Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-02-08, 08:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από leftezi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δίκτυο είναι αχανές τελικά.
Καλώς σας βρίσκω.
Καλώς μας ήρθες.

Αρχική Δημοσίευση από leftezi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσοι άνθρωποι θα πρέπει να παρακολουθούν πόσους ανθρώπους; Πόσες εργατώρες θα χρειαστούν για να παρακολουθηθούν και να καταγραφούν τα άτομα αυτά;
Και να συμπληρώσω συμφωνώντας στα λεγόμενα σου, με την γνωστή Ελληνική ψηφιακή ανοργανωσιά, σιγά μην μας δει ποτέ κανείς ....
Αν μπορεί να προβλεφτεί ένα έγκλημα, αν γίνεται να συλληφθεί ένας ένοχος, αξίζει να υπάρχουν κάμερες, που φυσικά, όπως και γίνεται, δεν λειτουργούν για φακέλωμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-02-08, 08:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από leftezi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αντιπολιτευόμενοι που μπορούν να δημιουργήσουν την "φασαρία" και προβλήματα στους προϊσταμένους τους είναι γνωστοί και δεν το κρύβουν και οι ίδιοι, οπότε προς τι όλη η φασαρία;

Βασικά το ερώτημα σε περίπτωση (έστω) που γίνεται φακέλωμα:

Ποιο το όφελος;
Συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα αναφέρεις περί εργατοωρών, κλπ. κλπ.
Το ενδιαφέρον των καμερών στις πορείες εστιάζετε σε αυτούς που πρωτοστατούν και όχι στις χιλιάδες κόσμου που βρίσκεται στην ουρά.

Αυτό που θέλουν να πετύχουν με τις κάμερες δεν είναι τόσο η καταγραφή αλλά ο φόβος που θα σου προκαλέσουν από το γεγονός ότι καταγράφεσαι.

Στην δουλειά μου (κάτι σαν ΔΕΚΟ) κάθε φορά που έχει απεργία, η διοίκηση ενημερώνει τις διευθύνσεις (με κοινοποίηση σε όλο το προσωπικό με mail) να τις αποσταλούν οι λίστες με τους υπαλλήλους που απήργησαν.
Σας πληροφορώ λοιπόν ότι οι περισσότεροι νέοι συνάδελφοι αν και θέλουν δεν κάνει κανείς απεργία για να μην έχει 'επιπτώσεις' στην καριέρα τους.
Ο φόβος φυλάει τα έρημα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-02-08, 09:16
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενδιαφέρον των καμερών στις πορείες εστιάζετε σε αυτούς που πρωτοστατούν και όχι στις χιλιάδες κόσμου που βρίσκεται στην ουρά.

Αυτό που θέλουν να πετύχουν με τις κάμερες δεν είναι τόσο η καταγραφή αλλά ο φόβος που θα σου προκαλέσουν από το γεγονός ότι καταγράφεσαι.
Έλα βρε Μίλτο τώρα... τί λες εδώ; αυτοί που πρωτοστατούν, δεν είναι αυτοί που βλέπουμε «πρώτη μούρη», καταγεγραμμένους από το ρεπορτάζ, στα δελτία ειδήσεων όλων των καναλιών; δεν είναι οι ίδιοι που συχνά-πυκνά βγαίνουν στα «παράθυρα» ή στο «μικρόφωνο» επί τόπου, για δηλώσεις; τις κάμερες «διαχείρισης κυκλοφορίας» περίμεναν;

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην δουλειά μου (κάτι σαν ΔΕΚΟ) κάθε φορά που έχει απεργία, η διοίκηση ενημερώνει τις διευθύνσεις (με κοινοποίηση σε όλο το προσωπικό με mail) να τις αποσταλούν οι λίστες με τους υπαλλήλους που απήργησαν.
Προφανώς, χρειάζεται τα ονόματα, για να τακτοποιήσει τις κρατήσεις από το μισθό τους... Η ημέρα απεργίας, αν δε κάνω λάθος, δεν πληρώνεται.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-02-08, 09:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα βρε Μίλτο τώρα... τί λες εδώ; αυτοί που πρωτοστατούν, δεν είναι αυτοί που βλέπουμε «πρώτη μούρη», καταγεγραμμένους από το ρεπορτάζ, στα δελτία ειδήσεων όλων των καναλιών; δεν είναι οι ίδιοι που συχνά-πυκνά βγαίνουν στα «παράθυρα» ή στο «μικρόφωνο» επί τόπου, για δηλώσεις; τις κάμερες «διαχείρισης κυκλοφορίας» περίμεναν;
Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα τις κουκουβάγιας συνοδοιπόρε!


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς, χρειάζεται τα ονόματα, για να τακτοποιήσει τις κρατήσεις από το μισθό τους... Η ημέρα απεργίας, αν δε κάνω λάθος, δεν πληρώνεται.
Αυτό γίνεται αυτόματα για από το καθημερινό απουσιολόγιο, δεν χρειάζεται να το κοινοποιεί και στους εργαζόμενους όπως πολύ χαρακτηριστικά κάνει.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-02-08, 10:26
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα τις κουκουβάγιας συνοδοιπόρε!
Μάτια μου αυτοί που πρωτοστατούν είναι σε όλα τα δελτία ειδήσεων πρώτη μούρη, συνήθως οργανωμένοι οπαδοί ενός κόμματος και βασικά στελέχη των κλαδικών. Συνήθως θα τους δείς να τρέχουν από γραφείο σε γραφείο και να φωνάζουν στον κόσμο να τα μαζέψει και να έρθει μαζί τους στην πορεία.
Είναι τόσο οργανωμένοι που αν πάει κάποιος να τους ακουμπήσει θα τον φάει μαύρο φίδι! Από τις κάμερες στους δρόμους περιμένουν να τους μάθουν;

Κατά τα άλλα οι κάμερες μου θυμίζουν ένα ενέκδοτο... Off topic; Μπα... Η Ελληνική πραγματικότητα.

Πεθαίνει ένας τύπος και πάει στην κόλαση. Εκεί του λέει ο διάολος να διαλέξει σε ποιανής χώρας την κόλαση να πάει. Παραξενεμένος αρχίζει και προχωράει...
Βλέπει μία μαύρη πόρτα που έγραφε με κόκκινα γράμματα "ΚΟΛΑΣΗ" στα Ελβετικά. Κραυγές από μέσα, φωτιές να πετάγονται, αγριεύεται και φεύγει.
Παρακάτω μία καγκελόπορτα με την επιγραφή στα Γερμανικά. Η κατάσταση μία από τα ίδια.
Λίγο πιό κάτω συναντά μία μισάνοιχτη πόρτα με την επιγραφή στα Ελληνικά να αναβοσβήνει και από μέσα να ακούγονται τσιφτετέλια. Πλησιάζει και βλέπει κόσμο στα τραπέζια να χορεύει, να σπάει πιάτα, να πίνει κρασί...
Πλησιάζει έναν τύπο και τον ρωτάει
"Καλά ρε φίλε, τι είδους κόλαση είναι αυτή;"
"Α! Μας ρίχνουν σε βραστό λάδι, μας μαστιγώνουν, άσε!"
"Μα ρε παλικάρι βλέπω και γλεντάτε εδώ!"
"Ε, ντάξ! Πότε δεν έχουμε πετρέλαιο να ζεστάνουμε το λάδι, πότε σπάνε τα μαστίγια και περιμένουμε να εγκεκριθούν τα κονδήλια για τα καινούργια... "


Ε, πότε περιμένουμε να επισκευάσουμε τις κάμερες, πότε περιμένουμε τα κονδήλια για να τους βάλουμε φίλμ...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-02-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό από πού προκύπτει; Υπάρχει κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει πως όλες οι κυβερνήσεις της Ελλάδας θα είναι είτε του ΠΑΣΟΚ είτε της ΝΔ;
Υπάρχει η ιστορική πραγματικότητα, η παρατήρηση των φαινομένων και η ρεαλιστική εκτίμηση. Δε διαφωνώ ότι μπορεί στις επόμενες εκλογές ο ΛΑΟΣ να πάρει 55%, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι δε θα το πάρει.
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ, οι κάμερες είναι μόνο ένα μέτωπο. Από κάπου πρέπει να αρχίσουμε όμως
Εγώ προτείνω να αρχίσουμε με την απόδοση ευθυνών για τις βεβαιωμένες καταστροφές και την ανικανότητα. Δε διαφωνώ καθόλου να συζητάμε τους κινδύνους από τις κάμερες, αλλά αν είναι να αρχίσουμε από κάπου οι καταστροφές και η ασυδοσία μπροστά στα μάτια μας θα έλεγα ότι προηγούνται.
Αρχική Δημοσίευση από leftezi Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα το θέμα από την αρχή και είπα να εκφράσω κι εγώ μια σχετική απορία, έτσι έγινα και ευκαιρία να γραφτώ στο forum σας που μόλις ανακάλυψα. Καλώς σας βρίσκω.
Καλώς τονε
Αρχική Δημοσίευση από leftezi Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά το ερώτημα σε περίπτωση (έστω) που γίνεται φακέλωμα: Ποιο το όφελος;
Υπάρχει πρόβλημα επί της αρχής. Δεν επιτρέπεται να μαγνητοφωνώ τα τηλεφωνήματά σου, ακόμα κι αν μετά πετάω τις κασέττες στη θάλασσα. Άσε δηλαδή που μπορεί να τις βρει ο Μάκης
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλουν να πετύχουν με τις κάμερες δεν είναι τόσο η καταγραφή αλλά ο φόβος που θα σου προκαλέσουν από το γεγονός ότι καταγράφεσαι.
Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτό είναι δικαιολογημένο κατάλοιπο της κατάστασης που υπήρχε στην Ελλάδα πριν 30-40-50 χρόνια.

Οι μόνοι εργαζόμενοι που έχουν σήμερα λόγο να φοβούνται είναι αυτοί στις ιδιωτικές εταιρείες και για λόγους που δεν έχουν να κάνουν τίποτα με τις πεποιθήσεις τους. Το πρόβλημα του εργοδότη είναι ότι δε θέλει να φεύγει ο εργαζόμενος σε πορείες ή και απεργίες, επειδή έτσι μειώνονται τα κέρδη της επιχείρησης. Αν πχ πάρει άδεια ο εργαζόμενος την ημέρα της πορείας, κανείς δεν ασχολείται με το θέμα.
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
η διοίκηση ενημερώνει τις διευθύνσεις να τις αποσταλούν οι λίστες με τους υπαλλήλους που απήργησαν.
Αν η ενημέρωση της διοίκησης είναι μεμπτή τότε ένα tip στους συνδικαλιστές που σίγουρα έχετε είναι αρκετό για να λήξει το θέμα. Συμφωνώ με τον Pazo όμως, πως αυτό γίνεται διότι απλά κάπως πρέπει να ξέρει ποιος απήργησε (κι εμείς εδώ έτσι κάνουμε).
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας πληροφορώ λοιπόν ότι οι περισσότεροι νέοι συνάδελφοι αν και θέλουν δεν κάνει κανείς απεργία για να μην έχει 'επιπτώσεις' στην καριέρα τους.
Θα είχε ενδιαφέρον κάποιος από αυτούς που φοβούνται για την καριέρα τους να μας έγραφε εδώ τι ακριβώς φοβάται, δεδομένου ότι είναι σε ΔΕΚΟ και όχι σε ιδιωτική εταιρεία, όπως επίσης και πώς θα περιμένει να κάνει ομελέτα χωρίς να σπάσει τα αυγά
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-02-08, 12:46
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μόνοι εργαζόμενοι που έχουν σήμερα λόγο να φοβούνται είναι αυτοί στις ιδιωτικές εταιρείες και για λόγους που δεν έχουν να κάνουν τίποτα με τις πεποιθήσεις τους. Το πρόβλημα του εργοδότη είναι ότι δε θέλει να φεύγει ο εργαζόμενος σε πορείες ή και απεργίες, επειδή έτσι μειώνονται τα κέρδη της επιχείρησης. Αν πχ πάρει άδεια ο εργαζόμενος την ημέρα της πορείας, κανείς δεν ασχολείται με το θέμα.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο εργοδότης δεν έχει κανένα λόγο να απολύσει αυτούς που συνηθίζουν να απεργούν, έτσι ώστε οι τελευταίοι να μην ξεσηκώνουν τους άλλους;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-02-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο εργοδότης δεν έχει κανένα λόγο να απολύσει αυτούς που συνηθίζουν να απεργούν, έτσι ώστε οι τελευταίοι να μην ξεσηκώνουν τους άλλους;
Στις μικρες εταιρείες αυτό έχει βάση.

Στην εταιρεία μου είχα μια πολύ ψηλή θέση, όσο και αν δεν το φαντάζεσαι, μετείχα ενεργά στα συνδικαλιστικά, ψήφιζα πάντα για εκλογή προεδρείου και μετείχα σε οποιαδήποτε κινητοποίηση γινόταν.

Όταν είχαμε απεργίες είχα να αντιμετωπίσω έναν εργοδότη, που ασφαλώς δεν ήθελε ένα υψηλόβαθμο στέλεχος του να δίνει το κακό παράδειγμα. Παρ' όλα αυτά προσπαθούσα ανεπιτυχώς να πείσω τους υφισταμένους μου να μετάσχουν στην απεργία. Τελικά στις απεργίες ο μόνος που συμμετείχε από 20-25 άτομα ήμουν εγώ.

Η φορτικότητα της εργοδοσίας ήταν έκδηλη, εμένα απλά δεν τολμούσε να με πειράξει, αλλά τα χαμηλόβαθμα στελέχη, δυστυχώς φοβόντουσταν.
Αυτό είναι δεδομένο και σήμερα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα, σήμερα κανείς δεν αντιδρά, απλά υποχωρεί στο όραμα της ανεργίας.
Εγώ δεν είχα να φοβηθώ είναι αλήθεια, η ειδικότητα μου ήταν δυσεύρετη και οι προτάσεις απ' έξω πολλές.
Ο ιδιοκτήτης ήξερε ότι θα με πλήρωνε χρυσό αν με έδιωχνε και εγώ ουσιαστικά εκ του ασφαλούς ενεργούσα.

Μάλλον ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-02-08, 14:03
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο εργοδότης δεν έχει κανένα λόγο να απολύσει αυτούς που συνηθίζουν να απεργούν
Συμφωνώ με τον Xenio. Στις ιδιωτικές εταιρείες το προσωπικό είναι ήδη περιορισμένο, ο καθένας κάνει παραπάνω δουλειά από το "κανονικό" και τυχόν απουσία προκαλεί μεγάλα προβλήματα στον εργοδότη. Αν ο εργαζόμενος λείψει μια ημέρα δε θα πληρωθεί ένα ημερομίθιο, η εταιρεία όμως δυνητικά μπορεί να χάσει αστρονομικά ποσά. Φαντάζεσαι να απεργήσει ο Διευθυντής Πωλήσεων τη μέρα που έχει να κλείσει κάποια σοβαρή συμφωνία; Ούτε μπορεί ο ιδιώτης εργοδότης να προγραμματίσει τίποτα, δεδομένου ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις εκ των προτέρων αν απεργείς. Συνεπώς, προτιμά να αποφεύγει όσους ίσως του δημιουργούν οικονομικό μπάχαλο (δηλ. καμία σχέση με πεποιθήσεις).

Στο δημόσιο αυτά δεν έχουν καμία σημασία, οπότε δεν υφίσταται εξαρχής λόγος να σε διώξουν.
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι ώστε οι τελευταίοι να μην ξεσηκώνουν τους άλλους;
Αν ξεσηκώνεις τους άλλους (πώς; κόρη σοσιαλίστρια κανείς; ) τότε αλλάζει το πράγμα και σηκώνει πολλή συζήτηση.

Συνοψίζοντας για το θέμα, είπα ότι ο φόβος του πολιτικού φακελώματος με κάμερες είναι κατάλοιπο του παρελθόντος διότι δε βλέπω πώς αυτό επηρρεάζει το σύγχρονο εργαζόμενο.

Στο δημόσιο δεν έχει καμία σημασία.

Στον ιδιωτικό δεν απεργείς/κινητοποιήσαι για άλλους λόγους.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.