό. Κι αν σε συγκεκριμμένο άτομο (γνωστό ή εκ φυσιογνωμικής ) ο λόγος θα πάει στράφι, έ! τότε καλύτερα να πεις πέντε λέξεις εν νοϊ, παρά χίλιες εν γλώττη... γνωρίζοντας ότι ενώ ''φαίνεται'' σαν παθητική αντιμετώπιση, είναι ενεργητικότατη σε εσωτερικό επίπεδο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 07-12-07 στις 13:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.